Her zaman tüm yetişkinlerin proteinin sağlığa iyi geldiğini söylediğini duymuyor muyuz? Protein sağlık için olmazsa olmazdır. Protein zorunludur. Yeterli protein olmadan, zayıf ve zayıf olacaksınız ve gerçekten de haklılar. Protein, onsuz cılız hale geleceğimiz gerekli unsurlardan biridir. Şimdi burada düşük proteinli diyet planı hakkında tartışıyoruz..

Düşük Protein Diyet Planı - Eksiksiz Bir Kılavuz

Proteinler, neden onlara ihtiyacımız var??

Proteinler hücre yapımı için mükemmeldir. Sadece vücudumuzdaki hücreleri oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda hücre onarımına da yardımcı olur. Her gün cilaladığımız deri, kestiğimiz tırnaklar, uzattığımız saçlar ya da esnettiğimiz kaslar, vücudumuzun büyük bir bölümünü yöneten vücudumuzdaki proteinlere borçludur. Vücudumuzdaki kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin proteinler sayesinde oradadır. Ayrıca vücudun savunma sistemini artıran antikorların büyümesine yardımcı olur. Açık yaranın etrafında oluşan ağ, o bile protein. Ama çok fazla protein tüketildiğinde ne olur?.

Efsaneyi kırmak:

Normal bir insan vücudunda minimum 40-60 gram proteine ​​ihtiyaç duyar. Vücuttaki fazla protein, böbreklerin aşırı yüklenmesine neden olabilir ve bu süreçte böbreğin neredeyse %30’u kaybedilebilir. Yüksek proteinli diyetler genellikle kilo kaybıyla ilişkilendirilir, ancak çok fazla takip edildiğinde kemik kaybına yol açan ciddi metabolik değişikliklere yol açabilir. Böbrek taşı olasılıkları bile yüksek oluyor.

Bu nedenle, düşük proteinli bir diyet sürdürülmelidir. Bu, proteinlerden kaçınıldığı veya vücut ihtiyacına göre minimumda tutulduğu bir diyet türüdür. Genellikle karaciğer ve kalp problemleri olan hastalara reçete edilir..

Mükemmel bir düşük proteinli diyetin normları:

Genellikle meyve ve sebzeler düşük protein kategorisine girer. Taze meyve ve sebzeler. Ancak bunlar vücudun yeterli enerji üretmesi için yeterli değildir ve bu nedenle sağlıklı yağlar, bitkisel yağlar ve kaju, ceviz gibi farklı kuruyemiş türleri tavsiye edilir. En iyi yanı şeker veya tatlandırıcı olması, tam bir yeşil sinyaldir..

Taze salatalar, mayonez, sandviç, taze sebzeler vb. de iyi bir kaynaktır. Alışılmış tarifler değiştirilerek ve bunların yerine daha az protein içeren ve yine de vücudun ihtiyaç duyduğu gıdalarla birçok uyarlama yapılabilir..

Ne yapılmamalı:

Et, yumurta, balık, yoğurt, peynir, süt gibi yiyecekler protein açısından zengin oldukları ve diyetin bütün noktasını bozacağı için kaçınılmalı veya minimumda tutulmalıdır..

Düşük Protein Nasıl Yardımcı Olur??

Bu daha az protein tüketimi, karaciğer ve böbrekler üzerindeki yükü azaltır. Düşük proteinli bir diyet, yüksek protein alım yüzdesinden kaynaklanan yüksek ürik asit nedeniyle oluşabilecek gut hastalığından da bizi kurtarır. Metabolik bozuklukların neden olduğu nadir bir hastalık olan tirozinemi, bu düşük protein diyeti ile düzeltilebilir..

Bununla birlikte, profesyonel tavsiye alınana kadar veya yalnızca vücudun hayati fonksiyonlarının normal olmasını sağlayan kapsamlı bir tıbbi muayeneden sonra hızlı protein diyetine devam edilmesi tavsiye edilmez. Bu diyet özellikle karaciğer ve böbrek sorunları olan kişiler için formüle edilmiştir çünkü fazla protein alımı karaciğeri ve böbreği daha fazla çalıştırır ve daha fazla iş yükü zaten zarar görmüş olan böbrek veya karaciğere daha fazla zarar verebilir. Yara iyileşmesi yavaş olacak ve vücudun bağışıklık sistemi bozulacak, bu nedenle sürekli tutarlı bir diyet de kesinlikle hayır-hayır. Bu sadece kısa bir süre için.