Düşük tansiyon (90/60) veya adından da anlaşılacağı gibi hipotansiyon, kanın vücuda aktığı ve kalpten geçtiği basınçla ilgili sorunlardan biridir. Bunun dengeli bir düzeyde olmasını sağlamak gerekir, aksi takdirde sağlık sorunlarına ve ciddi durumlara yol açabilir. Bir yandan, birçok insanın yüksek tansiyon sorunları yaşadığı bir yerde, aynı düzeyi düşük olan ve bunun üzerinde çalışması gereken bazı insanlar var. Bu makale size düşük tansiyon için ev ilaçları hakkında bilgi verecektir..

Düşük tansiyon için en iyi Ev ilaçları

Hipotansiyon Tam Olarak Nedir??

Hipotansiyon, kalpteki kan akışının basıncının anormal derecede düştüğü bir durumdur. Düşük tansiyon, yüksek tansiyondan daha güvenli kabul edilirken, aşırı düşük okumalar ölümcül olabilir. Bu, Sistolik ve Diyastolik okumalarla ölçülür; burada Sistolik, bir kalp atışı sırasında kan basıncını ifade eder ve Diyastolik, kalp istirahat halindeyken kalp atışları arasındaki kan basıncını ifade eder. Düşük tansiyon, pozisyon değişikliği veya dehidrasyon gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bazı insanlar kronik Düşük BP okumaları yaşayabilir.

Kan Basıncı Nasıl Ölçülür ve Hipotansiyon Olarak Etiketlenen Nedir??

Önce hastanın bileğine bir stetoskop yerleştirilerek tansiyon ölçülür. Bir ampul kullanılarak şişirilen kolun etrafına bir manşet yerleştirilir. Ardından, okumaları bir göstergede kaydedilen hava basıncı serbest bırakılır. Okumalar 120/80 mm Hg gösteriyorsa, normal, sağlıklı kan basıncı olarak adlandırılır. Birçok yetişkin için 120/80 mmHg’den düşük okumalar olması yaygın olsa da, 90/60 mmHg seviyesinin altındaki herhangi bir okumaya Düşük BP veya Hipotansiyon denir..

Düşük Tansiyon İçin Evde Doğal Çözümler:

Bununla birlikte, vücutta güvenli, etkili ve uygun fiyatlı bir değişiklik getirmek için düşük tansiyon tedavisi için ev ilaçlarının kullanılması en iyisidir. Hangilerinin size en uygun olduğunu bilmek için, bu kılavuz, görünür sonuçlar elde etmek için düzenli olarak kullanılabilecek düşük tansiyon için birinci sınıf ev ilaçlarından bazılarını gazlatır:

Bu basit ama etkili Düşük tansiyon ilaçlarına göz atın:

1. Tuz:

Tansiyonu doğal yollarla nasıl yükselteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, cevap Tuz! Bir yandan yüksek tansiyon için tuz alımı düşük olmalı, düşük tansiyon için diyetteki miktarı artırılmalıdır. Tuzlu ama sağlıklı yiyeceklere yönelin ve düşük tansiyon hastaları için önerilen doğru miktarlar konusunda doktorunuza danışın. Bu, düşük tansiyon sorununu tedavi etmek için ilk etkili adımlardan biridir..

Hazırlık Talimatları:

 • Bir yemek kaşığı tuz alın ve bir bardak su ile karıştırın.
 • Hipotansiyondan anında kurtulmak için içiniz.

Kullanım Yönergeleri:

 • Tuz içeriğinizi artırmak için konserve ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Yemeklerinizde deniz tuzu kullanmak daha iyidir.

Yan etkiler:

 • Aşırı sodyum artışı vücuttaki potasyum seviyelerini düşürebilir. Sadece gerektiği kadar alın.

2. Siyah Kahve:

Kahve, kan basıncınızı önemli ölçüde artırabilen anlık hipotansiyon ilaçlarından biridir. Kısa bir süre için olsa da, kahvedeki kafein ani bir adrenalin patlaması yaratabilir ve bu da kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir. Düzenli olarak kahve içenlerin aksine ara sıra kahve içen kişiler, içlerinde gelişen bir tolerans sayesinde bu etkiyi yaşayabilir. Ayrıca günde 200 ml’den az Kahve tükettiğinizden emin olmalısınız..

Hazırlık Talimatları:

 • Bir yemek kaşığı kahve tozunu kaynar suya alın
 • 2 dakika demleyin
 • Süzün ve esmer şeker veya şekersiz ile servis yapın

Kullanım Yönergeleri:

 • Süt eklemek kahvenin gücünü azaltmaz. Böylece en sevdiğiniz demlemenin tadını sütle çıkarabilirsiniz..

Yan etkiler:

 • Günde 200 ml’den fazla Kahve tüketmek asitliğe ve uykusuzluğa neden olabilir..

3. Tuz ve Bal Karışımı:

Tuz ve Bal karışımı, tansiyonunuzu doğal olarak artırmanın yollarından biridir. Tuz alımı sodyum seviyenizi yükseltmeye ve kan basıncınızı yükseltmeye yardımcı olurken, bal baş dönmesi ve yorgunluktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu karışım, Hipotansiyon semptomlarının üstesinden gelmenize yardımcı olacak hızlı yöntemlerden biridir. Bu yöntemi deneyebilir ve daha az bulantı ve kusma hissi ile anında daha iyi hissedebilirsiniz..

Hazırlık Talimatları:

 • Bir yemek kaşığı tuz alın ve bal ile karıştırın.
 • Bu karışımı 2 yemek kaşığı su ile seyreltin.
 • Hipotansiyondan anında kurtulmak için içiniz.

Kullanım Yönergeleri:

 • Düşük Tansiyon (hipotansiyon) tedavisi için bir tutam Tarçın bile ekleyebilirsiniz.

Yan etkiler:

 • Bu prosedür sodyum içeriğinizi büyük ölçüde artırabilir. Tuz miktarına dikkat edin.

4. Tulsi Yaprakları ve Bal Karışımı:

Tulsi yaprağı veya kutsal fesleğen, potasyum veya magnezyum gibi temel besinler açısından zengin olmasının yanı sıra C vitamini için zengin bir kaynaktır. Kutsal fesleğen ve bal sadece boğaz ağrısı için iyi bir kaynak değil, aynı zamanda uygun kan dolaşımına yardımcı olacak en iyi bitkisel ilaçlardan biridir. Bu, vücudu stabilize etmeye ve bayılma, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi semptomlardan hızlı bir şekilde kurtulmaya yardımcı olan en iyi doğal ilaçlardan biridir. Bu şurubun bir dozu, kan basıncınızı anında normalleştirmenize yardımcı olabilir..

Hazırlık Talimatları:

 • Bir avuç Tulsi yaprağını biraz su ile karıştırın
 • Suyu çıkarın ve bal ile servis yapın

Kullanım Yönergeleri:

 • Bu tedavi, iyi faydalar elde etmek için her sabah önerilir..

Yan etkiler:

 • Bu tedavinin bilinen bir yan etkisi yoktur..

5. Meyan Kökü:

Meyan kökü, kan basıncınızı kontrol altında tutan en iyi doğal bitkilerden biridir. Bu kök, kortizol parçalayan enzimlerin çalışmasını engeller ve aynı zamanda kan basıncınızın çalışması için son derece önemli olan adrenalin fonksiyonunu iyileştirir. Meyan kökü tüketimi, potasyum seviyenizi düşürerek kan basıncınızı aniden yükseltebilir. Bu nedenle meyan kökü yüksek tansiyonunuzu önemli ölçüde artırabileceği ve ölümcül olabileceği için miktarı kontrol altında tutmanız önerilir..

Hazırlık Talimatları:

 • Meyan kökü çayını kaynar suda kökleri ekleyerek hazırlayın.
 • Kaynatmayı süzün ve soğutun
 • Bir yemek kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Kullanım Yönergeleri:

 • Tansiyonunuz çok düşükse bu tedavi günde 2-3 kez tüketilmelidir..

Yan etkiler:

 • Yüksek miktarda Meyan, tehlikeli derecede yüksek tansiyon seviyelerine yol açabilir..

Kan Basıncını Doğal Olarak Artırmak İçin Ek Ev Çözümleri:

1. Pancar Suyu:

Taze pancar suyunun birçok faydası olabilir, ancak bunlardan biri düşük tansiyonun güvenli tedavisidir. Düşük tansiyon için maksimum sonuç almak için günde iki kez bir bardak pancar suyu aldığınızdan emin olun. Kesinlikle istenen sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır. Meyve suyunun çiğ pancardan olduğundan emin olun..

2. Havuç Suyu:

Havuç esasen sağlığınız için iyidir ve düşük tansiyonu tedavi etmenize yardımcı olabilir. Düşük tansiyon hastasıysanız sıvı alımı bir zorunluluktur ve bu muhtemelen kan basıncınızı kontrol altında tutmak için hareket halindeyken veya her sabah kahvaltıda havuç suyunu tercih etmenizin nedenlerinden biridir..

3. Kuru üzüm:

Düşük tansiyon için doğal ilaçlar, diyete kuru üzüm eklemeyi de içerir. Kuru üzüm, düşük tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için her zaman en iyi Ayurvedik ilaçlardan biri olarak kabul edilmiştir. Kuru üzüm, kanınızdaki glikozu düşüren ve basıncı kontrol altında tutan insülin içerir. Kuru üzümleri kolayca yıkamak için biraz soya sütü ekleyin..

4. Limon Suyu:

Antioksidanlar ve C vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra limon suyu, düşük tansiyon problemlerinin tedavisinde de yardımcı olur. Duyularınızı canlandıran, sindirimi ve metabolizmayı canlandıran limon suyu, vücudunuz için iyi bir nemlendirme şekli olacaktır. Yemeğinize tat katmak için günlük diyetinize limon damlası ekleyin ya da sadece su ve bal ile limon alın..

5. Zerdeçal:

Zerdeçal, pişirdiğimiz hemen hemen tüm diğer Hint baharatlı yemeklerinde kendine yer bulan önemli bir Hint bitkisidir. Ancak insanlar çok az şey biliyor, zerdeçal, vücudunuzdaki kan dolaşımını artırmanıza izin veren sağlık yararları ile birlikte gelir; bu, kanınızdaki düşük basıncın üstesinden gelmenin iyi bir yoludur..

6. Süt ve Badem:

Ev ilaçları kullanarak düşük tansiyonu nasıl kontrol edeceğinizi bilmek ister misiniz? Düşük tansiyon krizini tedavi etmenin lezzetli ve oldukça sağlıklı bir yolu, bir bardak ılık sütle taze badem ezmesi yapmaktır. Bu, vücudun besin seviyelerine katkıda bulunacak ve düşük basıncı uzak tutmanın yanı sıra bir avantaj sağlayacaktır..

7. Biberiye:

Biberiye, uçucu yağlar şeklinde veya sadece bitki formunda günlük yemeğinize kullanılabilir. Biberiye, lezzetli yemeklerinize özel bir baharat olmasının yanı sıra, duyularınızı sakinleştirirken kan dolaşımını artırdığı da bilinmektedir. Bu nedenle biberiye düşük tansiyon için çare olarak kabul edilir..

Hipotansiyonu Önlemek İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri (Düşük BP):

1. İyi Miktarda Suya Sahip Olun:

Su, vücudun işlevlerini düzenlemeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu, çok fazla çaba harcamadan düşük kan basıncı seviyelerinin tedavisinde yardımcı olur. Günlük yaklaşık 10-12 bardak sade ve filtrelenmiş su tüketilmelidir. Bu, vücudun sağlığı için birçok başka avantaja katkıda bulunacaktır..

2. İyi Uyuyun:

Uyku, eksikliği düşük tansiyon da dahil olmak üzere birçok vücut sorununa yol açan başka bir faktördür. Kan basıncını herhangi bir çaba harcamadan dengelemek isteyenler, her gün yaklaşık 8-9 saat kesintisiz uyku almalıdır. Bu amaç için kullanılacak birinci sınıf ev ilaçlarından biridir..

3. Egzersiz:

Düzenli egzersiz, kanın düzgün bir şekilde dolaşımına yardımcı olur. Düşük tansiyon için doğru evde iyileştirici tedavi ile birlikte, aynı zamanda formda ve aktif kalmanıza yardımcı olur. Özellikle yüzmek her gün en az 30 dakika yapmak mükemmel şeylerden biridir..

4. Kahkaha Terapisi:

Sabahın erken saatlerinde 10-15 dakikalık bir kahkaha terapisi almak, kan basıncı seviyelerinde doğru dengeyi sağlamaya yardımcı olur ve ayrıca beden, kalp, zihin ve ruhu sağlıklı tutar. Düşük tansiyonu kontrol altında tutmanın mükemmel bir yoludur..

5. Vücut Hareketlerini Kolaylaştırın:

Düşük tansiyon ilaçları, aslında harekete geçmeden önce vücut hareketlerinizi değerlendirmenizi de içerir. Düşük tansiyonun belirtilerinden biri sürekli baş dönmesidir ve bu sırada vücut hareketlerinize zaman ayırmak baş dönmesini hafifletmenize yardımcı olabilir. Uykudan uyandıktan hemen sonra derin bir nefes alın ve kalkmadan önce vücudunuzu dengeleyin. Vücudunuza ani bir sarsıntı ve baş dönmesi vererek oturma pozisyonundan hızlıca zıplamayın..

6. Yoga:

Bazı insanlar kan basıncını kontrol altında tutmak için yürüyüş veya yüzme gibi egzersizleri tercih eder. Bazıları için her sabah küçük bir yoga sizin için harikalar yaratabilir. Kendi evinizin rahatlığında, bazı yaygın yoga pozları uygulayın. Bu sadece vücudunuzu zinde tutmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun kanı düzgün bir şekilde dolaşmasına izin verir ve böylece kan basıncının daha fazla düşmesini engeller..

7. Vücudu Zinde Tutun:

Egzersizlerin yoğun programınızın bir parçası olması gerekmez, ancak düşük tansiyon söz konusu olduğunda, vücudunuzu zinde tutarak kendinizi meşgul ederken kan dolaşımının akmasını sağlayın. Vücudunuzun rahat bir tempoda çalışmasını sağlamak için asansör yerine merdivenleri kullanın veya akşamları yakındaki parkınızda yürüyüş yapmayı seçin..

8. Sıvı Alımını Artırın:

Sindirim veya metabolizmadan öte, eğer düşük tansiyon rahatsızlığınız varsa, vücudunuzdaki sıvı alımını ciddiye almanız son derece önemlidir. Sisteminizdeki sıvılar, vücudunuzda özgürce hareket etmelerine izin vererek kan akışınızı düzenlemenize yardımcı olur. Uygun hidrasyon ve vücudunuzda akan sıvılar ile birkaç gün içinde baş dönmesi azalacak ve düşük tansiyonunuz kontrol altına alınacaktır..

9. Yemeklerinizi Sıklaştırın:

Yemeklerden sonra başınızı döndürebilir ve bu yüzden yemeklerden hemen sonra çok fazla baş dönmesini önlemek için bir püf noktası var. Günde üç kez ağır öğünleri tercih etmek yerine, öğünlerinizi her seferinde daha küçük porsiyonlarla sık öğünlere ayırın ve vücudunuzun onu daha hızlı sindirmesine izin verin..

10. Alkolü Azaltmak:

Düşük tansiyon çok fazla içmeye uygun değildir ve bu nedenle alkollü içeceklerin kesilmesi gerekir. Uygun şekilde yapılmazsa, kolay kan akışı kısıtlanabilir..

11. Baş Panonuzu Yükseltin:

Düşük tansiyon kurbanıysanız, başlık veya yastık alanınızın biraz yüksek olduğundan emin olun. Yatarken ikinci bir yastık ekleyin veya başınızı vücudunuzdan biraz yukarıda tutun. Bu şekilde ağır baş veya baş dönmesini önleyebilirsiniz..

12. Banyoda Dikkatli Olun:

Klozet kapağındayken kendinizi çok fazla zorlamadığınızdan emin olun. Bu öncelikle baş dönmesi veya sersemlik için bir neden olabilir..

13. Ağır Şeyleri Uzak Tutun:

Ağır kaldırmak, şu anda keşfetmek isteyeceğiniz bir olasılık değil. Ağır kaldırma ile düşük tansiyon, mide bulantısını ve baş dönmesini geri getirebilir ve vücudunuz için düşmanca bir durum yaratabilir. Ayrıca, eğer gerekirse, düşük tansiyonu olan biri ağır şeyler taşımak zorunda kalırsa, vücut ağırlığınızı kontrol altında tutmak için her zaman vücuttan uzak tutun, böylece baş dönmesi size daha iyi gelemez..

Tansiyonunuzu Hemen Nasıl Artırırsınız??

Kan basıncınızda ani bir düşüş yaşıyorsanız, Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) için acil bir çare olarak aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 1. İlk olarak, vücuttaki sodyum içeriğini artırmak için tuzlu su için..
 2. Bacaklarda şişmeyi önlemek için kompresyon çorabı kullanın.
 3. Daha fazla sıvı içmek kan hacmini artırmaya yardımcı olabilir.
 4. Kronik Hipotansiyon hastasıysanız hemen haplarınızı almanızı sağlayın..

Hipotansiyonu Önlemek ve Tedavi Etmek İçin Besin Tablosu:

Düşük tansiyon diyetinize dahil edilecek yiyeceklerin listesine göz atın:

 • Yumurta, sığır eti ve tahıl gevrekleri gibi B-12 açısından zengin yiyecekleri tüketin.
 • Fasulye, Karaciğer ve Kuşkonmaz gibi daha fazla Folat açısından zengin yiyecekleri dahil edin.
 • Füme balık, zeytin, turşu gibi tuzlu yiyecekleri daha fazla tüketin..,
 • Tansiyonu yükseltmek için meyan kökü çayı tüketilebilir.
 • Küçük dozlarda Kafein bazlı içecekler.
 • Limon ve narenciye gibi C vitamini açısından zengin meyve suları.

Kaçınılması gereken yiyecekler:

 • Şeker.
 • Makarna gibi beyaz un bazlı ürünler.
 • Beyaz pirinç.
 • Patates gibi nişastalı yiyecekler.
 • Kek gibi ağır ve zengin tatlılar.
 • Alkol.

Hipotansiyon olarak da bilinen düşük tansiyon, çok uzun süre göz ardı edilirse ciddi sorunlara, hatta hayatınızı tehlikeye atabilecek bir duruma neden olabilir. Genellikle oturma pozisyonundan çok hızlı ayağa kalktığınızda, sersemlik ve baş dönmesi hissedersiniz ve bu öncelikle düşük tansiyon problemlerinden kaynaklanır. Doktora düzenli ziyaretler ve kan basıncınızı zamanında kontrol etmek elbette bir zorunluluk olsa da, genellikle bazı ev ilaçları kan basıncınızı kontrol altında tutmanıza kesinlikle yardımcı olur..