Soğuk algınlığında dünya çapında birçok doktor ve hastanın karşılaştığı en zorlu sorunlardan biri! Evet! Basit bir enfeksiyon da olsa soğuk algınlığı, ölüm döşeğindeymişsiniz gibi hissetmenize neden olabilir. Reçetesiz satılan ilaçların çoğu soğuk algınlığını birkaç saatliğine bastırır, ancak aynı zamanda size birçok yan etki de verir. Neyse ki bizim için öksürük ve soğuk algınlığı için güvenli ve etkili birçok doğal ev çaresi var. Bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

öksürük ve soğuk algınlığı için ev ilaçları

Soğuk algınlığı ve Öksürüğün Nedenleri:

Hem soğuk algınlığına hem de öksürüğe, genellikle Rhinovirus adı verilen bir virüs olan mikrobiyal bir enfeksiyon neden olur. İşte bu enfeksiyonun yayılmasından sorumlu kilit faktörlerden bazıları:

 • Kişisel eşyaların paylaşılması.
 • Fiziksel temas.
 • tükürük damlacıkları.
 • Tuvalet koltukları.

Soğuk algınlığı ve öksürük ayrıca havaya, soğuk yiyecek veya içeceklere, polenlere ve diğer alerjenlere karşı alerjik bir reaksiyondan da kaynaklanabilir..

Soğuk algınlığı ve Öksürük Belirtileri:

Soğuk algınlığı ve öksürük çeken enfekte bir kişinin yaşadığı yaygın belirtiler şunlardır:

 • Burun akıntısı veya tıkalı burun.
 • Boğaz ağrısı.
 • Kalıcı Öksürük.
 • Burun tıkanıklığı.
 • Vücut Ağrıları, Eklem Ağrıları.
 • Sürekli Hapşırma.
 • Ateş, genellikle düşük dereceli.
 • Genel Hastalık.
 • İştah kaybı.

Soğuk algınlığı ve Öksürüğün Önlenmesi:

Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürüğü önlemek çok zordur. Ancak, aşağıdaki basit önlemleri alarak kesinlikle sıklığını azaltabilirsiniz:

 • Sıkı kişisel hijyen sağlayın.
 • Anti-mikrobiyal mendilleri ve dezenfektanı el altında bulundurun. Kapı kolları, masalar veya paylaşılıyorsa kırtasiye malzemeleri gibi tüm yüzeyleri temizleyin.
 • Mikroplara neden olan herhangi bir enfeksiyonu yok etmek için ellerinizi sabunla yıkayın.
 • Enfekte olan kişilerle temastan kaçının.
 • Başkalarına yayılmasını önlemek için soğuk algınlığı varsa koğuşunuzu okula göndermeyin..
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için C vitamini içeren besinler tüketin.

Öksürük ve Soğuk algınlığı için Doğal Çözümler:

Aşağıda en basit ama etkili kendin yap soğuk algınlığı öksürük ev ilaçlarından bazıları listelenmiştir:

1. Öksürük ve Soğuk algınlığı için Sarımsak:

Öksürük ve soğuk algınlığı için sarımsak

Öksürük ve soğuk algınlığı için en iyi ev ilaçlarından biri sarımsaktır. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal bir elementtir ve sağlığınız için harikalar yaratabilir. Sarımsakları suyunu sıkarak ve bir seferde biraz tüketerek kullanabilirsiniz. Bunun dışında sarımsağı soğuk algınlığı tedavisinde kullanmanın en iyi yolu biraz yağ veya tereyağı ile soteleyip tüketmektir. Bu zamanda vücut çeşitli hastalıklara eğilimli olduğu için bağışıklığınızla da ilgilenir. Hızlı bir iyileşme sağlamak için günlük yemeklerinde sarımsak bile kullanılabilir..

2. Zencefil:

Zencefil

Eski bir Çin yöntemi, soğuk algınlığı ve burun akıntısını tedavi etmek için zencefil kullanımını belirtti ve aynı şey Hint Ayurveda’daki bilgi için de geçerli. Zencefil, öksürüğü ve soğuğu hemen tedavi ettiği bilinen, iyi bilinen geleneksel bir yöntemdir ve bunun için önerilen en iyi yol, buharı tüten bir fincan zencefil çayına zaman zaman biraz limon ve balla karıştırılmasıdır. Tadı harika olmakla kalmaz, özellikleri sizi taze tutar ve tıkalı burun geçişinizi açar..

3. Okaliptüs İnhalasyonu:

Okaliptüs

Okaliptüs özünde bir bitkidir, sakızı, yağları ve keresteleri ile ünlüdür, ancak okaliptüs solumanın tıkalı göğsünüzü ve akan burnunuzu rahatlatmanıza nasıl yardımcı olabileceği şaşırtıcı olabilir. Okaliptüs içinize çekin derken bitkinin kendisini kastetmiyoruz ama tek ihtiyacımız olan o esansiyel yağdan birkaç damla. Kaynayan bir su yüzeyine birkaç damla okaliptüs yağı dökün ve ardından başınızı bir havluyla örtün, su yüzeyinin üzerine eğilip buharı soluduğunuz bir ev spa ortamı yaratın. Bu öksürük ve soğuk algınlığı için çok etkili bir ev ilacıdır..

4. Tuzlu Burun Spreyi:

tuzlu burun spreyi

Tuz, viral patojenleri yok edebilen soğuk algınlığı ve öksürük için en iyi evde tedavi yöntemidir. Soğuk günlerde bağışıklık sistemimizi kaybettiğimiz için vücudumuz zayıflar. Bu dönemde vücudumuzda bulunan tuz, virüs ve zararlı yabancı cisimlerle savaşmamıza yardımcı olacaktır. Tuzu avuç avuç tüketemesek de bu, kendinizi nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda etkili bir yoldur. En iyi yöntem, su ile karıştırılmış tuz ve kabartma tozundan seyreltilmiş bir çözelti yapmak ve daha sonra burun spreyi ile buruna püskürtmektir. Tuzlu suyun ayrıca tıkalı geçitlerinizi açtığı da bilinmektedir..

5. Bal Öksürüğü ve Soğuk algınlığını İyileştirir:

bal tedavisi öksürük ve soğuk

Bal, çok eski zamanlardan beri birçok evde kullanılan soğuk algınlığı ve öksürük için en iyi ev ilacıdır. Tahriş olmuş bir boğazı yatıştırmanıza yardımcı olan ve böylece kendinizi tahrişten kurtarmanıza yardımcı olan bir antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğu söylenir. Balı direkt kullanabileceğiniz gibi pastil şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda çocuklarda şiddetli soğuk algınlığı ve öksürük için en iyi ev ilaçlarından biridir..

6. Sıvı Alımı:

sıvı alımı

Bu dönemde zayıf bedeniniz için katı gıda alımı bir zorunluluktur ancak korunması ve sabit tutulması gereken bir şey de, boğazınızı sıcak ve kaşıntısız tutmaya yardımcı olacak vücudunuzdaki sıvı alımıdır, öksürüğün abartılı olmasının bir başka nedeni de budur. Kuru ve kaşıntılı bir boğazdan kaçınmak için genellikle tavuk çorbası, su, meyve suları ve enerji içecekleri en etkili yoldur. Soğuk içecekler ve sıcak kahve gibi idrar söktürücü etki gösterebilecek ve sizi kurutabilecek soğuk veya sıcak içeceklerden kaçının..

7. Astragalus:

astragalus

Çin geleneğine dayanan Astragalus köklerinin zayıflamış vücuda bir iksir olarak çalıştığı biliniyordu. Bu, astragalus vücudunuzda bağışıklık kalkanını güçlü ve koruyucu tutmak için çalışırken soğuğu uzak tutan antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Reçetesiz satılan kapsüller satın alınabilse de en iyi yol astragalus’un haşlanmış köklerinden bir çorba yapmak ve onu tüketmektir. Astragalus, öksürük ve soğuk algınlığı için en iyi doğal bitkilerden biridir..

8. Mürver:

Mürver

Adı bir meyveyi çağrıştırsa da mürver esasen soğuk algınlığı ve kuru öksürüğü tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yöneliktir. Ya suyunu sıkın ya da mağazadan satın alınan kapsülleri kullanın. Öksürük ve soğuk algınlığı için en etkili doğal ev ilaçlarından biridir..

9. Ne Aldığınıza Dikkat Edin:

ne içtiğine dikkat et

Zayıflayan bir bağışıklık sistemi nedeniyle, vücut için doğru oranda besin maddesi bir zorunluluktur ve meyveler ve portakal ve misket limonu içeren C vitamini gibi antioksidanlarla başlayarak, vücuttaki protein alımının yeterli olduğundan emin olunmalıdır. D vitamini de güçlü bir gereksinimdir. Bu nedenle listede olması gereken yiyeceklerin listesi yumurta, soya peyniri, süt ürünleri, et ve bir sürü sebzedir. Bazen bazı baharatlar ve otlar da etkili olabilir..

10. Buhar İnhalasyonu:

Öksürük ve soğuk algınlığı için buhar soluma ev ilaçları

Öksürük ve soğuk algınlığı için ev ilaçları, burun boşluğu tıkanıklığını gidermek için buhar inhalasyonunun ilk ve en önemli adımını içerir. Buhar inhalasyonunda burun boşluğundaki kalın balgam inatçı balgamı yumuşatır ve hafifletir, böylece biraz üflemek burun geçişinizi rahatlatabilir. Ekstra bakım için kaynamış suya genellikle birkaç damla esansiyel biberiye veya lavanta yağı ekleyebilirsiniz..

11. Sabah İçeceği:

sabah içeceği

Soğuk algınlığı ve grip arasında güne bir bardak ılık su, bir yemek kaşığı bal ve limon sıkarak başlayın. Bal her zaman doğal bir şifacı olarak kabul edilmiştir ve antioksidanlarla zenginleştirilmiş limon veya limon kullanımı tıkanıklığınızı gidermenize yardımcı olabilir. Ilık su, soğuk algınlığı ve grip günleri için mucize bir işçi ve yorgandır..

12. Kutsal Fesleğen ve Bal:

kutsal fesleğen ve bal

Tulsi olarak da bilinen kutsal fesleğen, öksürük ve soğuk algınlığı için asırlık bir alternatif ilaç olarak kullanılmaktadır. Kaşıntı veya ağrı olsun, bir çay kaşığı balda kutsal fesleğen kullanılarak kolayca çıkarılabilir. Kutsal fesleğen yakındaki botanikten veya sadece yerel bir bakkaldan satın alınabilir..

13. Gargara:

Öksürük ve soğuk algınlığı için ev ilaçları ile gargara yapın

Soğuk algınlığı ve öksürük için ev ilaçları, göğüs ve boğaz boşluğunuzu sıkı ve sıcak tutarken boğaz ağrısını yatıştırmanın önemli tekniklerinden biri olarak gargara yapmayı da içerir. Normal ılık su, muhtemelen biraz tuz veya zencefil yağı damlası veya hatta bir boğaz ağrısı ilacı ile karıştırılmış, boğaz kaslarınızı sakinleştirmenize yardımcı olurken, sodyum aslında ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir..

14. Nane Soğuk ve Öksürüğü Azaltır:

nane öksürük ve soğuk algınlığını azaltır

Nane, bitkisel yağ şeklinde veya sadece nane yapraklarını ezerek ve gargara suyunuza ekleyerek elde edilebilir. Nane doğal bir soğutma maddesidir ve boğazınızdaki ağrılı kırmızı şişlik hissini soğuturken tıkanmış boşluklarınızı açar, böylece taze ve özgürce nefes alabilirsiniz..

15. Kabartma tozu Burun Spreyi:

kabartma tozu burun spreyi

Kabartma tozu kullanarak hızlı bir burun spreyi yapın ve solüsyonu sulu hale getirmek için suyla yeterince seyrelttiğinizden emin olun. Şimdi bir burun spreyi veya daldırarak burun boşluğunuza biraz püskürtmek için burun tıkanıklığını gevşeterek havanın burun boşluğunuzdan geçmesine izin verecek şekilde kullanın. Bu evde çareyi kullandıktan sonra kimse bunun iyi olmadığını söyleyemez, sadece soğuk algınlığı ve öksürük için mükemmel bir tedavi olduğunu söyleyin..

16. Tarçın Çayı:

tarçın çayı

Soğuk algınlığı ve öksürük için evde çare de sizden dumanı tüten bir fincan tarçınlı çay içmenizi ister. Sıcak ve rahat bir şey, tıkanmış göğsünüzü rahatlatır, muhtemelen tarçınla demlenmiş çayın boğaz ağrınızı yatıştırırken ve öksürüğünüzü kontrol ederken kendinizi sıcak tutmanıza yardımcı olmasının nedenlerinden biri. Tarçın ayrıca doğada iltihap önleyicidir, muhtemelen şişmiş boğazınızı iyileştirir..

17. Brendi:

Brendi

Bu özellikle soğuk algınlığı ve öksürük şikayeti olan yaşlılar için bir çaredir. Brendi soğuk algınlığı ve öksürük için doğrudan bir tedavi olarak adlandırılamaz, ancak bu süre zarfında biraz sıcaklık kesinlikle tıkanmış burun boşluğunuzu rahatlatacaktır. Burun pasajınızı temizleyen basit bir nefesle başlayın ve ardından iyi bir içki yudumlayın..

18. Ekstra Yastık Bakımı:

Ekstra yastık bakımı

Kötü bir soğuk algınlığı ve grip sırasında, yastığınıza uzanmak genellikle havanın burun boşluğunuzdan düzgün geçişini engelleyerek nefes almayı zorlaştırır. Bu nedenle, eğimli boynun burnunuzu tıkamadan serbest nefes almasına izin vermesi için ikinci bir yastık seti kullanarak başınızı biraz yukarı kaldırmanız her zaman tavsiye edilir. Bu, soğuktan kurtulmanın en iyi yollarından biridir..

19. Soğuk ve Öksürük İçin Tavuk Çorbası Tedavisi:

öksürük ve soğuk algınlığı için tavuk çorbası tedavisi

Soğuk algınlığı ve gribe her zaman ateş ve vücut ağrısı eşlik eder. Bu saatlerde, aromatik bir kase tavuk çorbası, içinde yumuşak döküntüler yüzer, tüm bu zaman boyunca özlediğiniz şey buydu. Tavuk, sadece bu zamanda gücünüzü geri kazanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz ağrınız için de faydalıdır. Sıcak bir kase çorbanın çözemeyeceği hiçbir şey yoktur. Tavuk çorbası öksürük için en basit ve en iyi ev ilacıdır.

20. Buhar Ovması:

VapoRub

BURADAN SATIN ALIN

Yaygın bir ev adı olan buharlı ovma, genellikle yakındaki ilaç veya tıbbi mağazadan alınabilir. Bu tıbbi jelin nane aroması, tıkanmış veya tıkanmış geçiş yollarını kolayca açabilir. Bu jeli göğsünüze veya alnınıza uygulayın ve naneli jelin harika kokusunun üzerinizde çalışmasına izin verin. Kesinlikle soğuk algınlığı ve öksürükten kurtulma sağlar.

21. Nemlendirici:

Öksürük ve soğuk algınlığı için nemlendirici ev ilaçları

Çevrenizdeki havayı sıcak tutun ki dışarıdan gelen soğuk sizin için durumu daha da kötüleştirmesin. Odanızda çalışan bir nemlendirici veya oda ısıtıcısı, çevreyi rahat ve konforlu tutacaktır. Soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmenize doğrudan yardım etmese de, kendinizi daha fazla soğuğa yakalanma riskinden uzak tutmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır..

22. Bitkisel Bakım:

bitkisel bakım

Günlük diyetinizde şifalı otlar kullanın, böylece içlerinizi rahatlatabilir ve aynı zamanda gücünüzü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Biberiye, kekik, maydanoz ve hatta kişniş gibi, doğranmış ve doğranmış otları günlük damak zevkinize göre kullanın. Otlar her zaman öksürük ve soğuk algınlığı için en iyi ve doğal ev ilaçlarından biridir ve sağlığınız için de çok faydalıdır..

23. Sıcak Hindistan Cevizi Yağı Masajı:

sıcak hindistan cevizi yağı masajı

Soğuk algınlığı ve öksürük ev ilaçları, özellikle göğüs bölgesinde iyi bir ılık yağ masajı şeklinde de olabilir. Ilık hindistancevizi yağı içlerinizi sıcak tutar ve masaj, nefes almanıza yardımcı olmak için tıkanıklığın açılmasına yardımcı olur. Öksürük ve soğuk algınlığı için daha fazla ev ilaçları arasında en etkili ev ilacıdır..

24. Hint Bektaşi Üzümü:

hint bektaşi üzümü

Hint bektaşi üzümü veya bizim amla dediğimiz gibi, boğaz ağrısı ve şişliği iyileştirmenize yardımcı olurken bağışıklık sisteminizi geliştirmenize yardımcı olan sabit bir antioksidan kaynağı olan C vitamini bakımından zengindir. Bektaşi üzümünü kullandıktan sonra boğazınızdaki ve burnunuzdaki serbestliği hissedebilirsiniz. Bu, soğuk algınlığı ve öksürük problemini kontrol edebildiği anlamına gelir..

25. Jaggery Soğuk algınlığı ve Öksürüğe Yardımcı Olur:

soğuk algınlığı ve öksürüğe yardımcı olmak için jaggery

Jaggery, karabiber ve kimyon ile karıştırıldığında boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı için iyi bir çare olabilir. Su ile iyice karıştırın ve göğsünüzü sıcak ve tıkanıklıktan uzak tutun. Bu karışımın anti-viral özellikleri, enfeksiyondan yatıştırıcı bir rahatlama sağlayabilir..

Soğuk algınlığı ve öksürük için bu basit ev ilaçlarını okurken şaşırdınız mı? Malzemelerin çoğu mutfağınızda bulunur, bu da onları bu sorunu tedavi etmenin en ekonomik yöntemlerinden biri haline getirir. Dürüst olmak gerekirse, soğuk algınlığı ve onunla birlikte gelen öksürüğü tedavi edebilecek özel bir ilaç yoktur. Sadece semptomları baskılayan veya uykuya neden olan yüksek güçlü ilaçlara yönelmek yerine bu doğal şifa yöntemlerini deneyebilirsiniz..

SSS:

1. Soğuk Algınlığı ve Öksürük Genellikle Ne Kadar Sürer??

Soğuk algınlığı ve öksürük genellikle bir hafta veya 7 gün sürer. Antibiyotiklerle tedavi edilemeyen viral bir enfeksiyonun sonucudur. Bununla birlikte, bu doğal ilaçları evde deneyerek semptomlardan kurtulabilirsiniz. Bir hafta geçmesine rağmen durum düzelmezse, bir doktora görünmeniz önerilir..

2. Okul Çocukları Neden Soğuk Algınlığına Daha Eğilimlidir??

Özellikle okula gidenler olmak üzere 6 yaşın altındaki çocukların soğuk algınlığına yakalanma riski daha yüksektir. Fiziksel temas, eşyaların paylaşılması, kişisel hijyen konusunda farkındalık eksikliği bu saldırılara katkıda bulunur. Besin yüklü yiyeceklerle bağışıklık sistemlerini güçlendirerek soğuk algınlığı sıklığını azaltabilirsiniz. Yaşla birlikte, soğuk algınlığına yakalanma riskleri azalır.

3. Neden Soğuk Algınlığı ve Öksürük Sırasında Evde Kalmam Önerilir??

İşe ara vermenizin istenmesinin nedeni soğuk algınlığıdır ve öksürük bulaşıcıdır. Kişiden ve kişiden kolayca yayılır. Özellikle iş istasyonları, okullar, sinemalar gibi kapalı mekanlarda kasılma ihtimali yüksektir. Meslektaşlarınızın, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin iyiliği için semptomlar azalıncaya kadar içeride kalmak daha iyidir..