Meyve pazarına düzenli bir ziyaretçiyseniz, kahverengi renkli, tüylü görünümlü meyveler fark etmiş olmalısınız. Bunlara, Yeni Zelanda ve Çin’e özgü olan Kivi meyveleri denir. Kivi kuşlarının görünümüne benzemelerinden dolayı Kiwis olarak adlandırılırlar. Kivi meyveleri, benzer bir lezzet profiline sahip oldukları için “Çin Bektaşi Üzümü” olarak da adlandırılır. Sağlıklı bir vücut için çok önemli olan C, E ve Folat gibi besinlerle yüklüdürler. Bu nedenle kivi meyveleri, fetüsün gelişiminde olumlu sonuçlar gösterdiğinden hamile kadınlar için şiddetle tavsiye edilir. Bu yazıda, Kivi meyvesinin hamilelik sırasındaki harika faydalarını inceleyeceğiz ve olası yan etkilerini de anlayacağız..

hamilelikte kivi

Kivi Meyvesi Nedir??

Kivi’nin hamileler için faydalarından bahsetmeye başlamadan önce, Kivi meyvesinin ne olduğunu anlayalım! Kivi, tüylü tüylerle kaplı kahverengi veya sarı tenli oval şekilli meyvelerdir. Meyvenin içinde, tonlarca küçük siyah yenilebilir tohum ile yeşil veya koyu sarı renkli hamur göreceksiniz. Kivi meyvelerinin tadı tatlı ve keskindir, bu da onları hamile kadınların kararsız damaklarına uygun hale getirir..

Kivi Meyvesi Hamileliğe İyi Gelir mi??

Kivi, zengin bir C ve E vitamini kaynağı olduğu için genellikle bir “besin santrali” olarak kabul edilir.  İz mineraller, diyet lifi, antioksidanlar, folik asit, potasyum vb. İçerir. Bu meyve beynin ve bilişsel gelişimine yardımcı olur. yüksek miktarda folat sayesinde fetus. Bu meyvenin düzenli olarak alınması cildi beslemeye yardımcı olabilir ve ayrıca C ve E Vitamini ile bağışıklığı artırabilir..

Kivi Meyve Besin Değerleri:

Aşağıdaki, 100 gram porsiyon başına Kivi meyvelerinin besinsel dağılımıdır..

 • Toplam Kalori – 61
 • Toplam yağ – 0,5 gr
 • Potasyum – 312 mg
 • Sodyum – 3 mg
 • Toplam karbonhidrat – 15 gram
 • Diyet lifi – 3 gram
 • Şeker – 9 gram
 • C vitamini – %154
 • B6 vitamini – %5
 • Kalsiyum– %3
 • Magnezyum – %4
 • A vitamini – %1

Bu meyve vitamin yüklü olduğu için hamile bir annenin diyetine dahil edilmelidir. Çeşitli faydaları olduğu için hamile kadınlar için çok faydalıdır..

Hamilelikte Kivi Nasıl Yenir??

Kivi meyvesi Hindistan pazarında nispeten yeni olduğu için, nasıl yenileceğine dair pek çok soru var. Kiwifruit’in önce üst tabakası çıkarılmalıdır. İçindeki yeşil hamur bütün olarak tüketilebilir veya dilimler halinde kesilebilir. Kivi meyve suyunu evde bile yapabilir ve kivi meyvelerini salatalara ekleyerek tadı güzelleştirebilirsiniz..

Hamilelikte Ne Kadar Kivi Yiyebilirim??

Kivi’yi hamilelikte tüketmek için herhangi bir kısıtlama sınırı olmamasına rağmen günde 2-3 adet meyve tüketilmesi tavsiye edilir. “Her şeyin fazlası kötü olabilir” dedikleri gibi, hamilelik sırasında kivi meyvesini aşırı yemek sağlık sorunlarına ve rahatsız edici durumlara yol açabilir..

Kivi Meyvesinin Hamilelikte İnanılmaz Faydaları

Kivi Meyvesinin Gebelikte Faydaları:

Kivi’nin hamilelik sırasında sağlığa sağladığı en önemli 10 faydaya bir göz atalım:

1. Kardiyo Damar Sağlığını Korur:

2 veya 3 kivi tüketimi, kanın incelmesine ve yağ içeriğinin azalmasına yardımcı olarak kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur. Kivi meyvelerinde bulunan yüksek potasyum seviyeleri, kan basıncını etkili bir şekilde azaltabilir ve ani atakları önleyebilir. Kivi meyve suyunun kalbi koruma konusunda Aspirin tabletleri ile aynı etkilere sahip olduğu da kanıtlanmıştır.!

2. Büyük Folik Asit Kaynağı:

Hamile bir kadın, gebeliğin ilk aylarında fetüsün sağlıklı gelişimi için diyetinde yaklaşık 400 mg – 800 mg folik asit gerektirir. Hamilelikte kivi yemek, fetüste bilişsel gelişime yardımcı olabilir ve ayrıca herhangi bir nöral kusuru önleyebilir. Bu nedenle anne adaylarına günde en az bir Kivi meyvesi almaları tavsiye edilir..

3. Temel Besinlerin bir güç merkezi:

Portakala kıyasla daha fazla C vitamini içerir ve ayrıca bütün olarak çok miktarda potasyum içerir. Aynı zamanda bol miktarda E Vitamini içerir. Dolayısıyla bu meyvenin tüketimi cilt için çok sağlıklıdır ve ayrıca bebeğe gerekli vitamin ve besinleri sağlar. Kivi meyveleri ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve vücudu enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur..

4. Kemikleri Güçlü Tutar:

Mükemmel bir K vitamini kaynağıdır ve bu nedenle güçlü kemiklerin gelişimine yardımcı olur. Vücudun iyileştirici gücünü arttırır ve kanın pıhtılaşmasını azaltır. Hamilelik sırasında vücut tarafından yeterli miktarda K vitamini gereklidir çünkü doğum sürecinde vücut çok kanar. Aşırı kan kaybı çok tehdit edici olabilir.

5. Bağ Dokularının Büyümesine Yardımcı Olur:

C vitamini bağışıklığı artırır ve vücutta bağ dokularının oluşumundan sorumlu kolajen-elastik benzeri malzeme üretir. Büyüyen bebeğe vücudundaki bağ dokularının gelişimi için gerekli besinleri sağlar..

6. Vücudu Serbest Radikal Hasarlardan Korur:

Kivi meyveleri, oksidasyon nedeniyle hücre hasarını azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Özellikle anne adaylarında oksidatif stres riskleri yüksektir ve bu da kivilerin etkili bir şekilde üstesinden gelebilmektedir. Yüksek miktarda C Vitamini ayrıca hücrelerin onarılmasına yardımcı olur ve yeni büyümeyi teşvik eder..

7. Kadınların Karnındaki Çatlak Riskini Azaltır:

Araştırmalar, bu meyvenin düzenli tüketiminin bebeğin doğumu sırasında çatlak riskini azalttığını kanıtlıyor. Cildin elastikiyetinden sorumlu olan kolajen oluşumunu iyileştirir. Böylece, çatlakların şansı önemli ölçüde azalır. Ayrıca kivi yemenin yanında karın bölgesine nemlendirici krem ​​kullanılması tavsiye edilir..

8. Doğum Kusurlarını Önler:

Bir bebeğin sinir sisteminin gelişimi için çok önemli olan B9 adı verilen B tipi vitamin açısından zengindir. Bu folatın eksikliği, bir bebekte doğum sırasında çeşitli kusurlara neden olur. Spina Bifida, vücudunda B9 eksikliği olan bebeklerde görülen bir hata türüdür. Folat yüzdesi yüksek olan kivi meyveleri bu tür sorunların önlenmesine yardımcı olabilir..

9. Fetüsün Beyin ve Bilişsel Gelişimine Yardımcı Olur:

Bu meyve çok iyi bir folat kaynağı olduğu için yeni başlayanlarda nötr kusurları önler ve erken yaşta beyin gelişimine yardımcı olur. Bu nedenle tüketim, bekleyen bir anne için son derece yararlıdır..

10. Sindirimi Destekler:

Kivi meyveleri, hamile bir kadının ağrılı kabızlıkla başa çıkmasına yardımcı olan yüksek miktarda diyet lifi içerir. Meyveyi düzenli olarak yemek, daha iyi sindirime, düzgün bağırsak hareketlerine ve şişkinlik, gaz vb. rahatsızlıklardan kurtulmaya yardımcı olabilir.  Ayrıca, Kivi meyvesi, genel Bağırsak sağlığını iyileştirmek için probiyotik bakterilerin büyümesini teşvik eden prebiyotikler içerir..

Kivi Meyvesinin Hamile Kadınlar İçin Yan Etkileri:

Kiwifruit’in hamile kadınlar için pek çok faydası olsa da, özellikle Kiwifruit’e alerjisi olan kişiler için olası bazı yan etkileri akılda tutmak önemlidir:

 • Kaşıntılı boğaz
 • Boğazda şişme
 • şişmiş dil
 • Kaşıntılı ağız
 • Yutma ile ilgili sorun
 • Asit Geri Akışları
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Mide bozukluğu

Kivi meyveleri hakkındaki bu gerçekler inanılmayacak kadar iyi değil mi? Teslimat tarihi yaklaşırken, küçük çocuğunuzun iyiliğini sağlamak için sağlıklı beslenmeye odaklanmanın zamanı geldi..

Reçeteli ilaçları ve takviyeleri almanın yanı sıra, besinleri doğal kaynaklardan almak harikalar yaratabilir. Bu nedenle, doktorunuzla konuşmanın ve hamilelik sırasında Kivi’nin güvenliğini kontrol etmenin zamanı geldi. Bir onay alırsanız, güzel ve sağlıklı bir bebeği karşılamak için bu lezzetli meyvelerin tadını çıkarın.!