Hamilelikte meyve yemek sadece anne adayı için değil, aynı zamanda içindeki bebek için de çok faydalıdır. Meyveler, hem hamile kadına hem de içindeki bebeğe bağışıklık kazandırmanın yanı sıra bebeğin büyümesine yardımcı olan temel besinleri, vitaminleri içerir. Bazı meyvelerin soğuk algınlığı, grip, kabızlık gibi küçük hastalıkları tedavi etme özelliği vardır. Hamilelerin hamileliği sırasında yiyebilecekleri meyvelerden biri de mürverdir. Bu meyve, yaprak, çiçek, mürver bitkisinin kabuğu, hamilelik sırasında küçük komplikasyonları tedavi etmek için geleneksel tıpta kullanılır. Mürver, küçük grip, soğuk algınlığının hamile kadına saldırmasını önleyebilen bir bağışıklık güçlendirici olarak kullanılır..

Mürver Hamilelikte Ne Kadar Güvenlidir?

Mürver nedir? Hamilelikte Mürver Yemek Güvenli mi??

Mürver, Telugu’da yaygın olarak ‘ParikiPandlu’ olarak bilinen koyu mor veya böğürtlenlerdir. Bunlar Avrupa ülkelerinin anavatanıdır. Mürver, Adoxaceae familyasında yetişen çiçekli bir bitki olan Sambucus ağacında yetişen Sambucus meyveleri olarak da anılır. Dünyada yetişen yaklaşık 30 çeşit yaşlı ağaç ve bitki vardır. Bunlardan Sambucusnigra (Avrupa versiyonu) geleneksel ilaçları hazırlamak için kullanılır. Bu meyvelerin birçok tıbbi özelliği olmasına rağmen, hamilelik sırasında güvenlik konusunda kanıtlanmış hiçbir kanıt yoktur. Ancak çoğu, sınırlı miktarlarda tükettiğiniz sürece hamilelik sırasında mürver yemenin oldukça güvenli olduğunu söylüyor. Ancak olgunlaşmamış mürverler güvenli değildir ve komplikasyonlara neden olur..

Mürverin Besin Değerleri:

Bunlar antioksidanlar açısından zengin düşük kalorili yiyeceklerdir. Bununla birlikte mürver C vitamini bakımından yüksektir. 100 gr mürver aşağıdaki besinleri içerir.

 • 18.4 gram Karbonhidrat
 • 6-35mg C Vitamini
 • Yedi gram lif
 • İyi bir fenolik asit kaynağı
 • Antosiyaninlerde yüksek
 • 1 gramdan az yağ

Bu meyveler antioksidan flavonoller, isorhamnetin, kaempferol ve kersetin bakımından zengindir. Bu flavonoidler, içlerinde anti-viral, anti-alerjik, anti-tümör ve anti-inflamatuar özellikler içerir..

Mürverin Gebelikte Sağlığa Faydaları:

Mürver, bağışıklığı güçlendirmeye ve sağlıklı kalmaya yardımcı olan makul miktarda Vitamin, flavonoid, amino asit içerir. Sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

1. Bağışıklığı Artırır:

Bu meyvelerde bulunan C vitamini içeriği, anti-viral ve anti-bakteriyel özellikler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüslerle savaşır. !Yeni bir bağışıklık bileşikleri sınıfı olan Sitokinlerin üretimi, mürverler tarafından geliştirilmiştir..

2. Eklemleri ve Kemikleri Güçlendirir:

Hamilelik sırasında, hamile bayan genellikle eklem ağrılarından muzdariptir. Mürver tüketmek vücuttaki eklemleri ve kemikleri güçlendirebilir. Mürverde bulunan antosiyaninler eklemlerdeki ağrıyı ve ağrıyı azaltır. Ayrıca, bu meyvelerdeki yüksek mineral içeriği kemik gücünü arttırır..

3. Solunum Sağlığını Destekler:

Mürver, solunum yollarındaki iltihabı ve tahrişi yatıştırabilen antosiyaninler gibi biyoflavonoidler açısından zengindir. Biyoflavonoidlerde bulunan balgam söktürücü özellikler, balgamı temizleme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, mürver soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır..

4. Vizyonu İyileştirir:

Hamilelik sırasında, hamile kadının vücudunda çeşitli değişiklikler olur. Bazen görme azalır. Mürver tüketmek vizyonu iyileştirebilir. Mürverde bulunan antosiyanin pigmentleri, görüşün korunmasına yardımcı olan nutrasötiklerdir..

5. Bağırsak Hareketlerini İyileştirir:

Kabızlık hamile bayanların ortak şikayetlerinden biridir. Bunun nedeni, hamilelik sırasında hamile kadınların her 2 saatte bir besleyici yiyecekler yemesidir. Bu bazen kabızlığa neden olabilir. Mürverleri diyetinize dahil etmek kabızlıktan kurtulmanızı sağlayabilir.

Hamilelikte Mürver Kullanmanın Riskleri:

Fazla alınan her gıda vücuda zarar verir. Ayrıca, sayısız sağlık yararı, bazı riskler ve yan etkiler ile ilişkilidir.

 • Olgunlaşmamış ve çiğ mürver, vücuda zarar verebilecek toksinler içerir. Bu meyveler, kusma ve mide bulantısına neden olabilen hidrosiyanik asit, alkaloidler ve sambusin içerir..
 • Mürver bitkileri, bazı durumlarda siyanür salan siyanojenik glikozitler adı verilen bir madde içerir. Siyanürler vücudu zehirler ve hatta hamile kadını ve bebeği bile öldürebilir. (A)
 • Zaten romatoid artrit, lupus, multipl skleroz veya Crohn hastalığı yaşıyorsanız, mürver tüketen sinir sistemini uyarır ve hastalık semptomlarını daha da şiddetlendirir..
 • Mürver, idrar söktürücü olarak kabul edilir. Hamilelik sırasında, zaten iki saatte bir tuvaleti ziyaret ediyorsunuz. Mürver yemek, tuvaleti normalden daha fazla ziyaret etmenizi sağlayabilir..

Hamilelikte Mürver Nasıl Yenir:

Mürver hamilelikte çeşitli şekillerde tüketilebilir. Bazıları piyasada kolayca bulunurken, bazıları evde kolayca yapılabilir. Tüketilecek mürver çeşitlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

1. Mürver Şurubu:

Bu şurubun soğuk algınlığı ve griple savaşarak vücudunuzu koruduğu bilinmektedir. Bu, hamilelik sırasında en iyi bağışıklık güçlendiricilerden biri olarak kabul edilir..

İçindekiler:

 1. Bir avuç mürver
 2. Akçaağaç şurubu veya bal

Nasıl Hazırlanır ve Dozaj:

 • Bir avuç mürver alın ve meyvelerden mor sıvıyı sıkın..
 • Bu sıvıyı yeterli su ile karıştırıp üzerine bal veya akçaağaç şurubu ekleyin..
 • Buzdolabında saklayın ve bağışıklığı artırmak için her gün bu şuruptan bir kaşık tüketin..

2. Mürver Çayı:

Bazı hamile bayanlar hamilelikten önce çay içme alışkanlığına sahip olabilir. Artan bağışıklığın yanı sıra açlıklarını gidermek için mürver çayı içmeyi seçebilirler..

İçindekiler:

 1. Mürver çay poşetleri
 2. Bir çorba kaşığı kuru meyveler veya çiçekler
 3. 8 ons su.

Nasıl Hazırlanır ve Dozaj:

 • Bu çayı hazırlamak için ya poşet çay ya da kurutulmuş meyveler ya da çiçekler kullanabilirsiniz..
 • Çay poşetlerini 5 dakika sıcak suya batırın ve çayın tadını çıkarın..
 • Ya da bu çayı hazırlamak için kaynayan suya kurutulmuş meyveleri veya çiçekleri bırakabilirsiniz..
 • Bu çayın tadını beğendiyseniz sabah ve akşam birer defa içebilirsiniz..

3. Mürver Suyu:

Bu meyve suyu şuruba benzer, ancak tek fark meyve suyunun kalınlığıdır. Şuruplar genellikle kıvamda meyve suyundan çok kalındır. Faydaları şurupla aynıdır..

İçindekiler:

 1. Bir avuç mürver
 2. Biraz su veya buz küpleri
 3. Şeker (gerekirse)

Nasıl Hazırlanır ve Dozaj:

 • Bir avuç mürver alın ve meyvelerden mor sıvıyı sıkın..
 • Gerekirse, meyve suyuna biraz su veya buz küpleri ekleyin. Toplanan meyvelerin tadı biraz ekşiyse, meyve suyuna biraz şeker ekleyin..
 • Saklanan meyveler yerine taze meyvelerin kullanılması tavsiye edilir..

4. Mürver Reçeli:

Mürver reçeli evimizde kullandığımız normal reçellere oldukça benzer. Bu reçel, yulaflı keklere, keklere, taze ekmek ve tereyağına, yoğurt veya sütlaçlara mükemmel bir katkı sağlayacaktır..

İçindekiler:

 1. 700 gr mürver
 2. 700 gr şeker
 3. ½ bardak Limon suyu

Nasıl Hazırlanır ve Dozaj:

 • Bir tava alın ve mürverleri ve limon suyunu karıştırın. Bunu orta ateşte pişirin.
 • Meyve suyu kaynamaya başlayınca ateşi kaynatın ve 20 dakika bekletin..
 • Şimdi meyve suyuna şeker ekleyin ve şeker eriyene kadar iyice karıştırın..
 • Bu kalın sıvıyı bir ayar noktasına, yani 105 dereceye ulaşana kadar kaynatın..
 • Bu reçeli ılık ve sterilize edilmiş bir kavanozda saklayın. Kapağını sıkıca kapatın ve soğuk ve karanlık bir yerde saklayın. Nefis reçeliniz yemeye hazır.

5. Mürver Sakızları:

Sakızlar, bu bağışıklık güçlendiriciyi almanın lezzetli ve en iyi yoludur. Hamile bayanlar hamilelik sırasında çikolata ve sakız isterler. Bu sakızlar, iştahı tatmin etmek için en iyi şekilde servis edilebilir..

İçindekiler:

 1. 1 bardak mürver şurubu
 2. Dört yemek kaşığı tatlandırılmamış jelatin
 3. Silikon kalıplar

Nasıl Hazırlanır ve Dozaj:

 • Mürver şurubu ve jelatini bir sos tenceresinde karıştırıp kısık ateşte pişirin..
 • Jelatin tamamen eriyene kadar sık ​​sık çırpın..
 • Damlalık kullanarak bu karışımı silikon kalıplara aktarın..
 • Kalıpları buzdolabına koyun ve katılaşmasına izin verin..
 • Sakızları kalıplardan çıkarın ve kapalı bir kapta saklayın.

Hamilelik sırasında bu harika meyveyi tüketmenin güvenliği hakkında kanıtlanmış bir çalışma yoktur. Mürver, grip, soğuk algınlığı vb. gibi küçük hastalıkları tedavi etmek için kullanılsa da, uygun araştırmaların eksikliği bu meyveyi hamilelik sırasında şüpheli bir gıda haline getirir. Birçoğu, alımı sınırladığınız sürece hamilelik sırasında mürver yemenin oldukça güvenli olduğunu söylüyor. Mürver yukarıda da bahsedildiği gibi farklı şekillerde tüketilebilir. Yukarıdaki tariflerden bazılarını deneyin ve deneyiminizi bizimle paylaşın. Bu meyveyi tüketmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın..

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda ifade edilen görüşler sadece öneridir ve neden olabileceği yan etkilerden web sitesi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Özellikle hamileyken herhangi bir şey yemeden önce bir doktora danışmak daha iyidir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Emzirme döneminde mürver yemek güvenli midir??

Cevap: Hamilelik sırasında ve sonrasında mürver tüketmenin güvenliği konusunda uygun bir araştırma yoktur. Ancak hamilelik sırasında ve sonrasında bu meyveyi tüketmemek güvenlidir. Mürver için başka alternatifler arayın.

S2. Mürver için güvenli alternatifler nelerdir??

Cevap: Hamilelikte mürver tüketimi ile ilgili uygun bir araştırma olmadığı için bu meyvenin alternatifleri tart meyveleri olabilir. Ayrıca, çay içmeyi seviyorsanız, hamilelik sırasında yeşil çay için..