Şu ana kadar geçen haftalar pek çok değişikliği beraberinde getirecekti. Uykusuz geceler yaşamaktan sık sık idrara çıkmak zorunda kalmaya kadar, değişimi anlamak çok önemlidir, ancak en iyi kısım aslında oturup 28 haftalık hamileyken size ne olduğunu anlamaktır. Bunu öğrendikten sonra, vücudun göstermeye başladığı değişikliklerle boğuşmanız daha kolay olacaktır..

İlk başta, her şey kalpsiz, hatta kalp atışı bile olmayan düzensiz bir et şekli olarak başlar. Hamileliğin ilk günleri, özellikle ilk annelik denemesi için genellikle en zor olarak kabul edilir. Sonraki aylarda, konuyu yavaş yavaş kavradıkça yeni ayakkabılarınızı kolayca giydiğinizi göreceksiniz..

28 haftalık hamile

İçerik tablosu:

 • Beklentiler || Belirtiler || Bebek Gelişimi || göbek ||
 • Bebek Pozisyonu || Aktiviteler || Diyet || Egzersizler ||Bebek Hareketi ||
 • Stres Nasıl Yenilir || Tıbbi Tedaviler ve Kontrol ||
 • İpuçları ve Önlemler || Kontrol Listesi || Riskler ||

28 Haftalık Hamile, Ne Beklemeli:

Duygular etrafınıza gelişigüzel saçılmış durumda. Ani bir mutluluk nöbetinden, bir kız gecesi için artık arkadaşlarınızla birlikte olamayacağınızı bildiğinizde dünya kasvetli görünebilir. Bir sonraki an, içinde taşıdığın sorumluluğu düşünüyorsun. Hayat vermek üzere olduğunuz yeni beden. Bu hafta hamileliğin karizması böyle.

28 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

Artık üçüncü üç aylık döneme giriyorsunuz. Altı ayınız var ve doğum için yaklaşık 12 haftanız daha var. Bu, çok şey yaşayacağınız gerçeğini zihinsel olarak sindirmeye başlamanızın en iyisi olduğu anlamına gelir..

TOC’ye geri dön

28 Haftalık Gebelik Belirtileri:

İşte annenin bu haftaki güncellemesi.

1. Hamilelik Maskesi:

Hamileliğiniz 28. haftaya girerken, bazıları için sıcak bir annelik parıltısı olabilir ve diğerleri için yüzde ve sırtta çok sayıda sivilce ve ardından ciltte yumuşak kahverengi lekeler veya belki de kötü kuru saçlar olabilir. . Kalça veya göğüs gibi özel yerlerde veya daha kesin olarak karın bölgesinde çatlakların oluşması belirgin olacaktır. Buna genellikle hamilelik maskesi denir. Yapılacak en iyi şey, onu sertleştirmek ve buna katlanmaktır. İşler kontrolden çıkarsa, artan rahatsızlığınız hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Maske, doktorun önerdiği şekilde yüz maskeleri kullanılarak yatıştırılabilir..

2. Yorgunluk:

Bebeğiniz şimdi iyi bir 2 kilo ağırlığındadır, bu yüzden muhtemelen bebeğinizin yumruğunuz sizi biraz dağınık ve ayaklarınızın üzerinde karıştırmadan önce olduğundan daha fazla kilo almıştır. Bu sıralarda, hafif baş dönmesi ile birlikte muazzam bir yorgunluk beklenir. Başınız dönerken ayağa kalkmamaya veya merdiven çıkmamaya dikkat edin. Yorgunluğun yanı sıra, güçlü bir nefes darlığı hissi de sizi etkiler. Sorunu aşmak için ihtiyacınız olan şeylerin çoğu dinlenmek ve tabii ki su. Stres seviyenizi sınırlayın, bu sizi daha enerjik hissettirmede uzun bir yol kat edecektir..

3. Çatlaklar:

29. haftada mide etrafındaki ağırlık normalden daha fazla artar, bu da deri altındaki elastik kasın gerilmesine yol açar ve bu da çatlakların oluşmasına neden olur. Bu çatlaklar zararlı değildir. Çatlak izleri, kaşıntılar bölge çevresinde, genellikle vücut kısmının büyümesinin daha fazla olduğu mide, meme bölgesinde fark edilebilir. Doğru beslenme sağlanırsa, hamilelikten sonra orijinal cilt geri kazanılabilir..

4. Braxton Hicks Kasılmaları:

Bu, hamilelikte meydana gelen aralıklı bir uterus kasılmasıdır. Bu tür bir kasılma genellikle erken evrelerde hissedilmez. İyi yanı, bunlar ağrılıdır ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Üçüncü trimesterde bu tip kasılmalar daha çok hissedilir. Bazı kadınlar bunun gerçek doğum olduğunu düşünebilir. Rahim kasık bölgesinin sıkılması ve gevşemesi genellikle yaşanır ve genellikle ağrıya neden olmaz. Bu rahatsızlık oluştuğunda şu adımları izleyin: Dehidrasyonu azaltmak için su için, pozisyon veya aktivite değişikliği, rahatsızlıkla başa çıkmaya yardımcı olan nefes egzersizi.

TOC’ye geri dön

28 Haftalık Hamile Bebek Gelişimi:

Genellikle 9 aylık hamilelik, sık sık doktor ziyaretleri ve bebeğin izlenmesi nedeniyle 40 hafta olarak özetlenir. Bu 40 haftanın ayrıca üç trimestere bölünmesinin nedeni budur. İlk üç aylık dönem bebeğin oluşumunu gösterir ve ikinci ve üçüncü üç aylık dönem bebeğin gelişiminden zamanla sorumludur. Son gününüze ne kadar yaklaşırsanız, geliştirme oranı o kadar hızlanır.

TOC’ye geri dön

28 Haftalık Hamile Karın:

28 haftalık hamile bir karın, kaburgalarınıza ve üst mideye uygulanan baskıdan dolayı biraz ağrı hissedecektir. Kaburgalarınızın içten dışa doğru gerildiğini hissetmeye başlayabilirsiniz, ancak bu olmaz. Yavaş yavaş rahat hissetmenin en iyi yolu, sık sık daha küçük porsiyon yemek yemektir. Bu sayede dolgunluk size rahatsızlık vermeyecektir..

28 haftalık hamile bebek boyutu, yaklaşık 2-1/4 pound ağırlığında bir hindistancevizidir. Tepeden tırnağa ölçülen toplam 38 cm olacak.

TOC’ye geri dön

28 Haftalık Hamile Bebek Pozisyonu:

Bebeğiniz de sizin kadar D-günü için hazırlanıyor. Şimdi çapraz duruyor ve başı muhtemelen sol uyluğa bakıyor ve yüzü kalçalarınıza bakıyor olmalı. Bu pozisyon sağ oksiput anterior olarak bilinir..

Diğer Değişiklikler Hakkında?

1. Görme:

Erken evrelerde bebeğiniz gözlerinin kullanımının tam olarak farkında değildir, ancak zaman geçtikçe bebek yavaş yavaş anne karnındaki yeni dünyaya gözlerini açar. İris biraz sonra gelişir, ancak 28. haftada gözlerinde önemli bir değişiklik olur. Artık gözlerinde hassasiyet gelişmiştir ve düzgün bir şekilde göz kırpabilir. Biri, ultrason sırasında el fenerinizi annenin karnına tutarsanız, bebeğinizin gözlerini kısarak veya ışıktan uzağa baktığını görebileceğinizi söylüyor..

2. Aşinalık:

Rahat yuvalama alanındaki ilk haftalarda, bebek bir işitme duyusu veya kelimeler ve cümleler, müzik ve sesler geliştirdi. Şimdi bu haftadan itibaren doktor bebeğin sesin tanıdıklığını tanıyabileceğini söylüyor. Belki bebek mideden sıkılırsa en sevdiği müzik işe yarar. Çocuğunuz artık tanıdık sesleri duyabilir ve tanıyabilir ve çevresini geçmiş deneyimlerine dayanarak yargılayabilir..

3. Rüya Gerçekleşiyor:

Tüm bu zaman boyunca, küçük çocuğunuzun nasıl görüneceğini, kime benzeyeceğini, ellerinin sizinkilere karşı tam olarak ne kadar küçük olacağını ve bir sürü başka hayali hayal ediyordunuz. Bu haftada çocuğunuzun da hayal kurma yeteneğini geliştirdiğini fark edeceksiniz. Genellikle bir ultrason sırasında doktorlar, eğer şanslıysanız, çocuğunuzu uykusunda rüya görürken yakalayabileceğinizi, belki de gülümsemek gibi yüz hareketleri yaptığını söylerler..

4. Doğru Nefes Alma:

Günler geçtikçe bebeğinizin kalp atışları güçleniyor ve güçleniyor. Hafif bir zonklamadan güçlü bir vuruşa kadar, çocuğunuz şimdi hava keselerine veya ciğerlerine odaklanıyor. Gerekli boşluklara gitmeden önce oksijenli kanı bu damarlardan kanalize etmek için kullandığımız akciğerlerin içini oluşturan çeşitli damarlar vardır. Henüz taze oksijeni solumamasına rağmen, annenin kanındaki oksijen bu hafta kendisini yeni oluşan damarlara kanalize ediyor. Dışarıdaki havaya maruz kaldığında, oksijen ciğerlerini dolduracak ve damarlardan kendi yoluna devam edecektir..

5. Yüzey aktif madde:

Genellikle iki akciğer kesesini birbirine yapışmaktan ayıran bir madde vardır. Bu yüzey aktif madde şimdi bu hafta bebekte gelişiyor.

6. Üreme Sistemi:

Üreme sistemi gelişimi, gonadal çıkıntının oluşumu ile beşinci haftada başlar. Erkek fetüsün testisleri skrotuma düşer ve dişi fetüsün klitorisi nispeten belirgindir. Y kromozomu yumurtayı döllediğinde erkek, X kromozomu yumurtayı döllediğinde dişi olur..

7. Böbrekler:

Böbreklerin gelişimi veya nefron oluşumu. Nefrik yapı aşamalar halinde gelişir: Pronefron, mezonefroz ve metanefroz. Böbrek, hücresel ve doku metabolik aktivitesi ile stabil bir ortamın korunmasına yardımcı olur..

TOC’ye geri dön

28. Hafta Etkinlikleri:

28. hafta için, artık üçüncü üç aylık döneme giriyorsunuz. Bu haftaki aktiviteler her şey yerli yerindeymiş gibi görünebilir. Elbette daha yorgun hissedebilirsiniz, ancak bu doğaldır. Ancak izlenmesi gereken birkaç şey kan şekeri seviyesi ve hemoglobin yüzdesidir. Bunun dışında, kasanızdaki ağırlık ve basınçtaki sürekli değişiklik, baştan sona kontrol altında tutulmalıdır. Artık bebeğiniz büyüdüğüne göre, kalp atışı ve genel sağlığınız da kontrol edilecektir. Her şey yolunda göründüğü sürece belirtilerinizi endişelendirecek bir şey yok..

TOC’ye geri dön

28.Hafta Diyet ve Egzersiz:

28 Hafta Gebelik Diyeti:

1. Folattan Zengin Gıdalar:

İlk birkaç hafta gibi, son birkaç hafta bebeğinizin kan hücresi gelişimi için çok önemlidir ve demir takviyeleri tek başına yeterli olmayacaktır. Yumurta, muz, ıspanak ve papaya gibi yiyecekleri tüketmeye çalışın.

2. Su:

Su, vücudumuzu nemlendirmek için önemli bir kaynaktır ve hamile kadınlar için vücuttaki su içeriğini dengelemeleri gerektiğinden çok önemlidir. Karpuz, narenciye gibi meyveler veya çorbalar ile su alınabilir. Bir düşünce, “dehidrasyonun, su atılımını korumak için böbrekten anti-diüretik hormonun salınmasını teşvik edebileceği ve bu da oksitosini teşvik ederek erken kasılmalara yol açabileceğidir..

3. Smoothie’ler:

Yemek yeme isteğiniz şimdiye kadar azalmış olmalı, ancak smoothie’lerin sağlığa faydaları azalmadı. Aynı eski meyveler smoothie’ye dönüştürüldüğünde, bebeğiniz bir sürprizle karşılaşabilir. Onayını size bildirmek için tekme atıp atamayacağını asla bilemezsiniz..

4. Elyaf:

Lif açısından zengin besinler, gestasyonel diyabet hastalarına ve anne için uygun bağırsak hareketine yol açan bir durum olan glikoz intoleransının önlenmesine yardımcı olur. Kepekli ekmek, tam tahıllı bisküvi, pirince göre glisemik indeksi daha düşük olan kinoa, şeker oranını yükselten GI değeri yüksek buğday ekmeği tüketimi. patlamış mısır veya pirinç ürünlerinden daha atıştırmalık

5. Salatalar:

Yüksek lif içeriği nedeniyle midemizi kolayca doldurur. Salatalar yeşil salatalar, meyve salatası, fasulye ve tahıl salatası, Et ve deniz ürünleri salatası olabilir. Nohut veya soya fasulyesini sebzelerin yanında kullanabiliriz. Salatayı tüketmeden önce dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta hijyendir. Tüm sebze ve meyvelerin iyi yıkanması gerekir, çünkü kir de fetüs için ölümcül olabilir..

TOC’ye geri dön

28 Hafta Hamile Egzersizleri:

1. Yoga:

Bu aşamada soğukkanlılığınızı korumanız ve dayanıklılık gücünüzü artırmanız gerekiyor ve yoga ve meditasyon aynı şekilde harikalar yaratıyor..

2. Uyku:

Herhangi bir kişi için düzenli 8 saat uyku zorunludur ve aynı şey hamile bayanlar için de geçerlidir. Rahatsız uyku anne için olduğu kadar fetüs için de çok önemlidir. Uterusun tüm ağırlığı omurgaya, sırt kaslarına ve atardamarlara bindiğinden, uyku pozisyonu önemli bir rol oynar ve düz yatmaktan kaçınılmalıdır. Bu, vücuda ve bebeğe kan akışında bir azalmaya yol açacaktır. Önerilen duruş, dizler bükülü olarak bir tarafta yatmaktır ve destek olarak yastıklar kullanılabilir..

3. Bisiklete binme:

Şimdi ya bisiklete biniyor ya da yüzüyor. 28. hafta geldi ve bu da formda kalmak için ekstra bir dürtü getiriyor. Yollar eskisi kadar güvenli olmayabilir ama yüzmek de bir tercih olabilir.

Mide Ayarı: Hamilelikte gün sayısı arttıkça midenin boyutu artar. Uygun giyinmek mideye daha az baskı yapılmasına yardımcı olur..

4.Çömelme:

Vücut için son hareket çömelmedir, çünkü bu pelvik kasların gevşemesine yardımcı olur ve pelvik kemik de güçlenir. Rahat oturma pozisyonu izlenmeli ve egzersizler arasında aralıklı molalar verilmelidir..

TOC’ye geri dön

28.Hafta Gebelikte Seks:

Her şeyin üzerinizde olduğu bu aşamada muhtemelen cinsel aktivitenize hayat vermek için en iyi hafta değil, ancak güvenli cinsel ilişki ancak jinekolog tavsiyesi ile gerçekleştirilebilir..

28 Hafta Hamile Bebek Hareketi:

Peki, ultrasonun şimdi neyi ortaya çıkaracağını düşünüyorsun? Bebeğiniz artık büyük bir bebek. Karın büyüklüğünden dolayı uyku pozisyonları özellikle zordur. Ancak eşiniz başını karnınıza koysaydı, nefes alışınızı çok net bir şekilde duyabilirdi..

TOC’ye geri dön

Hamilelikte Stres Nasıl Yenilir:

 • Alışverişe çıkın ve pozitif bir ruh hali ile ruh halinize bir değişiklik getirmeye çalışın. Bu hafta anneliğe bir adım daha yaklaştınız ve bu ipucu önümüzdeki birkaç ay için yerini koruyacak..
 • Şimdi çocuğunuzun isimlerini belirleme ve bu sorumluluklar üzerine kafa yorma zamanı..
 • Sevdiklerinizle zaman geçirmek çok önemlidir, bu sayede fetüs de gelişim için gerekli olan iyi hisleri alır..
 • İyi egzersiz yapın, çünkü ruh halinizi iyileştirebilir. Stresiniz şiddetliyse, yoga ve meditasyon da yapabilirsiniz..
 • Örgü kurslarına kaydolmak ve bebek için güzel kıyafetler dikmeyi öğrenmek. Bu keyif duygusu, stres faktörünün azalmasına neden olur..

TOC’ye geri dön

Tıbbi Tedaviler ve Kontrol:

Fetüsün büyümesini ve gelişimini izlemek için aylık kontroller ve konsültasyonlar önemlidir. Şeker ve tiroid için periyodik kan testleri yapılmalıdır..

 • Ağrı– Parasetamol: asetaminofen. İbuprofen ve naproksen ile kendinizi şımartmayın.
 • Alerji- Antihistaminikler ve Loratadin. Psödoefedrin ve fenilefrin gibi dekonjestanları kullanmaktan kaçının.
 • Öksürük- dekstrometorfan.
 • Kabızlık- Metamusil. Mineral yağdan kaçının.
 • Göğüste ağrılı yanma hissi- antasitler.

TOC’ye geri dön

İpuçları ve Önlemler:

 •  Her türlü kazayı önlemek için yürürken her adımı izleyin ve strese neden olabileceğinden araba kullanmaktan kaçınılabilir..
 •  İlaçlarla etkileşimler sizin durumunuzda zararlı olabilir. Herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışmayı unutmayınız..
 • Radyasyona maruz kalmaktan kaçının
 •  Kokulu parfümler veya kremler kullanmamanız önerilir..

TOC’ye geri dön

28 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi:

 • Doğum sonrası iyileşmenin ne olduğunu anlayın.
 • Doğum izninizi planlamanın zamanı geldi.
 • Hizmetçi sorunlarını çözün ve ilgilenecek birini bulun.

Karşılaşılacak Riskler Nelerdir??

En büyük risk doğum sonrası iyileşmedir. Kendinizi rahat hissettiğiniz insanlarla konuşun, hamileliğiniz yakında sona erecek ve bu biraz bunaltıcı olabilir. Bütün bunlar gereksiz gerginlik ve kaygıya yol açabilir..

Bu dönem zamanınızın çoğunu gerektirir. İyice dinlenmeyi ve bol su almayı unutmayın. Kendinizi biraz okumakla veya yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapmakla meşgul edin. Bu şekilde stresten kurtulacak ve başınıza ne geleceği konusunda daha az endişe duyacaksınız. Dikkatli ol!