Karo, metal, taş, seramik veya mermer gibi dayanıklı malzemelerden üretilen bir tür döşeme malzemesidir. Fayanslar ayrıca çatı çözümleri, duvarlar ve hatta masa üstleri için bir seçimdir. Popüler bir kaplama veya koruma çözümüdür ve bazen dekoratif amaçlar için bile kullanılır. Yer ve duvar karoları gibi farklı karo türlerini mutlaka duymuşuzdur. Pratik olarak, ikisi arasında hiçbir fark yoktur..

Bununla birlikte, yer karoları oldukça güçlüdür ve aşınmaya ve yıpranmaya karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bunlar mermer, porselen ve traverten gibi diğer doğal taşlardan da yapılabilir. Burada çeşitli malzemelerde farklı tipte karo tasarımları listeledik..

Farklı Fayans Tasarımları Türleri:

Peki bunlardan hangisi güçlü? Ofis alanı ve ev için nelere gitmelisiniz? Bir sonraki alışverişinizde bilinçli bir seçim yapabilmeniz için bilmek isteyebileceğiniz 8 farklı karo tipimiz burada..

1. Seramik Karo Tasarımı:

Seramik Karo Tasarımı

Seramik karolar kilden yapılır ve ısı ile kalıcı olarak sertleştirilir. Ayrıca dekoratif bir sırları vardır ve şekillendirilirler ve daha sonra bir fırında pişirilirler. Bunlar sırlı veya sırsızdır. Evler ise sırlı seramik karoları tercih ediyor. Dayanıklılıkları ile bilinirler, ancak porselenden daha azdırlar..

 • Artıları: Seramik karolar daha ucuz ve daha az yoğundur ve bu nedenle onları kesmek kolaydır. Sırlı seramik karolar, ev içi ve döşeme seçenekleri için popüler bir seçimdir..
 • Eksileri: Seramik karolar arasındaki çok sayıda boyut ve renk varyasyonu, kullanımı zorlaştırabilir. Sert ve kırılması veya kırılması zor.

2. Porselen Karo Tasarımı:

Porselen Karo Tasarımı

Bu karolar seramikler kadar yumuşak değildir. Karo, karolara sağlamlığını ve dayanıklılığını veren yüksek bir sıcaklığa maruz kalır. Ayrıca çok yoğundurlar ve bu nedenle neme ve çatlamaya karşı daha dayanıklı hale getirirler. Seramik karolarla karşılaştırıldığında porselen serttir ve daha az gözeneklidir. Porselen ayrıca seramik veya diğer kategorilere kıyasla şekil vermek için daha fazla deneyim gerektirir..

 • Artıları: Bileşimi nedeniyle, aynı zamanda dayanıklı olarak kabul edilir ve her türlü ağır kullanım için daha uygundur. Yüksek feldspat içeriği, diğer karolardan daha dayanıklı olmasını sağlar. Banyo zeminleri için popüler bir seçimdir ve suya ve lekeye karşı iyi direnç sunar..
 • Eksileri: pahalıdırlar ve kesim için deneyimli insanlara ihtiyaç duyabilirler..

3. Çimento Fayans Tasarımı:

Çimento Fayans Tasarımı

Çimento karolar kil kullanmaz. Isıtma işlemi de yoktur. Bunu yapmak için genellikle bir hidrolik pres kullanılır. Fırın veya sır da kullanılmamakta veya tercih edilmemektedir. Bazı çimento karolar, onlara benzersizliklerini veren el yapımıdır. Birçok renkte gelirler ve özellikle tasarımları ve tonları ile tanınırlar..

 • Artıları: En iyi zemini kaplamak için kullanılırlar ve iyi bir dayanıklılık sunarlar. Banyo, duş duvarı veya buhar odanız gibi ıslak alanlarda da kullanılabilirler. Çimento karolar da gözenekli oldukları için sızdırmazdır ve bu da onları yağ veya sudan kaynaklanan lekelere karşı daha dirençli hale getirir..
 • Eksileri: Sert donlara maruz kalan alanlarda genellikle tercih edilmezler..

4. Taş Fayans Tasarımı:

Taş Fayans Tasarımı

Taş karolar kesinlikle güzeldir. Mermer, granit veya kireçtaşı gibi birçok doğal taştan yapılmıştır. Elmas çivili yüksek hızlı ekipman kullanılarak taşlardan levhalardan kesilirler. Ayrıca doğal olarak oluşan çatlaklara sahip olduklarını fark edebilirsiniz. Granitten yapılan karolar, antibakteriyel olması ve sudan kolayca etkilenmemesi nedeniyle tezgah yapımında popüler bir seçimdir. Mermerden yapılanlar güzel ve lüks görünürler, kumtaşından yapılanlar ise dayanıklılıkları ve taneli görünümleri ile popülerdir. İç amaçlar için ve hatta dekoratif parçalar olarak kullanılırlar..

 • Artıları: Taş karoların temizlenmesi oldukça kolaydır. Onları ıslak bir paspas kullanarak temizleyebilirsiniz ve kısa sürede kurur..
 • Eksileri: Tüm taş karolar dayanıklı değildir ve seramik veya porselenden daha az dayanıklılık sunar.

5. Ahşap Fayans Tasarımı:

Ahşap Fayans Tasarımı

Klasik karo olarak kabul edilen diğer karo ise ahşap karodur. Güzeller ve evinize klasik bir dokunuş katıyorlar. Kat levhalarından, orijinal ahşaptan ve hatta suni ahşaptan yapılırlar. Ayrıca seramik veya porselenden yapılırlar ve dayanıklılık için ahşap gibi görünürler. Bunu yapmanın ana nedeni, sert ahşabın, ahşabın potansiyel olarak genişlemesine yol açabilecek havadaki değişiklik gibi güvenlik açıklarından muzdarip olduğunun bilinmesidir. Ahşap karo, üretildiği malzemeye göre iç mekanlarda, banyolarda ve dış mekanlarda da kullanılabilir. Örneğin seramik ahşap, iç mekanlarda ve hatta bazen banyolarda bile tercih edilen bir seçimdir..

 • Artıları: Ahşap ve yapıldığı malzemeden çifte direnç sunarlar..
 • Eksileri: Bunları kurmak veya yapmak zorunda kaldıklarında pahalıdırlar. Ayrıca, bunları evinizin çevresinde nerede kullanabileceğiniz konusunda birçok kısıtlamaya tabi olabilirler..

6. Cam Fayans Tasarımı:

Cam Fayans Tasarımı

Cam karolar ağırlıklı olarak duvarlarda dekoratif amaçlı kullanılır. İyi görünümleri ve dayanıklılıkları için popülerdirler. Ayrıca neme dayanıklı ve sağlamdırlar. Banyo duvarlarınızda, yüzme havuzlarınızda ve mutfak duvarlarınızda kullanılabilirler. Odalar ayrıca daha parlak görünür ve ışığı yansıtır. Kolay silinebilir ve kolay lekelenmezler..

 • Artıları: çok yönlülükleriyle tanınırlar ve hemen hemen her odada kullanılabilirler. Ayrıca şekillendirmeleri kolaydır ve seçtiğiniz bitiş çok daha fazla stil sunacaktır..
 • Eksileri: Muhtemelen seramik veya porselenden daha pahalıdırlar. Bazıları aşındırıcı temizleme ekipmanına maruz kaldığında yüzeyinde çiziklere neden olabilir..

7. Terrazzo Fayans Tasarımı:

Terrazzo Fayans Tasarımı

Cam, granit veya mermerden oluşan kompozit malzemelerden yapılırlar. Bir çimento öğütücüde karıştırılır ve bir döküme dökülür veya yerine dökülür ve daha sonra hidrolik olarak preslenerek şekil verilir. Zemin ve duvar işlemlerinde kullanılırlar. Ancak günümüzde en dayanıklı kiremit formlarından biridir..

 • Artıları: İyi bir hayatları var ve eşsiz ve güzeller.
 • Eksileri: Kaygandırlar ve bu nedenle düşmelere neden olurlar, bu da onu döşeme seçimi olarak daha az iyi bir seçenek haline getirir..

8. Metal Fayans Tasarımı:

Metal Fayans Tasarımı

Bunlar metalden yapılmış karolardır. Bazıları ayrıca alaşımları ve diğer kompozit malzemeleri kullanır. Mutfaklarda ve banyolarda kullanılırlar ve parlak dokularıyla tanınırlar. Ayrıca bir çatı çözümü olarak kullanılırlar. Yağmura veya doluya karşı son derece dayanıklıdırlar ve bunları ihtiyacınıza göre özelleştirebilirsiniz..

 • Artıları: Leke ve neme karşı dayanıklıdırlar ve mükemmel dayanıklılık sunarlar. Ayrıca yangına dayanıklıdırlar.
 • Eksileri: Ağır yağmur yağdığında pahalı ve aynı zamanda gürültülüdürler. Ayrıca, üzerlerine şiddetli bir dolu yağdığında göçmeye eğilimlidirler..

Fayanslarınızı Seçmek İçin İpuçları:

Bir karo seçmek zorunda kaldığınızda muhtemelen hala kafanızın karıştığını biliyoruz. Seçim yapmadan önce okuyabileceğiniz bazı ipuçları.

 • Bir döşeme çözümü arıyorsanız, Vitrifiye karolar kesinlikle en iyisidir. Son derece dayanıklıdırlar ve trafiğe dayanabilirler. Duvar karosu arıyorsanız, seramik veya porselen karolar en iyisidir çünkü gözeneksizdirler ve lekeleri emmezler..
 • Gerçekte ihtiyacınız olandan %5-10 daha fazla karo satın almayı unutmayın. Bu, kesintileri ve kırılmaları giderecek.
 • Doğru rengi seçmenin de bir rolü vardır. Bazıları odaya ferah bir görünüm verir ve daha aydınlık görünmesini sağlarken bazıları ise odanızın mat görünmesini sağlar..
 • Akılda tutmanız gereken diğer önemli şey, su emme yeteneklerini kontrol etmektir. Daha az su emen karolar daha uzun ömürlü olacaktır..

Bu, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok karo türüyle ilgilidir. Seçim yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Ayrıca, evinize ve ihtiyacınıza uygun ve uygun olanları seçmenizi sağlamak için mağaza sahiplerinden gerçek bir yardım alabilirsiniz. Bazıları güzelliği ile tanınırken bazıları ise dayanıklılıkları ile bilinir. Yani seçim gerçekten sizin ve sizin için neyin önemli olduğuna karar vermeniz gerekiyor..