Tatlı bir diş, hamilelik sırasında olması oldukça normal bir şeydir. Hormonların ara sıra dalgalanmaları göz önüne alındığında, kendinizi her seferinde yemek için seçenekler ararken bulmak sizi şaşırtmamalı. Böyle zamanlarda jaggery kurtarıcıdır! Hamilelikte gud veya hamilelikte jaggery, anne ve bebek için iyi sağlığı teşvik etme eğilimindedir. Ne yapabileceğine bir göz atın.

Hamilelikte Jaggery Yeme Etkileri

Hamilelikte Jaggery Yiyebilir miyiz??

Evet, hamilelik sırasında jaggery yemek tamamen güvenlidir. Sizi anemi veya demir eksikliği riskinden uzak tutabilir. Hurma jaggery olarak bilinen bir şey var ve daha sağlıklı olduğu düşünülüyor. Ancak hamileliğin 2. ayında ne kadar yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Porsiyon sayısı için bir doktora danışın.

Hamilelikte Jaggery veya Gud’un Besin Değeri:

Jaggery demir açısından zengindir ve mineral tuzları vardır. Potasyum açısından da yüksektir ve içinde sınırlı miktarda glikoz bulunur. Ayrıca, çok daha az yağ içerir, 100 gram jaggery içinde yaklaşık 0.1 gram, bu da onu herkes için iyi bir seçenek haline getirir..

Hamilelikle birlikte, doğru beslenmenin büyük sorusu gelir. Bebek tüm besinlerini anneden aldığından, hamile kadının tüm önemli vitamin ve minerallerle dolu sağlıklı bir diyet yemesi önemlidir. Birçoğumuz tatlıya düşkünüz ve kilo alma ve diğer komplikasyonlardan korktuğumuz için hamilelik sırasında şeker yemekten kaçınıyoruz. Bununla birlikte, doğal haliyle rafine edilmemiş şeker, fazladan sağlık yararları sağlayabilir. Evet, doğru tahmin ettiniz; jaggery hakkında konuştuğumuz şey, ama önce jaggery nedir ve türleri nelerdir.

Jaggery, şeker kamışından şekere ek olarak üretilen geleneksel bir Hint tatlandırıcıdır. Bu geleneksel tatlandırıcı, şeker ve melasın doğal bir karışımıdır. Saf arıtılmış şeker kamışı suyu kaynatıldığında, kalıntı olarak geride kalan şey jaggery’dir..

Hamilelikte Yenilebilecek Jaggery Çeşitleri:

Jaggery’nin kalitesi, kamışın yetiştirildiği ve yetiştirildiği çeşitlilik ve çevre tarafından belirlenen kamış suyuna bağlıdır. İşte duymuş olmanız gereken bazı türler.

Mevcut birçok jaggery çeşidine bir göz atın.

1. Şeker Kamışı Jaggery:

Bu, altın kahverengi ila koyu renk arasında bir şeydir. Jaggery, şeker kamışı suyunun kaynatılmasıyla hazırlanır. Şeker kamışı suyu ekstraksiyonu ilk adımdır, ardından meyve suyu berraklaştırma ve konsantre meyve suyunun kaynatılıp soğutulmasıyla meyve suyu konsantrasyonu ve son adımı kalıplama ve depolama izler. Şeker kamışı jaggery, çıkarılan meyve suyuna bağlı olarak bir miktar tuz ile çok tatlı bir tada sahiptir..

2. Hurma Jaggery:

‘Karupatti’ olarak bilinir. Hurma, Güney Hindistan’da yaygın olarak kullanılan bir tatlandırıcıdır ve palmiye ağaçlarından elde edilen bir özdür. Tıbbi özellikleri ve bazı sağlık yararları olduğu bilinmektedir. Hamilelik sırasında yiyebileceğiniz diğer jaggery türü, siyah jaggery veya karuppatidir. Hurma şekerinden yapılır ve yaygın olarak bilinir. Diğer varyant siyah jaggery. Hamilelik sırasında siyah jaggery, hem anne hem de bebeği için bir başka iyi şeydir. Şeker kamışından daha fazla besleyici ve tıbbi faydası vardır. Hurma aynı zamanda iyi bir B vitamini kompleksi kaynağıdır ve askorbik asit içerir. Tadı güzel ve mineral tuzları da var.

3. Sıvı Jaggery:

Sıvı jaggery tipik olarak Hindistan’ın birçok yerinde yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılır..

Hamilelik sırasında, hamilelik zorluklarını hafifletmek için 7. aydan itibaren kaşayamlar veya karışımlar verilir. Bu uygulama Tamil Nadu’da yaygın olarak takip edilmektedir ve bunun için siyah jaggery kullanılır..

Hamilelik Sırasında Jaggery 2

Jaggery’nin Hamilelikte Faydaları:

Jaggery, şeker kamışının yan ürünüdür ve gur olarak bilinir. Demir açısından zengin olduğu için günün belirli saatlerinde şeker isteğinizi yatıştırmanın iyi bir yoludur. Aslında, hamileliğinizin ilk ayında jaggery olması kesinlikle güvenlidir. İkinci ayda, jaggery alımınıza dikkat edin. Çok fazla jaggery düşük doğum ağırlığına neden olabilir.

İşte hamilelikte gur yemenin bazı genel faydaları.

1. Kan Basıncını Kontrol Eder:

Hamile kadınlar için düşük sodyum diyeti önerilir. Jaggery vücuttaki sodyum seviyesini düşürmeye yardımcı olur ve bu nedenle kan basıncını düzenler. Ayrıca optimum kan basıncına sahip olmak, böbrek ve kalp ile ilgili diğer hastalıkların olasılığını da azaltacaktır..

2. Su tutulmasını sağlar:

Hamilelikte su tutulması sık görülen bir durumdur. Jaggery’deki yüksek potasyum içeriği, su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur ve böylece hamilelik sırasında vücut ağırlığını izler. Jaggery yiyerek önlenebilecek başka bir şey de ödemdir..

3. Anemiyi Önler:

Hamileliğiniz sırasında jaggery tüketimi, RBC (Kırmızı Kan Hücresi) sayısını önemli ölçüde artıracak ve böylece anemi riskini önleyecektir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve gerektiğinde anında enerji kaynağı sağlar..

4. Kanın saflaştırılmasına yardımcı olur:

Hamilelik sırasında optimum miktarda jaggery yemek, atıkları ve toksinleri ortadan kaldırarak kanınızı temizlemeye yardımcı olabilir. Bu, içinizde büyüyen küçüğün güvenliğini ve sağlığını sağlar..

5. Sindirim sisteminin işleyişini geliştirir:

Hamilelikte jaggery yemek, sindirim sisteminin verimli çalışmasına yardımcı olur. Jaggery’deki rafine edilmemiş şeker, sindirim enzimlerinin salgılanmasını teşvik eder, böylece hazımsızlık, gaz, bağırsak solucanları ve diğer sindirim bozuklukları risklerini azaltır. Ek olarak, jaggery yemenin bağırsak hareketlerini de kolaylaştırdığı ve kabızlığı önlediği bulunmuştur..

6. Eklem Ağrısını Azaltır:

Jaggery’de bulunan vitaminler ve mineraller, kemikle ilgili ve eklem sertliği problemlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir..

Hamile Kadınlar için Hızlı ve Kolay Jaggery Tarifleri:

1. Parmak Darı ile Jaggery Kurabiye:

  • Yağsız ragi unu olarak da bilinen parmak darıyı kuru bir tavada yaklaşık 10 dakika kavurun..
  • Başka bir kapta jaggery (toz), yulaf, bal, tereyağı ve biraz hurma ekleyin. İyice karıştırın ve üzerine unu ekleyin.
  • İyice yoğurun ve sarın. 30 dakika buzdolabında bekletin.
  • Fırınınızı yaklaşık 10 dakika 350 Fahrenhayt dereceye ısıtın. Şimdi hamurları alıp küçük parçalar haline getirin ve fırın tepsisine dizin..
  • Soğumasına izin verin. Çay veya kahve ile kurabiyelerinizin tadını çıkarın.

Jaggery laddu hamilelik tarifi olarak da bilinir..

2. Muzlu Gur Cipsleri:

  • Muzu yıkayıp soyun ve zerdeçallı suda yirmi dakika bekletin..
  • Muzu deniz tuzlu suya koyun.
  • Jaggery ile karamel yapın. Jaggery’e biraz su ekleyin ve ısıtın. Daha fazla lezzet için ezilmiş kakule ve tarçın ekleyebilirsiniz. Tutarlılık kalın olmalıdır. O zamana kadar ısıt.
  • Muzun kurumasını bekleyin ve sıvı yağ ile bir tavada kızartın..
  • Karamel çözeltisine batırın ve soğumaya bırakın..

Hamilelik sırasında hurma şekeri de vücut için çok iyi kabul edilir. Normal jaggery’yi biraz palmiye jaggery ile değiştirebilirsiniz..

Jaggery’nin hamilelik sırasında faydaları çoktur. İşin püf noktası, ne kadar tüketebileceğinizi belirlemekte yatar. Hamileliğin erken döneminde jaggery yemek sadece cildi beslemekle kalmaz, aynı zamanda sivilce, akne, leke ve hatta kırışıklıkların görünümünü de önler. Gerçek olamayacak kadar iyi hissettiriyor! Pekala, hamilelik diyetinize jaggery eklemeyi deneyin ve farkı kendiniz hissedin.