Patatesten nefret ediyorum diyen birini hiç duydunuz mu? Patates, Cipslerden Pürelere ve hatta turtalara kadar her yaştan ve nesilden insanı büyülemiştir. Ancak, pek çoğu Patates Suyu’ndan haberdar değildir. Patatesin bu daha az bilinen versiyonu, son zamanlarda vücut için oldukça sağlıklı olduğu için ün kazandı. Ayrıca patates yemekten çok daha sağlıklıdır, bu yüzden onu aldığınız için suçlu olmanıza gerek yoktur. Birçok vitamin ve mineralle dolu olan Patates Suyu, vücudunuz için harika bir iksir olabilir. Patates suyunun inanılmaz faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım..

Patates Suyu Faydaları

Patates Suyu Nedir??

Çiğ patateslerden elde edilen meyve suyuna Patates suyu denir. Meyve suyu nötr bir tada sahiptir ve diğer meyve suları veya içeceklerle kolayca karıştırılabilir. Bu içeceği yapmak için taze, filizlenmemiş patatesler seçilir. Patatesin sağlıklı bir çeşidi olarak kabul edilir ve beslenme uzmanları tarafından şiddetle tavsiye edilir..

Patates Suyu Sağlığa İyi Gelir mi??

Patates suyu, vücudun iyi çalışması için gerekli olan birçok besinle yüklüdür. C vitamini ve birçok B-Kompleksi vitamininin en zengin kaynaklarından biridir. Patates suyu ayrıca birçok eksikliği giderir ve yapay takviyelere olan bağımlılığı azaltır. Patates suyunun topikal uygulaması cilt ve saç üzerinde sihir gibi çalışır.

Patates Suyu Besin Değerleri:

1 Bardak Doğranmış Patates (150 gr) ile yapılan Patates Suyunun besin değerleri şöyle:

 • Toplam Kalori: 116
 • Toplam yağ: 0.2 gram
 • Sodyum: 9 mg
 • Potasyum: 631.6 mg
 • Toplam karbonhidrat: 26 gram
 • Diyet lifi: 3.4 gram
 • Proteinler: 3 gram
 • C vitamini: %49
 • B6 Vitamini: %20
 • Magnezyum: %8
 • Demir: %6
 • Kalsiyum: %1

Evde Patates Suyu Nasıl Yapılır??

Patates suyu evde sadece patates ve su kullanılarak kolayca yapılabilir. İşte takip etmeniz gereken basit bir Patates Suyu tarifi:

İçindekiler:

 • Patates – 2
 • Su – Gerektiği gibi

İşlem:

 • Patatesleri soyup küp küp doğrayın.
 • Onları bir meyve suyuna aktarın ve biraz su ekleyin.
 • Suyu çıkarmak için iyice karıştırın.
 • Suyu süzün ve bir bardakta servis edin.

Sunum Önerisi: Çiğ Patates suyu pek lezzetli olmayabilir. Bu nedenle, az miktarda bal eklemek tadı ve sağlık yararlarını artırabilir..

Günlük Ne Kadar Patates Suyu Alabilirim??

Sağlığın tadını çıkarmak için patates suyu düzenli olarak alınabilir. Tavsiye edilen porsiyon miktarı, yemeklerden önce günde 2-3 kez ½ fincan Patates suyunun alınmasıdır. Bu, asit seviyenizi düzenleyebilir ve midenizi iyi durumda tutabilir..

Patates Suyunun Cilt ve Saç İçin Faydaları & Sağlık:

Kullanıcıların faydalanması için bu sebzede vitaminlerden minerallere ve hatta karbonhidratlara kadar pek çok şey bulunur. Patates suyunun sizin için sakladığı şeyler hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bu kılavuza bakın. İşte bu sıvıyla ilişkili, sağlıklı ve yan etkisi olmayan en iyi patates suyu faydaları..

Patates Suyunun Cilt ve Yüz İçin Faydaları:

Burada cilt ve yüz için patates suyunun 5 faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Lekeleri ve Karanlık Noktaları Giderir:

Taze patates suyunun her gün temiz bir pamuk yardımıyla cilde uygulanması, ciltteki lekelerin ve koyu lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Bu, her gün kullanılmalı ve durulamadan önce kurumaya bırakılmalıdır. Tüm cilt tiplerinde kullanılabilen patates suyunun yüz için en iyi kullanımlarından biridir. Sivilceleri gidermek için patates suyu da kullanabilirsiniz..

2. Kuru Cildi Nemlendirir:

Bir bardak çiğ patates suyu cildi iyi nemlendirir. Bu da cildin dış etkenlerden korunmasına yardımcı olur. Ciltteki kuruluk ve pullanmanın tedavisi patates suyu ile kolayca mümkündür..

Nasıl kullanılır:

 • Ayrıca yüz paketlerine dahil edilebilir ve aynı sonuçlar için doğrudan cilde de uygulanabilir..

3. Egzamayı Tedavi Eder:

Patates suyunu günlük diyete dahil etmek, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kesinlikle yardımcı olacaktır. Cildi temiz bırakmak için krizi azaltır ve yavaş yavaş tedavi eder..

Nasıl kullanılır:

 • Patates suyunu içten içebilir veya hatta kaşıntı, iltihap ve pul pul deriden anında kurtulmak için etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz..

4. Cildi Sağlıklı Hale Getirir:

Patates suyu, lekeleri tedavi etmenin ve kuru cildi iyileştirmenin yanı sıra, cildi dışarıdan da sağlıklı hale getirebilir. Bu, bu suyu yüz uygulamaları dışında kullanmamızı sağlar. Açıkça, pek çok fayda sağlayan en iyi organik meyve sularından biridir. Koyu halkalar için patates suyu, çökük, donuk görünen gözlerle baş etmenin en popüler yollarından biridir..

Nasıl kullanılır:

 • Patates suyunu limon suyu ile karıştırarak cilt beyazlatma için kullanabilirsiniz..

5. Açısal Cheilitis’i Tedavi Eder:

Angular Cheilitis, dudaklarınızın kenarlarında kırmızı lekelere yol açan ağrılı bir cilt durumudur. Patates suyu bu zararlı cilt hastalığının tedavisidir. Ayrıca kuruluğu iyileştirir ve çatlakları onarır. Bu, patates suyunun cilt için en iyi faydalarından biridir..

Nasıl kullanılır:

 • Bu suyu etkilenen bölgelere uygulamak, bu sorunun neden olduğu ağrı ve iltihabı hafifletebilir..

Patates Suyunun Sağlığa Faydaları:

Burada sağlık için 13 patates suyunun faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

6. Hepatit Tedavisi:

Patates suyunda bulunan detoksifiye edici maddeler, karaciğerin yanı sıra safra kesesinin de temizlenmesine yardımcı olur. Japonya dahil birçok ülkede bu patates suyu hepatit tedavisinde kullanılmaktadır. Hepatitin başarılı tedavisi için en iyi yol Patates suyunu limon ve bal ile karıştırmaktır. Bu yine burada bahsetmeye değer en büyük faydalardan biridir..

7. Kanseri Önler:

Çiğ patatesten çıkarılan taze patates suyu kanser tedavisinde kullanılabilir.

Nasıl kullanılır:

 • Böbrek hastalığı, mide ülseri, diyabet, kalp hastalıkları, omuz ağrısı, karaciğer hastalığı, bel fıtığı ve hatta kanser kadar ölümcül bir hastalığı tedavi etmek için günde yaklaşık 1-2 bardak meyve suyu alınabilir..

8. Ağrıyı Hafifletir:

Patates suyundaki iltihap önleyici maddeler, eklem ağrıları ve vücut bölgelerindeki iltihaplanma için mükemmeldir. Ayrıca sırt ağrısı ve artrit gibi sorunları tedavi eder..

Nasıl kullanılır:

 • En iyi sonuç için meyve suyu sabah erkenden aç karnına alınmalıdır..

9. Kolesterolü Düşürür:

Patates suyu günlük olarak tüketildiğinde vücutta LDL olarak da bilinen kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bu, çeşitli kalp hastalıklarını vücuttan uzak tutar, zinde ve aktif tutar. Bu, vücudun genel sağlığına da yol açar..

10. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Patates suyu taze alındığında vücutta biriken fazla kiloların kalori ve yağ şeklinde atılmasına yardımcı olur..

Nasıl kullanılır:

 • Sabah erken saatlerde kahvaltıdan önce ve gece yatmadan önce alınmalıdır..
 • En iyi sonucu almak için biraz bal karıştırabilirsiniz..

11. Kalp Sorunlarının Önlenmesi:

Patates suyu doğru bir şekilde tüketilirse, bir dizi ciddi hastalığın tedavisi olabilir. Çok alkalidir ve vücudu etkili bir şekilde alkalize eder. Kardiyovasküler hastalıkları tedavi edebilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir, çünkü sağlıklı olmak mutlu olmanın anahtarıdır. Bu, bu meyve suyunun sık tüketiminin artmasının arkasındaki neden olan birçok sağlıklı patates suyunun faydalarından biridir..

12. Ürik Asit Biriklerini Temizler:

Bu, patates suyunun en iyi faydalarından biridir. Patates suyu vücudu etkili bir şekilde temizleyebilir ve içeriden temizleyebilir. Vücudunuzdaki asidi ortadan kaldırarak hemen hemen her türlü ürik asit probleminden kurtulabilir. Bu özelliğinden dolayı patates suyunun gut hastalığına iyi geldiği kabul edilir..

13. Böbrek Bozukluklarını Tedavi Eder:

Patates suyu da böbrek için iyidir. Böbrek hastalığı semptomlarını iyileştirmek, patates suyunun sağlığa en iyi faydalarından biridir. Şeker hastalığını tedavi etmenin yanı sıra, böbrek hastalıkları için bir takım zararlı nedenleri ortadan kaldırır. İdrar yollarında taş oluşumunu azaltabilir veya önleyebilir..

14. Peptik Ülserleri Tedavi Eder:

Patates suyunun peptik ülsere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Patates suyunun yatıştırıcı özellikleri midedeki ağrılı ülserleri büyük ölçüde rahatlatır. Ayrıca midenin iç astarını korur ve yanma hissini önler..

Nasıl kullanılır:

 • Taze sıkılmış Patates suyu içmek bu ülserlerin tedavisinde yardımcı olabilir..

15. Anti-inflamatuar Özellikler:

İnsanlar yıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için patates suyunu kullanıyor. Patates suyunun en popüler ve takdir edilen faydalarından biri olan iltihabı tedavi edebilir ve sizi rahatlatabilir. Yüzde patates suyu veya ciltte patates suyu kullanmanın yanı sıra, vücuttaki iltihaplanma kavramını etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için kullanılabilir..

Birçok iltihap önleyici maddeyle birlikte gelir ve bu maddeler iltihapla bağlantılı bir dizi ciddi hastalığı iyileştirmesini sağlayabilir. İltihap önleyici özelliğinin yanı sıra, içinde bulunan ve hastalıkları kısa sürede iyileştirmesine yardımcı olan bir dizi iyi miktarda doğal elemente sahiptir..

16. Yanıkları ve Döküntüleri Tedavi Eder:

Patates suyunun birçok kullanımı arasında, bu en iyilerinden biridir. İnsanlar genellikle yanıklar ve farklı tahriş türleri için patates suyunu seçerler. Tahriş önleyici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve tahrişlerle ilgili sağlık sorunlarını çok kısa bir süre içinde tedavi etmesini sağlar..

17. Dejeneratif Hastalıkları Önler:

Patates suyunun faydaları hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Bu noktaya kadar takipte kalın. Patates suyu, bir dizi ciddi hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olan bir dizi fitokimyasal ve antioksidan içerir. Meyve suyunda bulunan doğal elementler birçok vücut rahatsızlığını tedavi eder ve ayrıca yetişkin yaşamının en büyüyen sorunlarından biri olan hazımsızlığı tedavi eder..

18. Diğer Tıbbi Faydaları:

Doktorlar, vücudunuza daha iyi bir tıbbi durum sağlamak için bu meyve suyundan bir ila iki bardak tavsiye etti. Önemli bir vitamin ve mineral kaynağı olan Patates suyu, yapay takviyelere olan bağımlılığı önemli ölçüde azaltabilir. Aynı zamanda çok sayıda rahatsızlığı tedavi etmenin ve onları ilk etapta önlemenin ucuz bir yoludur..

Patates Suyunun Saç İçin Faydaları:

Burada saçlar için 7 patates suyunun faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

19. Saçın Kimyasal Hasarını Azaltır:

Patates suyu saç maskesi saçı iyice temizlemeye yardımcı olur ve saç tellerindeki tüm kimyasalları giderir..

Nasıl Başvurulur:

 • Bu genellikle bal ve yumurta akı ile kombinasyon halindedir..
 • 2 saat saçta tutun ve saç sağlığına ne kadar iyi geldiğini görün..

20. Saçı Güçlendirir:

Şimdiye kadar, cilt için patates suyunun tek seçenek olduğunu biliyoruz. Ancak şimdi, saçı kimyasallardan arındırmanın yanı sıra saç derisinde de kullanılabileceğini öğrendik (daha önce tartışıldı).

Nasıl Başvurulur:

 • Patates suyunu saça uygulamak için patatesin suyunu sıkarak bir yumurta ile karıştırın ve karışıma biraz bal da sürün..
 • Artık saçınıza uygulayabilir ve bir süre bekletebilirsiniz..
 • Sonra şampuanla yıkayın (hafif).
 • Gri saç tedavisi için Patates suyu kullanmak da popüler bir ev ilacıdır..

21. Artritle Savaşır:

Doğal kaynakları kullanarak Artrit tedavisi için asırlık ilaçlardan biri Patates Suyu. Patates suyundaki iltihap önleyici maddeler, eklemlerde oluşan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki kan dolaşımını artırarak vücut ağrılarıyla mücadelede etkilidir. Artrit için taze hazırlanmış patates suyu almak bir mucize gibi çalışıyor.

22. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Patatesin bir diğer önemli sağlık yararı da bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Patates suyu, doğal bir antioksidan olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu besin, vücudu serbest radikallerden korur ve ayrıca enfeksiyona neden olan mikroplardan korur. Sık sık hastalıklara yakalanan biriyseniz patates suyu en iyi çözümdür..

23. Karaciğer ve Safra Kesesini Detoksifiye Eder:

Japonlar, Hepatit gibi karaciğer hastalıklarının tedavisinde Patates suyunun etkinliğini uzun zamandır kabul ediyor. Patates suyu, toksinleri temizleyerek karaciğeri ve safra kesesini detoksifiye edebilir. Bu sadece karaciğer bozukluklarına yakalanma risklerini önlemekle kalmaz, aynı zamanda safra kesesi taşı olasılığını da azaltır..

24. Siyatik Tedavisi:

Siyatik, vücuttaki en uzun sinirdir ve ağrı ve rahatsızlığa neden olmaya en yatkındır. Kalçalarda bir kıstırma ağrısı gibi başlar ve ayak parmaklarına kadar bacaklara yayılır..

Nasıl kullanılır:

 • Düzenli olarak patates suyu tüketerek sinirlerdeki tahriş azalır..
 • Ağrı azalır, tekrar rahat hissetmenizi sağlar.

25. Migren Baş Ağrılarını Tedavi Eder:

Sık sık migren baş ağrısı ataklarından muzdaripseniz, patates suyu en iyi tedavi olabilir..

Nasıl kullanılır:

 • Tek yapmanız gereken, baş ağrılarından anında kurtulmak için alnınıza ve şakaklarınıza birkaç damla patates suyu sürmek..
 • Meyve suyunun serin, yatıştırıcı hissi, ağrı ve ıstırabın şiddetini azaltabilir..

Patates Suyu Yan Etkileri:

Patates suyunun genellikle tüketim için güvenli olduğu düşünülürken, miktarın aşılması çok sayıda yan etkiye yol açabilir. Yaygın olarak yaşanan belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Mide bozukluğu
 • Kusma
 • İshal

Patates suyunun bu sağlık yararlarına inanılmayacak kadar iyi değil mi? Evet! Birçok doktor ve beslenme uzmanının tavsiye ettiği patates suyu, sağlık endüstrisindeki en son modadır. Ayrıca birçok kaplıca ve salonda birçok cilt ve saç problemini tedavi etmek için kullanılır. Doğal olarak elde edilen bu içecek, sağlıklı bir zindeliğe ulaşmanın en ekonomik ve en kolay yolu! Bu patates vagonuna atlarken?