Hamilelik döneminde sırt ağrısı, birçok hamile kadın arasında oldukça yaygındır. Müjdelerin gelmesiyle birlikte bu evredeki rahatsızlıklara ve huzursuzluklara da katlanmak gerekir. Bu durum, hamileliğin ikinci üç aylık döneminden itibaren oldukça tipiktir ve bir dizi faktörden kaynaklanır. Acıya ayak uydurmak çok zor olsa da endişelenmeyin! Bugün size hamilelik sırasında sırt ağrısından en iyi şekilde nasıl kurtulacağınıza ve ondan nasıl kurtulacağınıza dair en iyi ipuçlarını ve tedavi yöntemlerini anlatacağız. Bunlar, çoğu zaman anında rahatlama bile sağlayabilen ev ilaçları yapmak kolaydır! Başlayalım!

hamilelikte sırt ağrısı

Hamilelikte Sırt Ağrısı Ne Zaman Başlar ve Biter??

Hamileyken hafif ila şiddetli sırt ağrısı yaşıyorsanız endişelenmeyin! Yalnız değilsin. Hamile kadınların yaklaşık %50-70’inin bu yaygın durumu yaşadığı söylenmektedir. Bazı kadınlar bu ağrıyı hamileliğin başlangıcından itibaren yaşarken, çoğumuz bu durumla genellikle ikinci üç aylık dönemden itibaren karşılaşırız. 8 haftalıktan itibaren hamile kadınların da sırt ağrısı yaşadığı durumlar vardır..

Bununla birlikte, bu sırt ağrısı durumu hamilelikte normaldir ve bir tıp uzmanının yardımıyla doğal ev ilaçları ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Doğru tedavi ile sonlandırılabilir veya şiddeti azaltılabilir..

Hamilelikte Sırt Ağrısının Nedenleri:

Her kadın hamilelik sırasında sırt ağrısı sorunuyla karşı karşıyadır. Sırt ağrısının en yaygın türleri ve semptomları, hamile bir bayan için alt ve üst sırtta hafif ila çarpıcı ağrıdır. Bu, bir dizi faktörden kaynaklanabilir ve tedavi yöntemlerini ve önleme ipuçlarını anlamak için öncelikle nedenleri bilmek önemlidir. İşte birkaç yaygın neden.

İlk üç aylık dönem:

Erken gebelikte sırt ağrısının en yaygın nedeni aşağıdaki gibidir:.

1. Stres:

Duygusal stres, sırt spazmlarından önce sırt ağrısı olarak hissedilebilen sırttaki kas gerginliğine neden olabilir. Hamileliğinizin stresli dönemlerinde sırt ağrısı yaşadığınızı fark edebilirsiniz. Kendinizi sakin tutmaya çalışın ve içindeki kolaylığı görmek için şok olabilirsiniz..

2. Hormon Değişiklikleri:

Hamilelik boyunca, vücudunuzun hormonal değişiklikleri, pelvik bölgedeki bağların gevşemesine ve doğum süreci için yapılan eğitimde eklemlerin gevşemesine neden olur. Benzer bir hormon, omurgayı tutan bağların gevşemesine neden olarak dengesizliğe ve ağrıya neden olabilir. Hormon değişiklikleri de erken gebelikte sırt ağrısına neden olur.

İkinci ve Üçüncü Trimesterler:

Hamilelikte ikinci ve üçüncü trimestere gelindiğinde, sırt ağrısına bağlı olarak ortaya çıkabilir.,

1. Kas Ayrımı:

Rahim genişlerken, göğüs kafesinden kasık kemiğine uzanan iki paralel kas tabakası (rektal karın kasları) orta dikiş boyunca ayrılabilir. Bu bölünme sırt ağrısını kötüleştirebilir.

2. Kilo Alımı:

Sağlıklı bir hamilelik sırasında, kadınlar genellikle 25 ila 35 pound kazanır. Omurganın bu ağırlığı desteklemesi gerekir. Bu alt sırt ağrısına neden olabilir. Büyüyen bebeğin ve rahmin ağırlığı da pelvis ve sırttaki kan damarlarına ve sinirlere baskı yapar. Bu hamilelik sırasında sırt ağrısının ana nedenlerinden biridir..

3. Duruş Değişiklikleri:

Hamilelik, ağırlık merkezinizi değiştirir. Sonuç olarak, fark etmeden yavaş yavaş hareketsizleşebilir ve duruşunuzu ve gidiş şeklinizi ayarlamaya başlayabilirsiniz. Bu, sırt ağrısına veya başka bir şekilde zorlanmaya neden olabilir. Ayakta duruş şekliniz de erken gebelikte ve sonrasında sırt ağrısına neden olur..

Hamilelikte Sırt Ağrısı

4. Ağırlık Merkezi:

Hamilelik sırasında sırt ağrısının temel nedenlerinden biri, ağırlık merkezinizdeki değişikliktir. Büyüyen göbek çarpmasıyla, ağırlık merkezinin ileriye doğru hareket etmesi gerektiğini ve hareket ettiğini fark edeceksiniz. Bunu akılda tutmak ve duruşunuz üzerinde buna göre çalışmak yapılacak doğru şeydir..

Bununla birlikte, çoğu zaman, bebeğinizin güvenliği konusunda o kadar bilinçli hale gelirsiniz ki, pozisyonu unutursunuz. Bu, kas gerginliğini artırmaya devam eder ve sonunda hamilelik boyunca azaltılması zor olan büyüyen bir sırt ağrısına yol açar..

5. Sakroiliak Eklemin Arızası:

Eklemin hamilelik sırasında önemli bir rolü vardır ve işlev bozukluğu, durumunuzun en yaygın nedenlerinden biridir. Bu eklem pelvisi oluşturur – zaten çoğu. Yürürken alternatif harekete izin veren eklemdir. Şimdi, hamilelikle birlikte bağlar gerilir ve eklemde tüm ağrılara yol açan bir kararsızlık vardır..

Dayanılmaz olabilir, ancak iyi haber şu ki, hamilelikteki bu sırt ağrısı nedeni, özel tedavilerle çok iyi tedavi edilebilir. Bundan çıkan en iyi kısım, bebeğiniz için daha iyi bir teslimat vaadidir. Bu, hamileliğin 9. ayında ve son ayında sırt ağrısının yaygın bir nedenidir..

6. Yorucu Çalışma:

Gebeliğin sonraki aylarında, bir kova almak için eğilmek gibi herhangi bir yorucu iş, sonunda korkunç bir sırt ağrısına neden olabilir ve sizi yatalak bırakabilir. Kesinlikle bunun üstesinden gelmesine izin vermek istemezsiniz ve ardından hamilelik sırasında neden sırt ağrınız olduğunu kendinize sorun. Gebeliğin son aylarında, yani üçüncü üç aylık dönemin başlangıcında, günlük defterinizdeki her bir etkinliği sınırlayın ve elde ettiğiniz geri kalanına odaklanın ve bundan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın..

7. Elbise ve Moda:

Hamile kıyafetleri dolaşırken, neden hamilelik kıyafetiniz olarak başka bir şey seçesiniz ki, elastik bir şey bilseniz bile, günün geri kalanında ağrı hissetmenize neden olur? Karnınız, rahimdeki etrafındaki ve altındaki değişikliklerle başa çıkmakta zorlanıyor. Büyüyen beden ile topuklarınıza dikkat etmeniz gerekir çünkü bu ağırlık merkezini ayarlamayı daha zor hale getirir. Ardından, dışarı çıkmak için seçtiğiniz elbise geliyor. Kemerlerden ve lastiklerden tamamen kaçının.

Hamile elbiseleri sizin arkadaşınızdır ve annelerin bunlara bağlı kalmasının bir nedeni vardır. Alışverişe gitme vaktin geldi. Aksi takdirde, kısa sürede bu ayakkabıların, oluşturdukları bağ gerilmeleri nedeniyle bel ağrınızın bir nedeni olduğunu göreceksiniz..

Gebelikte Sırt Ağrısından Kurtulma:

Anne adayları için sırt ağrısından kurtulmak için rahatlama ve tedavi yöntemleri her zaman sandığınız gibi zahmetli olmayabilir. Doktorun önerisine ve sırt ağrısının şiddetine bağlı olarak seçilebilecek bir dizi tedavi seçeneği vardır. Bunlar, hamilelik sırasında sırt ağrısını azaltmak için ev ilaçları, tıbbi tedavi, yoga ve egzersiz, masaj ve fizyoterapi yöntemini içerir..

Evde Çözümler ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri:

Hamilelik döneminde sırt ağrısını tedavi etmek için kolay ve basit ev ilaçları yoktur. İşte birkaç ipucu.

1. Mola Verin:

Yürüyün, aksi halde ayakta durun ve en az saatte bir gerdirin. Seansın çok uzun sürmesi sırtınızın daha da fazla incinmesine neden olabilir. Siz de çok uzun süre ayakta durmamaya çalışın. Belirsiz bir şekilde, ayaklarınız üzerinde çalışıyorsunuz; alt sırtınızdan biraz baskı almak için bir ayağınızı alçak bir tabureye koymaya çalışın.

2. Sert Bir Yatak Kullanın:

Bu durumda hamileliğiniz boyunca sert bir yatak tercih edebilirsiniz. Bir vücut yastığı (en az 5 fit uzunluğunda) ayrıca stresi en aza indiren uyku pozisyonları bulmanıza yardımcı olabilir..

3. Isı Artı Soğuk:

Sırtınız için ısı artı soğuk kullanmak yardımcı olabilir. Belirsiz bir şekilde sağlık hizmeti sağlayıcınız kabul eder; günde birkaç kez 20 dakikaya eşit soğuk kompresler (örneğin, bir torba buz, aksi halde bir havluya sarılmış dondurulmuş sebzeler) koyarak ihale alanına uygulayın. İki veya üç gün sonra, ısıya geçin – ağrıyan bölgeye bir ısıtma yastığı, aksi takdirde sıcak su şişesi koyun. Hamilelikte ısıyı karnınızla ilişkilendirmemeye dikkat edin.

4. Annelik Kemeri:

Hamile kemerlerini online olarak veya bu konuda uzman olan herhangi bir alışveriş hattından kolayca satın alabilirsiniz. Esasen göbeğinizi yerinde tutan ve pelvik kuşağınızın gerilmemesini sağlayan destekleyici bir iç çamaşırıdır. Bu nedenle, göbeğiniz artık öne çıkıyorsa, kemerin göbek kaslarınızın yerine iyi bir ikame olarak çalışmasına izin verebilirsiniz..

5. Besleyici Diyet:

Tüm bu acıların dışında sağlıklı bir hamilelik istiyorsanız, diyetinizin yerinde olduğundan ve tüm karbonhidratların, yağların ve proteinlerin meyve ve sebzeleri kullanırken istiflendiğinden emin olmanız gerekir. Hamilelik sırasında sırt ağrısına en çok katkıda bulunan faktörlerden biri olduğu için kafeini hariç tutun..

6. Duruşunuzu Kurtarın:

Slouch, omurganızı zorlar. Çalışırken uygun duruşu kullanın, oturun, aksi halde uyumak üstün bir harekettir. Örneğin, dizlerinizin arasına sıkışmış bir yastıkla yan yatarak uyumak sırtınızdaki stresi azaltacaktır. Küçük bir masada otururken, bekletme için sırtınızın ucuna katlanmış bir havlu koyun; ayaklarınızı bir sürü kitap üzerinde gevşetin, aksi takdirde tabure yapın ve omuzlarınızın arkasında düz bir şekilde oturun.

Hamilelikte Sırt Ağrısı

7. Masaj:

Nazik masaj sırt ağrısını hafifletebilir, ancak etkileri geçici olma eğilimindedir. Partneriniz size bir masaj öneriyorsa, alt omurganızın gamzelerine ve ayrıca gamzelerinize yoğun bir şekilde masaj yapın. Bunlar kasılmalara ilham verebilecek akupunktur noktalarıdır..

8. Egzersiz ve Yoga:

Yoga, esnekliği artırmaya yardımcı olan ve hızlı ve kolay bir teslimat sağlayan iyi bir esneme egzersizidir. Doğum öncesi yoga, kegel egzersizleri ve esneme, kendinizi şımartmak için iyi olanlardan bazılarıdır. Sırt ağrısından kas gerginliği oluşturmaya kadar, hepsi kısa sürede serbest bırakılacaktır. Bu nedenle, büyüyen göbeğin bu dezavantajlarının sizi aşağı çekmesine izin vermeyin, bunun yerine bu hamilelik sırt ağrısı egzersizleriyle aktif ve sağlıklı olmayı seçin..

İşte size çok yardımcı olabilecek hafif egzersiz için bazı ipuçları,

 • Kas geliştirmeye ve sırtın daha iyi desteklenmesine yardımcı olmak için doğum öncesi yoga ve su doğumu dersleri üzerinde çalışın.
 • Dizler kalçaların altında, eller omuzların altında ve karın kasları yukarı doğru olacak şekilde kutu pozisyonunda oturun ve sırtınızı düz tutun. Tavana yakın bir yerde tekrar yükselin ve serserinin hafifçe gevşemesine izin verin. Yavaşça tekrar kutu pozisyonuna dönün. Kaslarınızı gevşetmek için bunu yavaşça yapın..
9. Doktordan Yardım:

Ayrıca bir doktordan tıbbi tedavi alabilirsiniz. Bunlar, sertifikalı bir sağlık uzmanı tarafından önerildiği gibi, hamilelik sırasında sırt ağrısı için oral ilaçlar ve fizyoterapi içerebilir..

10. Akupunktur:

Akupunktur, cildinize belirli noktalardan ince iğnelerin sokulduğu bir Çin tıbbı türüdür. Çalışmalar, akupunkturun hamilelik sırasında bel ağrısını gidermede etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Denemekten endişe ediyorsanız doktorunuzla onaylayın..

11. Fizyoterapi:

Doktorlar ayrıca şiddetli ağrı durumunda fizyoterapi seanslarına gitmenizi tavsiye edebilir. Sertifikalı bir profesyonel olmadan bu konuda kendiniz çalışmayın..

Hamilelikte Sırt Ağrısı İçin İpuçları:

Sebepleri ve çareleri bilmenin yanı sıra, sırt ağrısını tamamen önlemeye yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını da not etmek gerekir.!

 1. Topuklu ayakkabı giymeyin. Yalnızca mükemmel desteği olan ayakkabılar giyin,
 2. Eşyaları almak için belinizi tamamen bükmeyin. Çömelin, dizlerinizi bükün ve sırtınızı düz tuttuğunuzdan emin olun.
 3. Sandalyelere dik oturun. Her zaman belinizi desteklemek için bir yastık bulundurun.
 4. Uyurken yan yatmaya çalışın ve destek için karnınızın altına yastık koyun..
 5. Sadece sert bir yatak kullanın. Bu, hamilelik döneminde sırt için mükemmel destek sağlamaya yardımcı olabilir..
 6. Nasıl durduğunuzu, hareket ettiğinizi ve oturduğunuzu kontrol edin. Eğik pozisyonda olmayın.

Hamileyken Sırt Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalı:

İşte hamileyken şiddetli sırt spazmlarından muzdarip olduğunuzda doktorla konuşmanız ve danışmanız gereken zaman.,

 • Sırt ağrınız şiddetliyse ve ikinci veya üçüncü üç aylık dönemdeyseniz.
 • Ayrıca idrar yaparken ağrı ile birlikte vajinadan kanama ve ateşiniz var..
 • Yanlarınızda (kaburga altı) ağrınız varsa.
 • Bacaklarınızdaki veya serserinizdeki herhangi bir his veya hissi kaybederseniz.

Hamilelik sırasında sırt ağrısı çekmek oldukça göz korkutucu bir iş olabilir ve bu ipuçları ve çözümlerle rahat bir hamilelik geçirmenizi umarız. Bu ev ipuçlarının yanı sıra, aile doktorunuzun düzenli kontrolleri ile her zaman iletişim halinde olduğunuzdan emin olun..

Sırt ağrısını asla tek başınıza tedavi etmeyin. Bu kılavuz size yalnızca genel senaryoya ve hamileyken sırt ağrısının nasıl üstesinden gelineceğine dair bir fikir verir. En iyi ipuçları ve tedavi için sağlık uzmanınıza danışın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Sırt ağrısı hamileliğin erken bir belirtisi midir??

Cevap: Sırt ağrısı genellikle erken dönemlere göre geç gebelikte fark edilir. Bu nedenle, ilk aşamalarda hamile olmanın önemli ve önemli bir işareti değildir..

S2. Sırt ağrısı için hamilelik kemeri kullanmak güvenli midir??

Cevap: Annelik yardımı, genellikle kötü duruştan kaynaklanan bel ağrısı sorunlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Ancak tüm gün değil, günde sadece birkaç saat giyilmelidir. Kemerin ağırlığı artırabileceği ve daha fazla sırt ağrısına neden olabileceği kaydedilen vakalar da vardır. Vücut tipinize göre en iyi tavsiye için doktorunuza danışın..

S3. Hamilelikte uyurken sırt ağrısı nasıl giderilir??

Cevap: Şiddetli sırt ağrısı, birçok anne adayının özellikle uyurken sık görülen bir durumdur. Her zaman sadece uyurken sert ve geniş bir yatak kullandığınızdan emin olun. Ayrıca yan yatarken sırt ağrısını azaltmak için her iki bacağın yanına ve karın altına bir yastık yerleştirebilirsiniz..