Kolesterol, organik bir moleküldür ve sterol olarak bilinen bir steroid türüdür. Kolesterol, hayvanlar tarafından sentezlenen temel steroldür. Hayvan hücre zarının önemli bir yapısal bileşenidir ve bütünlüğü ve akışkanlığı korumak için gereklidir. Vücutta bulunan yağ bazlı bir bileşendir ve bu nedenle su bazlı olduğu bilinen kanda çözünmez. Kanımızdaki lipoproteinler adı verilen taşıyıcılar, kolesterolün vücudumuzda taşınmasına yardımcı olur. Kolesterolün vücudumuzdaki başlıca işlevleri şunlardır:

  • Kolesterol, midemizde ve bağırsaklarımızda sindirim safra asitleri oluşturmaya yardımcı olur.
  • D vitamini üretimine ve emilimine yardımcı olur.
  • Vücudun belirli hormonları üretmesini kolaylaştırır.
  • Kolesterol, bir hücrenin duvar yapısındaki birincil bileşendir.

Kolesterol ayrıca hücre içi taşıma, sinir iletimi ve endositozda yardımcı olur. Kortizol ve aldosteron gibi hormonların salınımı ve düzenlenmesi için de gereklidir. Spesifik araştırmalar ayrıca kolesterolün kısmi bir antioksidan olduğunu göstermiştir. Kolesterol, karaciğer tarafından sindirime yardımcı olan çeşitli safra oluşturmak üzere oksitlenir..

kolesterol belirtileri & nedenler

Kolesterol vücudumuzun düzgün çalışması için son derece önemlidir, ancak ancak doğru miktarlarda tüketilirse. Tüketim sınırlarını aşmak veya aşmak vücutta önemli hastalıklara ve komplikasyonlara neden olabilir..

Vücudunuzda yüksek oranda kolesterol bulunması durumu, Hiperkolesterolemi veya dislipidemi olarak bilinir. Koroner kalp hastalıklarının ve kalp komplikasyonlarının arkasındaki ana neden budur. Vücudunuzdaki yüksek LDL seviyesi veya varlığı, arterlerde ve diğer pasajlarda birikmesine neden olurken, HDL onu atılması ve vücuttan atılması için karaciğere taşır. Arterlerde kolesterol birikmesinin bir sonucu olarak, Ateroskleroz adı verilen bir durum veya daha doğrusu bir komplikasyon geliştiririz. Bu komplikasyonda plak oluşumu gerçekleşir, kalbe giren ve çıkan kanın normal akışını bloke eder ve muazzam bir basınç oluşturur..

Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale, kolesterol seviyenizin ne olduğunu bilmenize yardımcı olacak kolesterol ve yüksek kolesterolün ana nedenleri ve semptomları hakkında size rehberlik eder..

Yüksek Kolesterol Nedenleri:

Hiperkolesterolemi veya yüksek kolesterolün nedenleri veya nedenleri:,

1. Yüksek Kolesterol Kaynakları:

Doymuş yağlar ve Trans yağlar açısından zengin yiyecekler bu durumda en büyük suçlulardır. Unlu mamüller, çikolatalar, yağlı yiyecekler, özellikle kırmızı et, kızarmış ve işlenmiş yiyecekler, ghee ve peynir gibi yiyecekler kolesterol açısından oldukça yüksektir..

2. Genler:

Genetik faktörler vücudunuzun kolesterol seviyesinde önemli bir rol oynar. Kalıtsal koşullardır ve çoğu zaman mevcut sağlığımıza hükmederler. Kolesterol ile ilişkili diğer çeşitli koşullar genellikle nesiller boyunca aktarılır. Böyle bir örnek Kombine Hiperlipidemi olacaktır..

3. Doymuş Yağ Yemek:

Yüksek miktarda doymuş yağ mı yiyorsunuz? Bu, yüksek kolesterol sorunlarının arkasındaki ana nedenlerden biri olabilir. Artık yüksek kolesterolün en önemli nedenlerinden birini öğrendiğinize göre, doymuş yağ alımını azaltın. Yüksek kolesterol vakalarının çoğu arasında doymuş yağ problemlerinden kaynaklandığı görülmüştür. Bu, yüksek kolesterolün en olası nedenlerinden biridir..

4. Kötü Diyet:

Bir kişi uygun bir diyet uygulamıyorsa ve sadece fast food ve abur cubur yiyorsa, kolesterol problemlerinden muzdarip olma olasılığı yüksektir. Yüksek kolesterol sorunlarının başlıca nedenlerinden biri kötü bir diyet sürdürmektir. Vücudunuza iyi miktarda kötü kolesterol sağlayabilen bazı yiyecekler vardır ve aynı zamanda bu kötü kolesterollere karşı etki edip onları azaltan ve vücudunuzu içten sağlıklı yapan bazı meyve özleri vardır. Kötü beslenme, vücudunuza ciddi zararlar verebilecek ve aynı zamanda fiziksel koşullarınızı da engelleyebilecek temel unsurlardan biridir..

5. İşlenmiş Gıdalar:

İşlenmiş gıdalar tüketen insanlar, içlerinde yüksek kolesterol belirtileri görme şansına sahiptir. Bu, yüksek kolesterolün ana nedenlerinden biridir. Bir kişi, eve getirdiğinizde kızartılacak veya pişirilecek paketlenmiş yiyecekleri yerse, bir dizi kötü kolesterol sorunuyla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Bunlar temel olarak uzun süre depolanır ve vücudunuza doğru miktarda protein ve besin sağlamaz..

6. Ağırlık:

kilonuz yüksek kolesterolün en makul nedenlerinden biri olabilir. Ankete göre, yüksek kolesterol problemlerinden muzdarip insanların çoğunun geçmişte dramatik bir kilo alma sorunları yaşadığı görülmüştür. 100 kilonun üzerindeyseniz, yüksek kolesterol problemlerinden muzdarip olma şansınız çok yüksektir..

7. Etkinlik Seviyesi:

Yüksek kolesterol sorunlarının arkasındaki başlıca nedenlerden biri aktivite seviyeniz olabilir. Tembel bir insansanız ve ter atmak istemiyorsanız, yüksek kolesterol problemlerinden etkilenme olasılığınız yüksektir. Kişi mümkün olduğunca aktif kalmalıdır. Bu muhtemelen uzun süre (yaş) fit kalmanın tek yoludur. Sadece gün boyunca uyumayın. Kalk ve biraz iş yap.

8. Cinsiyet:

Pek çok insan bunun farkında değildir, ancak yüksek kolesterol söz konusu olduğunda cinsiyet belirleyici bir faktördür. Erkeklerde kolesterol genellikle 50 yaşından sonra yerleşir. Kadınlarda ise adetleri durana kadar (menopoz) kolesterol düzeyi aynı kalır. Bundan sonra, seviyeler yükselir (genellikle). erkeklerde de öyle.

9. Yaş:

Yaş, yüksek kolesterol nedenlerinden biridir. 20 yaşından sonra yüksek kolesterol semptomlarından dolayı hastalanabilir. 20 yaşından sonra olduğu gibi, kolesterol seviyeleri genellikle yükselir ve bu hem kadın hem de erkek için aynıdır..

10. Genel Sağlık:

Kolesterol söz konusu olduğunda genel sağlık önemlidir. Bir kişi, uygun şekilde aktif ve sağlıklı değilse, bazı yüksek kolesterol sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Sağlıklı bir vücut, kolesterol seviyelerini yönetmede otomatik olarak yardımcı olacaktır. Bu, kolesterolün ana nedenlerinden biridir..

Yüksek Kolesterol Belirtileri:

Yüksek ve yüksek kolesterolün belirli bir belirti veya semptomu yoktur. Yüksek kolesterole sahip olmanın herhangi bir fiziksel veya psikolojik ipucu yoktur. Son bilimsel araştırmalara göre, göbek veya pong yapmak, yüksek kolesterol seviyesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, bu seviyeye göz kulak olmanın en iyi yolu, düzenli testler ve taramalar yapmaktır. Bunu yapmazsanız, kalp krizi veya koroner hastalık ile kendinizi öldürürsünüz..

1. Kalp Krizi:

Bir kişi yüksek kolesterol problemlerinden muzdaripse, o (veya o kişinin) bazı kalp problemleri yaşama olasılığı yüksektir. Kalp krizi, kolesterol sorunlarının en olası semptomlarından biridir. Genel olarak, bu belirtiler en çok yaşlılarda görülür. Bunun yaşlı vatandaş kategorisine giren kişilerde en çok görülen kolesterol semptomlarından biri olduğu söylenebilir..

2. İnme:

Bu da tüm kolesterol semptomları arasında önemli bir tanesidir. Tüm kolesterol semptomları arasında bu hem erkeklerde hem de kadınlarda en çok görülenidir. Kelimenin tam anlamıyla bu semptomdan kaçış yoktur ve kolesterol sorunları olan hemen hemen her kişi bu semptomla karşı karşıyadır. Tipik bir kolesterol semptomu olarak söylenebilir. Genellikle bu felçlere beyindeki atardamarların tıkanması neden olur..

3. Göğüs Ağrısı:

Aşırı göğüs ağrısı genellikle yüksek kolesterolün bir belirtisidir. Bir kişi, kolesterol sorunları yaşıyorsa şiddetli göğüs ağrısı veya anjina yaşayacaktır. Acının dayanılmaz olacağı zamanlar olacak. Ağrı dayanılmaz hale gelirse, bir doktora danışılmalıdır. Bazı insanlar bu semptomu görmezden gelir ve bu sadece onlar için kötü olur..

4. Sırt Ağrısı:

Sırt ağrısı, kolesterolün bir başka belirtisidir. Kolesterol seviyeniz limitlerin üzerindeyse, sıradaki sırt ağrısı sizi bekliyor. Kolesterol, sırt yaralanmaları gibi hissedecek şiddetli sırt ağrılarına yol açar. Bu tür kolesterol sorunları olan kişiler, otomatik olarak, herhangi bir zamanda meydana gelebilecek bir dizi başka eklem ağrısı probleminden geçmek zorunda kalacaklardır. Ağrı genellikle vücudu terk etmek istemez. Bu tür sırt ağrılarının vücudu beslediği ve çekirdekten aşırı derecede hasta ettiği söylenebilir..

5. Aşırı Yorgunluk:

Yorgunluk da tüm kolesterol semptomları arasında önemli bir yer tutar. İyi miktarda yorgunluk sorunu yaşayan bir kişi, boyun ve sırtta da (daha önce tartışılmış) bazı şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalacaktır. Birçok insan yorgunluk sorunlarıyla karşı karşıyadır ve bunun başlıca rahatsızlıklardan ve kolesterol semptomlarından biri olduğu iddia edilmiştir..

6. Nefes Darlığı:

Birey, kolesterol sorunları aşamasından geçerken bazı nefes sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Tek nefeste uzun süre konuşamaz insan. Bu da konuşma güçlüğüne neden olacaktır. Konuşmakta güçlük çeken bir kişi kolesterol seviyelerini suçlayabilir.

7. Boyun Ağrısı ve Şiddetli Baş Ağrıları:

Bazı ciddi baş ağrısı sorunları yaşıyorsanız, yüksek kolesterolden muzdarip olma ihtimaliniz vardır. Bu en çok görülen kolesterol semptomlarından biridir ve insanlar bundan en çok muzdariptir..

8. Kol Ağrıları:

Kolesterolün olası tüm semptomları arasında bir başka yaygın semptom da kollardaki ağrıdır. Genellikle insanlar kollarında sıkma etkisi ile karşı karşıya kalır ve bu genellikle yüksek kolesterol sonuçları nedeniyle olur (doktorlara göre).

9. Hazımsızlık:

Kolesterolden muzdarip insanlar bazı hazımsızlık problemleriyle karşı karşıya kalacaklardır. Bu dönemde mide sorunları oldukça yaygındır ve hazımsızlık belirtisi sizi şaşırtmamalıdır..

10. Kaygı:

son fakat en az değil, tüm kolesterol semptomları arasında bir diğer ortak nokta kaygıdır..

Yüksek Kolesterol Tedavisi Nedir:

Kolesterolü kontrol altında tutmanın çeşitli yolları vardır. Atabileceğiniz ve size büyük ölçüde yardımcı olacak en büyük iki adım:-

  • Diyetiniz (ne yediğiniz)
  • Yaşam tarzınız (ne yaptığınız)

Depolanan tüm kolesterolü yakmanıza ve tüketmenize yardımcı olacak hiçbir ilaç yoktur. Bunu yapmanın tek etkili yolu egzersiz yapmaktır. Bu, yaşam tarzınızda gerekli değişikliktir. Kolesterolü ve buna bağlı sorunları kontrol altında tutmak için egzersiz yapmanız gerekir. Düzenli egzersiz metabolizma hızınızı artırmaya yardımcı olacak ve aşırı kalori ve kolesterolü yakmanıza yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda sağlıklı bir kilonun korunmasına da yardımcı olur, böylece kalp kaslarınız üzerinde aşırı baskı olmaz..

Yüksek Kolesterolden Kaçınmak İçin Önleme İpuçları:

Düşük düzeyde yağ ve şeker içeren kalp dostu yiyecekler yiyin. Taze meyve, sebze ve az miktarda protein yemek, başlangıç ​​için iyi bir öneri listesidir. Ayrıca tam tahıllar ve lif açısından zengin yiyecekleri de içerir. Sigara içmekten kaçının ve ne kadar alkol aldığınız konusunda bir bar tutun.

Kolesterol seviyesi, içinizin ne kadar sağlıksız olduğunun ve tehlikeli bir kalp krizinin size doğru ne kadar hızlı ilerlediğinin bir göstergesidir. Kontrol altında tutmak ve daha uzun yaşamak için sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmeyi öğrenmek en iyisidir. Framingham Kalp çalışması, bugün bile, kalbinizin durumunu ve kolesterolün üzerindeki etkisini anlamaya ve belirlemeye yardımcı olur ve kardiyovasküler hastalık olasılığını analiz etmeye aktif bir katkıda bulunur..