11 haftalık hamilelik, bir balayına hazırlanmaya başlamanın zamanıdır! Bu, hamileliğinizi kutlamanın harika bir yoludur ve ayrıca sizi çok uzun süre enerjik tutacaktır. Ayrıca, şu anda yaşayabileceğiniz tüm gerilim ve stresten dikkatinizi başka yöne çekmek için de zamana ihtiyacınız var. Çoğu zaman, stresiniz ve korkunuz, bedeninizin içinde gerçekten neler olduğunu öğrendiğinizde kaybolur. Aradığınız buysa, bu noktada size ve bebeğinize ne olduğuna dair tam bir anlayış..

on bir haftalık hamile

11 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

11 haftalık hamilelik, hamileliğin iki ayıdır. Kesin olmak gerekirse, iki ay iki haftalık hamilesiniz. Yaklaşık birkaç hafta sonra, ikinci üç aylık dönem başlıyor ve bu tamamen farklı bir deneyim olacak..

11 Hafta Gebelikte Bebek:

11 haftalık hamile olan bebek yaklaşık bir limon büyüklüğündedir. Fetus yaklaşık 1,6 inç uzunluğunda ve yaklaşık 0,25 ons’tur. 11 haftalık hamile karnı biraz daha büyük olacak ve hafifçe göstermeye başlayabilir. Ancak yine de söylemek zor. İkizlere 11 haftalık hamileyseniz, yumruğunuzun fark edilmesi kolay olabilir ve iyi bir boyuttadır..

11 Haftalık Hamile Belirtileri:

11 haftalık hamilelik gelişimi tam bir karmaşa olabilir. Vücudunuza o kadar çok şey oluyor ki, sadece sinirli ve tahriş olmuş hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bununla başa çıkmanın en iyi yolu, vücudunuza genel olarak ne olduğunu ve neden olduğunu anlamaktır..

A. Bulantı:

Mide bulantısının gitme zamanı henüz gelmedi. Bununla birlikte, mide bulantısının sizi tamamen terk etmesinin yaklaşık birkaç hafta daha süreceğini garanti edebiliriz..

B. Yorgunluk:

Yinelenen bir diğer sorun yorgunluktur. Neredeyse her zaman yorgun hissedersiniz. İkinci üç aylık dönemde, bu kesinlikle aşağı inecek.

C. Ruh Hali Değişimleri:

Hormonlar çılgınca hareket eder ve içinizde çok çeşitli ruh hali değişimlerine işaret edebilir. Stresli durumlardan uzak durmak ve zihninizi sık sık başka yöne çevirmek, onu halletmenin tek en iyi yoludur..

D. Bacak Krampları:

Magnezyum ve potasyum seviyeniz düşerse 11 haftalık hamilelikte bacak krampları yaşayabilirsiniz. Kalça ve bacak çevresindeki gergin kasları gevşetmek için diyetinizi kontrol edin ve bol su için..

E. Şişkinlik ve Geğirme:

Şişkinliği ve geğirmeyi kontrol etmenin tek yolu, diyetinize geri dönüp, daha az yemek yerine kızarmış yiyecekler ve fasulye ile beslenip beslenmediğinizi görmektir..

F. Gıda Oymacılığı:

Sadece her gün daha yüksek ve daha yüksek olma eğilimindedirler. Aniden, sağlıksız olabilecek şeyler yeme isteği duyabilirsiniz. Lifli yiyecekler alın, sizi çok uzun süre tok tutarlar..

G. İşeme:

Sık idrara çıkma yaygındır. Rahminiz büyüyen bebeği tutmak için büyüdükçe, karnınıza baskı uygulayarak çok sık idrara çıkma isteği duymanıza neden olur..

11 Haftada Vücuttaki Değişiklikler:

İşte bu dönemdeki bazı vücut değişiklikleri.

1. İştah Teçhizatı:

İştahınızın biraz arttığını göreceksiniz ve bebeğinizi doğru besinlerle beslemek için çok yemek isteyebilirsiniz..

2. Sabah Hastalığı:

Her geçen gün sabah bulantınızın yoğunluğunun nasıl azaldığını fark edeceksiniz..

3. Büyüyen Göğüsler:

Göğüsleriniz gün geçtikçe büyür. Bu çok doğal. Göğüslerin, özellikle meme uçlarının hiç olmadığı kadar hassaslaştığını da deneyimleyeceksiniz..

4. Bebek Yumruğu:

11 haftalık hamilelikte şişlik çok fazla olmayacak, ancak geçen haftaya göre hafif bir ilerleme olduğu kesin. Söylemesi zor olsa da, yine de bir manzara olabilir.

11 Haftalık Gebelikte Bebeğin Fetal ve Fiziksel Gelişimleri:

Hamileliğin 11. haftasında bebek büyümesi de çok büyük. Tıpkı anne ve vücudu değiştiği gibi, bebek de gerçek küçük bir insan olmaya bir adım daha yaklaşmak için değişir.!

 1. Bebeğin yüz özellikleri yavaş yavaş gelişmeye başlar. Bu, kulakların artık yavaşça yüz boyutuna doğru hareket ettiği anlamına gelir..
 2.  Gözler birbirinden ayrı ve göz kapakları kapanacak ve gözlerle kaynaşacak.
 3. Dişler küçük tomurcuklardan gelişmeye başlar.
 4. Bebeğin cinsel organları da gelişmeye başlar. Ancak kız mı erkek mi olduğunu anlamak için henüz çok erken olabilir..

11 Hafta Gebelik Diyeti: Ne Yenir, Ne Yenmez

Her zaman söylediğimiz gibi, diyet hepsinden daha hayatidir. Diyetiniz ve yedikleriniz bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar. Bu nedenle, burada ne yiyip ne yememeniz konusunda biraz dikkatli olmak önemlidir..

 • Diyetinize bol miktarda süt ürünü ekleyin. Buna günlük diyetinizdeki haşlanmış ve pastörize süt, peynir ve yoğurt dahildir..
 • Fındık ve tohumlar iyi enerji kaynaklarıdır. Badem ve susam tohumları özellikle yararlıdır. Biraz kuruyemiş yemek, enerjik hissetmek için yardımcı olacaktır..
 • Yeşil yapraklı sebzeler zengin besin kaynaklarıdır. Ispanağı diyetinize ve salata kasenize bolca dahil edin..
 • Kalsiyumla zenginleştirilmiş kahvaltı güne başlamanın en iyi yoludur. Tahıllar ve beyaz ekmek mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır.

Ne yememelisiniz:

 • Alkol ve tütünden uzak durun. Her ikisinin de bebeğe ve bebeğin büyümesine olumsuz etkisi vardır..
 • Kafein alımınızı sınırlayın. Her gün bir fincan kahvenin zararı yok.
 • Yağlı ve yağlı yiyeceklere kanmayın. Şişkinlik ve mide ekşimesi riskini artırabilirler..

11 Hafta Gebelikte Yapılması Gereken Egzersizler:

Egzersizler bu dönemde mutlak bir zorunluluktur.

1. Tempolu Yürüyüş:

Herhangi bir zor işi yapamıyorsanız veya yapmak istemiyorsanız, her gün 15 dakika tempolu yürüyüş yeterli olacaktır. Aktif kalmanız için bunu yaptığınızdan emin olun..

2. Yüzme:

Deneyebileceğiniz yüzme vuruşu türünü anlamak için bir uzmanla konuşun. Bu, çekirdeğinizi güçlendirecek ve uzun süre sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır..

3. Kegel:

Denemek için başka bir mükemmel ve faydalı egzersiz Kegel’dir. Mesanenizi, rahminizi ve bağırsak kaslarınızı güçlü ve desteklenmiş halde tutarlar. Bu kasları güçlendirdiğinizde, doğum ve doğum kaslarını gevşetecek ve kontrol edebileceksiniz..

4. Ağız kavgası:

Squat, uyluk kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur ve bu da doğumunuza yardımcı olur..

11 Hafta Gebelikte Ağrılar ve Sağlık Sorunları:

Yüzleşebileceğin birkaç acı var.

1. Vajinal Akıntı:

Bu dönemde vücudunuzun berrak vajinal akıntı salgıladığını fark edeceksiniz. Kokusuzdur ve çoğunlukla renksiz veya beyaz renklidir. Bu, bu hafta yüzleşilmesi gereken bir sağlık sorunudur..

2. Meme Büyümesi:

Bazen göğsünüzde ağrı hissedebilirsiniz. Bunun nedeni büyüyen meme ve emzirmeye hazırlanırken büyüyen süt bezleridir..

3. Kramplar:

Karnınızdaki ağrılı kramplar şimdi tekrar ediyor olabilir. Bunun nedeni, kasların artık büyüyen bebeğe uyum sağlamak için genişliyor olmasıdır. 11 haftalık gebelik krampları normaldir. Ancak, dayanamayacak kadar çok olursa, doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz..

11 Haftalık Hamile Ultrason:

Artık bebeğinizin karnınızdaki sıvının içinde hareket ettiğini görebileceksiniz. Bebeğin artık opak bir cildi var. Bu yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. 11 haftalık hamile bebek gelişiminin bir parçası olarak bebeğin ayak parmaklarının ve parmaklarının perdeli olmadığını göreceksiniz. Tırnak yatakları ve saç kökleri gelişmeye ve şekillenmeye başlar. Bu haftaki bu ultrasona Nukal Saydamlık Taraması denir ve bu bir kan testi ile birlikte gelir..

11 Haftalık Gebelikte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler:

Bu dönemde bazı şeyler kesinlikle hayır.

 • Herhangi bir aerobik stresli egzersizden kaçının.
 • Tütün ve alkolden kaçının.
 • Bir seferde çok fazla yemek yemeyin. Sık aralıklarla daha küçük öğünler alın.

Ne yapmalısın?

 • Her türlü egzersize katılın. Kendinizi stresli hissetmediğinizden emin olun. Bu, enerjik hissetmek için gereklidir ve sizi devam ettirecektir..
 • Bolca su iç. Hidratlı kalmak son derece önemlidir.
 • Bol miktarda meyve, yeşil sebze ve lif açısından zengin yiyecekler alın. Bu yiyecek aynı zamanda bağırsak hareketlerinizi de kolaylaştıracaktır..

11 Haftalık Gebelikte Önlemler ve Bakım:

 1.  Her gün yaklaşık 80 mg kalsiyum ekleyin.
 2.  Günlük diyetinize narenciye, portakal, çilek ekleyin.
 3. Domates ve brokoli, diyetinizi C vitamini açısından yüksek olmaya zorlayacaktır ve bu, hamilelik bakımınız için önemlidir. C vitamini, bebeğin kemiklerinin sağlıklı büyümesi için gereklidir..

Gebeliğin On Birinci Haftasında Gerekli Kontrol Listesi:

 • Hamilelik kılavuzlarını okumaya başlayın ve daha iyi anlamak için diğer annelerle konuşun. Herkesin farklı bir deneyimi olduğunu ve çıldırmamanız gerektiğini unutmayın..
 • Baby shower için plan yapmaya başlayın.
 • Bir bebekayı planlayın.

11 haftalık hamilelik bakımının bir parçası olarak sağlıklı kalmayı ve gün boyunca çok aktif olmayı unutmayın. Daha küçük şeyler yapın ve dikkatinizi üretkenliğe yönlendirin. Bu sayede kendinizi daha enerjik ve zihinsel olarak da mutlu göreceksiniz. Ruhsal huzur ve sağlık, fiziksel sağlığınız kadar eşit derecede önemlidir. Bu hafta mottonuz bu olsun.

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

S1. 11 Haftalık Hamileliği Gösterebilir misiniz??

Cevap: İkizlere 11 haftalık hamileyseniz, o zaman büyük ihtimalle yumru görünür. Aksi takdirde, bebek büyümesinin doğal olarak gerçekleşmesine ve her gün ilerlemesine rağmen söylemek zor olabilir. Yumruğun gösterilmesi için, henüz zamanı değil.

S2. 11 Hafta Gebelikte Seks Güvenli veya Değil?

Cevap: Kesinlikle güvenli! Sadece hangi pozun sizin için işe yaradığından emin olmalısınız. Karın üzerine çok fazla baskı uygulamayın. Partnerinizle konuşmak ve ikiniz için neyin işe yaradığını anlamak isteyebilirsiniz. Seks sizi rahatlamış ve rahatlamış hissettirebilir.

S3. 11 Haftalık Gebelikte Düşük Yapma Şansı Nedir??

Cevap: Düşük yapma olasılığı çok daha azdır. Bir seyahat planlıyorsanız, tüm ilaçları aldığınızdan ve diyetinizi zamanında uyguladığınızdan emin olun..

S4. 11 Hafta Gebelikte Kramplar Normal mi??

Cevap: Kramplar kesinlikle bu dönemdedir. Rahim genişlediğinde ve karın kaslarına baskı uyguladığında kramplar meydana gelir. Krampların üstesinden gelmek için çok fazla olursa, bir doktora danışmanız gerekir..

S5. On Bir Haftalık Gebelikte Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız??

Cevap: Herhangi bir rahatsızlık hissederseniz doktorunuzu ziyaret edin. Bu, çok kötü kramplara veya kan lekelerine sahip olmak gibi bir şey olabilir. Bunun dışında, bebeğinizin ilerlemesini anlamak için doktorla düzenli görüşmenizi planlayın..

S6. Gebeliğin On Birinci Haftasında Seyahat Etmek Güvenli mi??

Cevap: Evet, bu dönemde seyahat etmek güvenlidir. Sadece nereye seyahat ettiğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Sarsıntılı yollardan kaçınmak isteyebilirsiniz.