Haryana, çok kültürlü büyük bir çeşitlilik durumudur. Devlet, Müslümanların kimliği, Hıristiyanların Noel ve Yeni Yılı gibi tüm kültürlerin festivallerini ve Baisakhi, Rakhi ve Holi gibi Hindu festivallerini kucaklıyor. Bu makale, Haryana’nın her yıl ev sahipliği yaptığı belli başlı festivallerden bazılarını içermektedir..

haryana festivalleri

Haryana’nın Ünlü Festivali:

Haryana’nın başlıca önemli festivallerini anlatan söz konusu Haryna festivallerinin isim listesini burada bulalım..

Kutsal:

kutsal haryana

Holi festivali Haryana’da Dulandi Holi’ olarak bilinir. Çömlek kırma ve renkle oynama geleneği burada kutlanır. Uyum ve kardeşlik teşvik edilir ve insanlar panayır alayı dans resitalleri şarkı ve şölenlerle kutlar.

Diwali:

haryana diwali

Deepavali, Işık Festivali olarak bilinir. Bu festival, Ayodhya kralı Ram tarafından iblis Ravana’nın öldürülmesini anıyor. Zaferinden sonra dönen tür, kraker ve ışıkların yakılmasıyla karşılandı. Andhra Pradesh’te bu, lambalar, krakerler ve havai fişeklerle kutlanan büyük bir festivaldir. Amavasya’da veya Haryana’da yeni ay gününde kutlanır. Diwali, Haryana’da ‘Choti Diwali’ veya ‘Küçük Diwali’ olarak kutlanır..

Lohri:

haryana lohri

Lohri, Haryana eyaletinde her yıl kutlanır. Hindu festivali Makar Sankranti gününde yapılır. Lohri, neşeyi, barışı, doğurganlığı ve yaşamın uyumunu kutlayan uğurlu bir festivaldir. Bir şenlik ateşi yakılır ve yerel halk, sunu olarak alevlere şişirilmiş pirinç, tatlılar ve patlamış mısır atmak için etrafını sarar. Dini ayinler geleneksel olarak Haryana’nın her yerinde gözlemlenir..

Basant Panchami:

Basant Pançami

Basant Panchami, Haryana’da her yıl kutlanan bir festivaldir. Baharı lezzetle karşılar ve kışın geçişini kutlar. Bu devletin halkının kültürünü ve mirasını kutluyorlar. Yıllık kutlamanın bir parçası olarak uçurtma uçuruldu.

Ganjör:

Ganjör

Gangore festivali her yıl Haryana eyaletinde kutlanır. Pencap takvimine göre Mart ve Nisan aylarında veya Chet Sudi-3 ayında kutlanır. Gangore ve İşar’ın putları süslenmiştir. Geçit töreninin bir parçası olarak dışarı çıkarılırlar. Kadınların Rab’bi öven ilahiler söylediği adanma ezgileri vardır. Bu, baharın gelişini kutlayan bir festivaldir. Tanrıça Gauri, bu festivalde evin bekar kadınları tarafından tapılır..

Baysakhi:

Baisakhi

Bu festival Hindu Yeni Yılı’nı kutlar. Hasat mevsiminin başlangıcıdır ve yazın zirvesinde kutlanır. Bu, Haryana’nın tarımsal eyaletinde çok önemli bir festival. 13 Nisan’da kutlanır. Sihler bu gün gurudwaralarda dualar sunarlar. Bayramlar hazırlanır ve bayramdaki dini ayinler tamamlandıktan sonra tüketilir. Topluluk öğle yemeği veya langar törenleri sona erdirir. Fuarlar, şarkı ve dans bu kutlamanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Tee:

haryana festivalleri

Teej her yıl Haryana eyaletinde kutlanır. Festivaller Sawan Sudi’de düzenleniyor. Muson mevsimini memnuniyetle karşılıyor ve güneybatı musonlarının ilk sağanaklarını dört gözle bekliyor. Kızlar ellerine kına sürerler ve ev halkından yeni giysiler alırlar. Oğlanlar işten muaftır. Bayramlar hazırlanır.

Aileler dua etmek için birleşirler. Puja sabahları sunulmaktadır. Yemekleri süsler ve akşamları lambaların aydınlatılmasıyla birlikte dans ve şarkı söylenir. Alaylar var ve evler çiçeklerle ve pirinç ışıklarıyla süsleniyor. Tapınaklar fakirlere sadaka verir. Aileler, uzun bir aradan sonra Teej festivalini birlikte kutlamak için tekrar bir araya geldi.

Bu festivaller Haryana’daki farklı toplulukları bir araya getiriyor. Devletin birliğini ve renkli çeşitliliği ortaya koyuyorlar.