Parlak rengi ve tatlı tadı ile popüler olan en iyi tropik meyvelerden biri de Papaya’dır. Hindistan’da bol miktarda yetiştirilirler ve hemen hemen her arka bahçede bir Papaya ağacı vardır. Papayalar yıl boyunca tüketilebilir ve sağlığa faydaları çoktur. Beta-karoten, antioksidanlar, temel Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan Papaya, kişinin diyetinde şiddetle tavsiye edilen bir besindir..

Bununla birlikte, yüzyıllar boyunca hamile kadınların Papayalardan kaçınması bir norm haline geldi. Aslında, Papaya tüm bu süre boyunca ve hatta doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca zehir gibi muamele görür. Papayaların erken kasılmalara neden olduğu ve kürtajlara neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, Papaya tamamen tehlikeli değildir ve alındığında, anne adayları için son derece faydalı olabilir. Bu harika meyvenin iyiliğini kaybetmeden önce hamilelik sırasında Papaya’nın gerçekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.!

papaya ve hamilelik

Hamilelikte Papaya Yemek Güvenli mi??

Papaya olgun haliyle hamilelik sırasında son derece faydalıdır. Papaya A ve B vitamini, beta karoten ve potasyum açısından zengindir. Bu, bebeğin sağlığı için hayati önem taşır. Meyve ayrıca bebek için iyi kemik sağlığı ve keskin görme sağlar. Bununla birlikte, gestasyonel diyabet ve lateks alerjisi olanlar için Papaya, olgun formda bile kaçınılmalıdır..

Hamilelikte Papaya’nın Faydaları:

Sarı kabuğu olan Olgun Papaya, meyvenin en çok arzu edilen versiyonudur. Hamilelik sırasında olgunlaşmış papaya, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda fayda sağlar:

  • Anti-Oksidan Koruma: Papaya, hücre dejenerasyonunu önleyebilen ve vücudu oksidatif hasardan koruyabilen Zeaksantin, Betakaroten vb. Gibi antioksidanlar açısından zengindir..
  • Kabızlıkla Mücadele Eder: Papaya diyet lifi açısından zengindir. Anne adaylarının ağrılı dışkılarla baş etmesine ve kabızlığı önlemesine yardımcı olabilir..
  • Mide Yanmasını ve Bulantıyı Azaltır: Papaya suyu mide asitlerini nötralize edebilir ve reflüleri azaltabilir. Bu, asitlikten kaynaklanan mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olabilir. Bulantı da önemli ölçüde azalır, bu da sabah bulantılarınızı azaltabilir..
  • Folik asit: Folik asit, kırmızı kan hücrelerinin tedarikini arttırmaktan sorumludur. Papaya’da yüksek miktarda bulunur.
  • Kanserin Önlenmesi: Papayanın kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağladığı bilinmektedir..

Hamilelikte Olgunlaşmamış Papaya Tüketmenin Yan Etkileri:

Hamilelikte çiğ papaya tüketildiğinde bebeğin büyümesi ve gelişmesi sağlanır. Pepsin ile birlikte lateks mevcudiyeti olduğu için belki engellenir. Bu hem fetüs hem de anne için son derece tehlikelidir. Hamilelik sırasında bazı ham papaya yan etkileri şunlardır:

Olgunlaşmamış Papaya ve Prostaglandinler:

Koyun eti yumuşatabilen olgunlaşmamış papayalar hamilelikte potansiyel olarak zararlıdır. Olgunlaşmamış papaya püresinin içindeki pürüzsüz beyaz lateks, havaya verildiğinde sertleşir ve yapışkan hale gelir. Papain pepsin yeteneğine sahiptir. Bunun içinde, lateks düzenli olarak uygun bir sindirim bileşiği olarak lanse edildi. Sindirim avantajına rağmen, olgunlaşmamış doğal üründeki papain, doktorların doğumu başlatmak için kullandıkları prostaglandinleri taklit eder. Kısıtlamaların yanı sıra, bir PubMed teorik, olgunlaşmamış papayadan elde edilen papainin de aynı şekilde yavruların hayatta kalması için önemli olan temel filmleri zayıflatabileceğini açıklıyor..

hamilelikte papaya

Papaya ve Lateks Alerjileri:

Başarısız doğum, hamilelikte olgunlaşmamış papaya yemeyle ilgili tek endişe değildir. Birkaç bayan bunu anlamasa da, lateks aşırı duyarlılığı, bir doktor muayenehanesinin veya şifa merkezinin bir parçası olarak kullanılan eldivenlere karşı bir duyarlılıktan daha fazlasıdır..

Lateks aşırı duyarlılığı, hamile bir kadının lateks içeren belirli gıdalara tehlikeli bir tepki vermesine neden olabilir. Papaya da onlardan biri. New York Eyaleti Sağlık Bakanlığı, lateks duyarlılığı olan herkesin aynı şekilde muz, elma, kestane, buğday, çavdar ve bitki lateksi içeren farklı besinlerin ilerlemesine karşı da duyarlı olabileceğini açıklıyor..

Papain ve pepsin, papayanın lateksinde bulunur. Dış cilt yeşil olduğunda. Papaya olgunlaştıkça cilt yeşil tonunu kaybeder ve tamamen yaşlandığında tamamen sararır. Sarı-temizlenmiş papayalar pratikte çok az miktarda lateks içerir..

Journal of Nutrition, en küçük lateks önlemlerinin bile bayanlar için riskli olabileceğini bildiriyor. Kısıtlanmamış fetüsün çıkarılması veya zamansız çalışma ile damgalanmış bir geçmişi olan kim var? Rahim içindeki genişlemiş kasılma hareketi nedeniyle. Bu nedenle, daha güvenli tarafta olmak için yemek yememek en iyisidir. Hamilelik sırasında Papaya bazı durumlarda zararlı olabilir.

SSS:

1. Doğumdan Sonra Papaya Yiyebilir miyim?

Papaya’nın doğumdan sonra tüketilmesi, hem emziren anne hem de bebek için en iyi besin değerini sunduğu için doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilir. Özellikle ilk üç aylık dönemde, Papaya süt tedarikini artırmaya, doğum sonrası kiloyu yönetmeye, bağışıklığı iyileştirmeye ve ayrıca düzgün bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilir. Sarı tenli ve turuncu renkli etli bir Papaya tükettiğinizden emin olun..

2. Papaya Suyu Hamileliğe İyi Gelir mi??

Evet! Meyve suyu tamamen olgunlaşmış papaya ile hazırlandığı sürece oldukça lezzetli ve sağlıklı olabilir. Meyveyi sıkmadan önce acı tadı olan tohumları çıkardığınızdan emin olun. Eklenen tat için, karabiber ile biraz süt veya limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu zaten oldukça tatlı olduğu için fazladan şeker eklemekten kaçının..

3. Raw Papaya hamileliği iptal edebilir mi??

Ham Papaya’nın latekste yüksek olması uterus kasılmalarını tetikleyebilir. Bu nedenle hamileliği önlemek için papaya yemek, kadınların evde denediği yollardan biridir. Bu nedenle, hamile kadınlara çok fazla zarar verebileceğinden, hamilelik sırasında çiğ ve hatta yarı olgun meyvelerden tamamen kaçınılmalıdır. Bu, meyve suyu, salatalar, köriler ve bütün meyve gibi tüm tüketim biçimlerini içerir..

Hamilelikte Papaya Yeme Mitleri ve Gerçekleri

Yani Hanımlar! Papayaların her türünün düşmanınız olmadığını anladığınızı umuyoruz. Sarı olanlar, hem sizin hem de bebeğiniz için pek çok iyilik yapabilecekleri için yeni en iyi arkadaşlarınızdır. Beslenme açısından son derece yüksek olan ve takviyelerden kaçınmanıza neden olabilecek birkaç meyveden biridir. Papaya’nın sulu olması, hamilelik sırasında oldukça lezzetli olmasını sağlar. Bir dahaki sefere Papaya ile ilgili bir tavsiye duyduğunuzda, bu bilgiyle onların yarım bilgilerini aşmalarına yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı ve güvenli bir hamilelik geçirmenizi dileriz!