Sabah çayı insanı mısınız? Hamilelikte en sevdiğiniz çayı yudumlamayı özleyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Hamileyken oolong çayı içebilir miyim? Bu soruların çoğu evet ise doğru yere geldiniz. İdeal olarak, hamilelik döneminde kafeinli içeceklerden uzak durulması önerilir. Yine de çay bağımlısı olan hamile kadınlar için her gün 200 mg kafein sınırına izin verilmektedir. İyi haber şu ki, oolong çayındaki kafein içeriği önemsizdir. Hem anne adayı hem de bebeği için kesinlikle güvenli hale getirmek.

Hamilelikte Oolong Çayı

Hamilelikte Oolong Çayının Faydaları:

Oolong çayı, tüm dünyada popüler olan bir Çin çayı türüdür. Özellikle alt çeşitlerine göre oldukça değişkenlik gösteren egzotik aromaları ile tanınır. Ayrıca oolong çayının özellikleri de hazırlanma ve kurutma işlemine bağlı olarak değişmektedir. Oolong çayı, hayati besinler ve antioksidan özelliklerle yüklüdür. Bu, özellikle hamilelik döneminde sahip olunması gereken bir şey yapar. Oolong çayının sağlığa faydalarından bazıları aşağıda verilmiştir..

1. Serbest Radikallerle Savaşır:

Oolong çayı antioksidan özelliklere sahiptir. Bu, vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu nedenle hamileyken oolong çayı içmek zararlı etkilerden korur. Diyabet, kanser, romatoid artrit ve ateroskleroz gibi bu serbest radikallerin neden olduğu birkaç isim.

2. Kilo Yönetimine Yardımcı Olur:

Hamilelikte kilo alımı sağlıklı iken. Anne adayları bu istenmeyen kiloları eklemekten uzak durmalıdır. Oolong çayında bulunan polifenoller vücuttaki metabolizmayı düzenleyerek etkili kilo yönetimine yardımcı olur..

3. Anti-Kanser Özelliklerine Sahiptir:

Oolong çayı polifenolik bileşiklere sahiptir. Bu, vücuttaki herhangi bir kanserli büyümeyi engeller. Oolong çayının kanser önleyici özellikleri, hamilelik sırasında anne adayları için önerilen bir içecek olmasını sağlar..

4. Cildiniz İçin İyi:

Hamilelik ışıltınızı arttırmanın basit bir yolu, oolong çayı içmektir. Oolong çayı, anti-alerjik bileşikler olarak işlev gören ve bu nedenle tahrişi ve kronik cilt problemlerini hafifletmeye yardımcı olan polifenollerle doludur..

İlişkili Riskler:

Çaydaki kafein içeriğinin kahveden daha az olduğunu bildiğimiz halde, demleme işleminin çaylardaki kafein içeriğini de düzenlediğini biliyor muydunuz? Oolong çayı fincanınızdaki kafein miktarı, onu ne kadar süreyle demlediğinize bağlıdır. Oolong çayınızı uzun süre demlemek lezzetini artırabilir. Ancak hamilelik sırasında zararlı olabilecek kafein içeriğini de arttırır. Oolong çayı hamilelik sırasında düzenli olarak veya fazla miktarda alındığında bazı yan etkilere neden olabilir. Aşırı oolong çayı içmenin zararlı etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Düşük
  • Düşük Doğum Ağırlığı
  • Yenidoğanda uyku ve solunum güçlüğü
  • Bebekte kalp atış hızını artırın
  • Ölü doğum

Oolong çayının faydalı özellikleri, içinde bulunan az miktarda kafein nedeniyle oluşabilecek zarardan daha fazla fayda sağlar. bu nedenle hamile anneler hamilelik sırasında oolong çayı içebilir. Bununla birlikte, özellikle hamilelik sırasında her şeyin fazlasının vücuda zarar verebileceğini hepimiz biliyoruz. Doğmamış çocuğunuz da kötü etkilere maruz kalabiliyorsa.

Bu nedenle hamilelik sırasında oolong çayı ölçülü olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Hamilelik sırasında içebileceğiniz oolong çayı miktarı hakkında doktorunuzla konuşun. Daha güvenli ve sağlıklı bir hamilelik sağlayacak.