Hamilelik sırasında kişinin beslenme alışkanlıkları tam olarak yakından izlenir. Çünkü tüketim için güvenli ve sağlıklı olan birçok gıda maddesi. Aksi takdirde hamilelik sırasında kullanılması yasaktır. Peki hamilelikte portakal yemek ne kadar güvenli? Meyve ve sebzeler hamilelik gıdasının ayrılmaz bir parçasını oluştursa da, belirli meyve ve sebzelerin hamilelik sırasında tüketilmesi kısıtlanır. Bu yazıda hamilelikte portakal suyu yemenin çeşitli faydalarını inceleyeceğiz. Ve ayrıca hamilelik sırasında günlük güvenli portakal miktarı nedir?.

hamilelikte portakal suyu

Hamilelikte portakal yemek güvenli midir??

Portakal, hamilelik sırasında eklenmesi gereken harika bir meyvedir. Portakalı bütün olarak yemek, beslenme açısından portakal suyuna kıyasla daha faydalıdır. Tetra paketinde bulunan portakal suları hamilelikte asla tüketilmemelidir. İçinde bulunan koruyucular nedeniyle. Bu noktada sağlığınız için uygun olmayabilir. Meyve suyu sadece içmek istediğiniz şeyse, o zaman taze soyulmuş portakal suyuna gidin, çünkü bu size eşit miktarda besin sağlayabilir..

Portakalın besin değeri:

100 gr portakalın besin değeri aşağıdaki gibidir..

Besin Miktarı

 • Kalori 47Kcal
 • Su %87
 • Karbonhidratlar 11.8g
 • Şeker 9.4g
 • Protein 0.9g
 • lif 2.4g
 • Yağ 0.1g
 • Omega-3 0.01g
 • Omega-6 0.02g

Hamilelikte portakal suyu tüketmek:

Hiçbir katkı maddesi veya koruyucu içermeyen taze sıkılmış portakal suyu, hamilelik sırasında yemeğe harika bir katkı sağlar ve her gün 2 bardağa kadar portakal suyu içilebilir. Portakal suyu kalsiyum açısından zengindir ve bu nedenle kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Laktoz intoleransınız varsa veya çok fazla sabah bulantısı yaşıyorsanız, portakal suyu sütün yerini alabilir ve sabah bulantılarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Portakallardan taze meyve suyu sıkın ve bu taze ve sağlıklı içeceği bir enerji yükseltici gibi tüketin. Bununla birlikte, glikoz seviyenizi artırabileceği ve gestasyonel diyabetle sonuçlanabileceği için çok fazla şeker eklemeyin..

hamilelikte portakal suyu

Hamilelikte portakal suyunun faydaları:

Portakallar, sağlıklı bir hamilelik diyetine eklenmesi gereken çok besleyici yiyeceklerdir. Hamilelikte portakal tüketmenin veya portakal suyu içmenin faydaları şunlardır:.

1. Bağışıklığı artırır:

Portakal, suda çözünen zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu, hem anne hem de çocukta güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Portakal ayrıca alerjileri azaltmak ve bağışıklığı güçlendirmek için çok önemli olan demir ve çinko sağlar..

2. Bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur:

Portakal bol miktarda B6 vitamini ve folik asit içerir. Bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur ve doğuştan gelen herhangi bir sakatlık olasılığını önler..

3. Kabızlığı önler:

Portakallar, bağırsak hareketini düzenlemeye ve böylece kabızlığı gidermeye yardımcı olan çözünür ve çözünmeyen selüloz ve lifler açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca midedeki şişkinliği ve diğer sorunları iyileştirir ve bağırsaktaki rahatsızlıkları giderir..

4. Kan basıncını kontrol eder:

Portakaldaki potasyum anne adayını hipertansiyondan kurtarır ve böylece kan basıncını düzenler..

5. Nemli tutar:

Portakalların %80’i sudur ve bu nedenle hamilelik sırasında susuz kalmanıza yardımcı olur..

6. Böbrekleri arındırır:

Ürogenital sistem üzerindeki yük arttıkça, hamile bir kadın böbrekle ilgili rahatsızlıklara daha yatkındır. Böbrekler, vücuttaki toksinleri süzdükleri için hamilelik sırasında hayati önem taşır. Portakal mesaneyi ve böbrekleri temizler ve böylece böbrek rahatsızlıklarının olasılığını azaltır. Aynı zamanda böbrek taşları için etkili bir ilaç görevi görür..

7. Kalbi ve solunum sistemini güçlendirir:

Hamilelik sırasında kalp ve solunum sistemi üzerinde artan bir yük vardır. Portakallar, kan damarlarını yeniden inşa etmeye ve güçlendirmeye yardımcı olan zengin bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca solunum sistemini güçlü tutmaya yardımcı olan hayati mineralleri de sağlarlar..

8. Cilde Faydaları:

Portakallar cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve ayrıca cildi nemlendirerek akne oluşumunu önler..

Hamilelikte portakal suyunun yan etkileri:

Portakallar çok sağlıklı ve besleyicidir ve hamilelik sırasında bazı mucizevi faydaları vardır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında çok fazla portakal suyu içmenin yan etkilerinden bazıları şunlardır:.

 • Portakallar sitrik asit açısından zengindir. Yüksek miktarda sitrik asit tüketmek diş minesinin aşınmasına ve ayrıca boğaz ağrısına neden olur..
 • Portakallar son derece lifli meyvelerdir. Aşırı tüketim, karında kramplara ve gevşek hareketlere neden olabilir..
 • Portakaldaki glikoz içeriği aşırı tüketildiğinde gestasyonel diyabete neden olabilir..
 • Aşırı C vitamini tüketimi erken doğuma neden olabilir.

portakal suyu nasıl hazırlanır?

Hamilelikte portakal suyu içmek çok faydalıdır ve hamilelikte olmazsa olmazdır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında tüketilmesi tavsiye edilen sadece taze portakal suyudur. Tetra paketlerde bulunan portakal suyu koruyucularla doludur ve hamilelik sırasında tavsiye edilmez. Taze portakal suyunu bu şekilde hazırlayabilirsiniz..

 1. Birkaç taze portakal alın ve akan suyun altında iyice yıkayın..
 2. Onları yarıya kesin.
 3. Bir meyve sıkacağı içinde portakal suyunu sıkın.
 4. Mümkünse şeker eklemekten kaçının.
 5. Taze portakal suyunun tadını çıkarın ancak günde 2 bardaktan fazla olmamasına dikkat edin..

Portakal çok besleyici bir meyvedir. Hamilelik sırasında faydaları şaşırtıcıdır. Bununla birlikte, hamileliğin temel kuralı ölçülü olmaktır ve aynı şey portakal suyunu tüketmek için de geçerlidir. Hamilelik sırasında çok fazla portakal suyu içmek yarardan çok zarara neden olabilir ve bu nedenle fazla yememelisiniz..

Sıkça Sorulan Sorular:

S1. Hamilelikte ne kadar portakal suyu tüketmeliyim??

Cevap: Portakallar çok besleyicidir ve hamilelik sırasında tüketilmelidir. Bununla birlikte, portakal yemek yarardan çok zarar verebilir. Bu nedenle, maksimum faydalarını elde etmek için ölçülü olarak portakal suyu içilmesi tavsiye edilir. Doktorlara göre günde en fazla 2 bardak portakal suyu güvenle tüketilebilir..

S2. Emzirirken portakal suyu içebilir miyim?

Cevap: Portakal suyu kalsiyum açısından zengindir ve süt miktarını ve kalitesini artırmaya yardımcı olur. Portakal suyunu emzirme döneminde güvenle içebilirsiniz çünkü hem sizin hem de yenidoğan bebeğiniz için iyidir..

S3. Portakal erken gebelikte iyi mi??

Cevap: Hamileliğin erken döneminde folik asit, yenidoğanı herhangi bir nöral kusurdan korumak için bir zorunluluktur. Portakal zengin bir doğal folik asit kaynağıdır ve bu nedenle hamilelik sırasında sahip olunması gereken bir besindir. Portakalı hamilelikte güvenle tüketebilirsiniz.

S4. Hamile bir bayan için hangi meyve suyu iyidir?

Cevap: Elma suyu ve portakal suyu, hamilelik için 2 harika meyve suyudur. Hem elma suyu hem de portakal suyu çeşitli mineraller ve besinler açısından zengindir ve bu nedenle hamilelik sırasında şiddetle tavsiye edilir..