Kadınlar, onları Tanrı’dan sonra ikinci yapan dünyadaki en büyük işe sahipler. Ve tüm bu önemli iş, yeni bir hayat doğurmaktır. Erkeklerin önemli bir rolü olduğu konusunda anlaştılar, ancak o zaman toprak verimli değilse tohumlar büyümeyecek..

doğurganlık diyeti

Kısırlık Türleri:

Gebeliği engelleyebilecek çeşitli nedenler var ve bununla doğum kontrol haplarını kastetmiyorum. Kadınlarda önemli tıbbi nedenler şunlardır:

  • Yumurtlamanın tersine dönmesi nedeniyle kısırlık – diyet ve egzersizle düzeltilebilir
  • Tıkanmış fallop tüpleri gibi fiziksel engellere bağlı kısırlık – sorunun gerçek nedenini bulmak için Doktorlar tarafından verilen testlerle takip edilmelidir..

Doğurganlığı artıran yiyecekler hakkında bir sürü efsane olsa da, yumurtlamayı tersine çevirmek için bir diyetin neden gerekli olduğuna dair temel bilgileri yıkalım..

Ters Yumurtlamanın Nedeni:

Düşük/fazla kilolu olmak, bir kadının gebe kalması için geçen süreyi geciktirebilir. Nedeni oldukça basit. Yağ çoğunlukla alt bedenlerimizde birikir ve çıkıntılar ve katmanlar ekler. Bu, artan viseral yağın muazzam baskısı altında olan yumurtalıklarımızı giderek daha fazla etkilemeye başlar. Yumurtlamayı bırakırlar ve sonunda aylarca adet görmezsiniz. Bu, üreme sağlığımız için bir başka endişe kaynağı olan PCOS’a bile ilerleyebilir..

Bu nedenle, yumurtlamayı tekrar mümkün kılmak ve dolayısıyla bir an önce hamile kalmayı mümkün kılmak için bu yağın yakılıp uzaklaştırılması gerekir. tek çözüm kilo vermek.

Kadınlar için Doğurganlık Diyet Planı:

Aşağıda belirtilen bilgiler, doğurganlık için diyet ve belirtilen yiyecekleri yemeyerek kısırlıktan nasıl kaçınılacağı hakkında size bilgi verecektir..

Kaçınılması Gerekenler:

Doğurganlığı artırmak için ne tür şeylerden kaçınılacağını görelim.

Trans yağ:

Fast food tezgahlarından kilometrelerce uzak durun. Bu yağlar sadece atardamarlarımızı zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda alt karın kaslarımızı da büyük yapar..

Kırmızı et:

Diyetinizdeki eti değiştirin ve bunun yerine bitkisel proteinlerle telafi edin. Merak etmeyin vejetaryenlerin de bebeği olur!

Kaymağı alınmış süt:

Yağsız süt aslında kısırlığı teşvik eder. Bundan hoşlanmıyorsanız, telafi etmek için bir kepçe dondurma veya tam yağlı yoğurt alın..

Gazlı içecekler:

Bunlar asla kimseye fayda sağlamaz, bunun yerine insülin seviyemizi hızla yükseltir ve bu da yağlarımızı düzgün bir şekilde yakmaya yardımcı olmaz. Ayrıca PCOS sorunlarını da artırır.

Egzersizleri aşırıya kaçmayın:

Her şeyin fazlası kötüdür ve sıfır bedeninizi korumak için kilo vermeye devam ederseniz, bu kesinlikle hormonlarınızı etkileyecektir..

Yenilebilecek Şeyler:

En iyi doğurganlık için ne tür yiyecekler yememiz gerektiğini bulalım.

Muz (B6 Vitamini):

Bu potasyum açısından zengin gıda, hormonları düzenleyen B6 Vitamini içerir, bu nedenle bir eksiklik düzensiz döngülere ve zayıf yumurta ve sperm gelişimine neden olabilir..

Kuşkonmaz (Folik Asit):

Bu sadece sağlıklı saçlara yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ters yumurtlama riskini de azaltır. Herhangi bir yeşil sebze şeklinde olabilir.

Papaya (B12 Vitamini ve Çinko):

Bir eksiklik, bir PCOS tetikleyicisi olan hirtruizme yol açabilecek anormal östrojen seviyelerini yükseltir.

Yumurtalar (D Vitamini):

Klinik çalışmalar, PCOS’lu kişilerin anormal derecede düşük D Vitamini seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bu, doğurganlık diyetiniz için çok önemlidir..

Badem (E Vitamini):

Sperm ve yumurta DNA’sını koruyan antioksidanlara sahiptir. Ayrıca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gerekli iyi yağları içerir. Böylece doğurganlık için en iyi diyetlerden biri olduğunu söyleyebiliriz..

Narenciye (C Vitamini):

Narenciye ve meyvelerden elde edilen vitaminler kadınlarda hormon dengesini iyileştirir.

Brokoli (Demir ve Selenyum):

Uygun kan dolaşımı için demir gereklidir ve bu nedenle doğurganlık diyetinde son derece önemlidir. Daha iyi demir seviyelerine sahip olmak, döllenmiş bir yumurtanın gücünü korumaya yardımcı olur. Selenyum, serbest radikallerden korunmaya ve kromozom kırılmasını önlemeye yardımcı olan antioksidanlar üretir..

Somon (Omega yağ Asitleri):

DHA ve omega yağ asitleri genel sağlık ve bağışıklık için gereklidir.

İyi alışkanlıklar uzun bir yol kat eder ve ne tür bir ebeveyn olduğumuzda önemli bir rol oynar. Bir çocuğun birçok sorumluluğu vardır, bu nedenle örnek olarak liderlik etmek ve sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak en iyisidir. Bu yüzden elden önce başlayın.