Kaşıntı durumuna yol açabilecek birçok neden vardır ve bunu yaşamanızın çeşitli nedenleri vardır. Bununla birlikte, halka açık bir yerde oturmak söz konusu olduğunda yapılacak en rahatsız edici ve aynı zamanda utanç verici şeylerden biridir. Bir kişinin rahat ve sorunsuz bir yaşam sürmesi için kaşıntıyı tedavi etmenin doğru yollarını bilmesi çok önemlidir. Böyle bir kriz için ilaçlara bağlı kalmaktansa, evde tedavi yöntemlerine bağlı kalmak her zaman daha iyi bir seçenektir. Aşağıda kaşıntı sorunu için en iyi, en güvenli ve en etkili fikirlerden ve tedavilerden bazıları verilmiştir. Kontrol edin ve en iyi sonuçlar için seçiminizi yapın:

Cilt Kaşıntısı İçin Ev Çareleri

Özel Bölgelerde Kaşıntı için Ev Çareleri:

1. Yulaf Ezmesi:

yulaf ezmesi

Küvette ılık su alın ve buna bir bardak kaliteli yulaf ezmesi ekleyin. Vücuttaki kaşıntı için etkili bir tedavi istiyorsanız, 15-20 dakika boyunca kendinizi bu suda bekletin. Yüzde 100 güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi yoktur..

2. Kabartma tozu:

karbonat

Bu, kaşıntıyı büyük ölçüde iyileştirmeye yardımcı olan ev ürünlerinden bir diğeridir. Bir şekilde, bir leğende iyi kalitede kabartma tozu karıştırabilir ve sonraki 15 dakika boyunca kendinizi bu suda bekletebilirsiniz. Öte yandan, su kullanılarak bir kabartma tozu macunu da yapılabilir ve bu, kaşıntı tedavisi için vücudun her yerine eşit olarak uygulanabilir. Her iki yöntem de eşit derecede faydalıdır.

3. Soğuk Su Duşu Alın:

duş alan kadın

Vücuttaki kaşıntıyı tedavi etmenin basit bir çaresi 10-15 dakika soğuk suyla duş almaktır. Size problemden anında rahatlama sağlamaya başlayacaktır. Aynısı, sorun tamamen geçene kadar günde iki kez tekrarlanmalıdır..

4. Aloe Vera’nın Faydaları:

aloevera 2

Aloe vera jeli doğrudan yapraktan çıkarılabilir ve yatıştırıcı nitelikler için kaşıntılı bölgelere uygulanabilir. Başka bir yol da vücutta Aloe Vera bazlı bir losyon kullanmaktır. Bu aynı zamanda kaşıntıyı azaltacak ve sonunda tamamen tedavi edecektir. Kriz tamamen çözülene kadar her gün yaptığınızdan emin olun..

5. Uçucu Yağları Kullanın:

Çeşitli uçucu yağlar

Uçucu yağların sizin yararınıza birçok özelliği vardır. Bunlardan biri de ciltte oluşan kaşıntı tedavisidir. Banyoya birkaç damla olarak eklenebilen ve problemsiz bir cilt ve rahat bir yaşamın faydalarından yararlanan çok çeşitli uçucu yağlar vardır. Bu uçucu yağlardan bazıları fesleğen yağı, papatya yağı, karanfil yağı, ısırgan yağı, nane yağı, kekik yağı, neem yağı, lavanta yağı ve daha fazlasını içerir..

6. Limon Harikaları:

limon4

Limonun iltihap önleyici ve tahriş önleyici özellikleri onu kaşıntı için mükemmel bir çözüm haline getirir. Limon suyunun bir kısmını cilde sıkabilir veya sıvının bir kısmını bir pamuğa alıp etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Her iki yöntem de eşit derecede verimlidir.

7. Hindistan Cevizi Yağı Uygulayın:

Çatlamış dudakları tedavi edin - hindistancevizi yağı

Vücuttaki kaşıntı, cildin kuruluğu ve soyulmasından kaynaklanıyorsa, her gün yatmadan önce hindistancevizi yağı sürüp üzerine sürmek en iyisidir. Bu, cildi derinlemesine besler ve kaşıntı problemlerini tedavi eder..

8. Süt ve Bal Banyosu:

Süt ve Bal Banyosu

Biraz süt ve bal alın ve küvette biraz suya ekleyin. Şimdi 20-25 dakika boyunca bu karışıma kendinizi bırakın. Bu, cildi yumuşak ve esnek hale getirecek ve iyi nemlendirecektir. Kuruluk nedeniyle oluşan kaşıntıyı tedavi etmenin en iyi yollarından biridir..

9. Fesleğen Faydaları:

Reyhan

Taze fesleğen yapraklarını suda kaynatarak bir sıvı hazırlayın. Şimdi soğutun ve ardından cildi bir bezle silmek için kullanın. Fesleğendeki antibakteriyel özellikler kaşıntı tedavisinde yardımcı olacaktır..