O küçücük görünen kuruyemişlerin ne kadar besin değeri ve protein taşıdığını hiç düşündünüz mü? Eh, sadece küçük görünüyorlar, ancak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteinler ve diğer önemli takviyeler açısından çok zenginler. Bazen kavrulur veya sadece tuzlanarak yenir. Fındık meyveleri, dışında yenmeyen kabuğu ve içinde yenilebilir bir çekirdeği olan, tüm zamanların en sevilen atıştırmalıklarından biridir. Bu kuru tohumlara fındık denir. Bu meyve kuruyemişinin 100 gramlık tipik bir porsiyonu, sıfır kolesterol, 54 gram yağ ile yaklaşık 605 kaloriden oluşur..

Fındık, badem gibi çok çeşitli minik olanları içerir. Fındık, haşhaş tohumu, çam fıstığı, ceviz, antep fıstığı, hindistancevizi, kaju fıstığı vb. Hatta kabak çekirdeği, susam tohumu vb. Fındık adı verilen bir çatı altında toplanır. Kuruyemişler iyi lif kaynakları ve B ve E vitamini gibi diğer temel besinlerdir. Demir ve çinko, antioksidan mineraller ve bileşiklerle birlikte içlerinde bulunan minerallerdir. Tekli doymamış yağ asidi içeriği vücudunuzun kötü kolesterolü ile savaşacak olan iyi miktarda enerji için onları suçluluk duymadan (önerilen porsiyon) yiyebilirsiniz. Omega-3 açısından zengin kuruyemişler, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir..

Günlük Diyetinize Eklemeniz Gereken Sağlıklı Kuruyemişler

Kuruyemiş Çeşitleri ve Gerçekleri:

Fındık, çoğumuz için tüm zamanların favorisidir. Sadece besleyici değiller, aynı zamanda vücut için protein ve diğer hayati takviyelerin iyi güç merkezleridir. Sağlığa faydaları kanıtlanmış ve bu nedenle diyetinizin bir parçası olması gereken bazı kuruyemiş türlerine göz atın.!

1. Meşe palamudu:

Meşe palamudu olarak da bilinen meşe palamudu, ABD, Güney Carolina menşeli bir üründür. İçi, fincan şeklinde bir kapsül içinde, sert bir kabukta korunan bir tohum içerir. 100 gramlık bir porsiyon için toplam yağ 24 gram ve sıfır kolesterol ile 380 kalori içerirler. Sindirimi iyileştirdiği ve kan şekeri seviyelerini düzenlediği bilinmektedir. Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar içerirler..

Yan etkiler: Meşe toksisitesi nedeniyle mide rahatsızlığı ve zehirlenme meydana gelir ve bu nedenle değişebilir.

2. Badem:

Bademlerin kökeninin Çin ve Orta Asya olduğu düşünülüyor, ancak orijinal ataları takip edilmedi. Bademin yaygın olarak kanıtlanmış gücünden biri, beyin gücünü arttırmaktır. Ayrıca saç büyümesine yardımcı olurlar. İçerdikleri bileşiklerden bazıları dopaminin düzenlenmesine yardımcı olur. Dopaminin ruh halini iyileştirdiği ve hafızayı keskinleştirdiği bilinmektedir. 100 gramlık bir badem porsiyonu, sıfır kolesterol ve yaklaşık 50 gram yağ ile yaklaşık 570 kalori içerir. Çiğ veya günlük salatanıza atarak günde en fazla üç tane olması en iyisidir..

Yan etkiler: Ancak aşırı alım kilo alımına neden olabilir.

3. Kayın Fındıkları:

Hint-Avrupa kökenlidirler. Beechnut’ların dış kısımlarında sivri uçlar ve olgunlaştığında açılan ve iki küçük fındık içeren boğumlu bir doku vardır. Üçgen şeklindedirler ve saç büyümesini teşvik etmek için bahis oynarlar. Aynı zamanda cilt sağlığını da korur. Bağışıklık sistemini koruduğu ve böbrekleri detoksifiye ettiği bilinmektedir. 100 gramlık bir porsiyon yaklaşık 570 kalori ve 50 gram yağ içerir. İyi C vitamini ve demir içeriğine sahiptir..

Yan etkiler: Karın ağrısı ve kusma, dikkatli olmanız gereken bir yan etkidir..

4. Brezilya Fıstığı:

Doğu Kolombiya, Doğu Per ve Doğu Bolivya’ya özgüdürler. Ayrıca Amazon Nehri ve Rio Negro kıyılarındaki geniş ormanlara dağılmış büyük ağaçlar olarak görülürler. Brezilya fıstığı vücuttaki selenyum seviyesini koruma gücüne sahiptir ve bu nedenle bir veya iki Brezilya muhtemelen bir günde ihtiyacınız olan tek şeydir. Selenyumun, şişkinlik ve iltihaplanma gibi ruh haliniz gibi birçok farklı şey üzerinde çalıştığı bilinmektedir. 100 gramlık bir Brezilya fıstığı porsiyonu, sıfır kolesterol ile yaklaşık 650 kalori ve toplam 65 gram yağ verecektir. İyi miktarda Magnezyum, kalsiyum, demir ve B-6 vitamini içerir. Onları günün herhangi bir noktasında atıştırın.

Yan etkiler: Bulantı, kırılgan tırnaklar ve saç dökülmesi, yüksek fındık alımıyla ilişkili popüler yan etkilerdir..

5. Balkabağı:

Ağaç, Güney Quebec’ten Alabama’ya, Minnesota ve Arkansas’a kadar Doğu Kuzey Amerika’ya özgüdür. Tereyağı somunu beyaz ceviz olarak da bilinir. Bitkisinin kabuğu tıbbi özelliklere sahiptir ve tıbbi amaçlar için kullanılır. Butternut genellikle herhangi bir safra kesesi rahatsızlığı, kabızlık ve bakteri ve parazitlerin neden olduğu diğer enfeksiyonlar için tüketilir. Müshil olarak çalışır ve böylece dışkıyı vücuttan dışarı itmeye yardımcı olur. Bu nedenle hamileyken bunu yemekten kaçınmak en iyisidir. Bir porsiyon balkabağı, niasin ve A vitamini ile birlikte yüksek C vitamini içeriği verecektir..

Yan etkiler: Ayrıca müshildir ve ishali tetikleyebilir. Bu, dikkat edilmesi gereken bir yan etkidir..

6. Tembul Fındık:

Tembul somunu ayrıca areca somunu olarak da adlandırılır ve Melanezya ve Mikronezya’yı içeren Tropikal Pasifik’te yetişir. Ayrıca Güneydoğu ve Güney Asya’da ve Doğu Afrika’nın bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Tembul fındıkların vücut üzerinde de olumlu etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Felç iyileşmesi, çürük önleyici etki gibi faydaları vardır ve ayrıca kansızlığı önler. Tembul yaprakları ile birlikte çiğnenir ve ağız hijyeni ve tükürük üretimi için iyi kabul edilir. Tembul fındık da ağız kuruluğu etkisi için iyi bir çaredir. 100 gramlık bir porsiyon için kabaca 340 kalori verir ve yüksek potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir içeriği içerir. B1 ve B2 vitamini ile birlikte sodyum ve niasin de mevcuttur..

Yan etkiler: Tembul fındık dişlerinizi ve dudaklarınızı lekeleme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden ne kadar aldığına dikkat et.

7. Mumlar:

Mumun kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte, Malezya, Endonezya, Hawaii Adaları ve Maluku Adaları’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. İşte macadamia fıstığına benzeyen ama tadı farklı olan bir şey. Dizanteri ve ishal için iyi bir ilaç olmuştur. Baş ağrısı, diş ağrısı ve ateş de fındık tarafından halledilir. A vitamini, B1, folat ve kolesterol oluşumunu önleyecek fitosterol bakımından yüksektir..

Yan etkiler: Kusma, karın ağrısı ve dehidrasyon, aşırı doz almanın yaygın yan etkileridir..

8. Kaju:

Bazı kaju fıstığı için gerçekten bir nedene ihtiyacımız var mı? Kaju, Brezilya’da ortaya çıktı ve Portekizli denizciler aracılığıyla Hindistan ve Doğu Afrika’ya gitti. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur ve iyi miktarda lif, protein ve diğer kalp dostu ve sağlıklı yağlar içerir. İyi miktarda magnezyum, B-6 vitamini ve kalsiyum içerirler. Günde 15 kaju, yaklaşık 550 kalori ve 45 gram yağ içeren iyi bir porsiyondur..

Yan etkiler: Kaju fıstığındaki magnezyum içeriği diyabetik ilaçlar ve tiroid ilaçları ile karışarak vücut için olumsuz etkiler yaratır..

9. Kestane:

Kestane aslen Küçük Asya’da yetiştirildi. Romalılar daha sonra ekimlerini genişletti. Kestane, toplam 1 gram yağ ile 100 gramlık bir porsiyon için sadece 130 kalori içerir. Bununla birlikte, A vitamini, B-6, magnezyum demir ve kalsiyum bakımından yüksektirler. Kestane, daha güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur ve sağlıklı bir sindirim sağlığını destekler. Ayrıca antioksidan özelliklere sahiptirler ve bu da onu iyi bir yenilebilir gün ortası atıştırmalığı yapar..

Yan etkiler: Mide rahatsızlığı, baş dönmesi ve baş ağrısı, fazla kestane yemenin yaygın yan etkileridir..

10. Şili Fındığı:

Bu, bölünmüş olarak gelir ve genellikle yemekten önce kızartılır. Yeni Zelanda ve Kaliforniya’da iyi yetiştiği bilinmektedir ve kökleri tamamen izlenebilir değildir. Yüksek E vitamini içeriğine sahiptir ve cilt için bazı harika faydaları vardır. Yemek pişirmede de kullanılırlar ve sıklıkla tatlılarda kullanılırlar. 100 gramlık bir Şili fındığı porsiyonu 60 gram yağ ile size yaklaşık 600 kalorilik enerji sağlayacaktır. B2 ve B3 vitamini ile birlikte iyi miktarda protein ve diyet lifi içerir. İçlerinde esansiyel yağlar bulunduğundan, cildinizin sağlıklı ve nemli görünmesini sağlamanın iyi bir yoludur..

Yan etkiler: Kusma ve deri döküntüsü belirtilerine dikkat edin.

11. Hindistancevizi:

Hindistancevizi ilk olarak Güneydoğu Asya Adaları, Filipinler, Endonezya ve Malezya’da yetiştirildi. Hint Okyanusunda, Hindistan’ın Güney Çevresi, Sri Lanka ve Maldivler diğer muhtemel yetiştirilen bölgelerdi. Diyetinize dahil etmeniz gereken bir başka iyi kuru yemiş, 30 gram yağ içeren 100 gramlık bir porsiyon için yaklaşık 350 kalori içeren hindistancevizidir. Hindistan cevizi demir, B-6 vitamini, magnezyum, C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. Anti-viral, anti-fungal ve anti-parazittir. Sindirim sorunlarınızı iyileştirmek için iyi bir fındık kaynağıdır. Hindistan cevizi iyi kolesterolü yükseltir ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar..

Yan etkiler: Alerjiye ve kilo alımına neden olabilir. Kalorisi yüksektir ve yüksek miktarda şeker içerir..

12. Coquito Fındıkları:

Şili’nin kıyı vadilerine özgüdür. Coquito fındık bulmak nadir olabilir, ancak 100 gramlık bir porsiyon yaklaşık 110 kalori ve 10 gram yağ içerir. Diyet lifi, karbonhidratlar, sodyum ve doymuş yağ oranı yüksektir. Mini hindistancevizi gibi görünüyorlar ve bir bilye büyüklüğündeler. Şili’nin bir ürünüdür ve mikserde karıştırılarak tatlınızın üzerine serpilerek yenebilir..

Yan etkiler: Onları yedikten sonra geliştirebileceğiniz ani alerjilere dikkat edin..

13. Ginkgo Fındıkları:

Ginkgo fındıkları Çin’e özgüdür ve yaygın olarak yetiştirilmektedir. Gingko ağacından elde edilen yaprak özleri, güçlü bir antioksidandır ve aksi takdirde vücut hücrelerine zarar verme potansiyeline sahip olan oksidan bileşiklere karşı vücudu koruyan flavonoidler, terpenoidler içerir. 100 gramlık bir porsiyon için yaklaşık 180 kalori ve yaklaşık 1.5 gram yağ verir. B6 vitamini, A vitamini, C vitamini ve demir açısından zengindir..

Yan etkiler: Çok fazla servis yapmak baş dönmesine, mide bulantısına ve baş ağrısına neden olur.

14. Hican:

Hican, tipik olarak, cevizli ve diğer hikori türleri veya melez bir ağaçtan elde edilen fındık arasındaki bir haçtır. Bu haçların doğal olarak meydana geldiği bilinmektedir. Ancak Hican ağaçlarının 60 feet’e kadar büyüme potansiyeli vardır ve bir mahsulün üretilmesi yaklaşık 10 yıl sürebilir..

15. Hickory Fındık:

Güney Appalachian’da yaygındırlar ve aynı zamanda menşe yeri olarak kabul edilirler. Hickory fındık, hickory ağaçlarından düşer. Ceviz kalbinizi korur ve doğal olarak kilo almak isteyenler için işte size bir şeyler atıştırmak. Ayrıca metabolizmayı hızlandırdıkları ve dolaşımı artırdıkları bilinmektedir. Tek bir hikori porsiyonu, 4 fındık porsiyonu için yaklaşık 18 gram yağ ve 5 gramdan fazla karbonhidrat içerir. Bu kompleks karbonhidratlar, insülin ve glikoz seviyelerinde dalgalanmaya neden olmaz, böylece diyabet oluşumunu engeller..

Yan etkiler: Hickory fındık tüketmekten kaynaklanabilecek alerjilere dikkat edin.

16. Kola Fıstığı:

Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarına özgüdür. Kola fıstığı kestane büyüklüğündedir ve çiğnemeye başladığınızda acı bir tatlıya sahiptir. Daha fazla çiğneme ile daha tatlı hale gelir. Kola fıstığı tozu sindirime yardımcı olur. Fındığın ayrıca kafein içeriği ile metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Halk hekimliğinde kola fıstığı, iyice öğütülerek ve balla karıştırılarak öksürük için kullanılır. Kafein, tanik asit, teobromin içerirler..

Yan etkiler: Nefes alma zorlukları ve mide rahatsızlığı, kola fıstığının iki popüler yan etkisidir. Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız, içindeki kafein içeriği sizi uyanık tutacağından, bunları yatmadan önce almaktan kaçının..

17. Makademya:

Macadamia, Avustralya’ya özgüdür. Vücudunuz için gerekli olan bazı önemli besin ve mineralleri içerir. A vitamini, B vitamini, protein, sağlıklı yağlar, demir, folat ve diğer güçlü antioksidanlara sahiptir. 100 gramlık bir porsiyon için sıfır kolesterol ile yaklaşık 700 kalorilik enerjinizi sağlar. Bu kabuklu yemişler, trombositlerin birbirine yapışmamasını sağlayan ve dolayısıyla kan damarlarında pıhtı oluşturma olasılığını azaltan tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca düşük karbonhidrat içerdiğinden kilo vermeye yardımcı olur..

Yan etkiler: Alerji, çok fazla macadamia tüketmenin yaygın bir yan etkisidir. Tuzlu olanlardaki tuz içeriği kan basıncınızı artırabileceğinden, her zaman tuzsuz olanı tercih edin..

18. Malabar Kestanesi:

Malabar kestanesinin anavatanı Güney Meksika ve Kuzey Brezilya’dır. Malabar kestanesinin yetiştirilmesi kolaydır ve çabuk ayıklanır. Bitkinin çiçekleri yapraklarıyla birlikte yenilebilir. Çiçekler cevizli bir tada sahiptir. Çiçekler, bitkiden taze düştüklerinde köri ve patates kızartmasında kullanılır. Yüksek protein içeriğine sahiptir ve kuruyemişler kızarmış veya hafif kızartılmış olarak yenir. Kuruyemişler bazen kurutulur ve toz haline getirilir, daha sonra ekmek ve keklere eklenir..

Yan etkiler: Alerjilere ve cilt tahrişine dikkat edin. Ancak 100 gramlık bir porsiyon zarar vermez..

19. Mongongo Somunu:

Subtropikal Güney Afrika’da dağıtılır mongongo fıstığı, mongongo ağacı tarafından taşınan yumurta şeklinde bir somundur. Meyvesi, yenilebilir meyveyi saran kalın ve sert bir korumadır. İçindeki bu etin cilt ve saç için son derece faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Besleyicidir ve içindeki linoleik asit yağı cildiniz için mükemmel yenilenme, nemlendirme ve yeniden yapılandırma özellikleri sağlar. Fındık, %57’si doymuş yağ olmak üzere %57 oranında yağ içerir. Proteinler açısından zengindir ve 100 gramlık bir porsiyonda proteinin yaklaşık %17’sini sağlar. Bunun yanı sıra çekirdek bakır, çinko ve kalsiyum açısından zengindir..

Yan etkiler: Aşırı tükettiğinizde cilt tahrişi ve alerji sık görülen yan etkilerdir..

20. Fıstık:

Peru veya Brezilya ve Güney Amerika’da ortaya çıktı. Ancak, bunu kanıtlayacak somut bir kanıt yok. Fıstık, tüm zamanların filmlerinde kullanılan bir atıştırmalıktır. Enerji açısından zengindirler ve ayrıca cilt için en iyi korumayı sağlarlar. Kalbinizi sağlıklı tutacak yüksek düzeyde tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ içerirler. Fıstık iyi bir folat kaynağıdır ve bu nedenle hamilelikten önce tüketen kadınların nöral tüp defekti ile doğma riski daha düşüktür..

Yan etkiler: Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Aşırı tüketimi gaz, mide ekşimesi ve ayrıca gıda alerjisine neden olabilir. Yüzün şişmesi ile birlikte ağızda karıncalanma hissi gibi alerjik reaksiyon.

21. Cevizler:

Pekan, Alabama, Arizona, California, Florida vb.’de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bunlar potasyum, kalsiyum, manganez, demir ve çinko gibi bazı temel vitamin ve minerallerin depolarıdır. Tekli doymamış yağ olarak oleik asit ve ayrıca her türlü kalp hastalığını azaltmaya yardımcı olacak antioksidanlara sahiptirler. Cevizler ayrıca lif açısından zengindir, bu nedenle koroner kalp hastalığı riskini azaltır..

Yan etkiler: kurdeşen, boğazın şişmesi ve solunum problemi sık görülen yan etkilerden bazılarıdır. Yan etki, vücuttaki bir kimyasal olan histaminin sonucudur..

22. Çam Fıstığı:

Çam fıstığı Avrupa kökenlidir. Bu, kilo vermeye de yardımcı olacak lezzetli bir atıştırmalık! Vücut için çeşitli sağlık yararları içerir. Kandaki kolesterolü düşürecek tekli doymamış yağ bakımından zengin oldukları için kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği bilinmektedir. İyi kolesterolü artıracaktır. Ayrıca karaciğerin trigliseritleri vücuttan atmasına yardımcı olacak oleik asit içerir. Antioksidanlar açısından zengindirler ve bu nedenle vücudun enfeksiyon ve virüslere karşı direnç oluşturmasına yardımcı olur. 100 gramlık bir porsiyon, 13 gram protein ve sıfır kolesterol ile birlikte yaklaşık 670 kalori içerir. A ve E vitamini bakımından zengindir, az miktarda C vitamini içerir. Kalsiyum, bakır, demir ve magnezyum gibi mineraller çam fıstığında yüksektir..

Yan etkiler: Bilinen yan etkisi, düzenli tüketildiğinde ağızda acı bir tat veren çam ağzı sendromudur. Ancak zararlı değildir. Diğer yan etkiler arasında ishal ve cilt kaşıntısı bulunur..

23. Fıstık:

Hepimiz fıstık sevmiyor muyuz? İşte onları sık sık yemeniz için bazı nedenler. Fıstık, Suriye’den Afganistan’a kadar Batı Asya ve Küçük Asya’da doğdu. Bunlar iyi lif kaynakları, B6 vitamini, potasyum ve antioksidanlardır. Kolesterol seviyesini düşürdüğü ve kilo kaybını teşvik ettiği bilinmektedir. Antep fıstığı göz ve kan damarı sağlığına yardımcı olur. 28 gramlık bir fıstık porsiyonu size yaklaşık 150 kalori ve 6 gram protein sağlayacaktır. Ayrıca yüksek dozda bakır ve %17 manganez içerirler. Sağlıklı yağ ile birlikte tiamin ve fosfor da mevcuttur..

Yan etkiler: Gastrointestinal sorunlara neden oldukları bilinmektedir. Karın ağrısı ile birlikte ishale ve şişkinliğe neden olacak sindirim sistemini rahatsız eden fruktanlar içerirler..

24. Ceviz:

İşte kalbe iyi gelen başka bir popüler kuruyemiş. İngiliz cevizi İran’da, siyah çeşidi ise Doğu Kuzey Amerika’da ortaya çıktı. Kardiyovasküler sistem için faydalı olabilecek iyi bir omega-3 seviyesine sahiptir. Taşıdığı antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı artırır. İçlerindeki alfa-linolenik asit, daha güçlü ve sağlıklı kemikleri destekler. Ayrıca anne ve bebeğini beklemek için gerekli olan folatlar, roiboflavin, tiamin içerir (önerilen porsiyon).

Yan etkiler: Vücut Kitle İndeksi ve Kilonuz değişecek. Kilo alımını teşvik eder. Döküntülere ve şişmeye neden olabilir. Emziren hamile annelerin tüketimde minimum düzeyde gitmesi gerekir..

25. Yeheb Fındık:

Bunu hiç duydun mu? Yeheb fındık protein içerir ve amino asitler açısından zengindir. Kesin kökeni bilinmemekle birlikte, uzun zamandır Somalili göçebeler tarafından yaygın olarak bilinir.Ayrıca oleik asit içerir. Çoğunlukla Etiyopya’da yetiştirilir ve Kenya, Sudan, İsrail vb. ülkelerde egzotiktir. Bitkinin yaprakları çay demlemek için kullanılır ve araştırmalar, eritrosit üretimini iyileştirdiğini ve böylece kansızlığa çare olarak kullanıldığını göstermiştir. İyi sodyum, potasyum, klor ve fosfor içeriğine sahiptir..

Günde bir avuç fındık, sağlıklı bir yaşama başlamanın iyi bir yoludur. Bazıları popüler çay saati ve gün ortası atıştırmalıkları iken, bazıları gerçek enerji verici ve hayat kurtarıcıdır. Kalbinizi ve vücudunuzun diğer birçok bölümünü koruduğu bilinmektedir. Abur cuburları toplamanın ve fındık yemeyi bir zaman geçişi olarak görmenin zamanı geldi. Bugün sağlıklı yaşamaya başlayın, ihtiyacınız olan iyiliğin geri kalanı mutlaka gelecektir..