Fesleğen en yaygın ve dolayısıyla en faydalı bitkilerden biri olarak kabul edilir. Hangileri insanlık tarafından bilinir? İtalyan ve Güneydoğu Asya mutfaklarında yaşayan insanlar için temel bir besindir. Ayrıca çeşitli ekmek bazlı ürünlerden pirinç ve makarna gibi yemeklere kadar bazı yemeklerde baharat veya tatlandırıcı olarak kullanılır. Fesleğen birçok tıbbi özellik içerir, bu nedenle onu yiyecek ve içecek grubuna mükemmel bir katkı sağlar. Öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca hamilelikte fesleğen yemenin de bir çok faydası olduğu tespit edilmiştir..

Bu yazımızda hamilelikte fesleğen yemenin sakıncalı olup olmadığını tartışacağız..

Hamilelikte Fesleğen (Tulsi) Yemenin Artıları ve Eksileri

Tulsi (Kutsal Fesleğen) Nedir??

Tulsi veya Kutsal Fesleğen, mükemmel nane grubunun bir parçası olan bir bitkidir. Hem tatlı hem de baharatlı olan, belirgin bir aromaya sahip olma eğiliminde olan yeşil yapraklardan oluşur. Tulsi, yemeklere verdiği lezzet nedeniyle farklı çorba ve salatalarda da tepesi olarak kullanılır. Asya, Avustralya ve dünyanın diğer farklı bölgelerinde bulunabilir. Fesleğen ayrıca Hintli evlerde hamilelikte fesleğen yemek, öksürük ve soğuk algınlığı ve benzeri durumlar gibi çeşitli rahatsızlıklar için yıllarca evde çare olarak kullanılabilir..

Fesleğen Hamilelikte Güvenli mi??

Kutsal fesleğenin hamilelik döneminde tüketilmesi konusunda birçok çelişkili görüş bulunmaktadır. Bu sorgunun çeşitli hamilelik forumlarında sık sık yayınlandığını görebiliyorum – “Hamileyken fesleğen yiyebilir miyim? “. Şimdi bu soruyu cevaplamak için biraz araştırmanız gerekiyor. Şimdi, bunu yapmak için, hamilelik sırasında lale tüketiminin avantajlarının çeşitli yönlerini anlayalım..

Fesleğenin Hamilelikte Faydaları:

Hamilelik sırasında fesleğen tüketmenin çeşitli faydaları vardır. Birçoğu iyi bilinmesine rağmen, fesleğen tüketiminden elde edilebilecek birkaç yaygın ve en iyi faydayı görelim..

 • Fesleğen, K vitamini açısından zengin ve çoklu içeriğe sahiptir. Bu vitamin, kanın pıhtılaşmasını büyük ölçüde önlemeye yardımcı olur ve dolayısıyla doğum sırasında aşırı kan kaybı riskini de azaltır..
 • Fesleğen ayrıca manganez içerir. Bu, rahim içindeki fetüste kemik ve kıkırdak geliştirmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Manganez, anne adaylarında meydana gelebilecek hücresel hasarı en aza indirmeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Bu nedenle fesleğen gibisi yoktur, hamilelik sırasında tüketilebilir..
 • Ayrıca, Fesleğen ayrıca içinde C vitamini, E vitamini, fosfor, potasyum ve benzeri gibi birçok mineral ve besin içerir. Rahimdeki fetüsün hem anneye hem de gelişimine yardımcı olabilecek harika bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olurlar..
 • Hamile kadınlar çoğunlukla Anemiden muzdarip olsa da, fesleğen kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırmaya ve gerekli hemoglobin seviyelerini korumaya büyük ölçüde yardımcı olur. Bu nedenle hamilelik sırasında fesleğen yiyerek kolayca azaltılabilirler..
 • Fesleğen ayrıca, bekleyen annede fetal organların gelişmesine ve büyümesine yardımcı olan A Vitamini içerir. Bu nedenle doğumdan sonra sağlıklı bir yeni doğan bebek sağlar.
 • Ne değil, Basil ayrıca Folat içerir. Bu, kan tedarikine yardımcı olur ve ayrıca fetüste doğum öncesi kusur risklerini önler. Yukarıda belirtilen faydalar göz önüne alındığında, hamilelik sırasında kolayca devam edebilir ve fesleğen yiyebilirsiniz..

Fesleğen Hamilelikte Riskleri:

 1. Bununla birlikte, hamilelik sırasında fesleğen tohumlarını tüketmeyin. Bu, birçok jinekolog ve doktor tarafından rahim kasılmalarına sahip olabileceğinden ve bu da düşükle sonuçlanabileceğinden tavsiye edilmez. Ayrıca, tohumlar ayrıca kan akışını artırabilir ve dolayısıyla menstrüasyonu uyarabilir..
 2. Antikoagülan ilaçlar alıyorsanız, fesleğen kan inceltici maddeler içerdiğinden kaçınılmalıdır..
 3. Eugenol fesleğende bulunur ve bu kalp atışlarını, ağızda yanıkları ve baş dönmesini tetikleyebilir ve ayrıca komaya yol açabilir. Bu nedenle, bunu düzenli olarak yapmadan önce her zaman doktor tavsiyesi alın..
 4. Sezaryen doğumdan veya ameliyattan en az iki hafta önce fesleğen yaprağı yemeyin..
 5. Aşırı alım, iyi olmayan kan şekerini düşürebilir. Hamilelerde tespit edilen düşük kan şekeri seviyeleri, hem anne hem de fetüs sağlığı için bu fesleğen bitkisinden uzak durmalıdır..

Fesleğen, genel olarak, hamilelik sırasında makul miktarlarda alınması güvenlidir. Yemeklerinizi tatlandırmak için hafif bir baharat olarak kullanabilirsiniz. Ancak fesleğenin tüketilmeden önce iyice yıkanmasını sağlar..

Hamilelikte Tulsi Tüketirken Alınacak Önlemler:

Hamilelik döneminde fesleğenin çeşitli sağlık yararlarından yararlanmak ve beslenmenizin bir parçası haline getirmek istiyorsanız, hem sizin hem de bebeğinizin güvenliğini sağlamak için aşağıdaki önlemleri almanız gerekecektir..

 • Fazla tüketmeyin. Bitki uzmanları, günde üç kez sadece 115 ml bitki kaynatma tüketilmesini önermektedir..
 • Toksoplazmoz ve listeriosis gibi gıda kaynaklı enfeksiyonlara yol açabilecek bakteri, parazitleri yıkamak için kullanmadan önce bitkileri iyice yıkayın..
 • Hamilelik diyetinde lale bırakmadan önce mutlaka bir doktora danışın..

Hamilelikte Tulsi Çayının Faydaları:

Kutsal fesleğen adını da bilen Tulsi, nane ailesinin bir parçasıdır. Karanfil kokusuna çok yakın olan tatlı ve baharatlı kokusuyla bilinir. Bitki bize çeşitli sağlık yararları sunar ve hamilelik sırasında tüketildiğinde de yardımcı olabilir. Ancak, onu geleneksel tıbbın yerine kullanamayız. Her hamile kadın, bebeğinin sorunsuz doğması ve hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığının mükemmel olması için sağlığına dikkat etmelidir. Uzmanların çoğu, sağlıklı beslenme ve içme gibi aktivitelere düşkün olan kadınlara tavsiye etmektedir. Mümkün olduğu kadar ve sağlığını olumsuz etkileyebilecek bazı yiyecek ve içeceklerden kaçının. Bu nedenle hamile kadınlar için en sık önerilen içeceklerden biri bitki çayı, en iyisi de hamilelikte lale çayıdır..

Tulsi Çayı Nasıl Hazırlanır??

Bir fincan lale çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Hintli ailelerin çoğu, çeşitli dini amaçlar için evlerinde bir lale bitkisine sahip olma eğilimindeyken, bu insanlar piyasadan önceden paketlenmiş veya kuru bir lale çayı seçemezler. Bu çayı yapmak için, kaynaması için bir tencereye ihtiyacınız var ve şimdi bir çay poşeti lale çayı demleyin ve yaklaşık beş dakika bekletin. Çaya bal ile tatlılık katabilir veya tadına göre birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Paketlenmiş çayı kullanmıyorsanız; sonra yaprakları parçalamanız ve ardından hamilelik sırasında taze lale yapraklarını doğramanız gerekir. Şimdi onları bir bardak suyla örtün. Yaprakların iki dakika kalmasına izin verin.

Hamilelikte Tulsi Çayı içmemiz için nedenler:

1. Detoksifikasyon:

Tulsi, kalp ve akciğer dokularını ölümcül enfeksiyonlardan ve diğer sağlık sorunlarından temiz ve güvende tutmaya yardımcı olan müthiş detoksifiye edici özelliklere sahiptir..

2. Sıfır Kafein:

Hamileler fesleğen yiyebilir mi? Evet, hamile kadınlar tamamen diyetlerinden kafein reçete ettiler. Tulsi çayının her hamile kadının diyetinden yasaklanmasının kesin bir nedeni, kafein içermemesidir..

3. Serbest Radikalleri nötralize eder:

Tulsi çayı, vücuttaki farklı serbest radikallerin taşması sonucu oluşan hastalıklardan koruyan çeşitli antioksidanlarla yoğunlaştırılmıştır. Serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye çalışır ve böylece hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur..

4. Eklem Ağrılarının Hafiflemesine Yardımcı Olur:

Hamilelik, eklemlerde ve kaslarda ağrılar gibi burada ve orada çok sayıda küçük ağrı ile birlikte gelir. Bununla birlikte, onlar için endişelenmenize gerek yok çünkü düzenli olarak lale çayı tüketimi iltihabı ve zayıf kemikleri rahatlatmanıza yardımcı olabilir..

5. Gerilim giderme:

Hamilelik, bir kadının hayatında oldukça stresli bir dönemdir ve her hamile kadının mümkün olduğunca rahatlamak için belirli fırsatlar bulması gerekir. Bu nedenle, bunu yapmanın en iyi yollarından biri lale çayı tüketmektir. Tulsi çayı tüketildiğinde, vücutta serotonin adı verilen mutluluk hormonu salgılar, böylece stres seviyesini yönetir. Ayrıca lale çayı sakinleştirici etkisiyle ünlüdür..

Birçoğunun sorduğu gibi, tulsi hamilelik sırasında güvenli midir? Hamilelikte lale tüketimi çok faydalıdır ve güvenle tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, doktorunuza danışmalı ve aşırı dozda almadığınızdan emin olmalısınız, çünkü çok fazla tehlikelidir. Tulsi’nin hamilelik döneminde tüketilmesi gereken en iyi bitkisel takviye olmasını sağlayan çeşitli besinsel faydaları vardır. Vitaminler, mineraller, proteinler, lifler ve diğer temel besinler açısından zengin olmak; fesleğen modern bir hamilelik dönemi süper gıdası olarak kabul edilir.

Sıkça sorulan sorular ve cevapları:

S1. Hamileler Fesleğen Yapraklarını Doğrudan Yiyebilir mi??

Cevap: Fesleğen hamileliği, onu hamile kadınlar için mükemmel bir bitkisel takviye yapan birçok faydaya sahiptir. Aşırı dozda rahmi tahriş edebilir, bu nedenle hamile bir kadının günde ikiden fazla fesleğen yaprağı yememesi önerilir. Fesleğen K vitamini açısından zengin olduğundan, hamilelik döneminde sağlığınızın iyi kalması ve bebeğinizin rahminizde güvende olmasında hayati bir rol oynar. Fesleğen yapraklarını hamilelik sırasında kesinlikle doğrudan yiyebilirsiniz; ancak yemeden önce iyice yıkadığınızdan emin olun. Mevcut mikropların vücudunuz üzerinde olumsuz etkileri olabilir..

S2. Tulsi Çeşitleri Nelerdir ve Hangisi Hamilelik İçin En İyisidir?

Cevap: Üç farklı Tulsi türü vardır:

Yeşil yaprak veya “Rama” Tulsi

Mor yaprak veya “Krishna” Tulsi

Vahşi veya “Vana” Tulsi veya “Orman” Tulsi

Yeşil yaprak (Rama Tulsi) hamilelikte tüketilecek en iyi şey olarak kabul edilir..

S3. Hamilelikte Fesleğen Yağı Kullanmak Güvenli mi??

Cevap: Fesleğen yağı hamilelik sırasında kullanmak güvenli değildir. Fesleğen yağının anormal hücre gelişimine katkıda bulunduğu ve bu da onu fetüs için tehlikeli hale getirdiği düşünülür. Fesleğen yapraklarında bulunan yağ olan Eugenol, gelişmekte olan fetüsün sağlığı üzerinde tehlikeli etkilere sahip olma eğilimindedir. Bitkideki yağ, kalp atışlarınızda artışa neden olabilir ve boğazda ve ağızda yanmaya, sığ solunuma, nöbetlere, baş dönmesine, idrarda kana neden olabilir ve bazı aşırı durumlarda ortaya çıkabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde fesleğen yağı tüketiminden kaçınmalısınız..