Yenidoğan, daha önce annesinin koruması altında olduğu gibi zorlu ortama uyum sağlamak zorundadır. Yeni ortama uyum sağlayan bebeğin çeşitli sorunları olabilir ve bebeklerde sık görülen sorunlardan biri de asit reflüdür. Bu nedenle, herhangi bir sorun yaşamadıklarından emin olmak için bebeklerde asit reflü sorunu hakkında her şeyi bilmelisiniz..

Bebeklerde Asit Reflü (gerd) Nedenleri, Belirtileri ve Çözümleri

Bebeklerde Asit Reflü Nedir??

Asit reflü, mide içeriğinin boğaza yedeklenmesi ve acı benzeri bir tada neden olması anlamına gelir. Bebek için rahatsız edici bir deneyim olabilir ve bebeğin yemek yiyememesi, sürekli ağlaması, kilo almaması vb. nedenlerle ebeveynleri endişelendirebilir. Bebeklerde asit reflü, ebeveynleri bebeklerinin sağlığı konusunda endişelendirebilir, ancak tüm bilgilere sahip olabilir. bu konuda ve doğru tedaviyi almaları sorunu çözmelerine yardımcı olacaktır..

Reflü Nedeni:

Yemek borusunda kas halkası tarafından kontrol edilen bir kapakçık bulunur. Bebeğiniz çok küçük olduğu için bu kas halkaları hala gelişmektedir ve bu nedenle her zaman düzgün çalışmazlar. Bu nedenle, bebeğin karnı dolduğunda, süt ve asit, bebeğe rahatsızlık verebilecek şekilde yemek borusuna geri gelebilir. Bu yaygın bir sorun olabilir ve bebeklerin %90’ı bir yaşına geldiklerinde iyileşir..

Sorunun bir başka nedeni de bebeğin sindirim sisteminin daha yavaş çalışması olabilir. Bu gibi durumlarda, yiyecekler midede daha uzun süre kaldığında alerjiye ve dolayısıyla asit reflüsüne neden olabilirler..

Bebeklerde Asit Reflü Belirtileri:

Bebeklerde asit reflü belirtileri gözle görülür bir sorun olabilir ancak bazı durumlarda sessiz reflü olarak bilinen bir durum da olabilir. Endişelenmenize gerek yok, nedenini belirlemenize yardımcı olabilecek bazı bebek asidi reflü semptomlarına sahip olabilirsiniz..

Bebek asidi reflü semptomlarından bazıları şunlardır:-

 • Bebeğiniz az miktarda süt geri getirebilir.
 • Bebeğinizi besledikten sonra ara sıra kustuğunu gözlemleyebilirsiniz..
 • Beslendikten sonra hıçkırık ve öksürük olabilir ve bazen biraz da tükürebilir..
 • Sessiz bir reflü sırasında karşılaşabileceğimiz şeylerden bazıları şunlardır:-
 • Bu asit reflü sorunuyla karşılaşan bebeklerin bir kısmında bebekler gelen sütü tükürmek yerine yutarlar..
 • Diğer durumlarda süt gelebilir, ancak ağza ulaşma seviyesine gelmeyebilir..
 • Bebek beslendikten sonra çok ses çıkarabilir veya ağlamaya başlayabilir.
 • Bebeğinizi besledikten hemen sonra ağzında süt olmasa bile yuttuğunu fark ederseniz, bu iyi bir asit reflü belirtisi olabilir..
 • Bu reflü, bebeğin boğaz ağrısına neden olabilir, bu nedenle öksürebilir ve aşırı derecede rahatsız hissedebilir..
 • Bebek herhangi bir şey yemeyi reddedecek ve rahatsızlıktan dolayı sürekli ağlayacaktır..

Asit reflü, bebekler için herhangi bir şey yemeyi reddedecekleri için ciddi bir sorun olabilir ve bu nedenle açlık, sindirim sisteminde daha fazla uyarıyı tetikleyebilir ve bu da daha fazla rahatsızlığa neden olabilir..

Genellikle bu sorun, bebeğiniz büyüdükçe ortadan kalkar çünkü bebeğiniz büyüdükçe sindirim sistemi de tamamen gelişebilir, böylece bebeklerde asit reflü atakları önlenebilir. Ancak bu sorun çocuğunuza aşırı derecede rahatsızlık veriyorsa ve çözülmüyorsa, sorunu tedavi etmek için birkaç çözüm yolu kullanabilirsiniz..

Bebeklerde Asit Reflü 2

Sorunun Teşhisi:

 • Yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi birini gözlemlerseniz, sorunun teşhisi için tıbbi uzmanınıza danışabilirsiniz. Doktor, bahsettiğiniz semptomlara ve bebeğin diğer vaka öykülerine dayanarak asit reflü teşhisi koyabilir. Sorunu teşhis etmek için aşağıdakiler gibi diğer testler yapılabilir.-
 • Baryum yutmak veya üst GI serisi. Bu, ilgili alanda herhangi bir tıkanıklık veya daralma olup olmadığını belirlememize yardımcı olabilecek bir tür röntgen testidir.
 • pH probu yani bebeğin midesindeki asit seviyesinin düzenli olarak raporlanması için kullanılır.
 • Üst GI endoskopi, bebeğinizin karşılaştığı sorunun nedenini belirlemek için doktorun doğrudan yemek borusuna bakmasını sağlayan ince, esnek, ışıklı bir tüp ve kamera kullanan bir testtir.
 • Mide boşaltma çalışması, bebeğinizin süt içtiği veya bazı radyoaktif kimyasallarla karıştırılmış yiyecekleri yediği ve özel bir kameranın sindirim kanalı boyunca takip ettiği ve size reflü nedenini gösterecek olan bir testtir..

Bebeklerde Asit Reflü 3

Bebek Asit Reflü Çözümleri:

Asit reflü sorunu devam ederse ve bebeğinizde aşırı rahatsızlığa neden oluyorsa, bebeğinizi rahatlatacak ve bebeğinizin sağlığını koruyacak çareler aramanın zamanı geldi. Böylece asit reflü problemini çözmek için çare olarak aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.-

1. Ne Besliyorsunuz:

Genellikle biberonla beslenen bebekler, anne sütü dışında vücutlarındaki yabancı gıda parçacıklarıyla karşılaşmaya alıştıkları için daha az asit reflü sorunu yaşarlar. Vücutları iyi bir sindirim sürecine adapte olur ve böylece asit reflü problemini azaltır..

2. Besleme Bölümlerini Azaltın:

Çocuğunuzu emzirirseniz, bebeğinizi emzirmek için daha az zaman harcamalısınız çünkü zaten dolu olan mide daha fazla sorunu tetikleyecek ve bebeğe rahatsızlık verebilir. alt özofagus sfinkterinde basınç. Mide kapasitesinden fazla yiyecek verildiğinde bu kas üzerindeki baskı sorun yaratabilir ve içeriğin yemek borusunda yükselmesine neden olabilir..

3. Çek Şişe veya Meme Boyutu:

Bebeğinizi beslemek için doğru miktarda biberon kullanmalısınız. Küçük meme uçları bebeğin hava yutmasına neden olurken, büyük meme uçları da fazla sütün akmasına neden olabilir. Bu fazla miktar asit reflüsüne neden olabilir. Uygun boyutta şişelerin kullanılması yemek borusuna giren süt miktarının düzenlenmesine yardımcı olabilir ve sütün uygun şekilde yutulmasına ve sindirilmesine yardımcı olarak herhangi bir sorunu önler..

4. Anne Sütünü veya Formülü Koyulaştırın:

Çocuğunuza mama veriyorsanız, marka çocuğunuza uymayabileceğinden markayı değiştirmeyi deneyin. Çocuğunuzu emzirirseniz, herhangi bir gıda intoleransının asit reflü sorununa neden olması durumunda diyetinizden süt ürünleri gibi gıdalardan kaçınabilirsiniz. Mama veya anne sütüne koyulaştırmak için pirinç gevreği eklenmesinin onaylanması için sağlık uzmanınıza veya bir çocuk doktoruna danışın. Formülün veya anne sütünün kalınlaşması, mide içeriğinin yemek borusunda tekrar yükselmesini durdurmaya yardımcı olabilir..

5. Daha Sık Geğirme:

Uygun sindirime yardımcı olmak için ister biberonla ister emzirin, bebeğinizi yatmadan iki saat önce beslemekten kaçının. Emzirme seanslarından sonra bebeğinizin daha sık gaz çıkarmasına yardımcı olmak, uygun sindirime yardımcı olacak ve mide basıncını azaltarak asit reflüsünü önleyecektir..

6. Bebeğin Pozisyonunu Değiştirme:

Bebeklerde sorun yaşamaması için bebeklerin sırt üstü yatmaları önerilir. Ancak bu tip bir pozisyon, asit reflü sorunu olan bebekler için hava yolunu tıkayabilir. Bu yüzden doktorunuzun yardım ve tavsiyesi ile bebeğinizi yan ya da karın üstü yatırın..

Bebeğinizi midesi aşağı ve başı yana dönük olacak şekilde, burun ve ağızlarının tıkanmaması için yerleştirin. İçeriğin mideden yemek borusuna geri dönmesini önlemeye yardımcı olacak yerçekimi etkisinin çalışmasına izin vermek için küçük bir yastık tutarak veya başın altına biraz yükselterek başı biraz yüksekte tutun..

7. Gripe Water’ı deneyin:

Gripe su temel olarak nane, limon, zencefil, rezene ve papatyadan oluşur, ancak diğer bileşenler üreticiden üreticiye değişebilir. Gripe suyunun bebekleri asit reflü probleminden kurtardığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ancak probleminize çözüm getirebileceği için bir kez deneyebilirsiniz. 6 aydan önce bebeğe anne sütü dışında herhangi bir şey verilmesinin bebekte enfeksiyona neden olabileceği düşünüldüğünden, bebeğinize 6 aydan önce herhangi bir şey vermeden önce doktorunuza danışmalısınız. Bu nedenle, bebeğiniz henüz 6 aylık değilse, herhangi bir şeyin uygulanması konusunda çocuk doktoruyla konuşun. Sodyum bikarbonat, sakaroz, fruktoz veya alkol içerebilecek ürünler vermekten kaçının çünkü bu bileşenler sorunu daha da kötüleştirebilir..

Bu ilaçlar bebeğinizdeki asit reflü sorununu çözmede yardımcı olmazsa, çocuk doktoru asit reflü tedavisi gibi başka yollar önerebilir. İlaç, midede bulunan asidi fazla miktarda nötralize edecek ilaçların verilmesini içerebilir. İlaç etkili olmazsa ameliyat da bir seçenek olabilir. Bebeğin durumuna göre değişir.