Eski Mısır Güzellik Sırları ve İpuçları

Güzellik takıntısı toplumda yaygınlaştı. Çok eski zamanlardan beri, ancak hiçbir kültür, eski Mısırlıların yaptığı gibi güzellik ve ihtişamı bu kadar şevkle kucaklamadı. Yenilikçi düşüncesi ve yaratıcılığıyla övünen bir medeniyet. Güzelleştirme ve vücut bakımı söz konusu olduğunda trend belirleyici onlardı..

antik mısır güzellik sırları

Eski Mısır Güzellik Sırları:

Eski Mısırlı kadınlar, güzel bir cilt ve saç elde etmekten ve kişinin fiziksel görünümünü tamamen geliştirmekten gurur duyuyorlardı. Günümüz uygarlığı, güzellik ipuçlarının ve sırlarının çoğunu borçludur. Eski Mısırlılar, etkili güzellik tarifleri ve tedavileri oluşturmak için doğal malzemelerden ve kaynaklardan yararlandı. Bugün en doğal antik Mısır güzellik sırlarından bazılarını getirmek için geçmişin derinliklerine iniyoruz..

Cilt bakımı:

Antik Mısır cilt dönümü

Akdeniz’in sıcak ve kuru iklimine maruz kalan Eski Mısır, vücut bakımına çok ciddi önem verir. Cilt için güzellik bakımları başlangıçta sıcak güneşten korunmak için kullanıldı. Sahiplenici ve güzelleştirici etkileri nedeniyle benimsendi. Vücuttaki üstün temizleme etkisi için Su ve Natron’dan (kabartma tozu) yapılan bir macun kullanıldı. Ayrıca hoş olmayan vücut kokularını önlemesiyle de bilinir. Ölü Deniz tuzunun çoklu faydaları da tanındı ve en önemlisi Kleopatra tarafından yaygın olarak kullanıldı. Efsanevi Mısır Kraliçesi ve ünlü güzellik sembolü, banyosuna 1 ila 2 bardak tuz eklerdi. Sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu ve egzama ve sedef hastalığı gibi stres ve cilt problemleriyle mücadele ettiği bilinmektedir. Ölü Deniz tuzu ayrıca doğal bir cilt gençleştirici görevi gördü ve cildin yaşlanmasını yavaşlattı..

Süt ve bal ile banyo yapmak, üst düzey kadınlar arasında oldukça popülerdi. Kim bu kombinasyonu ve ayrıca Bal ve Natron karışımını yüz maskesi olarak kullandı. Aloe Vera, cildin pürüzsüzleştirilmesi ve küçük kesik ve yanıkların iyileşmesi için kullanılan büyük önem taşıyordu. Biberiye, zeytinyağı ve badem yağı gibi esansiyel ve aromatik yağlar, alt sınıf kadınların güzellik rutinlerinde bile temel bileşenlerken, sığla ve mür gibi kokulu yağlar değerli parfümler yaratmak için kullanıldı..

Saç:

Eski Mısır saç bakımı

Eski Mısır’daki kadınlar kalın saçları severdi ve kalın saçlarını korumak, hindistancevizi sütü ve ılık sızma zeytinyağı ile temizleyip yumuşatmak için çok uğraştılar. Biberiye, hint yağı ve badem yağı gibi yağlar saç büyümesini teşvik etmek için kullanıldı. Kına en çok tercih edilen renklendirme maddesiydi, kakao ve karite yağı ise saç jölesi olarak onların özenli saç stillerini yerinde tutmak ve şekillendirmek için kullanılıyordu. Daha yüksek sosyal statüye sahip kadınlar, örgülü veya örgülü perukları ve saç uzantılarını tercih ederek zarif güzelliklerine katkıda bulundular. Bununla birlikte, vücut kıllarının çekici olmadığı düşünüldü ve su, şeker ve limon suyundan yapılan şekerleme macununun kullanıldığı eski Mısır vücut şekerleme sanatı tarafından kaldırıldı..

Göz makyajı:

Eski Mısır göz makyajı

Göz makyajını sadece güzelliğini arttırmak için değil, aynı zamanda mucizevi özellikleri için de temel bir gereklilik olarak gören hem erkekler hem de kadınlar tarafından göze büyük önem verildi. Malakit (bir bakır cevheri) ve galenadan (kurşun cevheri) yapılan yeşil ve siyah sürme çift bir amaca hizmet etti. Gözleri güneşten ve tozdan korurken, kaşları boyamak, kirpikleri koyulaştırmak ve gözleri belirginleştirmek için kullanıldı. Göz çevresindeki şişlikler avokado uygulamasıyla tedavi edildi.

Eski Mısırlıların Fitness ve Diyeti:

Eski Mısırlıların Zindeliği ve Diyeti

Günümüzün birçok sporu, eski Mısır’da zevk ve fitness aktivitelerinin birleşimiydi. Yüzme, ağırlık kaldırma, güreş, balık tutma, uzun atlama, kürek çekme, avcılık, okçuluk ve çeşitli top oyunları gibi sporlar zevkle oynanır ve vücutlarını güçlendirmeyi ve atletik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlar..

genel bakış:

Yeme alışkanlıklarına gelince, ekmek ve tahıllar temel diyetlerini oluşturuyordu. Fasulye, nohut, yeşil bezelye ve mercimek gibi sebzelerin yanı sıra kümes hayvanları ve yabani av hayvanları eti ve Nil’den yenilebilir balıkları eşit oranlarda tüketin. Eski Mısırlılar tarafından çok az bilinen meyve tüketiliyordu, hurma en popüler olanıydı ve aynı zamanda doğal bir tatlandırıcı olarak ve şarap yapımında da kullanılıyordu..