İçinizde büyüyecek bir hayata başlama süreci her zaman özel olacaktır. Her iki ebeveyn de çocuğun uygun ebeveynliği ve yetiştirilmesinden eşit derecede sorumludur. Hamileliğin ilk haftalarında, annenin vücudu, çocuk doğurmakla gelen değişikliklere alışmaya başlar. Sorduğunuz ilk değişiklik? Anne sabah erkenden kusmaya başlar ve banyoya koşar. Buna tamamen alıştığında, çocuk doğurma sorumluluğuyla gelen çeşitli duygusal değişimlerle başa çıkmak zorundadır. Bu süre zarfında, 21 haftalık hamile fetal gelişim, daha sonra bir embriyoya dönüşen ve yavaş yavaş bir fetüse dönüşen bir blastosist içindedir ve sonunda daha sonra bir bebek şeklini alır..

21 Haftalık Hamile - Tüm Sorular Cevaplandı

İçerik tablosu:

 1. ay & 21 Haftalık Gebeyi Belirten Trimester
 2. 21 Haftalık Gebelikte Bebeğin Fetal Gelişimi
 3. 21 Haftalık Hamile Bayanlarda Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler (Belirtiler)
 4. 21 Hafta Hamile bebek boyutu & ağırlık
 5. Bebek & Göbek 21 Haftalık Gebelikte Görünüyor
 6. 21 Haftalık Gebelikte Bebek Pozisyonu
 7. 21 haftalık hamilelikte kaygı ve korku
 8. Hamilelik Diyeti & 21 Hafta Gebelikte Egzersizler
 9. Tıbbi testler & 21 Haftalık Gebelikte Tarama
 10. ipuçları nelerdir & 21 haftalık hamilelikte alınması gereken önlemler?
 11. 21. Haftada Gebelikte Seks
 12. 21 Haftalık Gebelikte Karşılaşılabilecek Riskler Nelerdir??
 13. 21 haftalık gebelikte kontrol listeleri

ay & 21 Haftalık Gebeyi Belirten Trimester:

Birinci Ay: Hafta 1-6 Ay İki: Hafta 7-11 Ay Üç: Hafta 12-16 Ay Dört: Hafta 17-20 Ay Beş: Hafta 21-24. Dolayısıyla 21. Haftada hamileliğinizin beşinci ayında ve ikinci üç aylık dönemdesiniz. Fetüsünüzün hayati organlarını büyüttüğü önemli bir hamilelik dönemidir..

21 Haftalık Gebelikte Bebeğin Fetal Gelişimi:

Toplam dokuz ay olduğu söylenen bu hamilelik döneminin tamamı 40 hafta olarak sayılır. Hamilelik döneminin bu haftalık dökümü, 21 haftalık hamile ultrasonu, tıbbi gözetim ve izlemeyi oldukça kolaylaştırır. Bu haftalar daha sonra tekrar üç trimesterde gruplandırılır. Bu, hem annenin hem de içindeki fetüsün gerçek anlamda gelişmeye başladığı dönemdir. Yavaş yavaş haftalar geçer ve çok geçmeden bebeğin doğduğu gün gelir. Her hafta hem annede hem de fetüste bazı önemli değişiklikleri kaydeder..

Dokuz ay boyunca bebeği taşımaktan hem duygusal hem de fiziksel yorgunluk çektikten sonra, bir anne onu ellerinde tutar. Çocuk sahibi olmak başlı başına büyülü bir deneyim olsa da, sıkı çalışma ve stresten adil payıyla gelir. Bu dokuz ay bir fırtınaya ve bebek, yağmurun neden olduğu gökkuşağının altında altın bir hazine hazinesine benzetilebilir. Bir anne bebeğini kucağına alamadan uykusuz geceler ve çalışma saatleri ile karşı karşıya kalır..

1. Seçkin Kalp Atışı:

Zaman geçtikçe bebeğinizin kalp atışı güçlenir. Doktorun Doppler adı verilen cihazla ölçtüğü zayıf nabızlar artık bir kişinin kalp atışları gibi görünüyor. Artık doktor, 21 haftalık hamile bebeğin boyutunu düzenlemek için standart bir stetoskop kullanabilir..

2. Uyku döngüleri:

Bebeğiniz uyku düzenini göstermeye başlayacaktır. Ultrason raporu, 21 haftalık hamile bebeğin anne karnında sakince uyuduğunu gösterebilir. Artık bir uyku rutini var ve eğer şanslıysanız onu en sevdiği uyku pozisyonunda bile yakalayabilirsiniz. Bebeğin şimdi muhtemelen kendine ait ince bir uyku döngüsü var! Bu yüzden uyurken bebeğinizi rahatsız etmemeye dikkat edin.!

3. Fiziksel Durum:

Doktora göre, 21 haftalık hamilelikte bebek büyümesi tam bir tırnak seti ve biraz da saç çıkardı! Lanugo veya yumuşak bebek kılı şimdi bebeği koruyor. Bu süre zarfında sinir sistemi hareketlere tepki vermeye başlar. Bu hafta, midede yumruk ve tekmeler ya da garip bir guruldama hissi gibi yaygın 21 haftalık hamilelik bebek hareketlerini hissedeceksiniz ve sadece küçük bir hayat tüm bunları yapacak.!

4. Farkındalık:

Bebeğin duyuları genişledikçe yavaş yavaş çevresinde olup bitenleri düşünmeye başlar. Artık annenin sesine alışmıştır çünkü onu defalarca duymuştur. Babanın sesi de ona tanıdık geliyor! Artık dışarıda çalınan şarkıların ve ona okunan kitapların farkındadır. Çevre ve çevresi de buna alışıktır. Bu küçük tetikleyiciler, bebeğin doğduktan sonra rahatlamasına yardımcı olacaktır..

5. Yutma:

Bu aşamada bebeğiniz amniyotik sıvıyı yutmakta ve sizden aldığı sütle beslenmeye hazır hale gelmektedir. Bebeğin sindirim sistemi, doğumdan sonra sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyduğu becerilere hakim olması gerektiğinden bu dönemde en çok çalışır. Annelerin bu dönemde ağız hijyenine dikkat etmeleri önerilir..

6. Vizyon:

Bebeğin görme duyusu bu dönemde hızla gelişir. Kaşları uzamaya başlamış, şimdi ana rahminde ve göz kapakları kapalı olmasına rağmen aydınlık ile karanlık arasındaki farkı anlayabiliyor..

21 Haftalık Hamile Bayanlarda Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler (Belirtiler):

21 haftalık hamileyken ne bekleyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler.

1. Hamilelik döneminizin bu noktasında muhtemelen fark edilir derecede hamilesiniz. Büyüyen 21 haftalık hamile karnınıza uyum sağlamak için hamile kıyafetleri veya daha büyük kıyafetler giymeye başlamış olabilirsiniz. 21 haftalık hamileyken vücudunuzdan ve bebeğinizden bekleyebileceğiniz fiziksel değişiklikler aşağıda belirtilmiştir..

2. Göğüsleriniz çok daha büyümüş olabilir ve çatlakların gelişmesiyle karşılaşabilirsiniz..

3. İdrar yapma dürtüsü hissettiğinizde ertelemeyin. İYE’lerin çoğu, doktorunuzun reçete ettiği ve bebek için de güvenli olan antibiyotiklerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir..

4. Hamilelik sırasında böbrek enfeksiyonu acil bir durum olarak kabul edilir. Biriyle karşı karşıyaysanız, hemen bir doktora danışın. Erken doğum ağrısına ve hatta düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Artan cilt kırılmaları yaşayabilirsiniz.

5. Bebekler hazır olduklarında ve doğal ortamlarını kabul ettiklerinde ortaya çıkarlar. Ancak, öngörülemeyen küçük yaratıklar olabilirler. Sonsuz olasılıklar için can atmayın; günlük zevkten değerli enerjiyi alır.

6. Bekleyen kadınların çoğu, bu hafta boyunca bir enerji dalgalanması hisseder ve daha az rahatsız olurlar. Bebeğinizin gelişini planlamanın keyfini çıkarın.

7. 21 haftalık hamile bel ağrınız olabilir. Sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için, bekleyen anne bu ayarlamaları günlük rutininizde yapmalıdır..

8. B1, B2 ve B6 gibi B vitaminleri kritik besinlerdir çünkü fetüsün doğru gelişimi için enerji sağlama eğilimindedirler. Ayrıca iyi görüşün desteklenmesine ve diğer vücut dokularıyla birlikte plasentanın oluşturulmasına yardımcı olurlar..

9. İdrar yolu enfeksiyonları (İYE):

İYE’ler hamilelik döneminde yaygındır ve hamileliğinizin ilerlemesini ilerletirler. Bu genellikle mesaneye etki eden ve idrar akışını engelleyebilen uterusun ekstra ağırlığından kaynaklanır. Böyle bir durumda, bu durumu önlemeye yardımcı olmak için bol sıvı tüketin..

10. Sabah Hastalığı:

Şimdi, sabah bulantısı azaldıkça, bu 21 günlük hamilelik belirtilerinde, içinizde büyüyen ve besleyen küçük bir yaşamın taşıyıcısı olmanın sorumluluk duygusu yerini alıyor. Bu dokuz ayın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz ve bu süre bebeğinizle duygusal düzeyde bağ kurmanız için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, biri ne kadar uzun süre bağ kurarsa, duygusal kargaşaya o kadar uzun süre ayak uydurmak zorundadır. Bir anne, yalnızca kendisine “anne” dendiği için değil, 21 haftalık hamilelik acısı, fiziksel emek ve sizi doğurmak için katlanmak zorunda olduğu psikolojik değişiklikler nedeniyle özel bir kadındır..

21 Hafta Hamile bebek boyutu & ağırlık:

Bebeğiniz büyüyor ve artık o kadar da küçük değil; ancak geçen hafta ve bu hafta boyunca büyüme yavaşlama eğilimindedir. Yirmi bir haftalık hamile bebek büyüklüğü neredeyse havuçla eşittir. Ancak bebeğiniz kilo almaya devam ederken başka şekillerde de gelişmeye ve olgunlaşmaya devam eder. 21 haftalık hamile bebek ağırlığında, bebeğiniz oldukça iyi büyümüştür ve artık içinde bulunduğu amniyotik sıvıyı iyi bir şekilde yutabilmektedir. 21.haftada bebeğiniz doğumda annesinden alacağı sütü hazırlamak için amniyotik sıvı tüketmeye başlar..

Bebek & Göbek 21 Haftalık Gebelikte olduğu gibi görünüyor:

21 haftalık hamile olan bebeğiniz bu aşamada bir havucun yaklaşık yarısı kadardır. Öyledir ve siz de onun hareketlerini hissediyor olmalısınız, ancak hafif ve hassas olsalar da fark edilebilirler. Ancak 21 haftalık gebelikte fetal hareket olur. Bu hafta bebeğinizin gözleri açılabilir. Bebeğiniz amniyotik sıvıyı da yutabilir ve minik parmak ve ayak parmak izleri fark edilebilir. Karnınız daha güçlü bir şekilde büyümüş olmalı ve şimdi oldukça yuvarlak. 21 haftalık hamile bebek boyutu son birkaç hafta içinde artar, ancak bu bir hafta boyunca yavaşlama eğilimindedir ve bebek başka şekillerde olgunlaşırken yine de yavaş yavaş kilo almaya devam eder..

Fetal boyut: Yaklaşık 18 cm (7.2 inç).

Fetal ağırlık: Yaklaşık 300 gram (10.5 ons).

21 Haftalık Gebelikte Bebek Pozisyonu:

21 haftalık hamile bebek pozisyonunu bilmek ister misiniz? 21 haftalık hamilelikte bebek gelişimi iyidir ve buna göre pozisyon verilir. Bebeğinizin kolları ve bacakları bu hafta artık iyi bir orantıya sahip ve hareketleri artık çok daha koordineli. Şimdiye kadar tepeden tırnağa ölçüm yapıyorduk ama şimdi tepeden tırnağa ölçmeye başlıyoruz, bu da birdenbire neden bu kadar “büyüdüğünü” açıklıyor. Doğmamış bebeğinizin karaciğeri ve dalak, uzun süredir kan hücreleri üretmek için çok çalışıyor. Bebeğiniz taçtan popoya ve taçtan topuğa kadar, şimdi 10 buçuk inç uzunluğunda ve 11 ila 12 buçuk ons ​​ağırlığında, büyük bir olgun muz boyutunda..

21 haftalık hamileyseniz, hamileliğinizin 5. ayındasınız. Gitmek için sadece dört ay kaldı!

Amniyotik sıvınızın tadı, en son yediğiniz yemeğe bağlı olarak günden güne değişir. Küçük bebeğiniz zaten çok gelişmiş tat tomurcuklarına sahip olduğundan, bu lezzet öğünü bebeğinizde kaybolmaz..

Araştırmacılar, amniyotik sıvı yoluyla rahimde bireysel tatlara maruz kalan fetüsün, doğumdan sonra aynı tatlara sahip uygun yiyecekleri yemeye daha istekli olduğunu belirtmişlerdir. Küçük aksiyon figürleriniz, hamileliğin 21. haftasında Matrix benzeri hareketlerin koreografisini yapabilir.

Ne yazık ki, çatlakların oluşmasını ve vücudunuzda zikzaklar çizmesini önlemenin şimdiye kadar kanıtlanmış bir yolu yoktur. Şimdi böyle bir senaryoda her zaman kakao yağı gibi nemlendiriciler uygulayabilirsiniz; başka hiçbir şey değilse, hamilelikte gerilmiş ciltle ilişkili kuruluk ve kaşıntıyı durduracaktır). iyi haber var mı?

21 haftalık hamilelikte kaygı ve korku:

Hamileliğin bir noktasında, neredeyse her bekleyen anne ve hatta baba bile endişe ve korku hissetmeye başlar, çünkü büyük değişiklikler ikinizden de beklenir. Ve endişeli hissetmek tamamen mantıklıdır, ancak bunu kabul etmek de özellikle sağlıklıdır. Arkadaşlarınızla ve eşinizle veya daha önce bebek sahibi olan biriyle duygularınız hakkında daha fazla konuşun – kesinlikle aynı tür düşünceleri yaşadıklarına dair size güvence vereceklerdir. En önemlisi, korkularınızı, muhtemelen mükemmel bir kalpten kalbe konuşmaya ihtiyacı olan partnerinizle doğru bir şekilde tartışın..

Hamilelik Diyeti & 21 Hafta Gebelikte Egzersizler:

Diyet:

21. hafta çoğunlukla dinlenmek, rahatlamak ve yorulacağınız için uyumakla geçecek. Aktivitelerinizin geri kalanı, görünüşte sonsuza kadar sürecek bir zaman geçirmek için bir hobi bulmaya çalışmak, kontrolleri içerecektir. Egzersiz ve diyet günün diğer yarısını oluşturacaktır ve bu, günün en kritik kısmıdır, çünkü doğru türde egzersiz uygun şekilde rahatlamanıza yardımcı olacaktır. 21 haftalık hamilelik diyeti önemlidir, besleyici gıdalardan hiçbirini atlamamaya dikkat edin..

22 haftalık hamilelikte ne yemeli??
 • Bebek her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Anne, kasları ek ağırlığı katmak için genişlediğinden oldukça rahatsızdır. Daha sık yorulur. Bu aşamada 21 haftalık hamile kilo alımının üstesinden gelmek için yapabileceğiniz en iyi şey hafif egzersiz ve sağlıklı beslenmeye kendinizi kaptırmaktır..
 • Hamilelik sırasında daha gerekli besinler Vitaminlerdir. Sizin için tat eksikliğini azaltmanıza yardımcı olacaklar. Sağlıklı vitaminler içerdiği için ilaç yerine meyve ve sebzeleri alın..
 • Meyve ve sebzeler diğer gıda maddelerine göre daha fazla besin içerir. Bazı bitkiler sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan doğru besinleri içerir..
 • Su, hamilelik sırasında vücudunuz için vazgeçilmez bir hidrasyon kaynağıdır; Vücudunuz için düzenli olarak daha fazla su almalısınız. Su, vücudunuzu sağlıklı tutmanıza yardımcı olur ve kilo alımını kontrol eder..
 • Yağsız et size bol miktarda protein ve lif verir; bu da metabolizmanızı ve enerji hızınızı artırmanızı sağlar. Deniz ürünleri ve domuz eti de sağlığa uygundur ve bu süre zarfında her zaman tavuk deneyebilirsiniz; her zaman sağlıklı ve beslenmiş kalmanıza yardımcı olacaktır.
 • Demir, önemli bir rol oynadığı ve vücudunuzun çeşitli hayati organlarına kan akışını artırmaya yardımcı olduğu için hamile bayanlar için gereklidir. Portakal ve brokoli gibi turunçgiller almalısınız. Ayrıca yumurta ve fındık deneyin. Zengin demir kaynaklarıdır.

Egzersiz yapmak:

 1. 21. haftada, bebek yumruğunun çoktan ortaya çıktığı zaman, oldukça garip gelse de, normal pozisyonda uyumak zor olacak ve daha çok ustalaşmanız gereken bir egzersiz gibi olacaktır. Hamilelik sırasında esnemeyi deneyin. Bu dönemde ihtiyacınız olan esnekliği ve gücü size verir..
 2. Midenizden nefes almak hamilelik sırasında nefesinizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Düz bir şekilde uzanın ve başınızı desteklemek için bir yastık kullanın; vücudunuzu rahatlatacaktır. Dizlerinizi katlanmış halde tutun ve yere dokunun. Ardından yan tarafta dinlenerek rahatlayın. 10 dakika boyunca bunu tekrarlayın.
 3. Sığ nefes alma, oksijen tedarikine yardımcı olur ve nefes alma düzeninizi kolaylaştırır. Bu aynı zamanda akciğerlerinizi sağlıklı tutmanın yanı sıra mükemmel bir destek sağlayacaktır. Bu egzersiz her gün en az 5 dakika yapılmalıdır..
 4. Göğsünüzden nefes alırken dik durun ve ayaklarınızı paralel tutun. Ağzınızı kapalı tutun ve 1-15 arasında sayarak uzun bir nefes alın. Ardından ellerinizi göğsünüzde tutun. Yararları için tüm egzersizi on kez tekrarlayın. Bunlar, kolay gitmek için izleyebileceğiniz 21 haftalık hamilelik bakımı kurallarıdır..
 5. Diğeri ise pelvik egzersizdir ve pelvik sorunları azaltmanıza yardımcı olur ve size pelvik bölgeniz için gereken gücü verir. Buna uygun uygulama denir. Hamilelik için en iyi egzersizdir.

Yalnız yürümek, kaydettiğiniz ilerlemeyi düşünmek her zaman kaybolan pozitifliği geri getirecektir. Her şey hakkında stresliyseniz, uykuya dalın. Dinlenmeye ihtiyacın var, bebeğin de öyle. Duruşunuz şimdi her zamankinden daha önemli. Vücudunuza zarar verebileceğinden doğru pozisyonda olun. Sağlıklı bir diyet önemlidir ve düşük kilolu bir bebeği riske atmak istemiyorsanız önemli bir rol oynar. Etrafınızda daima su ve güneş kremi bulundurun. Yürüyüşe çıkmadan önce ikisinin de eksik olmadığından emin olun..

Tıbbi testler & 21 Haftalık Gebelikte Tarama:

İşte 21 haftalık hamilelikte yapılması önerilen birkaç tıbbi test.

 1. Doktor randevuları ciddidir. Doktorunuz sizin için en iyisini bilecektir. Sizi endişelerinizin ve düşüncelerinizin çoğundan kurtarabilir. Ayrıca, gerekli ilaçlarınızı yanınızda bulundurun..
 2. Sizin durumunuzda rahatlamak ve gevşemek için harika bir yol Masajlar! Şehirdeki en iyi masörü sorabilirsiniz.!
 3. Her gün hangi değişikliklerin sizi etkilediğini öğrenmek için doğum öncesi sınıfları eğlenceli bir ortamdır. Zihninizi başka yöne çevirmek için harika bir yoldur. Henüz kaydolmadıysanız şimdi kaydolun!

Bu etkiyi hafifletmeye yardımcı olacak bazı reçetesiz ilaçlar şunlardır:

 • Ağrı – Asetaminofen. İbuprofen ve Naproksen’e kendinizi şımartmayın.
 • Alerji- Antihistaminikler ve Loratadin. Psödoefedrin kullanmayı düşünmeyin ve
 • Fenilefrin gibi dekonjestanlar.
 • Kabızlık- Metamucil kullanın. Müshillerden ve mineral yağlardan kaçının.
 • Mide ekşimesi için – Antasitler kullanın. Kendinizi mümkün olduğunca nemlendirmeye çalışın.

ipuçları nelerdir & 21 haftalık hamilelikte alınması gereken önlemler?

 1. En ufak şeye üzüleceksiniz ama psikolojinizin bir parçası olduğu için sizi etkilemesine izin vermeyin. Onu hafifletmek için de isteklerinize teslim olmayın.
 2. Etrafınızda daima su ve güneş kremi bulundurun. Yürüyüşe çıkmadan önce ikisinin de eksik olmadığından emin olun..
 3. Dar ayakkabılar yürümeyi zorlaştıracağından, rahat ayakkabılarla dolaşın..
 4. Bebeğin ağırlığı arttıkça sırt ağrınız da artar. Bu tipik bir senaryo, bu yüzden endişelenme. Bebek daha fazla yer için can attığında, ona yer açmak için sırt kaslarını ve kemiklerini zorlamaya devam eder ve sırt üstü uyuyorsanız bu daha da kötüleşir. Bu nedenle, genellikle annenin yan yatması önerilir..
 5. Ağzınızda komik bir tat, ekşi ya da metal olsun size eşlik etmeye devam ediyor. Kendinizi bu duygunun üstesinden gelmek için çok uğraşırken bulabilirsiniz; Ancak, bunun tedavisi oldukça kolaydır. Tüm tatlara sahip çeşitli yiyecekleri deneyin; bebeğe benzersiz bir his verecekleri için çeşitli karakterlerin bir kombinasyonunu deneyin. En sevdiğiniz yiyecekleri de deneyebilirsiniz.
 6. Hamilelik döneminde bu aşamada vücut sıcaklığında bir artış yaşanması çok yaygındır. Vücudun geçirmiş olabileceği basit bir soğuk algınlığı veya küçük bir hastalık olabilir. Sadece küçük bir değişiklikse, bu muhtemelen çocuğunuzun sıcaklığa ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Durumun üstesinden gelmek için, daha sonra ihtiyaç duymanız ihtimaline karşı ateş için ilaç bulundurun..

Akne:

Sivilce, hamilelik sırasında yüz ve sırt sivilcelerinin yanı sıra cilt döküntüleri, lekeler ve çatlakları içeren düzenli bir olaydır. Tüm bu 21 haftalık hamilelik belirtilerinin bebek doğar doğmaz ortadan kalktığını bilmek yardımcı olacaktır. Aloe vera veya sivilce önleyici kremleri etrafta tutun ve E Vitamini de cildinizdeki sivilceler için en iyi çarelerden biri olarak harikalar yaratır. Daha fazla su içmek de nedene yardımcı olur.

21. Haftada Gebelikte Seks:

21. hafta şu anda bile seks için oldukça güvenlidir. Zor pozisyonlar karnınızı zorlayabilir, bu yüzden onlardan kaçının. Artı nokta, bunun çift arasındaki yakınlığı arttırmasıdır. Bu, uygun aile planlamasına yardımcı olur ve ayrıca bebek doğduktan sonra ne yapılacağına karar vermede yardımcı olur..

21 Haftalık Gebelikte Karşılaşılabilecek Riskler Nelerdir??

21 haftalık hamilelikten sonra bile, düşük yapma olasılığınız yüksektir. Vajinal kanama genellikle ilk önemli uyarı işaretidir. Düşük yapma nedenleri şunlardır:

Rahim septumu. Rahim içinde bulunan bir duvar, daha doğrusu septum, onu iki ayrı parçaya böler..

Otoimmün hastalıklar. Bu hastalıklar, bağışıklık sisteminiz sağlıklı hücrelere saldırdığında ortaya çıkabilir..

Fetüsün kromozomal anormallikleri. Bu, DNA’dan oluşan hücreler olan bebeğin kromozomlarında bir sorun olduğunda düşük yapma durumudur..

Yetersiz serviks. Rahim ağzınız çok erken açıldığında, genellikle erken doğuma yol açar..

Ayrıca, Rh negatif kanınız varsa, hamilelik sırasında kanama yaşarsanız, immünoglobulin (RhoGAM) enjeksiyonu yaptırmalısınız. Bu İmmünoglobulin, bağışıklık sisteminizde bir protein görevi gören ve bakteri ve virüs gibi zararlı maddeleri tanıyan ve bunlarla savaşan ürünler üreten bir antikordur..

21 haftalık hamilelikte kontrol listeleri:

Bebeğinizin tekmelerine ve seğirmelerine, hatta yuvarlanmalarına dikkat edin ve hareketlerinde bir azalma fark ederseniz hemen doktorunuza ve hatta ebenize bildirin. Daha az hareket, güçlü bir soruna işaret olabilir ve bebeğinizin durumunu test etmeniz ve kontrol etmeniz gerekecektir. Doktorunuz her gün biraz zaman geçirmenizi ve bebeğinizin tekmelerini saymanızı ve “tekme sayımlarını” nasıl yapacağınızı bulmaya çalışmanızı tavsiye etmiş olabilir.

Büyük olasılıkla 28 ila 36 hafta arasında iki haftada bir uygun bir kontrole ihtiyacınız olacak. Doğum yapana kadar 36 hafta sonra haftada bir kontrole geçmeyi seçebilirsiniz. Son teslim tarihi de yaklaştıkça, doktorunuzla hamileliğiniz ve doğum zamanınız hakkında yoğun tartışmalar yapmanın yanı sıra birçok fizik muayene ve test yapılmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca emziren bebek hakkında bilgi edinmeye başlayabilir ve daha fazlasını öğrenmek için emziren annelerle konuşabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz çevre ve duygulara aşina olabilmeniz için iyi hamilelik makaleleri okuyun. Sağlık sigortanızı yanınızda bulundurmak için bir not alın ve sigortanızı kabul edip etmediklerini sağlık uzmanınıza danışın..

Merak etme; yavaş yavaş son teslim tarihine yaklaşıyorsun. Şu andan itibaren ihtiyacınız olan tek şey zaman vermek ve zihinsel huzuru korumak. Sevdikleri şeyi yapmalı ve rahatlatıcı olabilecek şarkılar dinlemelisiniz. Daha fazla iyi dinlenme ve diyet her zaman önemlidir. mutlu bir hamilelik geçir!

Bu süre zarfında sağlığınıza dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Daha önce bahsedilen tüm diyet planlarını takip edin ve gitmeniz iyi olacaktır. Egzersiz ve dinlenmeye daha fazla dikkat edin. İlaçlarınızı zamanında alın ve düzenli olarak doktorunuza danışmaya devam edin. Meyveler de mükemmel bir besin kaynağıdır.!

Umarız bu makaleyi okuyarak faydalanmışsınızdır. Mutlu ebeveynlik! Değerli yorumlarınızı aşağıya bırakın ve bu makaleyi yararlı bulup bulmadığınızı bize bildirin..

SSS:

S1. 21 haftalık hamilelikte tekmelerin hissedilmemesi normal mi??

Cevap: Bunun nedeni plasentanızın uterusun üst duvarına yerleştirilmesi olabilir. Zaman zaman doktorunuzla kontrollere ve taramalara devam edeceğiniz için bebeğin sağlığı konusunda endişelenmenize gerek yok. Bebek güçlenmeye başladığında. Tekmeleri yavaş yavaş hissetmeye başlayacaksın.

S2. Hamileliğin altıncı ayında vegan ve vejeteryan olmak iyi mi??

Cevap: Diyetiniz zengin ve dengeli olmalıdır; önemli olan bu. Yeterli miktarda protein, demir ve ilgili minerallere sahip olduğunuzdan emin olun. Güçlenmenize ve fetüsün büyümesine daha fazla yardımcı olmanıza yardımcı olurlar. Ne pahasına olursa olsun zengin bir diyete sahip olmak önemlidir, ister vejetaryen ister vegan olsun.

S3. 21 haftada fetüs için normal kalp atış hızı ne olabilir??

Cevap: Bebeğinizin kalp atışı artık bir stetoskop yardımıyla duyulabilir. Ancak, bu vuruşu sizin vuruşunuzdan ayırt etmek zor olabilir. Bebeğin kalp atışı dakikada 120 ila 160 atış arasında değişebilir. Şüphesiz, seninkinin iki katı olacak.