Üst sırt ağrıları genellikle stres, yaralanma veya ağır ağırlıkların kaldırılmasından kaynaklanan burkulma belirtileridir. Bununla birlikte, ağrının yerinin olağandışı olduğu düşünüldüğünde, neden bir üst sırt ağrısı yaşadığınızı bilmeniz önemlidir..

Statik olarak çoğu birey, hayatlarının bir noktasında sırt ağrıları yaşamaya mahkûmdur. Çoğu durumda üst sırt ağrısı, boynun altında, kürek kemikleri arasında veya kürek kemiklerinden birine doğru olan yer, kolayca tedavi edilebilen veya düzeltilebilen yaralanma veya kötü duruştan kaynaklanır. Bununla birlikte, üst sırt ağrısının semptomlarının dikkatli bir şekilde incelenmesi, bizi küçük veya büyük nedenine götürebilir, bu nedenle tedaviyi kolaylaştırır..

Duruşunuzun iyi olduğundan eminseniz, zihninizde stres yoksa ve olası bir burkulma varsa ve aniden rahatsızlık hissetmeye başlarsanız, neden olabileceği herhangi bir sağlık riskinden kaçınmak için sırt ağrısının belirtileri en kısa sürede analiz edilmelidir..

Yaygın Sırt Ağrıları ve Belirtileri Nelerdir?

Miyofasiyal Ağrı ve Belirtileri:

 1. Sırtın üst kısmındaki miyofasiyal ağrı, sırt yaralanması veya gergin kaslar kadar yaygın değildir. Bununla birlikte, yaşam boyu sürecek bir zorluk olduğu kanıtlanabilecek kronik bir ağrıdır..
 2. Üst sırtta miyofasiyal ağrının başlangıcı genellikle ani olur. Sebepleri büyük ölçüde bilinmemekle birlikte, ortopedi uzmanları bunun sırt üst kısmındaki bağ, tendon veya kaslardaki gerilmeler veya yaralanmaların yan ürünü olduğunu düşünüyor..
 3. Miyofasiyal ağrı, hafif ila şiddetli arasında değişebilen devam eden ağrı ile karakterizedir. Bu gibi durumlarda, üst sırtta dokunulduğunda ağrıyan baskı noktalarına sahip olmak oldukça yaygındır..
 4. Bu noktalara baskı uygulamak ağrının şiddetlenmesine neden olabilir ve bu noktalarda kaslar gergin ve sert olabilir..
 5. Sırtın üst kısmındaki diğer miyofasiyal ağrı semptomları arasında hafif ağrı, yoğun yanma veya batma ağrısı sayılabilir. Sırtın üst kısmındaki zayıflık da oldukça yaygındır..

Skolyoz ve Belirtileri:

 • Skolyoz çok yaygın olmasa da sırt ağrısının bir başka nedenidir. Ortalama omurilik düz ve dik iken.
 • Skolyozdan etkilenen bir omuriliğin S veya C şeklinde olduğu bilinmektedir. Skolyoz genellikle hafif bir doğum kusuru veya yaralanmaya bağlı anormallik iken, şiddetli ise nefes almada zorlukla birlikte yoğun üst ve hatta alt sırt ağrılarına neden olabilir..

Kifoz ve Belirtileri:

 • Kifoz, genellikle kambur bir sırt ile sonuçlanan yuvarlak bir omurga eğriliği ile karakterizedir..
 • Büyük ölçüde bir doğum kusurudur, ancak genellikle osteoporoz tarafından ortaya çıkar..
 • Kifozun yaygın semptomları, genellikle nefes alma zorluğunun eşlik ettiği kronik bir üst sırt ağrısıdır..

Osteoporoz ve Belirtileri:

 • Erkekler tamamen dışlanmazken, kadınların yaşlandıkça osteoporozdan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir..
 • Osteoporoz, kemiklerin kırılgan hale gelmesine ve kolayca kırılmasına veya kırılmasına neden olan azalmış kemik gücü ile karakterizedir..
 • Osteoporozun, sırt kemiğinde kompresyon kırıklarına neden olarak üst sırtı etkilediği bilinmektedir..
 • Yaygın semptomlar, eğri bir sırt veya kambur ve durum zamanla kötüleşse bile giderek yoğunlaşan bir sırt ağrısıdır..

Osteoartrit ve Belirtileri:

 • Osteoartritin vücudun her yerindeki eklemleri etkilediği bilinse de, sıklıkla omurganın faset eklemlerini yastıklayan kıkırdağı etkiler ve bu eklemlerin kırılmasına neden olur. Bu da sırt kemiklerinin birbirine sürtünmesine ve şiddetli ağrıya neden olur..
 • Osteoartrit, osteoporoza çok benzeyen yaşa bağlı yaygın bir hastalıktır. Osteoartrit nedeniyle sırt ağrısı çekenlerin bazı semptomları, özellikle uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra tutukluktur..
 • Ağrıya hemen hemen her zaman kas zayıflığı, deforme eklemler ve aşırı durumlarda hareket edememe ve ayrıca eklemlerde çatlama ve gıcırdama eşlik eder..

Yaralanma ve Belirtileri:

 • Sırt ağrısının en yaygın nedeni, bir dizi faktörün neden olabileceği yaralanmadır..
 • Buradaki semptomlar genellikle, yaralanma tedavi edilene ve iyileşene kadar süren ani başlangıçlı ağrıdır..

Doktor Ne Zaman Görülür??

İşte bir üst sırt ağrısının acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğu zamandır

 • Safra kesesi sorunu olabileceğinden göğsünüze veya midenize yayılan üst sırt ağrısı çekmek.
 • Sol ele yayılan üst sırt ağrısı, nefes almada rahatsızlık ile birlikte. Bu kalp krizi olabilir.
 • Göğüs ve kollara yayılan uyuşma ve karıncalanma hissinin eşlik ettiği üst sırt ağrısı, bazı omurga sorunları olabilir..

Rahatsızlığa neden olan ve günlük aktivitelerinizi kesintiye uğratan herhangi bir üst sırt ağrısı kesinlikle tıbbi müdahale gerektirir. Normal strese bağlı ağrıyı hisseden her şey göz ardı edilebilir..

Artık sırt ağrınız için ne zaman endişelenmeniz gerektiğini ve ne zaman biraz zaman kazanabileceğinizi ve ev ilaçlarını deneyebileceğinizi bildiğinize göre, sakin olun ve rahatlayın..