Hatırlamadığımız zamandan beri su içiyoruz. Ayrıca günde 8 bardak su içmenin çeşitli faydalarının yanı sıra su içmenin cilde çeşitli yararlarını da duyduk. Ama suyun Dünya’da ilk ne zaman bulunduğunu hiç merak ettiniz mi??

Dünya keşfedildiğinde, Dünya’nın yüzeyinde suyun bulunduğu varsayılmaktadır. Ayrıca, su, Dünya’nın yapıldığı ana oluşumlardan biridir. Bütün bunlar doğru, ancak suyun volkanizma kaynaklı da olabileceğine dair bazı işaretler var. Yağmurdan gelen su aynı zamanda Dünya’nın su deposunu doldurur ve sadece içme suyunun faydalarını sağlar..

Su İçmenin Sağlığa Faydaları

Su alımının faydaları ve çok su içmenin faydaları hakkında bilgilerin yanı sıra su, bilimsel adı olan Di-hidrojen monoksit ile oldukça popülerdir..

Su Nedir??

Su, dünyanın ve vücudumuzun oluşumunun en önemli yapıtaşlarından biri olan şeffaf, kokusuz, renksiz ve tatsız bir kimyasaldır. Su, temiz suyun çeşitli faydaları ile insanlığın hayatta kalması için oldukça önemlidir. Temiz ve saf suyun, evrenin olduğu kadar insanlığın da can damarı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır..

Su İçmek Sağlığa İyi Gelir?

Evet, içme suyu sağlık için son derece iyidir. Suyun vücudumuz için ne kadar faydalı olduğu gerçeğini ve bilgilerini biliyorsanız, suyun vücudumuz için sağlık yönünü mutlaka anlayacaksınız. Daha fazla su içmenin bir dizi farklı kullanımı vardır ve bunların tümü suyun vücuda sağlayabileceği sağlık yararlarıyla birleşir..

Su İçmenin Önemi:

Suyun vücut için kesin önemi, suyun çeşitli kullanımlarının yanı sıra günlük içme suyunun çeşitli faydaları ile anlaşılabilir. Vücudumuz su ile yapıldığından, vücut kaslarımız, böbreklerimiz ve çeşitli vücut parçaları etkin bir şekilde çalışması için suya ihtiyaç duyar..

Yeterli miktarda düzenli su alımı, beynin düzgün çalışmasına yardımcı olurken, kullanıcılarının depresyon ve stresten kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca su, vücudun sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur ve böylece vücudun daha yüksek sıcaklık koşullarında serin kalmasını sağlar. Her gün içme suyunun bu çeşitli faydaları, günlük içme suyunun temel önemini belirtir..

Günde Ne Kadar Su İçmeliyim??

Günlük ne kadar su tüketilmesi gerektiği konusunda bu kadar kesin ve hızlı bir kural yoktur. Her şey vücut gereksinimlerinize ve vücut sorunlarınıza bağlıdır. Ancak suyun vücudumuzdaki çeşitli kullanımlarından en iyi şekilde yararlanmak için sağlık uzmanları tarafından toplam 8 bardak su tavsiye edilmektedir..

Ayrıca herhangi bir sağlık sorununuz varsa, içme suyunun gerekli faydalarını elde etmek için her gün su alımını artırmanız gerekebilir..

İçme Suyunun Besinsel Faydaları:

Suyun çeşitli temel kullanımları dışında, içme suyunun besinsel faydalarından bazıları şunlardır:

  • Su, vücut organlarının yaklaşık %50-70’i ve kütle su ile yapıldığı için vücut bölümlerinin normal çalışmasına yardımcı olur..
  • Günlük su tüketiminin düzenli alımı, ortalama olarak erkekler için 3 L ve kadınlar için 2,2 L’dir..
  • Su, vücuttan istenmeyen toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve böylece vücudun normal işleyişini destekler..
  • Suda bulunan antioksidanlar ayrıca vücut sıcaklığının dengelenmesine yardımcı olur ve böylece vücudu olası tüm problemlere karşı savaşmak için zinde ve iyi hale getirir..

Su İçmenin Sağlığa Faydaları:

Su İçmenin Sağlığa Faydaları

Su içmek her zaman vücut için faydalıdır. Hepimiz suyu ve faydalarını milyonlarca kez duyduk, değil mi? Suyun faydalarından yeterince yararlandınız mı? Değilse, bol su içmenin vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar su içmenize kesinlikle yardımcı olacak faydalarından bazılarını burada bulabilirsiniz..

1. Beyin Gücünü Artırır ve Enerji Düzeylerini Artırır:

Dehidrasyon beynin normal işleyişini etkileyebilir ve ayrıca düşük enerji seviyelerinde sorunlara neden olabilir. İstenilen ve sağlıklı olan tüm besinleri tüketmenize rağmen vücudunuzda yeterli su yoksa beyin gücünüzü arttırmakta ve enerjik hissetmekte zorlanabilirsiniz..

İçme suyunun faydalarına güvenmeniz gereken yer burasıdır. Günde yeterli miktarda su içmek, vücudun tüm gereksiz toksinleri atmasına yardımcı olur ve böylece vücudunuzu sadece pozitif enerjiyle ve daha yüksek enerji seviyeleriyle bırakır. Her gün doğru miktarda su içerek uzun süreli dehidrasyonun üstesinden gelin.

2. Vücut Zindeliğini Geliştirin:

Fit bir vücut herkesin hayalidir ve hepimiz vücudumuzu gerekli tüm şekillerde formda tutmak için pek çok şey deniyoruz. Peki günde 8 bardak su içmenin faydaları ile vücudunuzu sağlıklı tutabileceğinizin farkında mısınız? Evet, içme suyu aslında vücudunuzu sağlıklı ve zinde hale getirmenize yardımcı olabilir..

Vücudunuza doğru ve istenilen miktarda su sağlamak, vücudun tüm organların çalışmasını uygun şekilde koordine etmesine yardımcı olur ve böylece tüm vücut parçalarının birlikte çalışmasını ve daha sonra vücudun daha iyi olması için çalışmasını sağlar. Ve bunu tahmin etmek o kadar da zor değil, tüm vücut organları mükemmel bir şekilde çalışıyorken, vücudunuz mükemmel bir şekilde zinde ve iyi durumda..

3. Sindirime Yardımcı Olur:

Suyun en büyük faydalarından biri, sindirim gücünüzü artırmaya yardımcı olmasıdır. Çok fazla malzeme ve malzeme yemek yerine, aslında sadece iyi miktarda su içebilir ve böylece sindiriminizi iyileştirebilirsiniz. Yeterli miktarda su, böbreğin tüm fonksiyonlarını istenilen düzende yerine getirmesine yardımcı olur, bu da vücudun stabil bir sindirim sistemine sahip olmasına yardımcı olur..

Gerekli miktarda su içmiyorsanız, er ya da geç kabızlık sorunuyla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle kabızlık probleminden uzak durmak için yeterince su içmenin faydalarından yararlanmanız önerilir..

4. Kilo Kaybını Teşvik Eder:

Kilo vermenin en kolay yolunu mu arıyorsunuz? İçme suyunun gerekli miktarda faydasını almaktan başka bir şey değildir. Su böbreğin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve bu gerçekten de karaciğerin daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Yani yeterli su olmadığında ve böbrekleriniz gerektiği gibi çalışmadığında, karaciğerleriniz yağları yakmada başarılı olamayacak ve bu da hantal bir vücuda neden olacaktır..

Suyun sağlığa olan faydalarına güvenerek aslında tüm bunların olmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca doğru su tüketimi ile vücudunuz tok hissedecek ve bu da daha fazla yemek yemenizi engelleyecek ve böylece daha fazla kilo almayacaksınız..

5. Toksinleri Temizler:

Zamanla vücudumuz, vücudun normal işleyişinin önüne geçebilecek gereksiz ve çok önemli olmayan toksinlerle dolar veya oluşur. Bu nedenle tüm bu toksinlerin vücuttan en uygun şekilde atılması önem kazanmaktadır. Burada yine suyun sağlığa faydalarına güvenebilirsiniz..

Vücudunuzu yeterli miktarda su ile zenginleştirerek, aslında vücudunuzun bu istenmeyen toksinlerden kurtulmasına yardımcı oluyorsunuz. Vücudunuz idrara çıkacak veya vücuttaki tüm istenmeyen toksinleri terletecek ve sizi daha fazla su içmenin faydalarıyla baş başa bırakacaktır. Toksinleri vücuttan atmanın basit bir yolu değil mi??

6. Cilt Cildini İyileştirir:

Su içmenin yüz için faydalarını fark ettikten sonra, herhangi bir cilt beyazlatma veya cilt adaleti kreminin kullanımını unutacaksınız. Evet ve şaka yapmıyoruz. Su içmenin cilt için elde etmeyi çok isteyeceğiniz muazzam miktarda faydası vardır..

Yeterli miktarda su içmek vücudun kanını temizlemenin yanı sıra vücudun istenmeyen tüm toksinleri atmasına yardımcı olur. Tüm bunlar, başka bir uygulama kaynağı kullanmaya gerek kalmadan cilt rengini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, cildin iyileşmesi için bol su içmenin en basit ama etkili faydalarından biridir. Öyleyse, cildinizin ve ten renginizin iyileştirilmesi için mümkün olan en kolay şekilde maksimum su kullanımı ve faydaları elde etmeye hazır mısınız??

7. Kan Dolaşımına Yardımcı Olur:

Suyun önemi, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirme yeteneği ile de ilişkilendirilebilir. Düzenli su tüketimi ile aslında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm mineral ve vitaminleri yeterli miktarda almasına, tüm işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmesine yardımcı oluyorsunuz..

Doğru miktarda içme suyu ile böbrek ve karaciğeriniz tüm işlevlerini en iyi şekilde yerine getirecek, vücudunuz daha fazla kan üretecek ve vücuttaki kan dolaşımını iyileştirecek tüm güce sahip olacaktır. Bu, daha fazla su içmenin en iyi faydalarından biridir, çünkü uygun kan dolaşımı ile vücudun etkin çalışmasına yardımcı olur ve tüm döngüyü tamamlar..

8. Kuru Cildi Önler:

Su, vücudunuzu nemli tutmak için gerekli tüm mineral ve vitaminlerle vücudunuzu nemlendirmek için en iyi kaynaklardan biridir. Suyun vücudumuzda kullanımı nedir sorusunun cevabını arıyorsanız, o zaman en basit ve en dürüst cevap, vücudun gerekli miktarda sıvı içeriği ile nemli kalması olacaktır..

Vücudunuz yeterince su aldığında, suyun sağlık için kullanımının çoğunu mümkün olan en saf haliyle elde edebilirsiniz. Cilt için su içmenin tüm bu faydaları ile cilt kuruluğu probleminden kurtulabilir, cildinizin en iyi şekilde parlak ve genç görünmesini sağlayabilirsiniz..

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirin:

Günlük su içmenin en büyük faydalarından birinin farkında mısınız? Numara? Peki, günlük istenilen miktarda su tüketimi ile bağışıklık sisteminizi en iyi durumda tutmanıza yardımcı olur. Su, tüm vitamin ve minerallerini serbest bırakır ve böylece vücudun bağışıklık sistemini herhangi bir güçlük çekmeden iyileştirmeye yardımcı olur..

Yine de yeterli miktarda su tüketiminde düzenli olmaya özen göstermelisiniz, aksi takdirde vücudunuz gerekli tüm faydaları almayacaktır. Bağışıklığınız, artan su alımının tüm faydalarından yararlanacak ve böylece size gelişmiş ve güçlendirilmiş bağışıklık sistemi sunacaktır..

10. Baş Ağrılarını Önleyin ve Tedavi Edin:

Dehidrasyon sorunu yaşayan kişilerin baş ağrısı ve migren sorunlarıyla daha fazla karşılaştıkları gözlemlenmiştir. Öte yandan, içme suyunun çeşitli sağlık yararlarından yararlanan kişiler, baş ağrısı ve migren sorununa karşı korunmuş oldu..

Vücutta yeterli miktarda su tüketimi, böbrek ve karaciğerin mükemmel bir şekilde çalışmasına izin vermenin yanı sıra kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Bütün bunlar bir araya gelerek vücudun baş ağrısı ve migren sorununa karşı savaşmasına yardımcı olur. Su ve baş ağrısı arasında böyle bir doğrudan bağlantı olmamasına rağmen, vücutta doğru miktarda su bulunması kesinlikle baş ağrısı ve migren risklerini azaltmaya yardımcı olur..

11. Su Akşamdan Kalmayı Önlemeye Yardımcı Olur:

Akşamdan kalma, yüksek miktarda alkol tükettiğinizde karşılaştığınız durumlardır. Alkol, vücuttan tükettiğinizden daha fazla su çeker ve sonuç olarak vücudu susuz bırakır. Bunun bir sonucu olarak, siz ve vücudunuz olası tüm dehidrasyon sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz..

Bu sorunun önüne geçmek ve su tüketiminden maksimum faydayı sağlamak için en iyi çözüm, içecekleriniz arasında 1-2 bardak su içmelisiniz. Bununla birlikte vücutta kaybedilen suyu geri kazanmak için yatmadan önce bir miktar su içmeyi asla unutmamalısınız. Bunu yapmak akşamdan kalma durumunda maksimum rahatlama sağlayacaktır..

12. Böbrek Taşlarını Tedavi Edin:

Böbrek taşları ağrılı olabilir ve tedavi edilmediği takdirde tehlikeli bir hastalığa dönüşebilir. Bu nedenle böbrek taşı sorunuyla başa çıkmak için etkili ve acil bir tedavi bulmak oldukça önemlidir. Daha fazla su içmenin çeşitli kullanımlarından biri de böbrek taşlarını tedavi etmektir..

Daha fazla miktarda su tüketimi vücutta idrara çıkmayı arttırır ve böylece böbrek taşının böbrekte daha fazla seyreltilmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli içme suyu tüketimi ile böbrek taşının tekrar oluşma şansı ve riskinin neredeyse yarıya indirilebildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, sınırlı su tüketimi ile sağlığınızı asla riske atmayın ve bol su içmenin maksimum faydalarından yararlanın..

13. Daha Fazla Su İçmek Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Olabilir:

Daha az su tüketimi, hem yaşlılarda hem de gençlerde kabızlığa neden olan başlıca risk faktörlerinden biri olarak görülüyor. Dışkıyı geçme zorluğu kabızlığı karakterize ettiğinden, daha düşük su alımı sorunu daha da artırır. Günlük içme suyunun çeşitli kullanımlarına güvenmeniz gereken yer burasıdır..

Vücutta yeterli miktarda su tüketimi, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve böylece sindirim sisteminden dışkının temizlenmesine de yardımcı olur. Suyun vücuttaki diğer büyük faydalarına gelince, sindirim gücünüzü de geliştirebilir ve böylece kabızlık sorununa karşı etkili bir çözüm elde edebilirsiniz..

14. Vücut Sıvılarını Dengede Tutun:

Vücudumuzun büyük bir bölümünün sudan oluştuğunu ve bu nedenle de suyun vücudun düzgün çalışması için etkin ve hayati bir rol oynadığını bildiğinizden eminiz. Bu da düzenli olarak su içmenin önemini açıkça göstermektedir. Su, beraberinde birçok fayda sağlar ve bu nedenle vücutta en çok ihtiyaç duyulan şeydir..

Vücudunuz istenilen miktarda su almadığında, gerektiği şekilde çalışmayı durdurur ve sorun burada başlar. Vücudunuzdaki gerekli su miktarını korumak için bol su içmeyi ve herhangi bir zorluk çekmeden sadece su içmenin faydalarını elde etmeyi unutmayın..

15. Kasları Sağlıklı Tutmak:

Tıpkı vücudumuz gibi, kaslarımızın da yapıldığı maksimum içerik sudur. Aslında, vücut kaslarımızın %75’i su ile yapılır ve bu nedenle, kas gücünü korumak için vücuda doğru miktarda su sağlamak oldukça önemlidir. Suyun vücudumuzdaki bu kullanımlarından haberiniz var mıydı??

Vücutta yeterli miktarda su bulunması, kas kramplarının problemlerini azaltmanın yanı sıra kasların düzgün oluşumuna yardımcı olacaktır. Düzenli olarak su tüketiminin faydaları arasında kemiklerin ve kasların daha güçlü hale getirilmesi ve istenen performansa adanması da yer alır..

16. Vücut Sıcaklığınızı Düzenleyin:

Suyun vücuttaki en önemli kullanımlarından biri vücut ısısını düzenlemektir. Su, vücudun mümkün olan en kolay şekilde yeterli ve gerekli sıcaklığı dengelemesine ve korumasına yardımcı olur. Sadece en az 8 bardak su içmeniz yeterlidir ve vücudunuzun dalgalanan sıcaklığı ile asla herhangi bir sorun veya problemle karşılaşmazsınız..

Su, aşırı sıcaklık koşullarında vücudun soğumasına yardımcı olur. İnsanların normal vücut ısısı 98.6 derece F’dir, ancak yine de insanlar daha yüksek sıcaklık koşullarında hayatta kalır. Hepsi vücutta doğru ve yeterli miktarda su bulunması sayesinde. Bu da suyun insan vücudunda en iyi şekilde nasıl kullanıldığının sırrını ortaya koyuyor..

17. Stres Giderme:

Stres sıklıkla yüzde görülebilir ve bu nedenle ince çizgiler, kırışıklıklar ve diğer yüz sorunlarına neden olur. Merak etme; Diyetinizde sadece içme suyu kullanımı ile tüm bu sorunlardan kurtulmak aslında oldukça kolaydır. Evet bu doğru; Düzenli olarak doğru miktarda su tüketimi ile yüzünüze su içmenin faydalarını sağlayabilirsiniz..

Su vücuda gerekli besinleri ve antioksidanları sağlar, bu da vücuttaki stresi gerçekleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve böylece zihinden ve vücuttan stresi gerçekleştirme sürecini hızlandırır. Bu nedenle, bir dahaki sefere biraz stresli hissettiğinizde, biraz su için ve stresinize veda edin..

18. Daha Az Yemeye Teşvik Eder:

Gerekenden fazla yeme alışkanlığınız varsa, o zaman gerçekten kilo alma sorunuyla mücadele ediyor olmalısınız. değil mi? Ancak bu alışkanlıktan kurtulmak için bol su içmenin faydalarından yararlanabileceğinizin farkında mısınız??

Günlük yeterli miktarda su tüketmek, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur ve böylece fazla yemek yemenizi engeller. Bu nedenle öğünlerinizi tüketmeden yaklaşık bir saat önce 1-2 bardak su içmeniz önerilir. Bu sayede sadece daha az miktarda yiyecek tüketerek diyetinizden memnun hissedeceksiniz. Ayrıca, etkili sindirim için temiz suyun faydalarından da yararlanabilirsiniz..

Kendinizi Daha Fazla Su İçtirmek İçin İpuçları:

Suyun cilt ve vücut için çeşitli faydalarına rağmen, bazen gerekli miktarda su içmek sıkıcı olabilir. Çoğu zaman, vücuttaki suyun temel faydalarını elde etmek için istediğiniz miktarda su içme motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz..

Bu gibi durumlarda, bu ipuçları maksimum su alımı avantajı elde etmenize yardımcı olacaktır. Daha fazla su içmek için şu faydalı ipuçlarına bir göz atın:

  • En sevdiğiniz aromayı bir bardak suya ekleyin.
  • İdrar yaptıktan sonra bir bardak su için.
  • Su tüketiminizi takip etmek için bir uygulama kullanın.
  • Yemeklerinizi tüketmeden önce yudumlayın.
  • Suyun faydaları hakkında bilgi edinin.
  • Süslü su şişeleri kullanın.

Suyun öneminin farkına vardıktan sonra, içme suyunun tüm bu sağlık faydalarından en iyi şekilde yararlanmaya hazır mısınız? İçme suyunun çeşitli kullanımları, vücuda herhangi bir yan etki veya problem vermeden sadece gerekli miktarda fayda sağlayacak şekilde yapılmıştır. Sadece içme suyunun kullanımlarından ve bundan elde edeceğiniz çeşitli faydalardan emin olmalısınız..

Su içmenin önemi veya suyun vücuttaki çeşitli kullanımları hakkında daha fazla açıklamaya ihtiyacınız varsa, lütfen aşağıya yorum yapın. Endişenizle ilgili, suyun sağlık için çeşitli kullanımlarından en iyi şekilde yararlanmanızı tekrar teşvik edecek canlandırıcı bilgilerle size geri döneceğiz..