Ghee, tüm Hint mutfaklarında kullanılan geleneksel bir pişirme maddesidir ve bununla birlikte ghee ve hamilelik, kadınları taşımak için mükemmel bir karışımdır. Ghee’nin birçok faydası olduğu için hamile kadınlar için ghee çok önemlidir. Bu, hamile kadınların güvenli bir hamilelik geçirmelerine yardımcı olabilir. Bayanlar için, hamilelik sırasında ghee içmek, sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra bağırsakları da yumuşatmaya yardımcı olabilir..

Sözcük, Sprinkle olarak da bilinen Ghrita olarak bilinen Sanskritçe bir kelimeden gelir. Arıtılmış tereyağı olarak da adlandırılan ghee, dahinin tereyağı içeriğinden suyun ayrılmasıyla elde edilir. Bu işleme dahi veya lor çalkalama da denilebilir. Bu nedenle, kremalı pıhtıdan su içeriğini buharlaştırarak yağın berraklaştırılması, ısıtıldığında sıvılaştırılabilen kaynayan ghee’ye yol açar..

hamilelikte ghee yemek

Hamilelikte Ghee yemek güvenli mi değil mi??

Hamilelik, kadınların uygun sağlıklı yiyecekler yemesiyle ilgilidir. Sağlıklı gıda, doğru miktarda vitamin, mineral, yağ ve su alımını içerir. Yağ alımı söz konusu olduğunda, Hintli bayanlar için Omega 3 ve 9 yağ asitleri içeren saflaştırılmış tereyağı olan Ghee tüketmeleri tavsiye edilir. Böylece, ghee dahil olmak üzere hamile bayanların sağlık sistemini güçlendirebilir. Her ne kadar fazla kilolu hamile bayanlar için günlük ghee tüketilmesi tavsiye edilir, ancak doktor konsültasyonu yapıldıktan sonra..

[Daha Fazlasını Gör: Hamilelikte Bal Yemek ]

Erken gebelikte Ghee yiyebilir miyim:

Erken gebelik, bebek gelişiminin gerçekleştiği ilk üç aylık dönem anlamına gelir. Fetüsün gelişimi için gerekli olan beslenme ihtiyacını karşılamak. Akıllı yiyecekler tüketmek önemlidir. Böylece hamileliğin erken döneminde ev yapımı ghee eklemek, fetüsün beslenmesine ve bebeğin beyin gelişimine yardımcı olacaktır. Ghee, hamilelik döneminin tamamı boyunca kesinlikle yağ ve tereyağı için akıllı bir alternatiftir..

Hamilelikte Ghee İçmenin Faydaları:

Hamilelik sırasında ghee hakkında konuştuğumuzda. Humpty avantajları vardır. Hint kültürü ve yemek alışkanlıkları söz konusu olduğunda, hamilelikte ghee içmenin başlıca faydalarından bazıları şunlardır:

1. Sindirimi iyileştirir:

Hanımların şu şüphesi var; hamilelikte ghee yiyebilir miyiz Evet, Hint yemekleri baharat ve masala içerdiğinden hazımsızlık ve asitlik sorunları her zaman vardır. Hamile kadınlar için asitlik ve hazımsızlık olması normaldir. Bebeğin boyutu büyüdüğünden ve rahim de genişlediğinden, çevresindeki bağırsağa çarpmasına ve asidik suyu yukarı doğru itmesine neden olur. Besin alımını yumuşatmak ve bağırsaktaki asidik seviyeyi düşürmek için bağırsakları yumuşatmak için sütle birlikte ghee içilmesi tavsiye edilir..

2. Kabızlık Giderici:

Ghee, mide sağlığında önemli rol oynayan Bütirat adı verilen yağ asidine sahiptir. Hamilelik için Ayurveda ghee kabızlığı gidermek için önemlidir. Safran, bal ve bir tutam zerdeçal tozu ile birlikte sütle birlikte ghee içerek mideyi yumuşatır ve kabızlık sorununu giderir..

3. Kolay iş gücü:

Ghee ve hamilelik el ele gider. Ayrıca süt veya ılık su ile birlikte ghee tüketmenin doğum ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Ne yazık ki, bu kavram herhangi bir araştırma tarafından desteklenmiyor..

Hamilelik sırasında Ghee’nin yan etkileri:

Ghee doğal olduğundan ve Ayurveda özelliği taşıdığından hamilelikte ghee yemek herhangi bir yan etki göstermemiştir. Hamilelerin bebeğe beslenmesini sağlamak için normal diyetten fazladan 200 kalori tüketmeleri önerilir. Bununla birlikte, tüketilmesi gereken her şey ılımlı bir miktardadır. Bu, hamilelik sırasında ghee içmeyi içerir ve ghee, kalori eklemeye ve kilo almaya yardımcı olabilir..

Ana yan etki,,

  • Ghee tüketimi gerekli miktarı aştığında hamile kadınlar gereğinden fazla kilo alıyorlar. Bu, yürümede ve günlük aktiviteyi gerçekleştirmede zorluğa yol açabilir..
  • Obezite nefes darlığına yol açıyor.
  • Doğumdan sonra fazla kiloları vermede zorluk.

Hamilelik diyetine Ghee nasıl eklenir:

Hamilelikte ghee söz konusu olduğunda işleri kolay ve basit hale getirmek için, hamilelik diyetine ghee eklemenin birkaç yolu:

A. Roti’nin / Parathas:

Geleneksel Hint mutfağı için roti ve parathas temel bir besindir. Üzerine ghee uygulamak yemeğin tadını güzelleştirmez, aynı zamanda roti veya parathaları yumuşak ve yemesi kolay hale getirir..

B. Dal pirinci:

Sonraki günlük yemek pirinç ve daldır. Dal pirinci ile bir çay kaşığı dolusu ghee ekleyerek yemeğin lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz..

C. Tatlılar:

Hint tatlıları desi ghee ile bilinir ve hamilelik sırasında desi ghee inanılmaz bir beslenme arttırıcıdır. Kheer, Kesari, ladoos gibi tatlılar ghee ile yüklenir. Bu şeker bombalarının tüketimi kısıtlanmalı ve ölçülebilir miktarda haftada bir tüketilmelidir..

Hamilelikte Ayurveda için Desi Ghee’nin önemi nedir??

Soğuk algınlığı gibi herhangi bir hastalıktan kaçınmak için hamilelik için Ayurveda ghee şiddetle tavsiye edilir. & nezle. Desi ghee, yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan madde içeren İnek sütünden hazırlanır. Desi ghee’nin hamilelikte kullanımı, muazzam iyileştirici etkisi nedeniyle oldukça değerlidir..

  1. Bir çay kaşığı bal, iki veya üç tutam safran, zerdeçal ve ghee ile birlikte içilen süt, bebeğin beyin gelişimini desteklemek için harika bir doğal ajandır..
  2. Tasarım ghee sindirim sorunlarını tedavi eder.
  3. Hamilelik sürecinde annenin sağlığını besler.

Gebeliğin 9. ayında Ghee tüketmenin gerçekleri:

Bayanların hamilelik döneminin tamamı boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerektiği bir gerçektir. 9. ay boyunca hamile kadının rahat bir doğum yapmasına yardımcı olan ve kasılmaya yardımcı olan yiyeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir. Ghee kabızlığı önleme özelliğine sahip olduğundan ve doğum sancısını indüklemeye yardımcı olduğundan 9. ayda desi ghee önerilir..

Hanımlar tarafından hamilelikte ghee yiyebilir miyim veya hamilelikte desi ghee alabilir miyim konusundaki şüpheleri bu makalede detaylandırıldı ve bayanlar için durumu netleştirebilir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış birkaç efsane olmasına rağmen, ghee yemekle uterus kasılmaları uyarılır ve böylece sorunsuz doğuma yardımcı olur. Bununla birlikte, hamilelik sırasında ghee tüketmek bir kontrendikasyon değildir, ancak yağ tüketimi yeterince planlanmış bir diyet planı ile kontrol edilmelidir..

Sıkça Sorulan Sorular :

İşte ghee ile ilgili tüm hamile bayanlar için yardımcı olacak cevaplanmış birkaç önemli soru.,

S1. Hamilelikte ghee ile süt içmek güvenli mi değil mi?

Cevap: Vücuttaki kalsiyum seviyesini yükseltmek için hamile bayanlar için her gün bir bardak süt gereklidir. Süte ghee eklemek sadece süte lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda hamile bayanların beslenme alımını da artırır. Çay kaşığı ghee ile bir bardak süt, daha az şekerli ghee gibi tadabilir. Ghee tüketimi sadece aşırı tüketildiğinde veya süt ürünlerine alerjisi olduğunda hamile kadın için tehlikelidir..

S2. Hamilelik sırasında alabileceğim Ghee miktarı?

Cevap: Hamile bayanlar için yağ alımı söz konusu olduğunda, doymuş yağ alımının %10 ila 12 olması gereken 5 ila 8 yemek kaşığı yağ tüketilmesi tıbben tavsiye edilmektedir. Bu nedenle günde iki ila üç yemek kaşığı ghee içmek bebeğin büyümesini hızlandırır ve yağda çözünen vitaminin emilmesine yardımcı olur..

S3. Hamilelikte kullanmak için İnek Ghee ve bufalo ghee arasında herhangi bir fark var mı??

Cevap: Evet, Cow´s ghee ile Buffalo ghee arasında çok fark var. İnek sütü, düşük yağ, düşük kalori ve daha fazla kolesterol içerir, dolayısıyla daha az kremsidir. Öte yandan, manda sütü daha az kolesterol ve yüksek kalori ile daha fazla yağ içerir. Böylece inek sütünden daha az yağ içeren ghee yapmak daha hızlı tüketilmeli ve yüksek yağ içeriğine sahip manda ghee daha uzun süre korunabilmektedir. Bu nedenle İnek ghee kullanmak, yağ yüklü Manda sütünden daha fazla kilo almayı önleyebilir..