Hamile olduğunuzu mu öğrendiniz? Mutlu olmak yerine hayal kırıklığına uğramış ve gergin mi hissediyorsunuz? Yalnız değilsin! Pek çok kadın, fiziksel ya da psikolojik olarak bir bebek için yeterince hazırlanmadıklarında aynı duyguları yaşarlar. İster kazançlı bir kariyer, ister sağlık sorunları veya başka herhangi bir nedenle olsun, kürtaj için ev ilaçları size istenmeyen hamilelikten kurtulmanın bir yolunu verebilir..

Bu rotayı almaya istekliyseniz, bu makale ona daha iyi hazırlanmak için kapsamlı bir rehber görevi görür. İki tür Kürtaj yöntemi arasında seçim yapabilirsiniz – tıbbi ve cerrahi prosedürler, ev ilaçları kullanarak kendi kendine kürtaj. Kürtajın olası yararları, riskleri ve yan etkileri için doğal çözümler hakkında derinlemesine bilgi edinelim. ve ayrıca, kürtaj sonrası iyileşme ipuçları ve işaretleri için ev ilaçları hakkında bilgi edinin..

kürtaj için en iyi ev ilaçları

Kürtaj Nedir:

Kürtaj, canlı bir çocuk olarak doğmadan önce fetüsün veya embriyonun kasıtlı olarak dışarı atılması girişimidir. Kürtajın diğer adları ise kürtaj ve fetisiddir..

(Kürtaj ve Düşük)

İnsanlarda, tüm gebelik süresi yaklaşık 39 haftadır, bu sürenin ilk 8 haftası embriyo aşaması, geri kalanı cenin aşamasıdır. Bazı kadınlar, embriyo veya fetüs doğal olarak atıldığında “düşük” olarak adlandırılan doğal bir kürtaj olabilir. Gerçek kürtaj terimi, yalnızca hamileliği gönüllü olarak sonlandırmak için belirli yöntemlerle harici olarak uyarıldığında geçerlidir. Bu, 20 hafta veya fetal ağırlık olan canlılık aşamasından önce yapılabilir. <500 gram

Kürtajdan bahsetmişken, terimleri de anlamamız gerekiyor – Tam kürtaj ve Kaçırılan kürtaj.

 • Fetüs tamamen rahimden çıktığında ve başarılı bir vaka olarak adlandırıldığında tam bir kürtaj meydana gelir..
 • Kaçırılan kürtajda fetüsün tamamı veya bir kısmı rahim içinde kalarak enfeksiyonlara neden olur. Bu durumda cerrahi müdahale şarttır.!

Kürtaj Tarihi:

Kürtajın modern zaman kavramı olduğunu düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz! İsteyerek kürtaj olarak da adlandırılan bilinen en eski gönüllü kürtaj vakaları Mısır döneminde kaydedilmiştir. Yorucu işçilik, karına sıcak su dökmek gibi cerrahi olmayan ağır uygulamalar kadınların zamansız ölümlerine neden oldu. Ancak, tıbbi bilginin gözlemlenmesi ve ilerlemesiyle, bu barbarca uygulamalar yerini kanıtlanmış bilimsel yöntemlere bıraktı..

Aslında, birçok tarihçi 1920’lerde kürtajın gerçek doğum sürecinin kendisine kıyasla ölümcül bir prosedür olduğunu düşünüyor. Güvenli kürtaj kavramı ancak bu dönemden sonra ortaya çıktı. Kadınların bıçaklama, kaynar su üzerinde oturma gibi tehlikeli uygulamalara girişmeleri yerine eğitimli ebeler gözetiminde kürtaj yaptırıldı. 1970’lerde, tıbbi kürtaj ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıldı ve hamileliği iptal etmek için tıbbi haplar kullanıldı..

Bugün, anne veya bebeğin üç aylık dönemine ve sağlık durumuna göre benimsenen çok çeşitli kürtaj prosedürleri bize sunulmaktadır..

Kürtaj Doğru mu:

Kürtajın yasal ve yasadışı yönlerini bir kenara bırakırsak, birçok insan bu uygulamanın değerli bir insan yaşamının ve geleceğinin zorla sonlandırılmasını içerdiğini düşünüyor. Bu, kürtajın tamamen yasaklanması gerektiği anlamına gelmez, çünkü kürtajlar yalnızca annenin yaşamı için bir tehlike veya bebek için potansiyel bir risk olduğunda belirli durumlarda haklı görülebilir. Kişisel, finansal veya profesyonel başka herhangi bir neden, ahlaksız ve masum bir insanın mağdur edilmesi olarak kabul edilir..

“Önlemek tedavi etmekten daha iyidir” dedikleri gibi, hayatınızı korumak ve sizi ahlaki suçluluktan kurtarmak için kürtaj en iyi şekilde önlenir. İstenmeyen gebelik riskini azaltmak için hap, prezervatif vb. gibi güvenli bir doğum kontrol yöntemi seçebilirsiniz..

Kürtaj Türleri: Tarihçesi ve Nedenleri

Kürtajın Farklı Türleri:

Daha önce tartışıldığı gibi, Hindistan’da hamileliğin 20. haftasında bu üç kategoriye giren çeşitli kürtaj prosedürleri mevcuttur:

 • Güvenli Kürtaj: Ebeler, eğitimli sağlık profesyonelleri ve kanıtlanmış tıbbi yöntemlerle yapılır..
 • Daha Az Güvenli Kürtaj: Hap gibi güvenli yöntemlerle yapılsa da, uygun gözetim ve bilgi olmadan yapılır..
 • En Az Güvenli Kürtaj: Tanınmayan yöntemlerle yapılan invaziv kürtaj ameliyatı gibi hayatı tehdit eden prosedürleri içerir..

Kürtajın sınıflandırmasını anladığınıza göre, şimdi Hindistan’da yürütülen Güvenli Kürtaj adlarından ve prosedürlerinin bazılarına, hamilelik aşaması ve maliyetle ilgili ayrıntılarla birlikte bakalım:

1. Erken Ameliyatsız Kürtaj:

Bir ön ev testi veya tarama ile hamileliğin onaylanmasından sonra, erken bir non-invaziv yöntemi tercih edebilirsiniz. Birkaç saat içinde doğmamış fetüsü ortadan kaldırmak için pelvik ağrı, kramplar, kanama ile sonuçlanan kimyasal bir kürtaj ilacı verilecektir..

 • Ne Zaman Mümkün? 2-10 Hafta Gebelik
 • Gerçekleştirme Süresi: Sonuçlar bir gün içinde olabilir
 • Yaklaşık Maliyet: 500-1000 INR

2. Vakum Aspirasyonu:

Bu prosedürde rahim ağzı bölgesine yakın bir yere lokal anestezik enjekte edilir ve bir tüp yerleştirilir. Plasenta daha sonra bir kürtaj vakum makinesi ile emilir ve tüm uterus temizlenerek herhangi bir iz kalmaz..

 • Ne Zaman Mümkün? 2-12 Hafta Gebelik
 • Gerçekleştirme Süresi: 5-10 Dakika
 • Yaklaşık Maliyet: 2000-3000 INR

3. Genişletme ve Tahliye:

Yöntem genel anestezi altında gerçekleştirilir, ardından serviks nazikçe açılır. Emme ve forseps ile kürtaj kullanılarak, fetüs ve plasenta, çocuğun vücudunun kesilmesini de içeren rahimden çıkarılır..

 • Ne Zaman Mümkün? 13-21 Haftalık Gebelik
 • Gerçekleştirme Süresi: 30 Dakika
 • Yaklaşık Maliyet: 2000-30.000 INR

4. İşgücü İndüksiyonu:

Bu yöntemde anne hastaneye yatırılır ve erken doğumu tetiklemek için bir ilaç verilir. Kasılmalar, fetüsü dışarı itmek için yaklaşık 2-4 saat içinde gelişir. Bununla birlikte, herhangi bir plasenta izinin ortadan kaldırılması için bunu bir kürtaj operasyonu takip etmelidir..

 • Ne Zaman Mümkün? 16-21 Haftalık Gebelik
 • Gerçekleştirme Süresi: 2-3 gün hastanede kalmayı içerir ve gerçekleştirmesi birkaç saat sürebilir.
 • Yaklaşık Maliyet: 5000-30.000 INR

İkinci üç aylık dönemi geçtikten sonra, kürtaj yaptırmak vücudunuz için zor ve tehlikeli olabilir. Sadece aşırı kaçınılmaz durumlarda, bebeği çıkarmak için bir sezaryen yapılır. Yukarıdaki kürtaj yöntemlerinin ve türlerinin, bir doktorun veya eğitimli bir sağlık uzmanının sıkı rehberliği ve gözetimi altında gerçekleştirildiğini unutmamalısınız..

Dünyada Ortalama Kürtaj Oranı Nedir:

Birçok ülkede olduğu gibi, küresel olarak ülkeler arasındaki kürtaj oranları hakkında yorum yapmak karmaşıktır. kürtaj yasadışı, numaralarını belgelemeyin. BM’nin Dünya Kürtaj Politikaları Raporlarına göre, kürtaj oranı 15-44 yaş grubundaki 1000 kadın üzerinde yapılan kürtaj sayısı alınarak ölçülmüştür. Bu rakam, herhangi bir müdahale olmaksızın gerçekleşen ve normal tabirle düşük olarak adlandırılan Spontan kürtajları kapsamayabilir..

Hızlı Kürtaj Gerçekleri:

 • Bir araştırma, Rusya’nın en yüksek kürtaj oranına sahip olduğunu ve 1000 kadından 37,4’ünün hamileliğini sonlandırdığını ortaya koydu. Bu ülkeyi 28,9 ile Küba, 27,4 ile Kazakistan izledi..
 • 2018 yılına kadar yılda yaklaşık 15,6 milyon kürtajın bildirildiği endişe verici bir rakam olduğu için Hindistan’da daha da şok edici. Bu sayı, 1990’da bildirilen 1,4 milyondan önemli ölçüde düşen ABD’deki rakamlardan çok daha yüksek. Ayrıca , güvenli olmayan ve hijyenik olmayan uygulamalar nedeniyle günde ortalama 13 ölümün kürtaj nedeniyle gerçekleştiği tahmin edilmektedir..

Hindistan’da Kürtaj Yasal mı:

1970 yılına kadar, kürtajı desteklemek veya denemek suç olarak kabul edildi ve 7 yıla kadar hapis ve ağır para cezalarını içeriyordu. Ancak, soru – En azından kabul edilebilir durumlarda kürtaj yasal olmalı mı, 1971’de Hindistan’da Kürtaj Yasasına yol açtı..

Hindistan, bazı durumlarda kürtajın yasal olduğu birçok ülkeden biri. Kürtaj yönergelerine göre, bir kadın, kürtajın yasal olduğu 20 haftadan önce, haplar veya DSÖ tarafından önerilen yöntemler gibi çeşitli prosedürleri kullanarak hamileliğini sonlandırmayı seçebilir. 20 haftalık dönemden sonra, yani ikinci trimesterden sonra. Kürtaj yapmak için geçerli sebepler belirterek mahkeme izni gerekir.

Kürtajın Ana Nedenleri:

Hintli kadınların, dünyanın en yüksek bebek öldürme oranlarından birine katkıda bulunan, kendi kendine kürtaj veya tıbbi kürtaj yaptırmalarının birçok nedeni vardır. Bunların çoğu, bu sürece karşı sıkı kurallar getirilmesine rağmen, tarama yoluyla fetüsün cinsiyetinin açıklanmasından sonra seçici cinsel kürtajlardır..

Diğer zorluklar olabilir

 • finansal problemler
 • evde destek eksikliği
 • zorla seks
 • genç gebelikler
 • evlilik öncesi seks
 • kariyer zorlukları
 • toplumsal baskılar
 • ek sorumluluklar alma isteksizliği.

Alternatif İlaçlarda Kürtaj İlaçları:

Piyasada bulunan kürtaj hapları, iki farklı ilaç türü – mifepriston ve misoprostol – kullanan Allopati veya İngiliz tıbbındandır. Bunlar çeşitli marka isimleri altında satılmaktadır. Homeopati ve Ayurveda gibi alternatif ilaçların da isteyerek kürtaj için farklı çözümleri vardır..

Kadının sağlığına, yaşına ve mevcut durumuna göre reçete edildiğinden, kürtaj için reçetesiz satılan Homeopatik ilaçlar yoktur. Ayurveda ile kürtaj, hamileliği erken evrelerde sonlandıran bir dizi bitkisel karışımla da mümkündür. Kürtaj için özel bitkisel ilaçlar hakkında bilgi edinmek için doktorlara bile danışabilirsiniz..

Evde Kürtaj Çözümleri: Erken Haftalarda Denemenin 13 Güvenli Doğal Yolu

Evde yapılabilecek doğal kürtaj yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, hamileliğin 1. ve 2. trimesterinde kürtaja neden olmak için 10 risksiz ev çaresini bir araya getirdik. İşte detaylar: (1 & 2)

Kürtajda Evde Kullanılan İlaçlar Etkili midir??

Ameliyatsız yöntemler, hastanelere veya sağlık birimlerine erişimin sınırlı olduğu durumlarda doğal kürtaj yöntemleridir. Hamileliği iptal etmek için kullanılan ev ilaçlarının çoğu, herhangi bir bilimsel kanıtla desteklenmez ve yalnızca belirli kişilerin kişisel deneyimlerine dayanır. Bu ilaçlar, kürtajı tetikleme etkinliğine sahip otlar ve doğal maddeler kullanır. Bununla birlikte, bitkisel yöntemlerden bazıları yaşamı tehdit eden risklere sahip olduğundan, güvenlikleri ve etkinlikleri büyük ölçüde tartışma konusu olmaya devam etmektedir..

Kürtaj için ev ilaçlarını kullanmanın potansiyel tehlikeleri şunlardır:

 • Eksik veya kaçırılmış kürtaj nedeniyle oluşan ağır kanama.
 • Enfeksiyonlar, eğer herhangi bir harici araç takılırsa
 • Bitkisel karışımların aşırı dozuna bağlı toksisite
 • bileşenlerin kontaminasyonu

Kısacası doğal kürtaj yöntemleri tehlikelerden arınmış değildir. Bu nedenle, yaşadığınız yerde tıbbi tesisleriniz yoksa doktor tavsiyesi almanız önerilir..

evde kürtaj ilaçları

Doktorlar Evde Kürtajı Destekliyor mu??

Tıbbi kurumların kürtaj için ev ilaçlarını gerçekten destekleyip desteklemediğini belirlemek için sertifikalı doktorlar ve hastaları arasındaki gerçek konuşmaları inceledik. İşte çıkarabileceğimiz şey:

-> 8 haftalık hamileliği olan kadınlar, birkaç jinekologa, fetüsü iptal etmek için herhangi bir güvenli evde çareyi takip edip edemeyeceklerini sordu. Toplumsal baskılar ve ifşa olma korkusu nedeniyle kliniğe başvurmaktan endişe duyuyorlar. Bu, çoğu doktorun ortak yanıtıdır:

Ev ilaçları kullanılarak yapılan kürtajlar sadece etkisiz değil aynı zamanda tehlikelidir. Uygun bilgi eksikliği bir kadının sağlığını tehdit edebilir ve istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir. Tıbbi düşükler güvenli, yasal ve sonuç odaklıdır.

-> Diğer bazı kadınlar, hamilelik için çiğ papaya ve tarçının etkinliği hakkında sorular sormak için birkaç doktora başvurdu. Bu yöntemlerin doğal olduğuna ve dolayısıyla minimum risk taşıdığına inanıyorlar. Ama doktorlar aksini söylüyor!

Papaya ve Tarçın gibi çareler başarısızlığa oldukça yatkındır ve sadece 1-2 vakada işe yarar. Başarılı bir hamilelik sağlamanın tek yolu, bir doktora başvurmak ve kürtaj süreci hakkında tavsiye almaktır..

-> Birkaç hasta evde hamilelik kiti kullanarak hamilelik için pozitif test yaptı. Doktorlara bu testin kürtaj için yeterli olup olmadığını sordular mı? Evet ise, bunu yapmanın doğru yolu nedir?

Evde Gebelik Kiti, hamileliği doğrulamak için idrar örneğinizi kullanır. Ancak, genellikle yanlış-negatif veya yanlış-pozitif gibi yanıltıcı sonuçlar verirler. Bu, kadınların hamile olabileceği anlamına gelir, ancak sonuçlar aksini veya tam tersini gösterir. Daha güvenli olmak için, hamilelik durumunuzu ve yaşınızı öğrenmek için bir doktor kliniğinde ultrason taraması yaptırmalısınız. Buna dayanarak, doktor tarafından uygun prosedürler önerilecektir..

evde doğal olarak kürtaj

İstenmeyen hamileliği erken haftalarda ve aylarda sonlandırmanın doğal evde kürtaj yollarını burada biliyorsunuz:

1. Kürtaj için Papaya:

Hamileliği sonlandırmak için ev ilaçları

Papaya, istenmeyen gebelikler için en yaygın kullanılan ev ilaçlarından biridir. Hem olgun hem de çiğ papaya kürtaj için tüketilirken, daha güçlü olan çiğ olanıdır. Olgunlaşmamış meyve, yüksek miktarda prostaglandin ve oksitosin içeren Lateks adı verilen beyaz bir sıvı içerir. Bu ajanlar, meyve olgunlaştığında azalan kürtaj indükleyici özellikler göstermiştir. Hamile kadınların doğuma kadar ondan uzak durmalarının neden tavsiye edildiğine şaşmamalı..

2. Kürtaj için Ananas:

erken kürtaj için ev ilaçları

Ananas, kürtaj için iyi ev ilaçlarından biridir. Çalışmalara göre Ananas, fetüsü dışarı atmak için serviksi yumuşattığı bilinen Bromelain adlı bir enzim içerir. Bu sadece hamileliğin erken evresinde işe yarayabilir. Ayrıca, ananas meyvesi veya suyunun etkinliğine dair uygun bir kanıt yoktur, ancak bazı araştırmalar ananas ekstraktının uterotonik bir aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir..

3. Kürtaj İçin Susam:

evde güvenli kürtaj

Susam tohumları, kürtaj için en güvenli Hint ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Gece boyunca ıslatılır ve hızlı sonuçlar için balla birlikte tüketilir. Etkili olduklarına dair yeterli kanıt olmamasına rağmen, belirli bir dozda susam tohumlarının kasılmaları uyarmak için vücut ısısını artırabileceğine inanılmaktadır. Diğer ev ilaçlarının aksine, bu bileşen, istisnai olarak yüksek miktarlarda alınmadığı sürece yan etkilerden büyük ölçüde aridir..

4. Kürtaj İçin Maydanoz:

evde gebelik haftasında kürtaj

Maydanoz, kürtaj için en iyi evde çare olarak kabul edilir. Birçok kişi Maydanoz çayının bazı dozlarda alındığında kasılmaları tetikleyebilen ve fetüsü ortadan kaldırabilen bitkisel bir kürtaj yöntemi olduğuna inanır. Bazı araştırmalar, bitkinin kürtaja katkıda bulunduğunu, ancak uçucu yağları nedeniyle birçok toksik etki gösterdiğini gösterdi. Ayrıca dünya çapında kadınların Maydanoz’u bu amaçla kullanmaya çalıştıkları için hayatlarını kaybettikleri vakalar rapor edilmiştir. Rahim spazmlarını uyarmak için vajina bölgenize maydanoz yaprağı koymak da tehlikelidir..

5. Kürtaj için C Vitamini:

kürtaj için ev ilaçları

C vitamininin güçlü bir antioksidan ve bağışıklık güçlendirici olduğunu hepimiz biliyoruz. 1970 tarihli bir Rus dergisine göre, bu besinin düşük yapma özelliği, kapsamlı bir araştırmadan sonra ortaya çıktı. Yüksek miktarda C vitamini takviyesi almanın vücutta ani bir östrojen seviyesi pompasına yol açarak düşüklere yol açtığı bilinmektedir..

6. Kürtaj için Akasya Bölmeleri:

kürtaj için doğal çözüm

Akasya bir çiçekli bitki türüdür ve kabukları kürtaj için doğal bir tedavidir. Nasıl çalıştığına dair yayınlanmış güçlü bir kanıt bulunmamakla birlikte, birçok kişi daha hızlı sonuç almak için akasya kabukları ile muz filizlerinin bir karışımını kullanır. Her iki bileşen de eşit miktarlarda güneşte kurutulur ve toz haline getirilir. Bu karışım şekerle karıştırılmalı ve kanama başlayana kadar defalarca tüketilmelidir. Yine, bu çözümün güvenliği ve etkinliği konusunda hiçbir garanti yoktur..

7. Kürtaj için Papatya:

doğal kürtaj yolları

Vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirmenin yanı sıra, Papatya çayı kürtaj için güvenli, doğal ilaçlardan biridir. Kürtaj için bu bitkisel ilaç, büyük miktarlarda alındığında erken kasılmalara neden olabilen thujone içerir. Yani etkisini görmek için günde en az 3 bardak tüketmelisiniz..

8. Kürtaj için Pamuk Kök Kabuğu:

Pamuk kök kabuğu, pamuk bitkisinin köklerinden elde edilir ve adet kramplarını hafifletmek ve doğum sırasında rahim kasılmalarını arttırmak için kullanılır. Ayrıca hamile kadınlarda düşüklere neden olabilen daha az toksik düşük yapan bitkilerden biri olarak kabul edilir. Bileşen, hamileliği sonlandırmak için önerilen dozlarda çay veya tentür şeklinde kullanılır..

Hamile kadınlarda erken kasılmaları uyardığı ve düşüklere neden olduğu bilinmektedir..

9. Kürtaj İçin Tarçın:

hamileliği düşürmenin doğal yolları

Tarçın, istenmeyen gebelikler için etkili ev ilaçlarından biridir. Dünyanın birçok yerinde kadınlar erken doğumu teşvik etmek için güçlü tarçın çayı içiyor. Sonuçlar, bu baharatta bulunan güçlü ajanlara atfedilir. Ancak yüksek miktarda Kumarin içerdiğinden daha toksik bir çeşit olan Cassia Cinnamon’dan kesinlikle uzak durmalısınız..

10. Kürtaj için Goji Meyveleri:

doğal düşük yapma yolları

Çinlilere göre, Goji meyvelerinin en güçlü kendi kendine kürtaj ilaçlarından biri olduğuna inanılıyor. Bu meyveler, yüksek miktarda Betaine ve düşüklere yol açabilecek diğer bileşikleri içerir. Genel sağlığınız ve böbrekleriniz üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle bu meyveler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. İstenmeyen sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için bu meyvelerin güvenli dozu konusunda eğitimli bir uzmana danışmak önemlidir..

11. Kürtaj İçin Sıcak Banyo:

kürtaj yaptırmanın doğal yolları

Rahatlamanıza yardımcı olmanın yanı sıra, sıcak su banyosu kürtaja neden olmak için en iyi evde çaredir. Bir araştırmaya göre, ilk üç aylık dönemde sıcak küvet kullanan kadınların kürtaj olasılığı daha yüksekti. Buradaki fikir, daha iyi sonuçlar için sadece karın bölgesi yerine genel sıcaklığı arttırmaktır. Ancak 101 derece F veya 38 Santigrat derecenin üzerine çıkmamaya ve suda 10 dakikadan fazla kalmamaya özen gösterilmelidir..

12. Kürtaj İçin Ev Yapımı Yiyecekler:

Kürtaj için ev yapımı yiyecekler

Yukarıda belirtilen ilaçların dışında, belirli yiyecekleri tüketmek, kendi kendine kürtaj yapmanıza neden olabilir. Ancak, bu gıdaların nasıl çalıştığına, başarı ve güvenlik oranlarına dair ampirik bir kanıt yoktur. Bu nedenle, evde denemeden önce bir doktora danışmak daha iyidir:

 • Deniz Ürünleri: Hamilelik sırasında yüksek miktarda Yengeç, balık, karides vb. tüketmenin rahmi küçültüp kürtaj nedeniyle kanamaya neden olabileceğine inanılmaktadır..
 • Aloe vera: Aloe vera, erken kasılmalara neden olduğu bilinen antrakinonları içerir. Bu jelden yüksek miktarda yemek, düşük yapmanıza neden olabilir..
 • Kafeinli İçecekler: Bir veya iki fincan kahve büyük ölçüde risksiz olsa da, kafein bazlı içeceklerin fazla olması vücudun susuz kalmasına ve sıvı kaybına neden olabilir. Bu da hamileliğinizi etkiler ve doğal kürtaja neden olabilir. Sizin için bir bakıma iyi olsa da, aşırı dozda kafein almanın yan etkileri düşünülemez..
 • Baharatlar: Nane, çemen otu gibi baharatlar erken gebelikte uterus kasılmalarını uyarabilir. Ayrıca kanın genişlemesi nedeniyle ciddi kanamalara neden olabilirler. Bu sadece büyük dozlarda aldıklarında olur..
 • Asidik Meyveler: Yabani elmalar, turunçgiller gibi bazı meyveler, yüksek asidik içeriği nedeniyle aşırı ekşidir. Bunları önerilen dozun ötesinde tüketmek, diğer birçok gastrointestinal soruna neden olmakla birlikte, düşük yapmayı tetikleyebilir..

13. Kürtaj için Ev Egzersizleri:

Kürtaj için Ev Egzersizleri

Hamilelikte egzersiz önerilmesine rağmen, kadınlarda doğal düşüklere neden olabilecek bazı pozlar vardır. Bunlardan bazıları:

 • Ağırlık Kaldırma: Ağır ağırlık kaldırmak iskelet sisteminizi zorlayabilir ve fetal büyümeyi engelleyebilir, bu da kendi kendine düşük yapmanıza neden olabilir..
 • Sırt üstü yatmak: Sırt üstü yattığınızda fetüsün kan akışı azalır ve hamileliğiniz yavaş yavaş sona erer. Ancak, sonuçların süreçte baş dönmesi yaşayabileceğinizi göstermesi birkaç gün sürebilir..
 • Yoga: Yogada hamileliğinizi sonlandırabilecek belirli pozlar vardır. Zıplama, bükülme, organların sıkıştırılması, vücudun aşırı gerilmesi ve ters çevrilmesini içeren asanalar, vücudunuzun alt yarısında aşırı strese neden olabilir. Bununla birlikte, uterusa oksijeni giderilmiş kan tedarikine yol açarlar ve kürtaja yol açabilirler..

Birçok kadının istenmeyen hamilelikten kurtulmak için kullandığı mekik, egzersiz vb. gibi başka egzersizler de vardır. Ancak bu pozların size tam bir kürtaj sağlayıp sağlayamayacağı bilinmiyor. Başarısız olurlarsa, kusurlu veya sakat bir bebek doğurma olasılığınız yüksektir. Bu nedenle, eğitimli bir uzman tarafından yönlendirilmedikçe bunları uygulamayın..

NOT: İstenmeyen hamilelik için bu ev ilaçları sadece erken aşamalarda (1-12 hafta) işe yarayabilir. Onları bir hafta kadar deneyebilirsiniz ve işe yaramazlarsa risk almaya değmez. Tıbbi düşük prosedürleri hakkında derhal doktorunuza danışın. Ayrıca, kaçırılmış veya tamamlanmamış bir kürtajdan şüpheleniyorsanız, ihmal etmeyin ve bunu doktorunuza açıkça söyleyin..

Evde Kürtaj Komplikasyonları: İşaretler, Etkiler & Kurtarma İpuçları-

1. Kürtaj İşaretlerinden Sonra:

Düşük yaptığınızı nasıl anlarsınız? Dikkat edilmesi gereken herhangi bir semptom var mı? Normal olan ve olmayan nedir? Onlar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin:

İster doğal bir düşük, ister kendi kendine kürtaj olsun, vücudunuzda yaygın olarak bulunan bu değişiklikleri muhtemelen yaşayacaksınız..

 • Hafif ila şiddetli lekelenme ile birlikte Orta ila Ağır Kanama
 • Alt karın bölgesinde, kalçalara ve vajinal bölgeye kadar gidebilen şiddetli Kramp.
 • Yorgunluk ve aşırı zayıflık
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Sırtında ağrı çekmek

Ve aşırı durumlarda, şunları da yaşayabilirsiniz:

 • Kontrol edilemeyen kusma veya mide bulantısı
 • Yüksek Vücut Sıcaklığı
 • İdrar kesesinde yanma hissi
 • Kanamaya yol açan ağır kan kaybı

Her iki durumda da derhal bir doktora başvurmalı ve zamanında uygun tıbbi yardım almalısınız..

Kürtaj Döngüsü haftalara ve aylara göre

2. Evde Kürtajın Etkileri:

Araştırmalara göre, isteyerek kürtaj, sıkı tıbbi gözetim altında yapıldığında, ciddi, uzun vadeli sağlık etkilerine neden olma olasılığı yoktur.1). Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir kadın gelecekte bu sorunların riskini artırmış olabilir:

 • Ruh Halinde Değişiklikler, Depresyon
 • Sonraki gebeliklerde erken doğum
 • Gecikmiş çocuk doğurma
 • kısırlık
 • Daha yüksek Meme Kanseri olma şansı (bu ifadenin somut bir kanıtı yoktur ve seçilmiş kürtaj ile kanser arasındaki bağlantı sadece birkaç vakada gözlemlenmiştir)
 • Ölümler, kürtajın tehlikeli durumlarda, yarım bilgi veya kanıtlanmamış uygulamalarla yapıldığı durumlarda.

3. Kürtajdan Sonra Nasıl İyileşirsiniz:

Kürtaj, bedeninize ve zihninize ciddi zararlar verebilecek travmatik bir süreçtir. Kendinize bu bölümden çıkmak ve hayatınızda normale dönmek için biraz zaman vermek önemlidir. Bu ipuçları, kürtajdan sonra yapılması ve yapılmaması gerekenlerle ilgili tüm kafa karışıklığını giderebilir:

 • Dinlenme çok önemlidir. Durumunuza saygı duyduğunuzdan ve vücudunuzun toparlanmasına izin verdiğinizden emin olun. İşten veya strese yol açabilecek herhangi bir şeyden ara verin.
 • Kürtajdan sonra en az iki hafta boyunca yorucu, yoğun egzersizlerden kesinlikle kaçının. Egzersiz yapmak istiyorsanız meditasyon, pranayama gibi daha hafif formlar alın..,
 • Cinsel organlarınız hala hassas olabileceğinden ve ağrılı bir deneyime yol açabileceğinden en az iki hafta cinsel ilişkiden uzak durmanız önerilir. Ayrıca, bu süre zarfında enfeksiyon kapma riski de artar..
 • Kanama azalıncaya kadar bir veya iki hafta dışarı çıkmaktan kaçının. Ani bir kan fışkırması yaşayabilirsiniz, bu da utanmaya ve ayrıca bayılmaya neden olabilir. Enfeksiyon riskini önlemek için pedlerinizi hazır tutun ve tampon kullanmayın..
 • Dengeli beslenin ve bol su için. Ayrıca, kan kaybıyla başa çıkmak için demir takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza sorun..
 • Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile düzenli bir doktor kontrolü şarttır..
 • Hepsinden önemlisi, hormona bağlı kaygı ve duygusal stresle başa çıkmak için evde biraz destek almaktır..

SSS:

1. Kürtaj Evde Tedavi Yöntemleri Gelecekteki Hamileliğimi ve Dönemlerimi Etkiler mi??

Daha önce kürtaj yaptıysanız, gelecekteki gebelikleri etkileme şansınız daha azdır. Ancak bu durum duruma göre değişebilir ve nadir durumlarda zorlu bir ikinci hamilelik yaşayabilirsiniz. Kürtajdan sonra adet döngüleri gelişigüzel gidebilir ve düzenli hale gelmesi birkaç ay sürer. Kanama veya adet düzensizliği ile ilgili sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, bir doktora danışın..

Aylarda Kürtaj

2. Kürtaj İçin Aspirin Güvenli Bir Yöntem midir ve İşe Yarar mı??

Aspirin, vücut ağrılarını ve iltihabı tedavi etmek için kullanılan bir eczane analjeziğidir. Birçok kişi aspirinin günde birkaç doz kullanarak hamileliği sonlandırmak için de işe yaradığını iddia ediyor. Ancak bu, herhangi bir geçerli kanıttan yoksundur ve hiçbir şekilde tavsiye edilmez. Bir çalışma ayrıca, elektif kürtaj prosedüründen 26 saat önce aspirin almanın kanama süresinin uzamasına ve önemli tehlikelere yol açabileceğini göstermektedir..

3. Kürtaj İçin Akupunktur Gerçekten Çalışıyor mu??

Akupunktur, organları uyarmak için iğneler kullanan geleneksel Çin tıbbıdır. Bazı “yasak” noktalara iğne batırılmasının bir kadında kürtaj ve düşüklere neden olabileceği söyleniyor. Bu teoriye göre, Li-4, Sp-6 ve Pericardium-6’nın mesane 60 ile uyarılması, tıbbi olarak indüklenen kürtajın başarı oranını artırabilir..

4. Hamilelik Sırasında Seks Kürtaj Yapabilir mi??

Düşükte cinsiyetin rolü hakkında birçok şüphe var. Birçok insan hamileliğin çok erken evrelerinde seks yapmanın kürtaja neden olabileceğine inanır. Ancak, bunun şansı çok nadirdir. Diğer sorunlar çoğu düşüklere neden olur. Ancak, Plasenta Previa veya düşük yerleşimli Plasentalı kadınlarda, ikinci üç aylık döneme kadar cinsel ilişkiden kaçınmak en iyisidir..

5. Hindistan’da Kürtaj için yasal yaş nedir??

Hindistan’da 1971 tarihli Hamileliğin Tıbbi Sonlandırılması Yasasına göre, kürtaja yalnızca hamileliğin 20. haftasında izin verilmektedir. 20 haftadan sonra hamileliği sonlandırmaya yönelik herhangi bir girişim, geçerli bir sebep ve mahkeme izni ile desteklenmedikçe yasa dışı ve ceza gerektiren bir suçtur. Ayrıca, 18 yaşın altındaki reşit olmayan kızların tıbbi kürtaj yaptırmaları için ebeveyn izni gereklidir..

6. Kadının Ömür Boyu Kürtaj Sınırları Nelerdir??

Kadınlar ortalama 40 yıla kadar doğurgandır. Bu süre zarfında, bir veya en fazla iki kez (yine genel sağlık, koşullar ve yaşa bağlı olarak) güvenli, isteyerek kürtaj yaptırabilirler. Birden fazla kürtaja gitmek kadının sağlığını ciddi şekilde bozabilir ve vücutta geri dönüşü olmayan komplikasyonlara neden olabilir..

7. Hindistan’da Kürtaj Kliniği var mı??

Yukarıda belirtildiği gibi, kürtaj Hindistan’da 20 haftaya kadar yasaldır. Bu nedenle, tanınmış bir klinikte veya hastanede çalışan herhangi bir sertifikalı jinekolog, hamileliği sonlandırmak için haplar veya prosedürler önerebilir. Reşit olmayan kız çocukları veya 20 haftadan sonra talepte bulunmaları durumunda, kuralları ihlal etmemek için usulüne uygun olarak kanuna başvurmaları ve yasal izin almaları gerekmektedir..

8. Kürtaj Hangi Ülkelerde Yasaktır??

2019’da olduğu gibi, kürtajın yasa dışı olduğu yirmi altı ülke var. Vatandaşlarının herhangi bir girişimde bulunmasını yasaklayan katı kürtaj karşıtı yasaları var. Bu ülkeler El Salvador, Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti ve Vatikan Şehri’dir..

Kürtaj için evde yapılabilecek çözümlere yönelik bu kapsamlı kılavuzun, konunun olası tüm alanları hakkında size net bir fikir verdiğini umuyoruz.. Bu makalenin arkasındaki temel amaç, kürtaj konusunda farkındalık yaratmaktır. ve etrafındaki mitleri yıkın. Bir karar vermeden önce bu yöntemleri ve sonuçlarını anlamak çok önemlidir. Kürtajın arzu edilen bir uygulama olmadığını ve “ikinci bir şans” almanın iyi olmadığını unutmayın.!

SORUMLULUK REDDİ:

Yukarıdaki çözüm yollarının veya ilaçların hiçbirinin başarılı bir kürtaj sağlamada %100 güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Ayrıca herhangi bir doktor veya tıp doktoru tarafından kağıt üzerinde reçete edilmezler. Bu nedenle, evde denemeden önce bu yöntemlerin her birinin artılarını ve eksilerini tam olarak anlamak çok önemlidir. Yukarıda belirtildiği gibi, herhangi bir aşırı doz vücudunuzda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir ve bunlara körü körüne inanmaktan kaçınabilir. Bunu yaparak, sonuçların tüm sorumluluğunu almış olursunuz. Kısıtlı erişiminiz olmadığı sürece tıbbi bakım ve müdahaleye gitmek her zaman iyi bir uygulamadır..