İlk kez anne mi olacaksın? Göğüslerinizin küçük sevinç demeti için gerekli sütü nasıl üreteceğini merak ediyor musunuz? Göğüslerin bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için gereken miktarda süt üretip üretemeyeceğinden endişeleniyor musunuz??

hamilelik anne sütü

Peki, hamilelikte süt üretim prosedürü hakkında temel bilgilere sahip olmalısınız..

Meme Bezlerinin Fizyolojik Yapısı ve İşlevi:

Göğüsler süt üreten meme bezlerini içerir. Meme bezinde kanallar, alveoller ve süt kanalları bulunur. Süt üretimi alveollerde başlar. Bunlar aslında yumuşak ve minik kaslarla çevrili üzüm benzeri yapılardır. Bu kaslar sütü kanallara sıkıştırır. Kanallar aslında sütü alveollerden süt kanallarına aktarma kanalı görevi gören küçük kanallardır. Süt kanalları, sütü doğrudan bebeğinize taşıyan küçük kanallardan oluşan karmaşık bir ağdır..

Bu kanallar hamilelik sırasında sayı ve boyut olarak artar. Her memede ortalama kanal sayısı dokuzdur. İkinci üç aylık döneme girdiğinizde, süt üretim sisteminiz yenidoğan için gerekli olan besini üretmeye hazır hale gelir. Hamilelik sırasında, birkaç damla süt sızıntısı da bulacaksınız. Yani eğer bebeğiniz erken doğmuşsa emzirme konusunda da herhangi bir problem yaşamazsınız..

Doğumdan sonra vücuttaki progesteron ve östrojen seviyeleri azalmaya başlar ve böylece hipofiz bezinden prolaktin hormonu salgılanır. Prolaktin, bebeğe çok fazla süt üretmesi ve bebeğe besin sağlaması için beyninize sinyali tetikler..

Zamanla Süt Üretimine Ne Olur??

Zamanla, göğüsler artık süt üretmek için prolaktine bağımlı değildir. Adet dönemi başlar ve bebeğinizi emzirseniz bile tekrar yumurtlamaya başlayabilirsiniz. Anne sütü, FIL veya laktasyonun geri besleme inhibitörü adı verilen bir protein içerir. Bu protein her memeye ne kadar süt üreteceğini söyler..

Bebek memedeki sütü boşalttığında, protein memeye daha fazla süt üretmesi için sinyal verir. Bebeğiniz katı gıdaya başladığında ve süt sık sık boşalmadığında, FIL oluşur ve sonunda süt üretimini yavaşlatır..

Göğüslerinizin Hamilelikte Süt Üretmeye Hazır Olduğunu Nasıl Anlarsınız??

Hamilelik sırasında, areolar renk değişir. Emzirmeye hazırlanan göğüsler meme başı çevresinde şişlikler gösterir. Tümsekler trimesterde bile büyür. Montgomery’nin tüberkülleri olarak bilinen bu yumrular, bunların çatlamasını veya kurumasını önleyen bir meme ucu kayganlaştırıcı salgılar..

Bebeğiniz çıktıktan sonra, göğüsleriniz iki ila dört gün içinde tam ölçekli süt üretimi yapabilecektir. Ancak ikinci veya üçüncü hamileliğiniz ise göğüsleriniz ilk hamilelikten çok daha erken süt salgılamaya başlayacaktır..

Emzirmenin ilk günlerinde bebeğe, protein açısından oldukça zengin ve yağ oranı düşük, kolostrum olarak bilinen kalın ve sarımsı bir süt damlası gelir. Kolostrumların salgılanması hamileliğin altıncı ayında bile ortaya çıkar. Bu oldukça normal olduğu için endişelenmemelisiniz. Annelik yolculuğunun tadını çıkarın!