Rahatlamak İçin En İyi Derin Nefes Egzersizleri

Her günün stresi ve kaygısı, insanları panik bir nefese veya hızlı nefes almaya bıraktı. İnsanlar her zaman stresli ve gerilim hayatın bir parçası haline geldi. Derin nefes almak son derece faydalıdır, vücudunuzu sakinleştirir ve rahatlatır. Ayrıca kanınızda ve sisteminizde iyi bir oksijen akışı sağlayarak hipoksiyi önler. Derin nefes alma ayrıca organ sağlığını ve işleyişini de iyileştirir. İşte çevrenizde yapabileceğiniz derin nefes alma tekniklerinin bir listesi..

Derin Nefes Egzersizleri:

Sama Vritti:

Duruşunuzu gevşetin; sadece sırtınızı zorlamadan dik oturun. Şimdi, dört sayı için sakince nefes alın ve dört sayı daha verin. Gergin sinir sisteminizi rahatlatır ve başınızı sakinleştirir. Bunu 6-7 kez tekrarlayın. Eğer uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, bu rahatlamak ve kendinizi uykuya yatırmak için iyi bir yoldur..

Nadi Shodhana:

Bu nefes alma tekniği beyninizin sol ve sağ tarafını birleştirir ve vücudunuza denge getirir. Klasik pranayama duruşunda bacaklarınızı katlayarak oturun. Şimdi sağ baş parmağınızı sağ burun deliğinizin üzerine bastırın, burun deliğinizi tıkayın ve sol burun deliğinizle nefes alın. Nefesinizin zirvesine ulaştığınızda, sağ elinizin yüzük parmağıyla engelleyin. Ardından sağ burun deliğinizle nefes verin ve desene devam edin. Bunu beş ila altı kez yapın.

Kapalabhati:

Bunu sabah yapmak en iyisidir. Vücudunuz için bir temizleme sistemi gibi çalışır. Yavaş ve derin nefes alın, şimdi nefes verirken nefesiniz kuvvetli, kısa olmalı ve kuvvet karnınızdan gelmelidir. Ekshalasyonlar tekrarlayıcıdır ve havanız bitene kadar mümkün olduğunca uzun süre devam etmeye çalışın. Bunu 6-7 kez tekrarlayın. Ancak bu, astım hastaları ve KOAH’lı insanlar için kesinlikle hayır..

Rahatlatıcı Nefes Egzersizi:

Derin nefes alın ve ardından ağzınızdan nefes verin. Ancak nefes verirken dilinizin ucunu ön dişlerinizin arkasına kilitleyin ve havayı dışarı ittiğinizde ‘woosh’ sesi çıkarın. Dört sayımda nefes alın, beş sayımda nefesinizi tutun ve nefes verirken sekize kadar sayın. Grip veya soğuk algınlığınız varsa bunu yapmayın.

Nefes Hareketi:

Bu, temel olarak solunan havanın vücuttaki hareketini hayal etmeye dayanan basit bir egzersizdir. Derin bir nefes alın ve beşe kadar sayarak tutun. Şimdi zihninizde, hava küresinin başınıza kadar çıktığını, sonra göğsünüze ve sonra karnınıza indiğini ve sonra alt bedeninizi ayaklarınıza kadar indiğini ve sonra tekrar omurganıza geldiğini hayal edin. Nefes verdiğinizde, havanın alt omurganızdan dışarı çıkmasına izin verdiğinizi hayal edin. Bu devreye 7-8 kez devam edin. Tüm vücudunuzu sakinleştirmek için en iyi egzersizdir..