Şimdiye kadar, hamileliğin 29. haftasında vücudunuzun bazı gerçek değişiklikler göstermeye başladığına eminiz. Hafta zorlu ve göz korkutucu olabilir, ancak endişelenecek bir şey yok. Kendinizi rahatlatmanın en iyi yolu aslında size ve bebeğinize neler olduğunu anlamaktır. Haftalar sizi son D-gününe yaklaştıkça bebek daha aktif olmaya başlayacaktır..

Vücudunuzun nasıl genişlediğini fark edeceksiniz. Yavaş yavaş, vücut uygun boyuta gelir ve dokuz ay boyunca sıkı bir çalışmadan sonra, küçük güneş topu sevimli küçük düğme gözleriyle size bakar. Bundan önce, güçlü duygular ve artan iştahla derlenen uykusuz geceler ve sabah bulantıları vardır. Bazı anneler için halk arasında hamilelik maskesi olarak bilinen sivilce veya leke gibi cilt rahatsızlıkları olabilir. Ancak zamanla anne yeni bedenine alışır ve yeni annelik elbisesi içinde rahatlar..

29 Hafta Gebelik

İçerik tablosu:

 • Ne bekleyebileceğinizi
 • Ay ve Trimester
 • göbek benziyor
 • Fetüs gelişimi
 • Belirtiler
 • Aktiviteler
 • Diyet ve Egzersiz
 • ultrason
 • Stresin Üstesinden Gelmek İçin İpuçları
 • Tıbbi Tedaviler ve Kontrol
 • Önlemler
 • kontrol listesi

29 Haftalık Hamile: Ne Beklemeli??

Bebeğiniz artık her zamankinden daha aktif. Sizi nasıl çok sık tekmelemeye başladığını fark edeceksiniz ve bu kesinlikle bebeğinizin orada iyi olduğuna dair iyi bir işaret. Tekmeleri saymaya başlayın. Aslında, doktor, bebeğin ne kadar iyi olduğunu bilmeniz için bunu yapmanızı tavsiye edebilir. Bu senin için de iyi bir zaman geçişi olmalı!

Gebeliğin 29. Haftasında Hangi Ayın Trimesterindesiniz??

Hamileliğinizin üçüncü üç aylık döneminde, altı ay ve bir hafta içindesiniz. 29 haftalık hamile bebek ağırlığı, yaklaşık 1,3 kg ağırlığında ve yaklaşık 36,8 cm büyüklüğünde bir pomelo kadardır. Bu, bebeğinizin doğum ağırlığının yarısını alacağı dönemdir..

29 Haftalık Hamile Karın Nasıl Görünür??

Karnınız şimdi daha büyük ve zamanla büyümeye devam edecek. Bu, muhtemelen kendi ayaklarınızı göremeyebileceğiniz anlamına gelir! Rahimdeki amniyotik sıvı şimdi yaklaşık 9 cm..

29 Haftalık Hamile Bebek Pozisyonu: Fetal Gelişim

Şimdiye kadar beyin hızla gelişiyor olacaktı ve bu nedenle bebek çoğunlukla dikey konumda olacak. Başı servikse bakacak. Bu dönemde bebeğin artık gedik pozisyonuna geçebilmesi de mümkündür..

Dokuz aylık süre, tıbbi terim olarak 40 hafta olarak sayılır. Bu, bebeğin düzenli izlenmesinin buna göre yapılmasını sağlamak içindir. Bu 40 hafta, her üç ayda bir bebek ve anne ile ilgilenen birinci, ikinci ve üçüncü üç aylık dönemler halinde gruplandırılmıştır. İlk üç aylık dönem bebeğin oluşumuyla, ikinci ve üçüncü dönem ise gelişimle ilgilenir. Böylece bebek yavaş yavaş büyür ve son gün yaklaşıncaya kadar annenin içinde kendini besler..

1. Isırma Haberleri:

Bu sıralarda bebeğin diş tomurcukları gelecekteki kalıcı diş setine yavaş yavaş gelişiyor. Bu, diş tomurcuklarının nihayet büyümeye başladığı 29. haftanın öne çıkan haberidir. Artık bebeğinizin küçük inci beyazlarını ve içinde nasıl görüneceğini kolayca hayal edebilirsiniz. Ancak diş oluşumu henüz görülmediği için oldukça uzun zaman aldığı bilinmektedir. Bu tomurcuklar hala pamuk kadar hassas ve yumuşaktır, ancak bu, daha sonra güçlü bir sakız için bebek adımıdır..

2. Hıçkırıklar:

Şimdiye kadar bebek, karnınızdaki doğmamış biri için gerçekten harika olan hıçkırmayı öğrendi. Göz kırpma veya hıçkırma gibi refleks hareketlerinin nedeni olan iç organları gelişiyor. Ancak bu ne anne ne de çocuk için bir rahatsızlık değildir..

3. Cinsel organ:

29. haftaya gelindiğinde, cinsel organların oluşumları zaten belirgin ve belirgin hale geldi. Bir erkek çocuk için testisleri, artık tamamlanmış ve testisleri bekleyen skrotuma kaymıştır. Bir kız için, henüz oluşmamış labia dudaklarının olmaması nedeniyle klitorisi artık mükemmel bir şekilde görülebilir..

4. 29 Hafta Gebelik Bebek Hareketi:

29. haftada bebeğiniz 39 cm uzunluğunda ve 3 kiloluk uygun bir ağırlığa sahiptir. Yumurtalıklar çok fazla genişleyebildiğinden, bebek şimdi biraz sıkışık hissediyor. Artık vücudunda büyümüştür ve zihni, kendisini azalan boşlukta dolduğunu hissettirecek kadar gelişmiştir. Bu nedenle bebek artık içinde hissedebileceğiniz birçok hareket gösteriyor. Bebek daha fazla yer isterken ara sıra tekmeler, yumruklar ve hafif vuruşlar olabilir..

5. Adrenal Bezler:

29. hafta bebeğin böbrek üstü bezi üretimine işaret eder ve bununla birlikte hormon üretimine başlar. Bu hormonlar, özellikle androjen ve östrojen, annenin vücudunda süt üretimini uyarır. Bu sıralarda anne de değişikliklerden geçer..

6. Doğru Yiyin:

Bebeğin beslenme ihtiyaçları zamanla artıyor ve şimdi sizden daha fazla tüketiyor, bu sizin için de daha fazla yiyecek anlamına geliyor, çünkü artık iki kişi diyetinizden kurtuluyor.

7. Saç:

Şimdi saçların büyümeye başladığı zamandır. Tabii ki, başlangıçta, kısa ve küçüktür. Kaş ve göz kapağı kılları da daha belirgindir. Çocuğunuzun vücudundaki kısa tüyler olan lanugolar artık solmaya başladı ve normal saçlar gelişmeye başladı..

29 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Nasıl Üstesinden gelinir:

Artan ihtiyaçları ile bu, besinlerin onu emdiği zamandır, bu yüzden midenize ne girdiğine çok dikkat edin. Bu, doğru beslenmeyi ve daha fazla miktarda yemeniz için mükemmel bir zaman..

1. Mide ekşimesi:

Bu sıralarda bazı eski arkadaşlarınız, mide ekşimesi ve kabızlık ortaya çıkıyor ve bu basit bir hamilelik anlaşması ve bebekle ilgisi yok. Kontrol edilmesi gereken sadece vücudun hormonal üretimleridir. Bununla birlikte, hamilelik hormonu progesteron nedeniyle yavaş hazımsızlık sorunu ortaya çıkabilir. Mide ekşimesi ve hazımsızlığın üstesinden gelmek için yapılacak en iyi şey, doğru türde bir diyetle kendinizi şımartmaktır. Akşam yemeğinizi yatmadan 2 saat önce iyice bitirdiğinizden emin olun. Uyurken vücudunuzun fazladan kalori yakması için hiçbir sebep yoktur. Bu da, içeriden daha ağır ve şişkin hissetmenize neden olur. Bundan kaçınmanın bir başka yolu da akşam yemeğinde hafif ve sağlıklı yemek yemektir. Salatalar gitmek için en iyi yoldur.

2. Hipotansif Sendrom:

Bu zamanlarda, bazı kadınlar hipotansif sendrom adı verilen bir durum hissedebilir. Kan basıncınız, kötü sırt ağrısı ile birlikte yüksek veya düşük değişir. Alt karnınız çok fazla baskıya maruz kaldığı için hemoroid de yaygındır. Bu belirtilerden kaçınmak için, sahip olduğunuz tüm katkı maddeleri arasında kan basıncını en çok onlar düzenlediğinden, yiyeceklerdeki tuz içeriğinizi azaltın. Ayrıca, hemoroidiniz için ilaç bulundurmayı deneyin ve yanınızda bulundurun..

3. Yorgunluk:

Sadece kadınlar fazladan kilo almakla kalmıyor, aynı zamanda yoruluyor. Bunun nedeni rahmin büyümesi ve taşıdığı bebeğin ağırlığıdır. Besin ve oksijen arzındaki artış nedeniyle vücut daha yorgun hale gelir ve bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, oksijeni pompalayan ve peynir ve kek yerine meyve ve çorba gibi daha fazla besin takviyesini açıp kapatan egzersizdir..

4. Pigmentasyon:

Hamilelik sırasında yanak ve alın çevresinde koyu renkli bir pigmentasyon olan melazma olarak da adlandırılan hamilelik maskesi. Hamilelik sırasında vücut daha fazla hormon üretir ve bu da pigment hücresi üretimini arttırır. Kadınlar ayrıca, Linea Nigra adı verilen midede göbeğe yakın koyu, yamalı çizgiler geliştirir. Bu pigmentasyon doğumdan sonra kaybolur..

5. Aşırı Baş Dönmesi:

Vücudunuzun geçirdiği ani değişiklikler, hamilelik sırasında başa çıkmanız için daha zor olabilir. Kardiyovasküler sistem büyük değişiklikler geçirir. Kalp atış hızı artar. Bazen vücut ve sinir sistemleri koordinasyonu kaybeder ve bu durumda kadınlar baş dönmesi ve yorgunluk hisseder. Bu dönemde yapılacak ilk şey, kan akışının maksimum düzeyde olması için yan yatmaktır..

29. Hafta Etkinlikleri:

29 haftalık hamilelik aktiviteleri, bu hafta vücudunuzda çok fazla değişiklik içerdiğinden, normal yaşam tarzınızda çok fazla zorlama içerir. Kendinizi normalden daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyacaksınız. Bunun dışında, doktora normalden daha fazla gitmeniz de gerekebilir. Uyku ve egzersiz rutininizin de programınıza dahil edilmesi gerekir. Sonuç olarak, sizin için yoğun bir hafta olacak, ama endişelenmeyin. Çok iyi ustalaştığınız önceki hamilelik ayları gibi yükseklere uçacaksınız..

29. Hafta Diyet ve Egzersiz:

29 Hafta Gebelik Diyeti:

1. Vitaminler:

Bu ay, belirtileriniz çok fazla baş dönmesini içerecek ve sorunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, yapabileceğiniz en iyi besinlerle kendinizi güçlü tutmaktır. Elbette bunu sağlamanın bir yolu dengeli beslenmektir ve doktorunuz kabul ederse vitamin takviyesi de alabilirsiniz..

2. Protein:

Gebeliğin her ayı için protein önemli bir besindir ve sahnede oynayacak büyük bir rolü vardır. Sizi sağlıklı ve devam ettirir ve ayrıca bebeğinize gelişme için iyi bir enerji sağlar. Vejetaryenler için tofu ve soya fasulyesi ve vejetaryen olmayanlar için yağsız et, sahip olunması gereken en iyi besindir..

3. Sebzeler:

İki kişilik yemek, kadınlar için sinir bozucu bir sorumluluk ama o yapıyor. Hamilelikte lifli besinler tüketmek kabızlığı ve hemoroidi önleyebileceği için çok önemlidir. Ispanak, lahana, pazı gibi yeşil sebzeler B, A, C ve K vitaminleri ile yüklüdür. Depolanmış veya dondurulmuş sebzeler, salatalardan en iyi şekilde kaçınılabilir..

4. Su:

Sağlıklı kan hücresi için önemli bir faktördür, vücudu nemli tutar ve su için en önemli faktör emzirme döneminde emzirmeye yardımcı olmasıdır. Su hidrasyonu, erken doğum ağrısına yardımcı olduğu için üçüncü trimesterde önemli bir faktördür. Düzenli su içmek sabah bulantısını, hazımsızlığı, krampları önler. Dehidrasyonun etkileri baş ağrısı, mide bulantısı, kramplar ve ödem olabilir. Her gün 12 bardak su ve egzersizden sonra bir bardak daha tavsiye edilir.

5. Meyveler:

Meyveler kesinlikle su kaybını önleyen bir su takviyesidir. Meyve alımının temel faktörleri, fetüsün kemik büyümesini düzenleyen meyvelerdeki potasyum içeriği, C vitamini yoluyla kan basıncının düzenlenmesidir. Fetus doku gelişimi ve vizyonu için beta karoten.

29 Hafta Gebelik Egzersizi:

Buna ağırlık merkezi ayarlama egzersizi denir ve sonraki aylar için gereklidir. Bunlar, ön pelvik eğimin hafifçe kontrol edilebileceği bir denge bulmaya yardımcı olan germe ve egzersizlerdir. Yanal bant yürüyüşü, yanal kaldırma ile statik akciğerler veya yorulana kadar elinizden gelenin en iyisini yürümek gibi egzersizler. Bu egzersiz tüm aylar için faydalıdır; sizi daha aktif tutar ve hamileliğinizi analiz etmeniz için size yalnız zaman verebilir..

29 Haftalık Hamile Ultrason:

Bebeğiniz şimdi muhtemelen orada gerçekten sıkışık durumda. Bazen hafif bir seğirme hissedebilirsiniz. Bu sadece bebeğin hıçkırıklarından başka bir şey değil. Ultrason, bebeğin derisinin altında beyaz tortular oluşturmaya başladığını size gösterecektir..

29.Hafta Gebelikte Seks:

Şimdiye kadar, bebeğiniz tüm bu haftalarda en çok gelişti. Keseniz bebeği yine de güvende tutacağı için cinsel aktivitelere katılabilirsiniz. Ancak yorgunluğunuz, baş dönmesi ve mide ekşimesi aklınızı başka şeylerde tutacaktır. Bununla birlikte, siz ve eşiniz bunun hakkında konuşursanız ve her ikisi de dahil görünüyorsanız, özellikle bu aşamada önemli olduğu için, samimiyet payınızı reddetmek için hiçbir neden yoktur..

Hamilelikte Stresin Üstesinden Gelmek İçin İpuçları:

 • Yorucu işler için HAYIR deme alıştırması yapın; bunun yerine arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden yardım isteyin.
 • Bebeğinizin cinsiyetini biliyorsanız, yavaş yavaş kıyafet ve diğer ihtiyaçlar için satın almaya başlayın. Bu, sonraki haftalarda ekstra güçlüklerden kaçınmaya yardımcı olur.
 • Hamilelikle ilgili bilgileri aşırı yüklemekten kaçının ve korkmak ve strese girmekten kaçının.
 • Hem kadınların hem de erkeklerin yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi aldığı hamilelikle ilgili bir kadın programına katılmak.
 • erken yatacaksın.

Tıbbi Tedaviler ve Kontrol:

Her ay kapsamlı bir sağlık kontrolü yapın ve planlanan doktor ziyaretinden önceki dönemde herhangi bir anormal değişiklik olup olmadığını doktorunuza bildirin. Başucunuzda bulundurmanız gereken birkaç ilaç şunlardır:

 1. Ağrı ve sızılar– Parasetamol: asetaminofen. İbuprofen ve naproksenden uzak durun.
 2. Alerji– Antihistaminikler ve Loratadin. Fenilefrin gibi psödoefedrin ve dekonjestanlardan kaçının.
 3. Öksürük– Dekstrometorfan ve Guaifenesin.
 4. Kabızlık– Metamucil ve Colace. Müshillerden ve mineral yağlardan kaçının.
 5. Göğüste ağrılı yanma hissi– Antasitler ve famotidin.

İpuçları ve Önlemler: 29 Hafta Hamile Fetüs:

 • Büyüyen bebeğinize daha fazla yer açmak için duruşunuzu iyi tutun.
 • Alerjiye veya kaşıntıya neden olan kremleri kullanmaktan kaçının
 • Artık hamileliğinizin 29. haftasındasınız. Radyasyona maruz kalmaktan tamamen kaçınılmalıdır
 • Kök kanal veya diş çekimi gibi invaziv diş tedavisi yok.
 • Herhangi bir nedenle antibiyotik kullanmaktan kaçının. (penisilin, sefalosporin, Klindamisin)kan-beyin bariyerini aşabilen ve beyin hasarına yol açan.
 • Mide için yoğurt, doğal bir probiyotik olduğu için alınabilir..

Bu dönemde olağan ruh hali değişimleri ve demir eksikliği anemisi dışında karşılaşılacak önemli bir risk yoktur. Demir eksikliği anemisi hamilelikte sık görülen bir sorundur. Ek avantaj için fasulye, sığır eti, hindi ve mercimek stoklayın.

Kontrol listesi:

 • Doğum öncesi vitaminlerinizi bırakmayın
 • Her gün Kegel egzersizi yapmaya başlayın.
 • Doktor tavsiyesi yoksa en az on bardak kadar bol su için..
 • Bebek bezi ve rahat kıyafetler için alışverişe başlayın.
 • Patronunuzla doğum izniniz hakkında konuşmanın zamanı geldi.

Stresli hissediyorsanız insanlarla konuşmayı unutmayın. Müzik okumak ve dinlemek büyük ölçüde yardımcı olabilir. Bebekle konuş. Artık sesinizi tanıyacak bir konumdadır. D-gününe sadece birkaç hafta kaldı. Nefes al. Endişelenecek bir şey yok.