Beslenme ve diyet, hamilelik döneminde kadınlar için en önemli faktörlerdir. Vejetaryen değilseniz, çoğu kişinin verdiği ortak tavsiye hamilelik sırasında karides yemektir. Neden böyle? Popüler deniz ürünleri seçenekleri arasında yer alan karides, çeşitli avantajlara ve zengin besinlere sahiptir, bu da daha iyi fitness seviyeleri sağlar ve fetüsün büyümesini arttırır..

Ancak hamilelik sırasında karides yemenin de tehlikeleri olduğunu biliyor musunuz? Gerekli önlemlere de dikkat edilmesi gerekiyor! Bu sadece bu besini tüketmekle ilgili değil, aynı zamanda doğru miktarda ve doğru zamanda almaktır. Burada hamileler için karides alımının tüm detaylarını ve önerilerini sizlerle paylaşıyoruz..

Hamilelikte Karides

Hamileyken Karides Yiyebilir miyim?

Birçok hamile bayan için en yaygın soru şudur: Karides hamileler için güvenli midir? Pek çok tıp uzmanı öyle olduğunu söylüyor! Karides yemek tamamen güvenlidir ve aslında yüksek düzeyde protein ve beslenme nedeniyle tavsiye edilir. Karides, taşıyan kadınlar için uygun olan düşük cıvalı deniz ürünlerinin altına düşer. Gıda maddesi iyice pişirildiği sürece, haftada en fazla 12 ons olmak üzere sınırlı miktarda tüketilebilir..

Karidesin Gebelikte Sağlığa Faydaları:

Hamilelerin sağlıklı ve besin değeri yüksek besinler tüketmeleri önemlidir. Karides yemek de aynı kategoriye girer. Deniz ürünleri, içinde çeşitli vitaminler, besinler ve yağ asitleri ile yüklü olduğu için son derece besleyicidir..

Hamilelikte Karides 2

1. Demir:

Demir, hamile bir kadının olağandışı kanamasına yardımcı olan ve onu anemiden koruyan besindir. Hemoglobin seviyesinin artmasına yardımcı olur. Demirle zenginleştirilmiş karidesler, büyüyen bebeğin vücut yapısı için gereklidir. Makul oranda karides tüketimi durumunda olgunlaşmamış teslimat olasılığını azaltır..

2. Yağ Asitleri:

Tüm deniz ürünleri bir omega-3 yağ asidi kaynağı olduğundan, aynı zamanda bir annenin bebeğine mükemmel bir görsel gelişim sağlamak için tüketmesi gereken hayati bir bileşendir. Omega 3, bir fetüsün vücudundaki sinir sistemini geliştirmek için bir yakıt görevi görür. Annenin haftada iki kez tüketmesi gereken ve fetüsün beyin gelişimine yardımcı olan karidesin ana maddesidir..

3. Çinko:

Çinko, hamile bayanlar için paha biçilmez olan bir diğer hayati bileşendir. Karidesler iyi bilinen bir çinko kaynağıdır. En iyi etkiyi elde etmek için deniz ürünlerini uygun şekilde pişirdikten sonra uygun miktarda tüketebilirsiniz..

4. Düşük Yağ:

Karideslerin yağ oranı son derece düşüktür. Hamile kadınlarda sağlıksız kilo alımını hızlandırmazlar ve gerçek, az yağlı, sağlıklı gıda tüketimine yardımcı olur..

5. Hapları Atlayabilir:

Hamile kadınların sağlıklı fetal büyüme ve gelişme için çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri tüketmeleri gerektiğini hepimiz biliyoruz. Karidesin hem anne hem de bebeğin sağlığı için hayati önem taşıyan her şeye sahip olduğunu biliyor musunuz? Kemik sağlığına yardımcı olurlar, magnezyum seviyelerini ve ayrıca sodyum-potasyum seviyelerini arttırırlar. Ayrıca, iyi B12, A, D ve E vitaminlerine sahiptirler..

Hamilelik Döneminde Karideslerin Tehlikeleri:

Karidesler oldukça sağlıklıdır ve taşıyan kadınlar için potansiyel olarak herhangi bir tüketim riski taşımamaktadır. Ama elbette, hepimizin bildiği gibi, her zaman tavsiye edilen güvenli limitler vardır. Canınız karides çekiyorsa, haftada yaklaşık 8 onsluk iki ila üç porsiyondan fazla tüketmeyin. Ayrıca karidesler pişmemiş, iyi pişirilmemiş veya buzdolabında ve eski dondurulmuş olarak tüketilirse tehlike arz edebilir..

Hamilelikte Karides

Karidesleri Gebelik Diyetine Dahil Etmenin Yolları:

Karides oldukça lezzetlidir. Deniz ürünlerini sevenler genellikle bu minik kabuklu deniz ürünlerini de severler. İşte onları düzenli diyetlerine eklemenin birkaç kolay yolu,

 • Karideslerden kolayca köri yapabilirsiniz..
 • Alternatif olarak, Hint usulü tandır pişmiş karidesler de oldukça lezzetlidir..
 • Karidesleri yüksek cıva seviyesi olmayan yiyeceklerle birleştirin.
 • Suşi, salata veya sashimi gibi çiğ karideslerden kaçının..

Yenmesi Güvenli Karides Çeşitleri:

Karides ailesinde oldukça fazla varyasyon ve alt tür olduğunu biliyor muydunuz? Görmüyorsanız, hamileyken yemek için güvenli olan sadece birkaç çeşit olduğunu unutmamak önemlidir. İçerirler,

 1. Yabani nokta karidesleri
 2. Pembe karides, kuzey karidesi ve defne karidesi
 3. Kaya karidesleri
 4. Pollock
 5. Kedi balığı
 6. Somon

Karides yiyebilirsiniz ancak doktor tavsiyesine ve EDA-FDA yönergesine uymanız gerekir. FDA ve EPA tarafından belirlenen limitleri geçene kadar deniz ürünlerinin güvenli olduğu unutulmamalıdır..

Hamileyken Karides Pişirmek:

Karidesler oldukça lezzetli olabilir. Ancak hamileyken çiğ veya yarı pişmiş/pişmemiş karides tüketmediğinizden emin olmalısınız. Bu lezzetli olanların dezavantajı ve dezavantajı, çok fazla temizlik gerektirmeleridir. Bu oldukça zaman alıcı bir süreç olabilir, ancak sağlıklı besleyici fetal büyüme için acele etmemeniz, bunun yerine karidesleri iyice pişirmeniz gerektiğini unutmayın..

 • Karideslerin donmuş olması durumunda onları iyice çözdürün.
 • Karidesleri ılık su ile kolayca temizleyebilirsiniz. Önce arka damarı ve bağırsak bölgesini çıkarın ve ardından su ile kaynatın..
 • Karideslerin iyice pişmesine izin verin, böylece tüm bakteriler öldürülür..
 • Mikrodalga kullanıyorsanız, kızartmadan önce en az beş dakika iyice bekletin..

Hamile Bayanlar İçin Kolay Karides Tarifleri:

Karides pişirmenin zaman aldığını ve çabanızı tüketebileceğini düşünüyorsanız, size damak tadınızı tatmin edecek bazı kolay ama lezzetli tarifler sunuyoruz. Dikkat et!

1. Fırında Sebzeli Karides Kasesi:

Hamilelikte Karides 4

Tek ihtiyacınız olan birkaç sağlıklı sebze (kendi tercihinize göre değiştirin) ve lezzetli karidesler; Kısa sürede hızlı bir mikrodalga tarifi yapabilirsiniz. İşte nasıl!

İçindekiler:

 1. Patates
 2. dolmalık biber
 3. Brokoli
 4. Karides
 5. Kişniş
 6. Kireç
 7. Tereyağı
 8. Tuz
 9. Zeytin yağı

Yöntem:

 • Fırını 400 derecede önceden ısıtın.
 • Doğranmış sebzeleri zeytinyağı gezdirilmiş bir fırın tepsisine koyun..
 • Tuz ekleyin ve yarım saat pişirin..
 • Şimdi kireç, tereyağı, kişniş ekleyin.
 • Karıştırın ve on dakika daha pişirin.
 • Karideslerin pembeye döndüğünü görebilirsin ve hepsi bu, gitmekte fayda var!
2. Buğday Erişteli Karides Kasesi:

Hamilelikte Karides 3

Batılı ve lezzetli bir yemek havasındaysanız, buğday eriştesi ile bazı alternatifler var. Yemeği istediğiniz gibi sebzelerle değiştirebilir, erişteleri makarnayla da değiştirebilirsiniz.!

İçindekiler:

 1. Tereyağı
 2. Karanfil ve sarımsak
 3. Misket limonu suyu
 4. Zeytin yağı
 5. Karides
 6. dolmalık biber
 7. Fasulye
 8. Biber
 9. Kişniş
 10. Erişte

Yöntem:

 • Bir tava alın ve üzerine tereyağlı zeytinyağı ekleyin.
 • Sarımsak ve karanfil ekleyin, iyice soteleyin.
 • Şimdi sebzeleri ve limon suyunu ekleyin.
 • Biraz tuz serpip pişmeye bırakın.
 • Karidesleri ekleyip iyice soteleyin.
 • Şimdi haşlanmış erişteleri ekleyin ve karideslerin erişte ile hazırlanmasını bekleyin..
 • Karideslerin pişirildikten sonra pembeye döndüğünü görebilirsiniz..
 • Üzerine biraz kişniş serpin.
 • Karidesleri iyi haşladığınızdan emin olun..

Hamileyken Karides Yerken Önlemler:

Karidesler lezzetli olabilir, ancak düzenli olarak tüketmeden önce alınması gereken önlemleri dikkate almalısınız.,

 • Her zaman sağlık durumunuzu bilen sağlık uzmanınızdan tavsiye alın. Kişiye göre tüketim limitleri değişebilir.
 • Temiz ve iyi bir yerden satın alındığından emin olun.
 • Sadece iyi temizlenmiş ve iyi pişmiş karidesleri yiyin.

Hamilelikte karidesler, gerekli miktarda tüketildiğinde ve sağlıklı pişirildiğinde güvenli ve sağlıklıdır. Şimdi besleyici yiyeceklerin tadını çıkarın, ancak bunlardan kaçınabilmeniz için ilgili tüm olası tehlikeleri de not ettiğinizden emin olun. Düşüncelerinizi bize bildirin!

Bu makalede verilen bilgiler geneldir ve kişiye göre özelleştirilmemiştir. Gıda maddelerini düzenli olarak tüketmeden önce her zaman sağlık uzmanına danışmanız önerilir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamile Kalmaya Çalışırken Karides Tüketebilir miyim??

Cevap: Evet kesinlikle! Gebe kalmaya çalışan kadınlar, haftada 12 onsa kadar karides de yiyebilirler. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hamile kalmaya çalışan kadınlara düzenli olarak karides tüketmelerini tavsiye etti..

S2. Hamileyken Ne Kadar Karides Yiyebilirsiniz??

Cevap: Tıp uzmanları genellikle hamile bayanlara haftada iki porsiyondan fazla karides tüketmemelerini tavsiye etmektedir. Besin maddeleri ve vitaminler açısından yüksek olmalarına rağmen, aşırı tüketim genel sağlık için kötü olabilir..

S3. Hamileyken Çiğ Karides Yiyebilir miyim?

Cevap: Taşıyan kadınların en çok sorduğu soru karides hamilelere iyi gelir mi?! Bahsedildiği gibi, pişmiş karides yemek için güvenlidir. Ancak hamileyken her halükarda çiğ karides tüketilmesi önerilmez. Hamilelik sırasında ateşiniz mi var? Hamilelik dönemindeki ateşin de komplike hale gelebileceğini biliyor muydunuz? Tüm gerçeklerinizi bu kılavuzda öğrenin.