Cilt İçin Hardal Yağı

Hepimiz hardal tohumlarının faydalı özelliklerini ve onlardan çıkarılan yağı duyduk. Tıbbi özellikleriyle daha iyi bilinen hardal, ilk olarak MÖ 3000 civarında Hindistan’da yetiştirildi. Hardal yağında bulunan anti-inflamatuar özellikler ve tekli doymamış yağ asitleri, onları birçok Hint mutfağında yemek pişirmek için ideal hale getirir. Hardal yağı ayrıca antioksidanlar, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ve diğer minerallerle dolu olduğu için sayısız sağlık yararı sunar..

Hardalların bilimsel adı Brassica juncea’dır ve hardal yağının yaygın adlarından bazıları Bengalce’de Sarsay tel, Tamil’de Kadugu ennai, Telugu’da Ava nune, Hintçe’de Sarson ka tel, Gujarati’de Rainu tel, Malayalam’da Kaaadugenna, Sorisha’dır. Ortaca’da tela ve Marathi’de Mohariche.

Hardal yağının faydalı etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi gözden geçirelim..

Hardal Yağının Cilt İçin Faydaları:

Birçok cilt sorunuyla doğal olarak başa çıkmada da yardımcı olan hardal yağının iyiliği ile ilgili çeşitli sağlık yararları vardır. Sağlığa faydalarını ayrıntılı olarak bize bildirin:

1. Antibakteriyel, Antifungal ve Antiinflamatuar Özellikleri Olabilir:

Hardal yağı, yağa anti-inflamatuar özelliklerini veren selenyum ve magnezyum adı verilen mineralleri yüksek miktarda içerir. Ter bezlerini uyararak vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur. Hardal yağı, geleneksel ilaçlarda kas burkulmaları, suşlar ve artrit ile ilişkili ağrı kesici ilaçlarda kullanılır..

Son araştırmalara göre hardal yağı, E.coli’ye karşı antibakteriyel bir ajan olarak çalışır (1). Hardal yağında bulunan glukozinolat nedeniyle istenmeyen bakteri ve diğer mikropların üremesini de engeller..

Hardal yağı, güçlü antifungal özelliklere sahip olduğu için deri döküntülerini ve mantarların neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olur. Bir araştırmaya göre hardal yağı, diğer yağlara kıyasla mantar enfeksiyonları üzerinde en etkili olduğunu kanıtlayan allil izotiyosiyanat adı verilen bir bileşik içerir.2).

2. Terlemeyi Teşvik Edebilir:

Hardal yağı cildinize masaj yaptığınızda ter bezlerini ve dolaşım sistemini uyarır. Bu cilt gözeneklerini büyütür ve vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir..

Hardal yağının terletici özelliği, vücut ısısını düşürerek toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur. Ancak faydayı daha iyi anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor..

3. Kan Dolaşımını İyileştirebilir:

Birçok ülke, hardal yağı ile yeni doğan bebeklere masaj yapıyor. Yenidoğanların genel sağlığını ve vücut gücünü iyileştirerek onları hardal yağının yaygın nedenlerinden biri haline getirir (3).

Hardal yağı ile yapılan basit bir vücut masajı sadece organların daha iyi çalışmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu taze tutabilir. Bu konuda daha somut araştırmalara ihtiyaç duyulsa da hardal yağı masajı, vücut bölgelerinizin kan dolaşımını iyileştirir..

4. Koyu Noktaları ve Tan İşaretlerini Azaltabilir:

Yüzünüze düzenli olarak hardal yağı masajı yaparak bronzlaşmayı, koyu lekeleri ve cilt pigmentasyonunu azaltabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki çözümün basit hazırlığını takip etmektir. Ancak iddiayı kanıtlamak için yeterli kanıt yok.

İçindekiler:

 • İki yemek kaşığı nohut unu.
 • Bir yemek kaşığı yoğurt.
 • Birkaç damla limon suyu.

Başvuru:

 • Malzemeleri bir kapta birleştirin ve iyice karıştırın.
 • Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve yaklaşık 15 dakika orada bırakın..
 • Yüzünüzü yıkamak için soğuk su kullanın.
 • Bu ilacı birkaç ay boyunca haftada üç kez kullanmak muazzam sonuçlar gösterecektir..

5. Cildinizin Tonunu İyileştirebilir:

Hardal yağında bulunan yüksek miktarda B kompleksi vitaminleri cildinizin sağlıklı bakımını destekler (4).

Bir kase alın, eşit miktarda hindistancevizi ve hardal yağı ekleyin ve karışımı yüzünüze masaj yapın. Yaklaşık 15 dakika orada bırakın ve yüzünüzü yıkamak için hafif bir yüz yıkama kullanın..

Düzenli olarak kullanırsanız cilt tonunuzda bir iyileşme fark edebilirsiniz..

6. Doğal Güneş Koruyucu Olarak Olabilir:

Güneş kremi, mevsimden bağımsız olarak cilt bakım rutininin vazgeçilmez bir parçasıdır. Dışarı çıkmadan önce cildinize az miktarda hardal yağı sürün. Hardal yağında bulunan yüksek miktarda E vitamini, cildinizi zararlı UV ışınlarından ve doğal bir güneş koruyucu görevi gören çevresel toksinlerden korur (5).

Hardal yağını fazla kullanmak, cildinize toz ve kirlilik çekebilir; bu nedenle, küçük miktarlarda kullanın.

7. Döküntüleri Tedavi Edebilir:

Hardal yağının antifungal, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri birçok alerjiyi, enfeksiyonu ve deri döküntülerini iyileştirmeye yardımcı olur.6). Bunu kanıtlamak için yeterli veri olmamasına rağmen, cildinizin kuruluğuna bağlı kaşıntıyı da azaltabilir. Hardal yağı cildi derinlemesine temizler ve gençleştirir, cilde güzel bir parlaklık verir..

8. Yaşlanma Karşıtı Özellikleri Olabilir:

Hardal yağında bulunan yüksek miktarda E vitamini, erken yaşlanma belirtilerini azaltmada önemli bir role sahiptir ve kırışıklıkları büyük ölçüde azaltır (7).

Bu nedenle, faydalarından yararlanmak için yüzünüze ve cildinize az miktarda hardal yağı uygulayın..

9. Kuru Cildinizi Nemlendirebilir:

Nemlendirme, cilt tipinden bağımsız olarak cilt bakım rutininde önemli bir adımdır. Bu özellikle kuru ve yamalı bir cildiniz varsa geçerlidir. Hardal yağında bulunan E vitamininin iyiliği, cildinizi bolca nemlendirir..

Cildinizin sağlığını iyileştirmek için dairesel hareketlerle birkaç damla hardal yağı uygulayın..

10. Akne Temizlenebilir:

Hardal yağı, akne ve onunla ilişkili yara izleriyle doğal olarak başa çıkmaya yardımcı olan mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahiptir (8). Cildinize hardal yağı sürün ve her gün 10 ila 15 dakika bekletin. Bu sadece teninizi temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda akne izlerini de önemli ölçüde azaltacaktır..

11. Size Pürüzsüz ve Esnek Bir Cilt Verebilir:

Hardal yağı, vücudunuzdaki serbest radikalleri bloke ederek size genç bir cilt veren yüksek miktarda E Vitamini içerir. Ayrıca cildinize doğal olarak nüfuz ederek ince çizgileri, kırışıklıkları, lekeleri azaltır. Bu işlem sadece cildi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi pürüzsüz ve esnek hale getirir..

12. Temizleyici Olabilir:

Hardal yağı, gözenekleri tıkayarak doğal bir temizleyici görevi görür ve aynı zamanda makyaj temizleyici görevi görür. Dakikalar içinde cildinizi doğal olarak temizleyebilirsiniz. Hardal yağı birkaç damla limon suyu ile birleştiğinde dişlerinizi sadece temizlemekle kalmaz, aynı zamanda onları daha güçlü hale getirir..

Hardal Yağı Nasıl Kullanılır:

 • ABD, Kanada ve Avrupa dahil olmak üzere birçok ülke ve dünya çapındaki diğerleri, erusik asit adı verilen bir bileşik nedeniyle kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden, bitkisel yağ gibi saf hardal yağı kullanmasına izin verilmemektedir..
 • Esansiyel hardal yağı, güvenli bir aroma maddesi olarak kabul edilen bir buhar damıtma işlemi kullanılarak elde edilir..
 • Her iki yağ da aynı faydalı bileşiklere sahiptir ve hardal tohumlarından elde edilir..
 • Hardal yağını masaj yağı olarak kullanmak veya ev yapımı cilt bakımlarına karıştırmak için, bunları bir taşıyıcı yağ ile birleştirmek daha iyidir..
 • Cildiniz veya yüzünüz için hardal yağı kullanmaya başlamadan önce bir yama testi yapın ve kızarıklık ve tahriş olup olmadığını kontrol etmek için en az 24 saat bekleyin..
 • Hardal yağının topikal uygulanmasının etkileri ile ilgili çalışmalara ihtiyaç vardır ve önerilen bir doz bulunmamaktadır..
 • Bu nedenle, küçük bir miktarla, yaklaşık bir çorba kaşığı ile başlayarak ve miktarı kademeli olarak artırarak toleransınızı yavaş yavaş değerlendirmeniz gerekir..

Herhangi Bir Yan Etki?

Ortalama gıda miktarlarından daha fazla miktarda alındığında hardal yağı yan etkilere neden olabilir. Endişelerden bazıları şunlardır:

 • Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına rağmen, hardal yağı fazla alındığında hassas kişilerde kansızlığa neden olabilir..
 • Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı kişilerde hardal yağı büyük miktarlarda tüketildiğinde akciğer kanseri riski artar..
 • Hardal yağı hamile kadınlarda vajinal kanamaya neden olduktan sonra düşüklere neden olabilir.
 • Hardal yağı çok miktarda tüketilirse kalp rahatsızlıkları riski artabilir..

Son düşünceler:

Tekli doymamış yağ asitleri ve bazı sağlık yararları, hardal yağını en sağlıklı yağlardan biri yapar. Bazı enfeksiyonları, kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir ve cilt için de uygundur. Birçok ülke yemek pişirmek için kullanılan hardal yağını yasaklamış olsa da, uygun miktarlarda tükettiğinizde faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu yazıda bahsedilen hardal yağının cilt ve yüz için faydaları listesi ile az miktarda kullanmayı deneyin. Herhangi bir yan etki yaşarsanız doktorunuza danışın.

SSS:

1. Hardal yağı nasıl saklanır?

Hardal yağı alırken altı ay içinde tüketebileceğiniz miktarlarda aldığınızdan emin olun. Yağın sertleşmesini önlemek için hardal yağını buzdolabında hava geçirmez bir şişede saklayın..

2. Hardal yağını ıslak saça sürmek güvenli midir??

Saçınızı keskin bir fırça ile taramadığınız sürece ıslak saça hardal yağı sürmek saçınıza zarar vermez. Ancak yağı altı saatten fazla saçınızda bırakırsanız saç köklerini tıkayabilir..

3. Hardal yağına alerjik reaksiyonu nasıl belirleyebiliriz??

Yüzünüze uygulamadan önce alerjik reaksiyonları belirlemek için kolunuzda bir yama testi yapmak daha iyidir. Aşağıdaki alerjik reaksiyonlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışın:

 • döküntüler.
 • Astım.
 • Öksürme.
 • Kaşıntı.
 • Mide bulantısı.
 • Kusma.
 • Nefes almakta zorlanma.