Hamilelik, yaptığınız şeylerde birçok kısıtlamaya sahip olacağınız bir zamandır. Evdeki veya yakın ve sevgili herkes, hamilelikte ne yiyip ne yememesi gerektiğini, ne tür egzersizler yapılması gerektiğini ve hangi egzersizlerden kaçınılması gerektiğini söyleyip duruyor. Kısıtlamaların ortaya çıktığı böyle bir aktivite yüzmektir. Birçok kişi hamile kadının yüzmesine karşı çıkıyor. Hamilelik sırasında yüzmek oldukça güvenli olmakla birlikte, aşırı yüzme anne karnındaki anne ve doğmamış bebek için tehlike oluşturabilir. Yüzme, hamilelikte sık görülen bacak ağrıları, kramplar gibi birçok ağrıyı hafiflettiği için hamilelikte yapılabilecek en iyi egzersizlerden biri olarak kabul edilir..

hamilelikte yüzme

Hamilelikte Yüzmek Güvenli mi?

Amerikan Jinekologlar ve Doğum Uzmanları Koleji, araştırmalarında hamilelikte düzenli egzersiz yapmanın hamile bayan ve anne sağlığına iyi geldiğini, yüzmenin hamilelikte yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri olduğunu belirtiyor. Ayrıca, sağlıklı bir ortamda ve belirli bir süre boyunca yaptığınız sürece, hamilelik sırasında yüzmenin tamamen güvenli olduğunu belirtmişlerdir. Su kayağı, tüplü dalış, düzenli dalış gibi su sporları yapmadığınızdan emin olun..

Hamileyken Nasıl Yüzülür:

Yüzmeye yeni başlıyorsanız veya yeni başlıyorsanız, bu egzersize başlamadan önce doktorunuza danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Başlangıçta, yavaşça başlayın ve vücudunuzu dinleyin. Kendinizi çok fazla zorlamayın, sonunda huzursuz olabilirsiniz ve hem sağlığınız hem de bebeğiniz için zararlı olan yorgunluğa neden olabilirsiniz. Sadece normal serbest stil yüzme yapın, yeni yüzme teknikleri denemeyin.

Hamilelikte Yüzmenin Sağlığa Faydaları:

Doktorlar hamilelik sırasında düzenli egzersiz yapmayı önerir. Yürümek, koşmak, spor yapmak gibi diğer tüm egzersizler gün boyunca sizi huzursuz edebilir. Yüzme, egzersiz yapmaktan keyif alacağınız bir egzersizdir, bunun yanında hamilelik sırasında bazı sağlık yararları da vardır..

1.  Sabah bulantısı hamile kadınların karşılaştığı yaygın sorunlardan biridir. Yüzme sabah bulantılarını hafifletebilir ve soğuk su kusma ve mide bulantısını biraz rahatlatır..

2. Hamilelik sırasında vücut ağırlığı normalden fazla artar, eklemlerde ve kemiklerde ağrı hissedersiniz. Yüzme, düşük etkili bir egzersiz şeklidir. Suyla çevrili hamile kadın, ekstra ağırlıktan vücut üzerindeki bir miktar baskıyı kaldırmaya yardımcı olacaktır..

3. Birçok hamile kadın geceleri uyumakta zorluk çektiğinden şikayet eder. Aerobik egzersizler yapmak geceleri daha iyi uyumanızı sağlar, yüzmek veya havuzda biraz zaman geçirmek size yardımcı olacaktır..

4. Yüzmenin hamilelik sırasında ayak bileği ve ayak şişmesini hafiflettiği söylenir. Suda biraz zaman geçirmek, sıvıları dokulardan damarlara geri itmeye yardımcı olur. Ayrıca yüzme, vücutta sürekli kan akışına yardımcı olur..

5. Hamilelik sırasında ruh hali değişimlerini tahmin etmek zordur. Bazen çok endişeli, depresif veya rahatsız edici hissedersiniz. Havuzda biraz zaman geçirmek ruh halinizi rahatlatabilir ve sizi herhangi bir gerginlik olmadan zinde tutar..

Hamileyken Yüzmede Ne Giymeli:

Yüzme için genel kıyafet genellikle dar olacaktır. Ancak hamileyseniz aynı kıyafete devam edilemez. Karnınız büyüdükçe, seçtiğiniz ekipman sizin ve içinizdeki bebek için rahat olmalıdır. Birçok satış noktası, hamile kadınlar için hamile mayoları da sunuyor. İki parçalı mayolar hamileyken size çok yakışacak..

Hamile Kadınlar için Yüzme Egzersizleri:

Yüzmek başlangıçta korkutucu veya ürkütücü olabilir, ancak bir kez yüzmeye başladığınızda veya bir kez alıştığınızda, kesinlikle keyif alacaksınız ve tüm gün rahatlamış hissedeceksiniz. Bunlar hamile bir kadın için önemli olan şeylerdir. Temel egzersizlerden bazıları şunlardır:

Yeni başlayanlar için:

Yüzmeyi biliyorsanız ve mavi ayda bir kez egzersiz yaptıysanız, hamileyken çok dikkatli olmalısınız. Havuzların çoğunda yeni başlayanlar ve en önemlisi hamileler için özel aerobik sınıfları vardır. Eğitmeninizi dikkatlice takip edin ve haftada 3 ila 4 gün 30 dakikadan fazla performans göstermediğinizden emin olun. Sizi nefes nefese bırakmayacak yavaş ila orta hızda tutmayı unutmayın. Pratik yapabileceğiniz vuruşlardan bazıları şunlardır:

 • İnme ve tarama: Serbest stil yüzme, hamilelik sırasında yapılacak en iyi ve daha güvenli olanıdır..
 • Çift sırtüstü: Sırtüstü yüzme sırt ağrınızı hafifletmenize yardımcı olabilir. Alternatif olarak her kolunuzu okşayarak geriye doğru yüzün.
 • Kurbağa vuruşları: Yüzen bir tahta alın ve ellerinizi üzerine koyun ve bacaklarınızı kurbağa gibi tekmeleyerek vücudunuzu öne doğru itin..
 • Sprint ve yavaş: Bir tur hızlı yüzün ve ardından nefesinizi tutmanıza yardımcı olabilecek bir toparlanma hızında yavaşça geri yüzün.

Orta ve İleri Seviye Yüzücüler için:

Hamilelikten önce, haftada bir veya iki kez kendi başınıza yüzme alışkanlığınız varsa ve tıbbi danışmanınız size yeşil ışık yakıyorsa, bebeğinizin yumruğu büyüdükçe düzenli yüzmenize katılmaya devam etmek kesinlikle güvenlidir. Nefes darlığını önlemek için sadece bir şeyi unutmayın; bebeğinizin nefesinin tükendiğinin bir tehlike işaretidir.

Bu antrenmanları favori yüzme vuruşlarınızı kullanarak veya farklı vuruşlar arasında geçiş yaparak deneyebilirsiniz:

 1. Her set arasında 10 ila 20 saniye dinlenme ile orta hızda 100 yard (4 tur) dört set. Turu bitirdiğinizde bir dakika boyunca gerin ve dinlenin.
 2. Formunuza odaklanarak altı set 50 yard (2 tur). Her set arasında 30 ila 40 saniye dinlenin. Turu bitirdiğinizde 2 dakika dinlenin.
 3. 100 yardlık on set (4 tur), hıza odaklanarak 1 ila 10 arası bir ölçekte yaklaşık yedilik bir çaba gösterin. Her set arasında 20 ila 40 saniye dinlenin. Turu bitirdiğinizde 2 dakika dinlenin.
 4. Yüzen bir tahta alın ve dört tur atın, sadece tekme atın.
 5. Yüzen tahtadan kurtulun ve soğumak için rahat bir tempoda dört tur daha yüzün.

Hamile Bayanlara Yüzme Sırasında İpuçları:

Egzersizlerden herhangi birinin yapılması sağlıklı bir doğum için yardımcı olur. Hamilelik sırasında yüzmeyi seçerseniz, izlemeniz gereken bazı ipuçları burada..

 • İlk üç aylık dönemde, sabah bulantısı, mide bulantısı ve kusmalardan kurtulmak için haftada üç gün en az 30 dakika yüzün..
 • İkinci üç aylık dönem, sabah bulantısını yeneceğiniz için genellikle balayı aşaması olarak adlandırılır. Bu aşamada, daha fazla egzersiz yapmak için cazip olacaksınız, ancak havuz ziyaretlerinizi ve havuzda geçirdiğiniz süreyi sınırlayın. Aşırıya kaçmayın çünkü bu sizi yorabilir.
 • Son üç aylık dönemde, büyük bir şişlik olsa bile, ruh halinizi iyileştirmek için yüzmeye gidebilirsiniz. Ancak havuzda önceki üç aylık dönemlere göre nispeten daha az zaman geçirin.

Hamile Kadınlarda Yüzme Sırasında Alınacak Önlemler:

Egzersizlerden herhangi birinin yapılması sağlıklı bir doğum için yardımcı olur. Hamilelik sırasında yüzmeyi seçerseniz, izlemeniz gereken bazı ipuçları burada..

 1. Mevcut tüm yüzme havuzları genellikle kaygandır. Düşmemek ve kendinizi yaralamamak için adımınıza dikkat edin..
 2. Rahat mayo bulun. Dar giysiler, su basıncı ile birlikte yumru üzerinde baskı uygulayabilir. Bu bebeğinizin içine zarar verebilir.
 3. 30 dakikalık yüzmenin 2 saatlik yürüyüşe eşit olduğu söylenir. Yüzerken susuz kalabilirsiniz. Bu nedenle bol su için ve susuz kalmayın.
 4. Yüzerken her zaman etrafınızda biri olduğundan emin olun. Yüzmede iyi olan bir arkadaşın veya kapalı birinin olması daha iyidir..

Yüzmeyi Ne Zaman Durdurmalı:

Yüzme sağlık için iyi olsa da, her şeyin sınırlamaları vardır. Aşırı yüzme, hamile kadında yorgunluğa, nefes darlığına neden olabilir. Sonuç olarak, hamile bir kadın olarak ne zaman duracağınızı en iyi siz anlarsınız. Eklemlerde, ayak bileğinde olağandışı ağrılar hissederseniz, yorgunluk ve nefes darlığı hissederseniz veya vajinal kanamanız varsa, yüzmeyi hemen bırakın ve doktorunuza başvurun..

Son olarak, hamileliğiniz boyunca yüzmenin oldukça güvenli ve sağlıklı olduğu söylenebilir. Yüzmek size sadece eklem ağrılarından bir miktar hamilelik rahatlaması sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size sağlıklı bir uyku, gelişmiş zindelik ve hamilelik sırasında sakin bir zihin sunar. Hamilelik döneminde yüzmek istiyorsanız yukarıda belirtilen ipuçlarını takip edin ve gerekli önlemleri alın. Hamilelik sırasında yüzmeyi planlamadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamileler klorlu suda yüzebilir mi??

Cevap: Bazı araştırmalar, klorlu suda yüzmenin anne ve bebeğin sağlığı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını söyledi. Klor içeren bir havuzda yüzüyorsanız, suyu yanlışlıkla tüketmediğinizden ve yüzdükten sonra banyo yaptığınızdan emin olun..

S2. Hamilelik sırasında nehirde veya kumsalda yüzmek güvenli midir??

Cevap: Bir nehirde veya kumsalda yüzmek, kontrolsüz su akışı nedeniyle güvensiz olarak kabul edilir. Derelerde vücudunuza zarar verebilecek bazı taşlar veya çakıllar olabilir veya etkisi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir..

S3. yüzmek hamilelik için zararlı mı?

Cevap: Yüzme hamilelik için hiç de fena değil. Bu makalede bahsedildiği gibi oldukça güvenlidir ve çok sayıda sağlık yararına sahiptir..

S4. Hamilelik sırasında yüzme öğrenebilir miyim?

Cevap: Evet, hamilelik sırasında yüzmeyi öğrenebilirsiniz. Amatör yüzmeyi öğrenmek yedi günden fazla sürmez. Hamilelikte yüzmek hamile kadının ve içindeki bebeğin sağlığı için oldukça faydalıdır..

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda ifade edilen görüşler sadece öneridir ve neden olabileceği yan etkilerden web sitesi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Herhangi bir şey planlamadan önce, özellikle hamileyken bir doktora danışmak daha iyidir..