Varisli Damarlar nedir ve hamilelikte Varisli Damarlar yaygın mıdır? Varisli damarlar, şişmiş, büyük mavi veya mor kan damarları, bacakların veya vücudunuzun alt kısımlarının yakınında bulunan damarlardır. Cildin yüzeyinde görünürler ve çoğu anne adayı bu durumdan etkilenir..

Fakat Varisli Damarlar hamilelik zamanı endişe verici midir? Nasıl dikkatli bir şekilde bakım yapılır ve bu şişmiş yüzeyleri tedavi etmek için izlenecek prosedür nedir? Size her şeyi anlatacağız. Hamilelik döneminde varislerle ilgili tüm bilimsel ve tıbbi gerçekleri, bunların neden olabileceğini, nasıl tedavi edileceğini ve daha fazlasını öğrenelim.!

varis hamilelik

Varis Nedir??

Bu durumun detaylarına girmeden önce, bahsettiğimiz Varisli Damarları tam olarak tanıyalım. Bu damarlar anormal şekilde şişmiş ve vücudun alt kısmına yakın bir yerde ip gibi görünen ağır mavi veya yeşil, mor damarlardır. En yaygın görünüm bacakların, pelvik bölgelerin, kalçaların ve başka yerlerde görülebilir..

Hamilelikte Varis veya Vulvar Varislerin durumu kadınlarda oldukça yaygındır. Bir araştırmaya göre, kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde hamilelik sırasında varis tespit edildiği söyleniyor (1). Ancak incelenmesi gereken şey, genellikle tedavi edilebilecek belirli bir durum aşaması bekleniyorsa veya kötüleşiyor mu?.

Gebelikte Varis Nedenleri?

Hamilelik döneminde kadının rahmi büyüdükçe vücudun alt kısmındaki damarlara olan baskı artar. Bu damarlar geri dönen ve kanınızın kalbe akmasına yardımcı olan damarlardır ve hamilelik sırasında üzerlerindeki basınç arttığında varis durumu ortaya çıkabilir. Durum hamile ve hamile olmayan kadınlar için ortaya çıkabilirken, çoğu durumda doğumdan sonra azalabilir veya kaybolabilir (2).

Diğer nedenler, hamilelik sırasında progesteron seviyelerinde bir artış ve hamile kadınlarda damarları genişleten kan seviyesindeki bir artışı içerebilir (3).

Hamilelikte Varis Belirtileri:

Çoğu zaman, Varisli Damarlar çok erken bir aşamada görülmeyebilir veya tespit edilemeyebilir. Büyüdüklerinde ve şiştiklerinde fark edilirler. Durumun ortak belirtileri aşağıdaki gibidir. (4)

 • Damarların ve bacakların yakınında ağrı, şiddetli ağrı ve ağırlık
 • Bacaklarda ve vücudun alt kısmında dolgunluk
 • Tükenmişlik
 • Görünür şişmiş damarlar
 • Pigmentasyon
 • Uyluk veya baldır yakınında kramplar
 • Kaşıntı
 • Bacakların huzursuzluğu

Belirtilerin kişiden kişiye değişebileceği bilinmelidir. Bununla birlikte, en yaygın ve düzenli semptomlar ağrı ve şiddetli ağrı, şişmiş damarlar ve dolgunluğu içerir..

Hamilelikte Varis Tedavisi Nasıl Yapılır??

Hamilelikte Vulvar Varis tedavisini öğrenmeden önce, durumun ciddiyetini belirlemek için gerekli muayeneler ve testler yapılır. Kan akışının ve basıncının kontrol edilmesi, şişme, vücut yüzey rengindeki değişiklikler vb. Teşhis ayrıca aile öyküsünün, önceki tıbbi kayıtların, aktivite düzeylerinin, ultrasonun ve röntgenlerin kontrol edilmesini de içerir..

Varisli damarlar için standart tedavi şunları içerir: (5) (6) (7)

 1. Basıncı ve şişmeyi azaltmak için kompresyon çorapları giymek. Bunlar, kalp bölgesine doğru hareket etmek için kanın sıkışmasına ve sığmasına yardımcı olur..
 2. Diğer tıbbi prosedürler, doktorların tavsiyesi ve gözetimi üzerine Flebektomi ve Skleroterapiyi içerir..

Hamilelikte Varisli Damarlar İçin Evde Tedavi Yöntemleri:

 • Bacakları düzenli olarak kaldırmak ve en az on beş dakika boyunca yukarı kaldırmak.
 • Obeziteyi azaltın ve kilo hamilelik sırasında varisli damarı rahatlatabilir.
 • Tedavi prosedürlerinde aktif ve formda kalmak çok önemlidir.
 • Her gün hatasız kısa bir süre yürümek veya yüzmek.
 • Bacakları mümkün olduğunca yukarıya doğru oturmak da ağrıyı azaltabilir ve varisli damarlar hamileliği sırasında ayaklarda rahatlama hissedebilir..
 • Doktorlar ve tıp uzmanları tarafından daha uzun süre oturmaya veya ayakta kalmaya devam edilmemesi tavsiye edilir..

Durum karmaşık değilse ve çoğu durumda varisler doğumdan birkaç ay sonra kaybolur. Bir yıl boyunca kaybolmazlarsa, doktorlar etkilenen damarı veya damarları çıkarmak için ameliyat önerebilir. Bazı kadınlarda varis durumunun yeniden gelişebileceği durumlar vardır ve bu durumda tedaviye devam edilmelidir..

Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir??

Varisli Damarların durumu tamamen önlenebilir olmayabilir. Hamilelikte varisleri nasıl önleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz! Durumdan kaçınmak tamamen mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, şişlik olması durumunda rahatlamanın yanı sıra kaçınmak için düzenli olarak alınabilecek ve takip edilebilecek bazı önlemler vardır. (8)

 • Bir yerde daha uzun süre oturmayın ve kalmayın. Her zaman hareket edin ve aktif kalın.
 • Ağır bir vücut ağırlığınız varsa veya desteğe ihtiyacınız varsa destek hortumu kullanın. Bacakların yakınında herhangi bir ağrı ve şişliği ihmal etmeyin veya görmezden gelmeyin..
 • Vücudun alt kısmında, özellikle bel ve pelvis bölgelerinde çok dar giysiler giyilmemelidir..
 • Ne pahasına olursa olsun topuklu veya yüksek ayakkabı giymeyin.
 • Sağlıklı ve yeterli bir diyet yapın – iyi lif içeriğine sahip yiyecekleri alın. Düzenli olarak sıvı ve meyve alın. Abur cuburdan kaçının ve iyi proteinli yiyecekler alın.

Yukarıda sıralanan önleme ipuçları ancak tedbir amaçlı olabilir. Ancak, durumdan kaçınmayı tamamen garanti etmezler..

Hamileyken Varisli Damarlar hakkında ne zaman doktora başvurmalıyım??

Varislerin ciddiyeti kişiden kişiye ve duruma göre farklılık gösterebilir. durumunda derhal doktorunuzu arayın veya herhangi bir tıbbi yardım alın.,

 1. Bacakların veya vücudun alt kısmının yakınında şiddetli ağrılar ve dayanılmaz ağrılar yaşayın.
 2. Bacakların yakınında yaralar geliştirin.
 3. Kramplarla birlikte kızarıklık veya ağır şişlik var.
 4. Cilt ciddi şekilde renk değiştirirse.
 5. Durumun günden güne kötüleştiğini fark ederseniz veya yaşarsanız.

Varisli Damarlar Ciddi midir??

Hamilelikte varis komplikasyonları olur mu diye düşünüyorsanız endişelenmeyin! Şişmiş veya varisli damarların durumu rahatsız edici veya kaşıntılı olabilir. Ancak, çoğu durumda şiddetli olmayabilirler. Çoğu tedavi seçeneği evde terapileri ve prosedürleri içerir ve durum doğumdan sonra bile ortadan kalkabilir..

Bununla birlikte, birkaç vakada ağrı, kramp ve kızarıklıkta kan pıhtıları olabilir. Bu durumda, acil müdahale gereklidir. Damarların yakınında gelişen ağır pıhtı ciddi komplikasyonlara neden olabilir, ancak bu tipik bir durum olmayabilir. Şişmiş damarlarınızın durumunu düzenli olarak fark etmeniz önerilir..

Hamilelik sırasında Varisli Damarların durumu, semptomları, nedenleri ve tedavi seçenekleri hakkında size yeterli bilgi verdiğinizi umuyoruz. Ne düşündüğünüzü bize bildirin! Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

SSS:

1. Varisli Damarlardan muzdaripseniz kaçınmanız gereken yiyecekler nelerdir??

Cevap: Varisli olanlar temiz ve sağlıklı beslenmek için aşağıdaki besinlerden uzak durmalıdır..

 • Kızartılmış yiyecekler, derin yağda kızartılmış yiyecekler ve yağlı yiyecekler
 • Ağır ve rafine karbonhidratlar
 • Eklenen şekerler ve rafine şekerler
 • Alkol ve sigara
 • Tuz ve ağır sodyum alımı

2. Hangi trimesterde varisli damarlar genellikle hamile kadınları etkileyebilir??

Cevap: Varisli Damarlar, hamilelik sırasında kadınların yaşadığı yaygın ve normal bir durum olsa da, çoğu kişinin hamileliğin ikinci trimesterinde şişlik ve ağrı yaşadığına inanılmaktadır..

3. Varis durumunu tespit etmek için genellikle hangi test veya tıbbi prosedür izlenir??

Cevap: Tıp uzmanları çoğunlukla bacaklarınızı, şişmiş bölgenizi muayene edecek ve kan akışının durumunu kontrol etmek için ultrason çekecektir. Bu, vücuttaki şişmenin ciddiyetini veya durumunu anlamanıza yardımcı olabilir..

Sorumluluk Reddi:

Varislerin hamilelikteki durumu ile ilgili bilgi ve rehber sadece bilgi amaçlı verilmiştir. Kendi kendine ilaç tedavisi üzerinde çalışmamanız ve daha fazla tavsiye, teşhis ve tedavi için derhal sağlık uzmanınıza veya tıp uzmanınıza danışmanız tavsiye edilir..