Hamilelik her kadının hayalini kurduğu bir dönemdir. Hamileliğin bu evresindeki en büyük endişe sağlıklı ve iyi beslenmedir. Vücuda besin sağlayabilir, hamile kadınların sağlığına ve ayrıca fetüsün büyümesine yardımcı olabilir. Bu aşamada genellikle birkaç meyve ve sebze yemek tavsiye edilirken, sağlığınıza yardımcı olmak için çeşitli besin değerleriyle yüklü yapraklı bir sebze olan marul gibisi yoktur..

Bu makalede hamilelik sırasında marul yeme ve onunla ilişkili faydalar hakkında daha fazla bilgi edinin..

Hamilelikte Marul Ve Diğer Endişeler Cevaplandı

marul nedir?

Marul hamileliği yaygın olarak duyulan kelimelerdir. Ama neden bahsediyoruz? Marul, yapraklı bir sebzedir. Marul, salataların çoğunda ayrılmaz bir bileşen olan yaygın yeşil yapraklı bir sebzedir. Mükemmel bir vitamin, mineral ve diyet lifi kaynağıdır. Marul çoğunlukla pişmeden yenir ve salatalarda kullanılır. Çorbalara ve dürümlere dahil olmasının dışında ızgarada da yapılır. Marul, antioksidanlarla dolu bir güçtür ve daha düşük kolesterol seviyelerini destekler. Marul, içerdiği zengin besin sayesinde kilo vermenize de yardımcı olur. Krakerlerinize ekleyin ve diyetinize dahil etmek için bir nokta yapın.

Hamilelikte Marul Besin Değerleri:

Aşağıda verilenler, özellikle hamileyken asla göz ardı etmemeniz gereken marulun besinsel faydalarıdır..

  • Marul, K vitamininin güç merkezi olarak bilinir. Bu vitamin kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve hamilelik sırasında kanama riskini azaltır..
  • Diyet lifleri vücut için çok iyidir ve hamilelik sırasında kabızlık ve diğer bağırsakla ilgili rahatsızlıkları önler..
  • Bir kase marulun vücudun toplam A vitamini ihtiyacının %19’unu karşıladığı belirtildi. Bu vitamin embriyonik büyüme için gereklidir. Bu, büyüyen bebeğin merkezi sinir, solunum ve dolaşım sisteminin gelişimidir..
  • Diyetinizdeki folik asit, bebeğinizde doğum kusurlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca hamileliğinizin erken evrelerinde kansızlığın gelişmesini de engeller. Marul yaprakları çok yüksek bir folik asit içeriğine sahiptir ve bu nedenle günlük diyetinize dahil edilmelidir..
  • Marul aynı zamanda zengin bir potasyum kaynağıdır. Bu, hamilelik sırasında optimum elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Diyette potasyum eksikliği bacak kramplarına neden olarak hamilelik sırasında rahatsızlığa neden olur..
  • Büyüyen bebeğin güçlü kemik gelişimi için kalsiyum gereklidir. Ayrıca anne adaylarında osteoporozu da önler. Hamilelik sırasında marul yemek size iyi bir kalsiyum dozu verir..
  • Marul ayrıca riboflavin, piridoksin ve tiamin gibi çok yüksek bir B-kompleks vitamin grubu içeriğine sahiptir. Bu temel vitaminler, annenin ve bebeğin genel sağlığını sağlamak için gereklidir..

Hamileyken Marul Yiyebilir misiniz??

Yukarıda belirtilen beslenme gerçekleri nedeniyle hamilelikte marul genellikle tavsiye edilir. Birlikte marul ve hamileliğin tadını mutlu bir şekilde çıkarabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce iyice yıkadığınızdan emin olun. İyi yıkanmadığında sağlığınızı etkileyebilecek birçok bakteri ve parazit olabilir. Yaprakları pişirmeden veya tüketmeden önce ayrı yıkayın..

Marulun Gebelikte Faydaları:

Birçok kişi tarafından sorulan ortak bir soru ‘marul hamileliğe iyi gelir’. Evet, kesinlikle, işte hamileyken marul yemenin faydaları. Hamilelik sırasında vücut, rahim içinde büyüyen fetüse uyum sağlamak için çeşitli şekillerde bir dönüşüme uğrar. Bu süre zarfında annenin gerekli vitamin ve mineralleri optimum dozda alması önemlidir. Bebeğiniz beslenme ihtiyacı için tamamen size bağımlıdır. Hamilelik sırasında alınması gereken birkaç iyi yiyecek varken. Marul ayrıca hamile kadınlar için en çok önerilen diyet alımlarından biridir..

1. Doğuştan gelen engelleri önemli ölçüde önler:

Doğum etkilerini önler. İçerisinde bulunan folik asit ve K ve mineraller gibi vitaminler sağlıklı bir hamilelik sağlayarak fetüsün içeri girmesine yardımcı olur..

2. Sindirim konularında teşvik eder:

Sindirimi teşvik eder ve ayrıca kabızlık gibi sorunları önler. Bu ayrıca sindirim sorunlarını artırmaya yardımcı olur.

3. Ses uykusu:

Marul ayrıca sağlıklı uykuya yardımcı olur. Kasları büyük ölçüde gevşetmeye yardımcı olur.

4. Kolesterolü azaltın:

Marul ve hamilelik birlikte kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalple ilgili riskleri azaltmaya yardımcı olur..

5. Enfeksiyonlar ve alerjiler:

Marul ayrıca mikrobiyal enfeksiyonlardan önemli ölçüde korunmaya yardımcı olur. Candida albicans’tan kurtulur, sağlığı ve vücudu etkileyen enfeksiyon ve alerjilerden yararlanır..

6. Stres ve kaygıyı en aza indirin:

Marul ayrıca stres ve kaygıyı büyük seviyelere indirmeye yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık gücünü artırır ve hamilelik sırasında hücre dokusunun zarar görmesini önler. Hamilelikte marul ile zararlı hastalık riski önlenebilir.

Dolayısıyla hamileler marul yiyebilir mi diye soran olursa hiç tereddüt etmeden evet diyebilirsiniz. Hem hamile kadınlara hem de bebeğe çeşitli sağlık yararlarında büyük ölçüde yardımcı olduğu için.

Hamilelikte Marulun Yan Etkileri:

Bununla birlikte, hamilelikte marul tüketimi ile ilişkili yan etkilere ve risk faktörlerine karşı dikkatli olun..

  1. Olumlu sonuçlar için doğru marul türünü yediğinizden emin olmak önemlidir. Marul seçerken beslenme açısından daha iyi oldukları için koyu yeşil olanları tercih edin. Ayrıca sadece taze yapraklar kullanın ve solmuş olanlardan kaçının..
  2. Sadece organik marul kullanılması tavsiye edilir. Bu, pestisitlerin, gübrelerin ve diğer kimyasalların zararlı etkilerinden arındırılmıştır. Marul kullanmadan önce, kir ve böcek ilacı izlerini gidermek için iyice yıkadığınızdan emin olun..
  3. Temizlemeniz gerektiğinde marulu durulamak için sadece soğuk su kullanın. Aksi takdirde, salatanıza veya sarmanıza lezzet kattığı bilinen yaprağın gevrekliğini kaybedebilirsiniz..

Marulu Gebelik Diyetine Dahil Etmenin Yolları:

Marul birkaç şekilde tüketilebilir. Hamileyken marul, çeşitli şekillerde büyük ölçüde yararlıdır. Gördüğünüz gibi, onları diyetinize dahil etmenin yolları var. Bununla birlikte, diyet gereksinimlerinize göre izlemeniz gerekebilecek herhangi bir özel gereksinim varsa, doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun..

Diğer meyve ve sebzelerle birlikte salata ile marul yemeyi tercih edebilirsiniz. Daha sağlıklı alışkanlıklar için benzer fındıkları eklemekten çekinmeyin. Ayrıca marul ile bir smoothie yapabilirsiniz. Ayrıca birçoğu, en sevdiği yiyecekleri rulonun içinde tutarak marul yardımıyla rulo ve sarma yapar ve onlara sahip olabilir..

Artık marulun hamilelik sırasında sağlığa olan faydaları sizin tarafınızdan biliniyor. Hamilelik sırasında salatalarınızda veya diğer sağlıklı hazırlıklarınızda yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Marul içeren bir kase salata sadece açlığınızı bastırmaz. Ama aynı zamanda size gerekli vitamin ve mineral dozunu da verin. Sadece yukarıda verilen güvenlik kurallarına uyun ve ölçülü yemeyi unutmayın..

SSS:

S1. Hamileyken Mikrodalgadan Marul Alabilir misiniz??

Cevap: Bunu çok fazla ısınmak için kullanmanın iyi olmadığını unutmayın. Bunun nedeni, marulun içindeki yüksek su içeriğidir, bu da size marulu tekrar ısıtmak için yeterli fırsat vermez. Sağlıklı bir yemek için taze ve yıkanmış marulları parçalara ayırın.

S2. Hamileyken Ne Tür Marul İçebilirsiniz??

Cevap: Marketten paketlenmiş gıdalar almak yerine marketten taze marul aldığınızdan emin olun. Buzdolabında uzun süre saklamak herhangi bir diyet için çok sağlıklı değil ve özellikle hamilelikler için iyi değil. Soğuk suyla iyice yıkayın ve tüketmeden önce tüm toksinlerin, bakterilerin ve parazitlerin dışarı çıktığından emin olun..

S3. Hamileyken Sınırlamak İçin Öngörülen Marul Miktarı Var mı??

Cevap: Genel olarak yeşil yapraklı sebzeler sağlığa iyi gelse de belirli bir miktar sınırlamanız yok. Ispanak gibi marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri de bir arada tercih edebilirsiniz. Fetüsün büyümesi ve gelişmesi için son derece sağlıklı olan folik asit bakımından iyidirler..