Günlük rutininizin veya işinizin bir parçası olarak seyahat etmeniz gerekebilir ve bu nedenle “hamileyken uçabilir misiniz” sorusu ortaya çıkar. Bu sorunun cevabının altında yatan çeşitli koşullar var. Öncelikle sağlıklı bir hamileliğiniz varsa, birinci ve ikinci trimesterde uçmanız sizin için güvenlidir. Lekelenme, şeker hastalığı, erken doğum ya da yüksek tansiyon gibi hamilelikte uçuş kolaylığına engel olabilecek tıbbi sorunlar için doktor kontrolünden geçmeniz yeterlidir..

Kadınlarda Hamilelikte Uçmak Güvenli mi?

Hamileler Uçabilir mi??

Hamile kadınların uçması için en güvenli dönem genellikle ikinci üç aylık dönemdir, yani 14 ila 27. haftalar arasındadır. Bu süre zarfında sabah bulantısı neredeyse yok denecek kadar azdır ve enerji seviyeleri daha yüksektir. Hamilelik sırasında uçmak sizin için güvenlidir, ancak bazen bazı havayolları 28 haftadan fazla hamile olan kadınları taşımak veya buna izin vermek istemez çünkü her zaman erken doğum riski vardır. Bilet alırken hamile olup olmadığınız sorulmaz ancak kapıda görevliler sizi durdurabilir ve hamile olduğunuz için seyahat etmenize izin vermeyebilir..

Bu nedenle, hamilelik sırasında kadınların uçması güvenlidir ancak uçuş sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için önemli önlemler alınmalıdır, çünkü gemideyken ciddi bir şey olursa, hem sizin hem de bebeğiniz için ciddi komplikasyonlara neden olabilir..

Uçuş Sırasındaki Riskler:

 •  Hamilelik sırasında uçmak, kan pıhtılaşması ve varisli damarlar gibi tromboz riskinizi artırabilir.
 •  Uçuş sırasında doğal atmosferik radyasyona maruz kalmak, düşük yapma riskini ve ayrıca bebekte bazı anormallikleri artırabilir.
 •  Seyahat bir kadını strese sokabilir ve hamileliğinde komplikasyonlara neden olabilir
 •  Yurtdışına seyahat ederken enfeksiyon geliştirme riskleri vardır
 •  Çok yüksekten uçmak sabah bulantısını ve baş dönmesi veya rahatsızlık gibi diğer şeyleri tetikleyebilir.
 •  Koltuklarda rahat değilseniz, bu duruşunuzu engelleyebilir ve ağrılara neden olabilir.
 •  Kapalı bir alanda seyahat etmek boğulmaya neden olabilir ve bazen baş dönmesine de neden olabilir.

Hamilelikte Ne Kadar Geç Uçabilirsiniz??

Gebeliğin erken döneminde, yani birinci ve ikinci trimesterde uçmak daha güvenli olsa da, havayolları maksimumda kadınların hamileliklerinin 36 haftasına kadar seyahat etmesine izin verir, bazıları da bu süreyi 28 haftaya kadar sınırlayabilir, çünkü bu tarihten sonra erken doğum olasılığı her zaman bir olasılıktır ve belirli sağlık riskleri vardır. Ancak önlem olarak, hamilelik sırasında hava yolculuğuyla ilgili belirli düzenlemeler veya kısıtlamalar için bireysel havayolu şirketinizle görüşmelisiniz..

Hamilelikte Uçak Seçimi İçin İpuçları:

Hamileyken uçmak çok risklidir ve bu nedenle seyahatiniz için havayollarını seçerken aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmalısınız.

 •  Uzanırken ve dolaşırken kendinize kolaylık sağlamak için bir koridor koltuğu ayırtın
 •  Her zaman emniyet kemeri takmalısınız ve kemer kalçaların üzerinden veya karnın altından bağlanmalıdır.
 •  Mide bulantısına yatkınsanız, doktorunuzun yardımıyla uçuş sırasında bunu önlemek için ilaç isteyin.
 •  Herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmak için gaz ve gaz çıkarabilecek gazlı içecekler ve yiyecekler tüketmekten kaçının.
 •  Havayollarının içinde bulunduğunuz üç aylık döneme göre hamile kadınların seyahat etmesine izin verdiğinden emin olun.

Seyahat İçin İpuçları:

Uçarken aşağıdaki şeylere dikkat etmeniz gerekir-

 •  Hamilelik sırasında hava yolculuğu ile ilgili havayolu politikasını kontrol edin
 •  Uçuş sırasında, herhangi bir sarsıntı ve rahatsızlıktan kaçınmak için kemeri karnınızın altına bağlayın.
 •  Kendinizi yeniden yaşamak için ara sıra koridorda yukarı ve aşağı yürüyüşler yapın. Oturmanız gerekiyorsa, vücudunuzu rahatlatmak için ayak bileklerinizi ve kollarınızı sık sık uzatın.
 •  Yeterli miktarda dolaşımı sağlamak için bol ve rahatlatıcı giysiler giyin
 •  Kabindeki düşük nem seviyeleri dehidrasyona neden olabilir, bu nedenle seyahat sırasında dehidrasyonu önlemek için bol su ve sıvı aldığınızdan emin olun.
 •  Uçağa binmeden önce, daha sonra seyahat sırasında rahatsızlığa neden olabilecek gazlı içecekler ve gaz üreten yiyecekler tüketmekten kaçının.
 •  Önceden planlayın, gerekirse seyahatiniz sırasında obstetrik bakımı nasıl alacaksınız?
 •  Vakit geçirmek ve mide bulantısı veya baş dönmesi hissinden kendinizi uzaklaştırmak için yanınıza birkaç kitap alın.
 •  Mide bulantısı veya baş dönmesi hissettiğinizde bunları önlemek için kullanmak üzere birkaç sakızı elinizin altında bulundurun.

Hamilelikte uçmak riskli olabilir ancak doktor tavsiyesi ile gerekli önlemler alınırsa ve gerekli ilaç ve ilk yardımları da yanınıza alınız. Hamilelik sırasında ilk elden seyahat etmekten kaçının, çünkü beraberinde birçok risk taşır, ancak gerekli olsa bile, uçuş sırasında herhangi bir rahatsızlık veya sorun yaşamamak için gerekli önlemleri alın ve gerekli düzenlemeleri yapın..

Seyahate çıkmadan önce yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olun ve tüm testlerinizi yaptırın ve hamilelik sırasında seyahat etmenize izin veren doktorunuzun tavsiyelerini yanınızda bulundurun. Ayrıca seyahatinizi size uygun şekilde planlayın, böylece varış noktasında herhangi bir şey olursa derhal tıbbi yardım alabilirsiniz ve hamileliğiniz sırasında daha fazla sorundan kaçınabilirsiniz..

Uçmak, bebeğiniz ve sizin için bazı tehditler oluşturabilir, ancak bunlar kolayca önlenebilir. Komplikasyon durumunda uçmaktan tamamen kaçınılmalıdır. İçinizde başka bir hayat taşıdığınıza dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, bebeğinizin sağlığı kadar kendinizin de sağlığına dikkat etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Aptalca bir hata veya bir tür ihmal nedeniyle bir bebeği kaybetmek gerçekten cesaret kırıcı ve hatta yıkıcı olabilir. Bu nedenle, tüm önlemleri aldığınızdan ve ayrıca uzman bir tıp doktorunun değerli tavsiyelerini aldığınızdan emin olun..