Okuldaki formlar, bazı yarışmalar vb. gibi çeşitli yerlerde boyunuzu doldurmanız gerekebilir. Ayrıca bir ebeveyn olarak çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığını bilmek istiyor olabilirsiniz. Her seferinde sadece boyunuzu ölçmek için çocuk doktoruna gitmek mümkün olmayabilir, ancak o zaman, özellikle evde standart Stadyometreniz olmadığında, evde yüksekliğin nasıl doğru bir şekilde ölçüleceği sorusu ortaya çıkar ve bunu yapmak pratik bile olmayabilir. birini evde tut. Peki bunun yokluğunda boyunuzu nasıl ölçebilirsiniz? Yüksekliği ölçmenin standart olmayan birçok yolu vardır. Bu yazıda size yüksekliği ölçmenin kolay bir yolunu sunacağız ve ayrıca yüksekliğimi doğru bir şekilde nasıl ölçeceğinizi takip etmeniz için size rehberlik edeceğiz..

Yükseklik Nasıl Ölçülür

Boy ölçümü genellikle normal bir oranda büyüyüp büyümediğinizi kontrol etmek için yapılır. Boyunuzu başarılı bir şekilde nasıl ölçeceğinizi bilmek için, işinizi kolaylaştırabilecek ayrıntılı olarak verilen birkaç harika yöntem vardır:

Boyunuzu Ölçmenin Çeşitli Yolları:

İşte bir kişinin boyunu doğru şekilde ölçmek için nasıl.

1. Duvar Ölçümü:

Bu genellikle bir çocuk büyürken görülür ve her zaman boyunuzu ölçmek için oldukça etkili bir yoldur..

Duvar ölçümünü kullanarak boyunuzu nasıl doğru bir şekilde ölçeceğinize ilişkin adımlar

 1. bir duvar bul – Her şeyden önce, yüksekliği ölçmek için engelsiz bir duvar arayın. Pencere veya başka herhangi bir oyuk gibi herhangi bir engel olmayan düz bir duvar olmalıdır. Duvar, her iki omzu duvara dayayacak kadar geniş olmalıdır..
 2.  Herhangi bir bedensel engeli kaldırın – Ayakkabıları, saç aksesuarlarını, at kuyruğunu veya diğer bedensel engelleri kaldırın. Çıplak ayakla duvara yaslanın.
 3. dik dur – Yüzünüz öne bakacak şekilde düz durun. Bacaklarınızı birbirine yaklaştırın ve kollarınızı vücudun yanına koyun..
 4.  Yüksekliği işaretleyin – Şimdi bir tebeşir yardımıyla duvarın başınızın üst kısmı ile aynı hizadaki alanını işaretleyin. Duvarı başarıyla işaretledikten sonra uzaklaşın.
 5. Mezura kullanarak yüksekliği ölçün – Şimdi doğru bir yükseklik ölçümü elde etmek için işarete ve zemine olan mesafeyi ölçmek için bir ölçüm bandı kullanın.

2. Doğrudan Ölçüm Bandı:

Bu, yüksekliği ölçmenin bir başka çok doğru ve en iyi yollarından biridir. Evde boyunuzu ölçmenin bu yönteminde, bir mezuranın iki ucunu hem ayaklarınızın altına hem de başınızın üst kısmına doğrudan yerleştirirsiniz. Üst kısmı parmaklarınızla, alt kısmı parmaklarınızla tutun. Her iki noktayı birleştiren mezura alanında bir sekme tutun ve doğru bir yükseklik ölçümü elde edeceksiniz..

3. Yükseklik Ölçüm Kartı:

vücut boyu nasıl ölçülür Yükseklik ölçüm panosu, eksiksiz bir yükseklik ölçüm yöntemidir. Bu pano hemen hemen her pazarda mevcuttur ve evde büyümekte olan bir çocuğunuz varsa olması çok gereklidir. Çocuğunuzun istediği zaman doğru bir yükseklik okuması alabilmesi için bu tahta kalıcı olarak duvarınıza yapıştırılabilir. Tahta, normalde her bir ayağın altında ayrı inçlerle birlikte 7 fit’e kadar doğru bir ölçümle kaplanmıştır..

4. Yatay Bir Yüzeyde Yükseklik Ölçümü:

tam yükseklik nasıl ölçülür? Bu yöntem genellikle pediatri tarafından bebeğin boyunu ölçmek veya hareketsiz yetişkinlerin boyunu ölçmek için kullanılır. Ancak bu yöntem, yukarıda bahsedilen standart yöntemlere kıyasla daha az doğrudur. Yatay yüzeydeki yüksekliği ölçmek için adımlar şunlardır:

 • Kişiyi gözleri tavana bakacak şekilde yatay yüzeyde düz bir şekilde yatırın..
 • Dizleri yere doğru hafifçe bastırın.
 • Ayak tabanından başın tepesine kadar olan yüksekliği ölçmek için bir ölçüm bandı kullanın..

5. Teknolojiyi Kullanarak Yüksekliği Ölçme:

Boyunuzu nasıl doğru bir şekilde ölçeceğinizi düşünüyorsanız, çevrimiçi olarak boyunuzu ölçmenize izin veren birçok uygulama var. Mobil uygulamayı kullanarak yüksekliği doğru bir şekilde ölçmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Sahip olduğunuz işletim sistemine göre uygulama mağazasına veya oyun mağazasına gidin ve ölçüm uygulamasını arayın.
 • Ekranınızda hem ücretli hem de ücretsiz bir dizi uygulama açılır.
 • Uygulamayı satın almadan veya yüklemeden önce incelemeleri ve fiyatlandırmayı gözden geçirin.
 • Resmini yüksekliğini ölçmeniz ve istenen ayrıntıları tamamlamanız gereken uygulama projesini açın.
 • Yüksekliği ölçebilmek için telefonunuzu sabit tutun.
 • Doğru bir ölçüm elde etmek için çeşitli açılardan deneyin.

Kilo ve Boy Hesabı:

Bu çok daha zor ve daha az doğru bir süreçtir, ancak günün sonunda istediğiniz sonuçları verir. Boy doğru bir şekilde nasıl ölçülür? İşlem sadece boyunuzu ölçmek için başka bir yolunuz yoksa gerçekleştirilir. Önce kilonuzu hesaplamanızı ve ardından yaşınızla karşılaştırmanızı gerektiren bir özetleme işlemidir. Karşılaştırıldığında, boyunuz kilonuzdan ve boyunuzdan 2 inç daha az veya daha fazla olacaktır; bu, yaşınıza göre daha fazla veya daha az olup olmadığınız konusunda karşılaştırmalı bir çalışmadır..

Bunlar, boyunuzu ölçmenin en etkili yollarıdır, ancak 21 yaşına ulaştıktan sonra daha fazla büyümediğinizi unutmayın, çünkü bu noktada vücudunuz tamamen olgunlaşmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi, bir kişinin olması gereken kesin bir yükseklik yoktur, çünkü boyunuzu etkileyebilecek birçok faktör vardır, ancak burada zorunlu olarak, gerekli tüm değişiklikleri yaptıktan sonra olmanız gereken ortalama bir yükseklik vardır..

Bu nedenle, yukarıda belirtilenler, insan boyunun nasıl ölçüleceğine dair çeşitli yöntemlerdir. Yüksekliğin nasıl ölçüleceğine dair bu yöntemler gerçekten basittir ve evde yapılabilir. Aşağıdaki yorumlarda koğuşunuzun yüksekliğini doğru bir şekilde ölçüp ölçemeyeceğinizi bizimle paylaşın. Ayrıca bu makaleyi, vücut boyunu ölçmenin yollarını arayan arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın. Boyunuzu nasıl doğru ölçeceğinizi merak ediyorsanız, umarız bizden bir cevap almışsınızdır..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

Soru 1: Mezura Kullanmadan Boyumu Nasıl Ölçebilirim??

cevap 1: Bir mezuranız yoksa ve hala yüksekliği nasıl ölçeceğinizin yollarını arıyorsanız, yüksekliğin doğruya yakın ölçülmesine yardımcı olacak standart olmayan yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Eller
 • adımlar
 • Küçük parmak
 • Tam olarak 6 inç uzunluğunda bir dolarlık banknot kullanılabilir
 • Geçici bir hükümdar

Soru 2: Boy Santimetre Olarak Nasıl Hesaplanır?

Cevap 2: Yüksekliği santimetre cinsinden hesaplamak için aşağıdaki dönüşümleri kullanmanız gerekir:

 • Her şeyden önce, 1 fit = 100cms dönüştürme oranını kullanarak fitleri santimetreye çevirin, böylece boyunuz 5 fit ise, o zaman santimetre cinsinden boyunuz 5 * 100 + bir şey olur..
 • Ardından, 1 inç = 2,54 cm dönüştürme oranını kullanarak inçleri santimetre cinsinden dönüştürün, böylece boyunuz 5 fit 6 inç ise, santimetre cinsinden yükseklik 5*100 + 6*2,54 =515,24 cm olur..

Soru 3: Boyunuzu İnç Olarak Nasıl Hesaplarsınız??

Cevap 3: Boyunuzu inç’e dönüştürmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Her şeyden önce, 1 fit = 12 inç dönüştürme oranını kullanarak tüm ayakları inç’e dönüştürün. Yani boyunuz 5 fit ise ve bir şey önce 5*12 = 60 inç dönüştürün.
 • Bu yuvarlak şekle daha fazla inç ekleyin. Örneğin boyunuz 5 fit 4 inç ise 60+4 = 64 inç olur..

Soru 4: Yüksekliği Metre Olarak Nasıl Hesaplarsınız??

Cevap 4: Aşağıdaki formül, boyunuzu metre cinsinden dönüştürmenize yardımcı olacaktır:

 • 1 metre = 3.28 fit ve 1 fit = 0.305 metre. Bu, fit cinsinden yüksekliğinizi metre cinsinden yüksekliğe dönüştürmenize yardımcı olacaktır..
 • İnç ve santimetre cinsinden yüksekliği metre cinsinden yüksekliğe dönüştürmek için aşağıdaki dönüştürme formülü kullanılmalıdır:
 • 1 inç =2.54cm ve 1cm =0.394 inç.Daha fazla 1 metre = 100cm. Böylece bu formülleri kullanarak boyunuzu 2 aşamalı bir işlemde dönüştürebilirsiniz..

Soru 5: Boyumu Nasıl Ölçebilirim??

Cevap 5: Evde başkalarının boyunu doğru bir şekilde ölçmek kolay olsa da, boyunuzu kendi başınıza ölçmek biraz zor olabilir. Bununla birlikte, aşağıda belirtilen adımları takip etmek, kendi boyunuzu doğru bir şekilde ölçmenize yardımcı olacaktır:

 • Bir kalem alın ve sırtınız duvara dayalı, ayaklarınız birbirine yakın ve boynunuz düz olacak şekilde durun..
 • Şimdi elinize sert bir kitap alın ve başınızın üstüne duvara yaslayın ve kitabı düz tutun
 • Kitap veya sunta üzerinde bir noktayı kurşun kalemle işaretleyin.
 • Şimdi bir ölçüm bandı alın ve kurşun kalem işaretinden zeminin dibine kadar olan yüksekliği ölçün..