Boy, herhangi bir kişinin iyi bir kişiliğe sahip olması için hayati bir rol oynar. Uzun boylu olmak sizi daha çekici yapar ve herkes uzun boylu olmak ister. Boyun genetiğe bağlı olduğu doğru olarak söylenebilse de, kısa ebeveynleri olan bir kişinin ortalamanın üzerinde büyüyemeyeceğini ve bunun üzerinde büyümenize yardımcı olan sebzelerin olduğunu söylemek yanlış olur. Evet, sebzeler vücudunuza yalnızca hayati besinler sağlamakla kalmaz, aynı zamanda boyunuzun uzamasına yardımcı olan büyüme hormonlarının salgılanmasını artırmaya da yardımcı olur..

Bu yazıda size boyunuzu uzatabilecek 10 sihirli sebzenin bir listesini sunacağız. Evet, genellikle boyumuz ergenlikten sonra uzamayı durdurur, ancak bundan sonra bile birkaç santim büyümenize yardımcı olabilecek sebzeler var..

Etkili Bir Şekilde Boyunuzu Uzatmaya Yardımcı Olan Sebzeler

Sebzeler Boy Büyümesine Nasıl Yardımcı Olabilir??

Boy sorunlarının çoğu, uygun diyet ve beslenme eksikliğinden kaynaklanır. Uzun boylu olmak için, hücre büyümesini çoğaltmak ve kemiklere güç katmak için yeterli miktarda vitamin ve mineral gerekir. Sebzeler, boyunuzun uzamasına yardımcı olabilecek bu besinlerin doğal kaynaklarıdır..

 • Kale, yeşillikler, ıspanak gibi bazı sebzeler, kemik yapınızı güçlendirmek ve boy uzamasını desteklemek için gerekli olan kalsiyum ve K Vitamini sağlar..
 • Patates, pancar vb. gibi nişastalı sebzeler vücutta yeni hücre büyümesi için gerekli olan karbonhidratları sağlar..
 • Fasulye gibi baklagiller vücuda çinko ve potasyum sağlayarak büyümeyi bozan bozuklukları önler..

Vücudunuzdaki belirli hormonların salgılanması üzerinde etkisi olan belirli sebzeler sayesinde, fazladan birkaç santim kazanmak için genetiğinizi aldatabilirsiniz. Ergenlik döneminde tüketildiğinde maksimum etki yaratan bu boy uzatan sebzelere bir göz atın..

1. Şalgam:

Yüksekliği Artırmak İçin Şalgam

Şalgam, yer altında yetişen bir bitki kökü türüdür. Önceleri sadece ılıman bölgelerde yetişen şalgamlar günümüzde her yerde kolaylıkla bulunur. Bu sebzelerin boy uzatmak için zengin bir doğal büyüme hormonu kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Karışık sebzeler, taze sıkılmış şalgam suyu veya et suyu gibi çeşitli şekillerde düzenli olarak şalgam tüketiminin, boyunuz da dahil olmak üzere genel büyümenizi artırması beklenir. Bunun dışında şalgam, büyüme sürecini beslemek için eşit derecede önemli olan temel vitaminler, mineraller, proteinler, lifler ve yağlar bakımından zengindir..

2. Bok Choy:

Bok Choy Sebze Boyu Büyümek için

Bu, mineraller, vitaminler, lifler ve karbonhidratlarla dolu olduğu için boyunuzun uzamasına yardımcı olan bir çeşit Çin lahanasıdır. Bok Choy’u yemeğinize dahil etmek, vücudunuzdaki büyüme hormonlarının üretiminde uyarılmaya yol açar ve böylece boyunuzun uzamasına yardımcı olur. Bu nedenle boy uzaması için en iyi sebzelerden biri olarak kabul edilir..

3. Fasulye:

Daha Uzun Büyümek için Fasulye

Vücudunuzdaki GH üretimini teşvik etmek için diğer sebzeler veya sebze salatası ile birlikte pişmiş sebzenin bir parçası olarak fasulyeleri diyetinize dahil edin. Fasulye, diyet lifi, folat, proteinler ve karbonhidratlarla dolu ve onları sağlıklı yiyecekler haline getiren boy uzatmak için sebzelerdir. Fasulyeyi yüksekliği artıran en iyi sebzelerden biri olarak düşünün.

4. Ravent:

Uzun Büyümek için Ravent

Ravent, kalın rizomlardan yetişen bir bitki türüdür. Bu otsu bitkiyi haftada üç ila dört kez pişmiş veya çiğ olarak tüketmek, vücudunuzdaki büyüme hormonlarının salgılanmasını hızlandırır. Ravent hakkında ilginç bir gerçek, ABD’de bir meyve olarak kabul edilmesidir. Boy uzamasının yanı sıra, bu bitki diyabetle mücadelede de yardımcı olur..

5. Bamya:

Bamya Sebzesi Boyu Hızlı Artırır

Daha çok kadın parmağı olarak bilinen bu sebze vitaminler, lifler, karbonhidratlar ve minerallerle doludur ve besin değeri çok yüksektir. Bamya içindeki besinler, yeni hücrelerin büyümesini etkili bir şekilde teşvik edebilir ve boyunuza fazladan inç ekleyebilir. Ayrıca, büyümenize yardımcı olan bu sebzeler bamyanın içindeki yapışkan sakıza sahiptir ve müshil görevi görür ve iyi sindirim sürecine yardımcı olur. Peki ne bekliyorsunuz bamya tüketimine dikey olarak başlayın.

6. Ispanak:

Yüksekliği Hızlı Arttırmak İçin Ispanak

Denizci adam Temel Reis ıspanağı severdi, siz de sevmelisiniz!! Orta ve batı Asya’ya özgü olan bu yeşil, yapraklı sebze, vitamin, demir, lif ve kalsiyumdan oluşan bir güç merkezidir. Ispanak, vücudunuzdaki büyüme hormonlarını uyarır ve bu da boy uzamasına neden olur. Ayrıca, bu aynı zamanda vücudun tüm gerekli besinleri sağlayarak düzgün çalışmasına yardımcı olur. Boy uzamasını artırmanın yanı sıra kilonun korunmasına yardımcı olan kalorisi düşüktür..

7. Brokoli:

Yüksekliği Hızla Arttıran Brokoli

Büyümenize yardımcı olan sebzeler olan brokoli, C vitamini, demir, lifler ve antioksidanlar olan çok zengin bir askorbik asit kaynağıdır. Bu sebze, vücudunuzdaki boşta kalan büyüme hormonlarını artırabilir ve daha hızlı boy uzamasına yardımcı olabilir. Brokoli aynı zamanda etkili bir kanser önleyici ajandır ve vücudunuza direnç sağlar. Brokoliyi tüketmenin en iyi yolu, onu buharda haşlamak veya haşlayıp salataya eklemektir. Brokoli badem çorbası hazırlamak da brokoli tüketmenin en lezzetli ve sağlıklı yollarından biridir..

8. Bezelye:

Yüksekliği Hızlı Arttırmak İçin Bezelye

Bezelye, büyümeyi destekleyen çeşitli mineraller, vitaminler, proteinler, lifler ve lutein ile yüklenir. Ayrıca yeni hücre yapısının oluşmasına yardımcı olan ve bağışıklığı artıran K vitamini, C vitamini ve folat açısından da zengindir. İyi kas gelişimi sağlar ve vücudu güçlendirir. Bezelye baklagil ailesine aittir ve düzenli olarak alındığında boy uzaması için harika faydalar sağlar..

9. Brüksel Lahanası:

Brüksel Lahanası Boyu Uzatacak

Brüksel lahanası, büyümenize yardımcı olan ve lahana ailesine ait sebzelerdir. Mineraller, vitaminler, protein, lifler ve demir dahil olmak üzere büyümeyi başlatan ve destekleyen tüm diyet gereksinimlerinin harika bir kaynağıdır. Ayrıca serbest radikal hasarıyla savaşan antioksidanların varlığı nedeniyle kanser önleyici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Vücudunuzun boyunu artırmada doğrudan etkisi olan vücudunuzdaki büyümeyi teşvik eden hormonların sentezini uyarmak için Brüksel lahanasını çiğ olarak salatalarda, çorbalarda veya yarı pişmiş olarak haftada üç ila dört kez tüketin..

[Daha Fazlasını Gör: Evde Boy Uzatmak İçin Egzersizler]

10. Karalahana Yeşili:

Hızlı Boy uzatmak için Collard Yeşil Sebzeler

Bu, Acephala adı verilen botanik bir gruba ait bir bitkidir. Bu esas olarak Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya ve Portekiz’in bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Besin özellikleri bakımından zengindir ve vücudunuzdaki C vitamini, K vitamini ve çözünür lif düzeylerini artırmaya yardımcı olur. Boy uzaması için en iyi sebzelerden biri.

Umarız büyümenize yardımcı olan ve sadece boyunuzu uzatmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıklı, hastalıksız bir yaşam sürmenize yardımcı olan bu sebzeleri artık takdir etmeye başlarsınız. Sebzeler besinlerin güç merkezleridir ve yapay takviyelere güvenmek yerine, doğal bir büyüme süreci için düzenli olarak sebze tüketmeniz önerilir..

Artık hangi sebzelerin dikey olarak büyümek için diyetinizin bir parçası olması gerektiğini biliyorsunuz. Boyunuzun kısa olması suç değil ve kesinlikle sorun değil ama aynı zamanda sizi kısa tuttuğu için doğayı suçlamamalısınız. Boyunuzun uzamasına yardımcı olan sebzeler vardır ve boyunuzda olumlu bir değişiklik meydana getirdiğinizi görmek için samimi çaba göstermelisiniz. Hangi sebzelerin boy uzamasına yardımcı olduğunu bizimle paylaşın ve en sevdiğiniz tarifi okuyucularımızla paylaşın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Sebze Yemek Boyunuzun Uzamasına Yardımcı Olur mu??

Cevap: Sağlıklı bir diyet, bir kişide boy ve kilonun uygun şekilde büyümesi için gereklidir. Aslında, büyüme hormonunu uyaran ve dikey büyümede ekstra avantaj sağlayan bazı koyu yapraklı sebzeler vardır. Bunun nedeni, ıspanak, hardal, lahana, brokoli gibi koyu yapraklı sebzelerin vücudumuzdaki kemik mineralinin ana bileşeni olan kalsiyum açısından zengin olmasıdır. Böylece bu sebzeleri yemek sadece kemikleri güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda büyümeyi de destekleyecektir..

S2. Hangi Sebzeler Boyunuzu Uzatmanıza Yardımcı Olur??

Cevap: Genellikle, kalsiyum açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, kemiklerin büyümesine ve güçlenmesine ve ayrıca boy uzamasına yardımcı olur. Aşağıda boy uzamasına yardımcı olan sebzelerden bazılarının listesi verilmiştir:

 • Ispanak, hardal, lahana, karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Fasulye ve bezelye gibi bitki bazlı protein kaynakları
 • Büyümek için enerji sağlayan nişastalı sebzeler, örneğin tatlı patates, pancar, patates vb..

S3. Havuç Boyunuzun Uzamasına Yardımcı Olur mu??

Cevap: Havuç, boy uzamasına yardımcı olan bir proteinin üretimine yardımcı olan zengin bir A Vitamini kaynağıdır. Salata olarak tüketin ya da suyunu için ya da bir sabji ya da tatlı yapın, havuçları günlük diyetimize dahil etmenin sayısız yolu vardır..

[Daha Fazlasını Gör: Boy uzamasına yardımcı olabilecek içme suyu]

S4. Büyüme Atağı nedir? Büyüme Atılımını Nasıl Tetiklersiniz??

Cevap: Büyüme atağı sırasında, büyüme hormonları da dahil olmak üzere çeşitli hormonlar büyük miktarda üretilir ve böylece büyüme hızlanır. Aşağıdakiler, büyüme hamlesini tetiklemenin denenmiş ve test edilmiş yollarından bazılarıdır:

 • Vücut Yağını Kaybet
 • Aralıklı Oruç
 • Şeker alımında azalma
 • Yatmadan önce yemek yemekten kaçının
 • Yüksek Yoğunluklu Egzersiz
 • Arginin, Beta-Alanin, vb. Gibi takviyeler almak.

S5. Ergenlikten Sonra Nasıl Daha Uzun Büyüyebilirim??

Cevap: Genellikle bacak kemikleri ergenlikten sonra kaynaşır ve bu nedenle boy uzamasının ergenlikten sonra durduğu genel bir düşüncedir. Ancak bu, omurilik kemikleri ile aynı değildir ve ergenlikten sonra bile büyüyebilirler. Bu nedenle, uygun bir diyet uygularsanız ve omurilik kemikleriyle ilgilenen düzenli asanalar uygularsanız, ergenlik çağından sonra yine de boyu uzar..

Boyunuzu Artıracak Sebzeler