Antep fıstığı, dış tarafı ciltli, içi meyvesi olan yumurta şeklindeki fındıklardır. Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerindeki küçük çalılar üzerinde yetiştirilir. Pista, bilindiği gibi birçok besin açısından zengindir. Ayrıca, besin değeri nedeniyle hamilelik döneminde fıstık tüketmeniz şiddetle tavsiye edilir. Aşağıdakiler, fıstıkla ilgili çeşitli şaşırtıcı gerçeklerdir..

Antep fıstığı, hamilelik diyetinize harika bir katkı olabilir. Ne kadar yemeniz gerektiğini biliyorsanız. Çünkü bu küçük gıda maddeleri aslında proteinler ve diğer mineraller açısından zengindir. Vücudunuzun güçlendirilmesinde oldukça doğrudan yardımcı olan lif dahil. ve bebeğinizin doğrudan büyümesi ve gelişmesi.

Hamilelikte Antep Fıstığı – Faydalı Veya Zararlı

Hamilelikte antep fıstığı yemek mantıklı mı??

Antep fıstığı proteinler, lifler, mineraller ve diğer çeşitli besinler açısından zengindir ve bu nedenle hamilelik sırasında tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Ancak, diğer tüm ürünler için olduğu gibi, aynı şey antep fıstığı için de geçerlidir – ılımlılık. Hepimizin bildiği gibi, hamilelik sırasında fazla tüketilen herhangi bir şey, yarardan çok zarar verebilir ve bu nedenle, yalnızca maksimum faydasını elde etmek için ölçülü olarak tüketilmelidir..

Hamilelikte antep fıstığının besin değeri:

100 gr antep fıstığında bulunan besinler şunlardır:

Besin                         Miktar

 • Kaloriler                          560Kcal
 • Karbonhidratlar               27.17g
 • Protein                          20.16g
 • Fiber                              10.6g
 • Yağ                                 45.32g
 • Şekerler                            7,66g
 • A Vitamini                       516IU
 • C Vitamini                       5,6 mg
 • E Vitamini                       2.86 mg
 • Folik Asit                       51mcg
 • Piridoksin                     1.7mg
 • Niasin                            1,3 mg
 • Riboflavin                      0.16 mg
 • Tiamin                       0.870mg
 • Potasyum                      1025mg
 • Sodyum                           1 mg
 • Kalsiyum                          105 mg
 • Ütü                               3,92 mg
 • Magnezyum                    121mg
 • Çinko                                2,2 mg
 • Fosforlu                  490mg

Burada g=gram, mg=miligram, mcg=mikrogram, IU=Uluslararası Birimler

Hamilelikte Antep fıstığı 2

Antep Fıstığının Hamilelikte Faydaları:

Antep fıstığının maksimum faydaları hamilelik sırasında ancak doğru miktarda tüketilirse elde edilebilir. Hamilelik sırasında antep fıstığı yemenin faydalarından bazıları şunlardır:

1. Fetal büyüme ve gelişmeye yardımcı olur:

Antep fıstığı protein açısından zengindir. Bu nedenle fetüsün doku ve kaslarının gelişimine yardımcı olur..

2. Lipid seviyelerini dengeler:

Antep fıstığında yüksek miktarda tekli doymamış yağ asitleri bulunur. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir ve böylece lipid seviyelerini dengeler..

3. Bağışıklığı artırır:

Pistalar çeşitli vitaminler açısından zengindir. A, E, C ve antioksidanlar gibi. Bu hamilelik sırasında bağışıklığı arttırır. Ve böylece sizi hastalanmaya daha az eğilimli hale getirir.

4. Kansızlığı önler:

Antep fıstığında yüksek miktarda demir. Kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur ve böylece hamilelik sırasında anemik olma şansını azaltır..

5. Kabızlığı tedavi eder:

Antep fıstığındaki lifler, sağlıklı bir bağırsak hareketine yardımcı olur. Böylece hamilelik sırasında sık görülen bir şikayet olan kabızlığı tedavi eder..

6. Anti-inflamatuar:

Antep fıstığının anti-inflamatuar özellikleri. Hamilelikte en sık görülen ağrı ve şişlikle mücadelede yardım.

7. Sağlıklı fetal beyin:

Pista Omega-3 yağ asitleri içerir. Hangisi bebeğin sağlıklı beyin gelişimine yardımcı olur.

Hamilelikte antep fıstığının yan etkileri:

Antep fıstığı, ılımlı bir şekilde yenilmelerini sağlamak için hamilelik için iyidir. Aksi takdirde, aşağıdaki yan etkilere sahip olabilirler:

A. Kan basıncında artış:

Kavrulmuş antep fıstığının üzerine bol miktarda tuz kaplanmıştır. Bunları çok miktarda yemek kan basıncını artırabilir. Hangisi hamilelik için iyi bir işaret değil.

B. Sindirim sorunları:

Pista’nın fruktanları var. Çok miktarda tüketildiğinde. Şişkinlik, gaz, karın ağrısı, ishal, kabızlık vb. olası sindirim sorunlarına neden olabilir..

C. Alerji:

Antep fıstığı da fındık kategorisine girer ve anakardik asit içerir. Alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle antep fıstığı tükettikten sonra alerji olma olasılığı göz ardı edilemez..

Hamilelikte Antep fıstığı 3Hamilelik diyetinde antep fıstığı nasıl alınır:

 1. Kavrulmuş antep fıstığı, atıştırma sırasında doğrudan yenebilir.
 2. Pista, tatlılar ve tatlılarla harika bir tada sahiptir ve ayrıca güzel bir garnitür sağlar..
 3. Safran, antep fıstığı, kaju fıstığı, badem içeren kuru meyveli milkshake harika bir tada sahiptir ve aynı zamanda çok sağlıklıdır..
 4. Evde bir Kesar pista kulfi yapmayı deneyin ve tatlı isteğinizi tatmin edin..

Hamilelikte antep fıstığı yemek sağlık için çok iyidir ve hamilelikte pek çok faydası vardır. Bununla birlikte, her zaman ılımlı bir şekilde tüketmelisiniz, aksi takdirde bazı alerjik reaksiyonlar yaşayabilirsiniz. Alerjiniz varsa veya hamilelik sırasında tüketilebilecek güvenli miktarı öğrenmek için doktorunuza danışın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik sırasında her gün antep fıstığı yiyebilir miyim?

Cevap: Hamilelikte her gün bir avuç antep fıstığı yemek hamilelikte sağlık için çok doğru. Ancak tuzlu antep fıstığı tansiyonun yükselmesine neden olabileceğinden çok fazla yemekten kaçınılmalıdır. Ayrıca hamilelikte aşırı antep fıstığı tüketiminin bir çok yan etkisi vardır. Yani günlük tüketim, ancak ölçülü olarak hamilelik sırasında tamam.

S2. antep fıstığı hamilelikte güvenli midir?

Cevap: Hamilelikte antepfıstığı yemek güvenlidir; ölçülü olarak tüketilirler. Hamilelikte çok fazla antep fıstığının pek çok yan etkisi vardır ve yarardan çok zarar verir. Ayrıca birçok faydası vardır ve hamilelik diyetinizin bir parçası olmalıdır..

S3. Hamilelik sırasında çok fazla fıstık yiyebilir miyim?

Cevap: Ilımlılıkta hamileliğin temel kurallarından biri. Fazlası ne kadar faydalı olursa olsun faydadan çok zarar verebilir ve bu fıstık için de iyidir. Çok fazla fıstık yemek aşağıdaki olumsuz etkilere neden olabilir:

 • Kilo almak
 • Kan basıncında artış
 • Alerji
 • Sindirim sorunları