Breadfruit (Bakri Chajhar) içindeki besin değerleri ile dünyayı şaşırtan en egzotik meyvelerden biridir. Yıl boyunca büyük ürün veren tropikal bir meyvedir. Hawaii, Malay Yarımadası ve Pasifik Adaları bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Ekmek meyveleri çok yönlü doğasıyla bilinir. Bu lezzetli meyve, cipslerden pürelere kadar birçok şekilde beslenmenize dahil edilebilir. Kan şekeri seviyelerini kontrol etmek, LDL’yi düşürmek ve birçok hastalığın önlenmesi gibi vücudumuza sayısız sağlık faydası sunar. Burada cilt, saç ve sağlık için bazı şaşırtıcı ekmek meyvesi faydalarını listeledik.

Cilt, Saç ve Sağlık İçin Ekmek Meyvesi Faydaları (bakri Chajhar)

Ekmek Meyvesi Nedir??

Bilimsel adı Artocarpus Altilis olan ekmek meyvesi, görünüş olarak bir nefesi andırır. İçinde yumuşak, beyaz renkli bir hamur bulunan sert, dikenli yeşil bir cilde sahiptir. Ekmek meyvesi tatlıdır ve aromatik bir tada sahiptir. Ayrıca, bu meyveyi ilk keşfedenlerin, taze pişmiş ekmeğin tadına yakınlığına hayran kaldıklarına ve bu nedenle ona ekmek meyvesi adını verdiğine inanılıyor..

Ekmek Meyvesi Sağlık İçin İyi mi??

Breadfruit, tüm günlük diyet gereksinimlerinizi karşılamak için besinlerle doludur. Birçok ülkede yüksek miktarda karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral için temel gıda olarak kabul edilir. Ekmek meyveleri size sadece iyi bir enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda doğal olarak sağlıklı parlayan cildi de destekler..

Ekmek Meyvesi Beslenme gerçekleri:

220 gram porsiyon boyutunda ekmek meyvesinin besinsel faydalarına göz atın:

 • Toplam Kalori: 227
 • karbonhidratlar: 59.7 gram
 • Proteinler: 2.4 gram
 • Yağ: 0,5 gram
 • Lif: 10.8 gram
 • C vitamini: 63,8 mg
 • Kalsiyum: 37.4 mg
 • Potasyum: %31
 • tiamin: %16
 • Magnezyum: %14
 • Niasin: %10
 • Demir: %7

Ekmek Meyvesinin Sağlığa Faydaları:

Aşağıdaki liste, düzenli tükettiğinizde size olabilecek en iyi ekmek meyvesi faydaları hakkında tüm bilgileri vermek için hazırlanmıştır. Sağlığınız, cildiniz ve saçınız için neler kazanabileceğinizi görmek için bunlara göz atın..

1. Yüksek Kan Şekerini Kontrol Eder:

Ekmek meyvesi ve diyabet yakından bağlantılıdır. Ekmek meyvesindeki iyi diyet lifi seviyeleri, kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Bu sadece diyabet gibi hastalıkların önlenmesinde değil, aynı zamanda uygun tedavide de yardımcı olur. Diyete düzenli olarak küçük bir ekmek meyvesi porsiyonu eklemeye çalışın. Anında sonuçlar için ekmek meyve suyu içmeyi bile deneyebilirsiniz..

2. Size Anında Enerji Verir:

Ekmek meyvesinin lif alımı, herhangi bir kalori alımı olmadan tekrar tok hissetmenize yardımcı olur. Bu, enerji seviyelerini verimli bir şekilde tutmaya yardımcı olur. Kişi vücutta herhangi bir kalori veya yağ birikimi olmadan aktif hisseder. Bu aynı zamanda kolesterol seviyelerini kontrol altında tutar ve kalp hastalıklarını önler..

3. Bağırsakları Pürüzsüzleştirir:

Ekmek meyvelerinde lif bulunduğundan bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve bağırsakların fonksiyonlarını kontrol altında tutar. Bu, dışkı için kolay geçişe yardımcı olur ve kanaldaki toksinlerin de dışarı atılmasını sağlar. Düzenli ekmek meyvesi tüketimiyle, ağrılı dışkılar için asla endişelenmenize gerek kalmayacak..

4. Obeziteyi Azaltır:

Yüksek lifle birlikte düşük kalorili alım, ekmek meyvesini obez ve fazla kilolu olanlar için öğünlerde doğru besin yapar. Kilo kontrolü için ek bir fayda olarak lif ayrıca vücuttaki selülit ve yağı azaltır ve kiloları etkili bir şekilde azaltır. Bu, Breadfruit’in vücuda en iyi kullanımlarından biridir..

5. Kalp ve Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir:

Ekmek meyvesi kalbe ve beyne başka hiçbir meyve gibi fayda sağlamaz. Ekmek meyvesindeki iyi seviyedeki omega 3 yağ asitleri, sağlıklı bir kalp ve düzgün işlevleri söz konusu olduğunda önemli bir besindir. Arter duvarlarını tıkayabilen vücuttaki kötü kolesterolü engellemeye yardımcı olur. Aslında, beynin doğru sağlığına da yardımcı olur ve hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir..

6. Sağlıklı Cildi Korur:

Diyette düzenli ekmek meyvesi alımı, sadece vücudun değil aynı zamanda cildin de omega yağ 3 ve omega yağ 6 asitlerinin iyi bir kısmını almasını sağlar. Bu, gerekli beslenmeyi sağlayarak cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur ve çeşitli sorunlardan uzak tutar..

7. Saç Köklerini Güçlendirir:

Ekmek meyvesindeki Omega yağ asitleri saç kökleri üzerinde de harikalar yaratıyor. Sadece sağlık ve problemsiz hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda tekrar doğru saç büyümesi için harekete geçirir. Yüksek miktarda antioksidan, demir, Manganez ve Kalsiyum, kökleri güçlendirmeye ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir..

8. Kepek ve Saç Dökülmesini Kontrol Eder:

Artan saç büyümesiyle, saç seyrelmesinden uzak durmanın ek bir avantajını elde edersiniz. Bunun dışında ekmek meyvesindeki sağlıklı besinler, kepek gibi oldukça yaygın olan saç rahatsızlıklarından da kurtulmanızı sağlar. Mutlaka size yardımcı olacaktır. Sonunda, her zaman arzu ettiğiniz kalın saçlara kavuşursunuz..

9. Kemikleri Güçlendirir:

Kemik sağlığını güçlendirmek ve hastalıklardan uzak tutmak için kalsiyum ile birlikte en önemli besinlerden biri de omega yağ asitleridir. Breadfruit, ihtiyacı mükemmel bir şekilde karşılar ve iyi kemik sağlığınızın korunmasını sağlar. Düzenli ekmek meyvesi tüketimi, Osteoporoz gibi kemikle ilgili sorunların riskini azaltabilir..

10. Kolon Kanserine Karşı Savaşır:

Önemli ekmek meyvesi tıbbi kullanımlarından biri, Kolon Kanserlerini önleme yeteneğidir. Yüksek miktarda flavonoid, hücreler üzerinde ciddi strese neden olabilen serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Bu ajanlar hasarı azaltabilir ve ayrıca yeni hücre büyümesini teşvik edebilir. Ayrıca tümör hücrelerinin öldürülmesine de yardımcı olurlar..

11. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Breadfruit, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen C vitamini bakımından zengindir. Vücudu zararlı bakteri ve virüslerden koruyarak soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Bu meyvede bulunan güçlü antioksidanlar, vücudunuzun kanser de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden birçok hastalıkla savaşma yeteneğini artırabilir..

12. Hamile Kadın İçin Harika Yemek:

Hamilelik sırasında, bir kadının anne ve bebeğin iyiliği için gerekli olan yüksek miktarda beslenmeye ihtiyacı vardır. Ekmek meyvesi karbonhidratlarda düşüktür ve proteinlerde ve diğer hayati besinlerde yüksektir. Fetüsün gelişimi için gerekli tüm unsurları içerir. Hamilelik sırasında ekmek meyvesi tüketmek doğal bağışıklık sistemini de iyileştirebilir..

13. Cilt İltihabını Önler:

Cildimiz, herhangi bir alerjik maddeye karşı doğal bir reaksiyon olarak iltihaplanmaya eğilimlidir. Ekmek meyvesinin ciltte şişlik ve kızarıklıkları azalttığı bilinmektedir ve etkilenen bölgelere topikal olarak uygulanabilir. Egzama ve sedef hastalığının tedavisinde evde çare olarak kullanılır. Omega 3 yağ asitleri anında yatıştırıcı bir rahatlama sağlayabilir.

Ekmek Meyvesi Yan Etkileri:

Ekmek meyvesi genellikle tüketim için güvenli kabul edilirken, bir dizi yan etki ile birlikte gelir. Ekmek meyvesinin bazı dezavantajlarına bakalım:

 • Kanama Şansını Arttırabilir.
 • Bazı ilaçlarla birlikte alındığında kan basıncını düşürebilir.
 • Aşırı müsamaha mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Umarız ekmek meyvesinin bu inanılmaz avantajları, bu lezzetli iyilikten bazılarını denemeniz için size ilham vermiştir. Breadfruit Hindistan’da çok yaygın değil, ancak şimdi seçili çevrimiçi ve çevrimdışı mağazalarda mevcut. Genellikle en yakın akrabası olan Jack meyvesi ile karıştırılır, ancak ondan oldukça farklıdır. Şanslıysanız, bu meyveyi daha sonra kullanmak üzere cips veya kuru versiyonları şeklinde saklamaya çalışın. Ayrıca, bu meyvenin tadıyla ilgili deneyimlerinizi bize bildirin..