Çoğu zaman oturma, kalkma, uzanma şeklimiz kaslarımızı, sinirlerimizi etkiler. Duruşumuz bizim için sorun yaratabilir ve bu nedenle bedenlerde çoklu ağrılara neden olabilir. Örneğin, birçok insan duruşlarından dolayı boyun ağrısı çekebilir. Bununla birlikte, bunlardan kaçınmanın birden fazla yolu vardır veya zaten bundan muzdaripseniz, ağrıdan kurtulmak için bazı egzersizler yapabilirsiniz. Kendinizi sinir bozukluklarına ve sonsuz ağrıya yol açabilecek şiddetli boyun ağrısından korumak için aşağıdaki bazı basit egzersizleri izleyin..

boyun egzersizleri

Boyun Ağrısı İçin Boyun Egzersizleri:

1. Uzanmalar:

Çoğu zaman boyun ağrısı sertlikten kaynaklanır. Bu sertliği önlemek için düzenli olarak boyun germe hareketleri yapılmalıdır. Germe hareketleri hareketi genişletmeye yardımcı olur ve eklemlerde esneklik sağlar. Bu, işte otururken bile günlük olarak yapılabilir.

2. Güçlendirme:

Bazen yanlış duruştan kaynaklanan kaslardan kaynaklanan boyun ağrısı, bu nedenle alevlenmeleri azaltacak bazı güçlendirme egzersizleri yapmak ve böylece duruşları sürdürmede hep önemli hale gelir..

3. Köşede Gerdirin:

Bu, aşağıdaki basit adımları izleyerek bir odanın köşesinde gerçekleştirilecektir:

  • Karşı karşıya olduğu köşeden iki ila üç metre uzakta durun
  • Her iki ayak birlikte olmak
  • Her iki ön kolu da dirsekler omuz yüksekliğinin biraz üzerinde olacak şekilde her iki yan duvara dayayın..
  • Şimdi acı çekmeden mümkün olduğu kadar eğilin. Omuzların ve göğsün önünde bir gerginlik hissedeceksiniz..
  • Bunu 30-45 saniye basılı tutun ve tekrarlayın.

Bu egzersiz günde iki defadan fazla yapılabilir. Ancak, herhangi bir güçlendirme egzersizinden önce yapmayı düşünün..

4. Isıtma Pedi:

Herhangi bir germe veya güçlendirme egzersizi yapmadan önce, sert eklemleri ve kasları ısıtabilmesi ve hareket ve esnemelerini kolaylaştırması için boynunuza ödenen ısıtmayı uygulamalısınız..

5. Soğuk Paketi Uygulayın:

Egzersiz sonrası boyun kaslarında ve eklemlerinde oluşan iltihaplanmalar oldukça olasıdır. Bu iltihabı yatıştırmak için bir kez soğuk paket (havluya sarılmış buz veya dondurulmuş bezelye) uygulayabilirsiniz.

6. Aerobik Koşullandırma:

Bu, her gün bir koşu bandı veya eliptik bir makine kullanılarak yapılabilir. Kan akışını arttırır ve bu nedenle kasları gevşeterek üst sırtı rahatlatarak hareket açıklığında artışa neden olabilir. Aerobik koşullandırma, vücut için doğal ağrı kesici görevi gören ve bu nedenle ağrıyı azaltabilen endorfinlerin üretilmesine yardımcı olur..

7. Elastik Bant İle Güçlendirme:

Çene kesinlikle düz olacak şekilde bir sandalyeye dik oturun. Yakındaki bir kırtasiye nesnesiyle sabitleyerek, başınızın hizasında sırtınızın arkasına bir direnç bandı yerleştirmeyi ayarlayın. Şimdi başınızı bandın döngüsüne geri getirin. Şimdi başınızı çok yavaşça ileri doğru hareket ettirin, çok uzağa değil, düz tutmak ve acıya dayanabileceğiniz ölçüde bir adım uzağa hareket ettirin. Şimdi yavaşça orijinal konumuna geri dönün. Bunu 12-15 kez tekrarlayın

8. Köprü Yüzüstü:

Boyun yaralanmanız yoksa, ancak o zaman bunu yapın. Ellerinizi ve dizlerinizi yerde tutarak yüzüstü pozisyonda başlayın. Şimdi kalçalarınızı saçlarınızın arasında yavaşça yukarı kaldırın ve başınızı yere değecek şekilde ayaklarınızı birbirinden ayırın. Şimdi ön gövdenin baskısını sadece boynunuzda tutmak için ellerinizi yavaşça çekin. 30-40 saniye bu pozisyonda kalın ve sonra ellerinizi geri tutarak kendinizi normale bırakın. 12-15 kez tekrarlayın.