Baharatlar krallığında Kakule, nefis aroması ve tadı nedeniyle genellikle “kraliçe” olarak adlandırılır. Tatlı ve baharatlı bir tada sahiptir, bu da onu hem tuzlu yemeklerde hem de tatlılarda çok yönlü bir bileşen yapar. Özellikle Hindistan’da sindirimi iyileştirmek ve ağzı tazelemek için her öğünün sonunda kakule çiğnemek yaygın bir uygulamadır..

Bununla birlikte, Kakule’yi aşırı miktarda almak birçok yan etkiye yol açabilir. Mide rahatsızlıklarını, mide bulantısını, kusmayı ve aşırı durumlarda safra kesesi problemlerini de tetikleyebilir. Büyük miktarlarda kakule yemenin birçok yan etkisinden bazılarını anlayalım..

Bilmeniz Gereken Ciddi Kakule Yan Etkileri

Ciddi Kakule Yan Etkileri:

Aşağıda Kakule’nin ciddi dezavantajlarından bazıları listelenmiştir. Onlara bir göz atalım.

1. Alerjilere Yol Açar:

Baharatta bulunan enzimlerden herhangi birine alerjisi olabilecek birçok insan var. Cilt alerjileri, burada görülen en yaygın şeylerden biridir. Dermatit ve kurdeşen, ortaya çıkan yaygın cilt koşullarından bazılarıdır. Aşırı duyarlılık ve solunum yolu alerjileri, kakulelerin neden olduğu alerjilerin bir başka sonudur. Göğüs ağrısı ve sıkışması, rahatsızlık hissi ve nefes darlığı yan etki olarak birçok insanda görülür..

2. Safra Kesesinde Ağrı:

Kakule alımı söz konusu olduğunda birçok insanın yaşadığı karın ağrısı vardır. Bu genellikle safra kesesi ile ilgili taş veya sorunları olanlar için geçerlidir. Bu, birçok profesyonel tarafından kanıtlanmış bir yan etkidir ve kesinlikle bilinmesi gereken ciddi siyah kakule yan etkilerinden biridir..

3. İktidarsızlık:

Birçok araştırmaya göre, aşırı kakule alımı, erkek doğurganlığı ile ilgili birçok sorun göstermiştir. Birçok kişi kakule nedeniyle vücuttaki iktidarsız davranışlardan şikayet etmiştir. Tamamen kanıtlanmamış olabilir, ancak o zaman kesinlikle birçok insanın şikayet ettiği yan etkilerden biridir. Kakule de dahil olmak üzere herhangi bir baharat alımının bir sınırı olduğunu bilmek gerekir, aksi takdirde ters etkiler yaratmaya başlar. Bu siyah kakulenin yan etkilerinden biridir..

4. İlaç Etkileşimleri:

Yeşil Kakule yan etkileri çoktur. Bu baharat, insanlar bazı ilaçları alırken kolaylıkla ve uygun bir bilinçle alınmalıdır. Kakulenin genellikle ciddi sağlık sonuçlarına yol açan ilaçlarla etkileşime girdiği durumlar olmuştur..

Çoğu kişi bu yan etkinin farkında değildir ve sürekli olarak kakule tüketmeye devam eder..

Yapabileceğiniz en iyi şey, ilaç kullanırken doğrudan ağız spreyi olarak kakule kullanmaktan kaçınmaktır. Aşağıdaki sorunlara yönelik ilaçlar genellikle kakule ile etkileşime girerek yan etkiler yaratır: karaciğer ilaçları, HIV ilaçları, irritabl bağırsak sendromu ilaçları, pıhtılaşma önleyiciler, aspirin, antidepresanlar, safra taşı ilaçları ve antitrombosit ilaçlar.

5. Kanama Risklerini Artırır:

Bazı araştırmalar, çok fazla kakule alımının aslında kanama riskinin yüksek seviyelere çıktığı durumlara neden olabileceğini göstermiştir. Bu, bu baharatla ilişkili başka bir yan etkidir ve en fazla alımın üzerindedir. Kanamayı artırabileceği özel durumlar hakkında bilgi sahibi olunmalı ve bunun için bir doktora veya bir uzmana danışılmalıdır..

Bu Kakule yan etkileri sizi korkutmak ya da yemeyi bırakmanız için değildir. Bu makalenin amacı, iyi bir denge kurmanın farkında olmanızı sağlamaktır. Birçok insanın sağlık için iyi olduğunu düşündükleri bir şeye aşırı düşkünlükleri yaygın bir uygulamadır. Ne yazık ki, bu hata onlara sağlık ve para açısından çok pahalıya mal olabilir. Aynı kural Kakule için de geçerlidir. Önerilen dozlara sadık kalın ve Kakule’nin kurbanı olmak yerine en iyi faydalarından yararlanın.!