Gebeliğin 33. haftası ve önümüzdeki 4 haftası bebek maksimum kütleyi ancak bu dönemde kazanacağı için hem anne hem de bebek için son derece önemlidir. Aynı zamanda vücudunuz da birçok değişiklik yaşayacaktır. Size uzun süredir uygun olan yiyecekler aniden şişkinlik ve mide ekşimesine neden olabilir ve doğum yapana kadar en iyi şekilde kaçınmayı bulabilirsiniz. İşte 33 haftalık hamilelikte deneyimleyeceğiniz her şey.

33 haftalık hamile

İçerik tablosu:

 1. Gebeliğin 33. haftasını gösteren aylar ve üç aylık dönem
 2. 33 haftalık hamilelik belirtileri
 3. 33 haftalık hamilelikte fiziksel ve psikolojik değişiklikler
 4. 33 haftalık hamile bebek pozisyonu
 5. 33 hafta gebelik diyeti ve egzersizleri
 6. Otuz üç haftalık hamile göbek
 7. 33 haftalık gebelik ultrasonu
 8. 33 haftalık hamilelikte alınması gereken ipuçları ve önlemler
 9. 33. gebelik haftasında karşılaşılan riskler ve komplikasyonlar
 10. 33 haftalık hamilelik için kontrol listesi
 11. 33 haftalık ikiz gebelik

Gebeliğin 33. haftasını gösteren aylar ve üç aylık dönem:

Gebeliğin 33. haftası, şu anda hamileliğinizin üçüncü üç aylık döneminde olduğunuz ve 8 ay 1 haftayı tamamladığınız anlamına gelir..

33 haftalık hamilelik belirtileri:

33 haftalık hamileliğin belirtileri veya rahatsızlıkları şunlardır:

 1. aşırı ısınma – Metabolizma hızının çok yüksek olmasından kaynaklanır..
 2. baş ağrısı 33. gebelik haftasındaki hormonal dalgalanmalar şiddetli baş ağrılarına neden olabilir..
 3. nefes nefese – Şimdiye kadar, tam olarak nefes alamayacağınız için nefes nefese kalmış olabilirsiniz. Bebeğiniz düştüğünde ve diyaframınız serbest kaldığında farkı fark edeceksiniz..
 4. Hem unutkanlık hem de sakarlık – Bu fenomenin kanıtı yoktur, ancak çoğunlukla 2 aydan kısa bir süre içinde bebeğe sahip olma endişesinden kaynaklanır. Aynı zamanda ‘bebek beyni’ olarak da adlandırılır.

33 haftalık hamilelikte fiziksel ve psikolojik değişiklikler:

1. Refleks Eylemleri:

33. haftanın gelmesiyle birlikte, fetüs her geçen gün bire kadar eşleşen özelliklerle giderek daha fazla bebek gibi davranıyor. Bir zamanlar donuk olan refleksler artık olgunlaşmıştır. Hareket etmeye başlayan refleks sinirlerin ilki esnemedir. Bebek artık uykuyla birlikte esnemeyi de mükemmelleştirmiştir. Ultrason onu uyurken yakalayabilir ve en iyi yanı, favori bir pozisyonda bile spor yapabilmesidir. Şimdiye kadar mükemmelleştirdiği bir sonraki refleks eylemi, artık alışmış olduğu ışığa duyarlılıktır. Buna göre işitme ve karşılık verme de harekete geçebilir.

2. Yanıt:

33. haftaya gelindiğinde, bebek sizin sesinizi veya tüm bu süre boyunca dinlemeye alışkın olduğu belirli bir gürültü türünü net bir şekilde alacaktır. Bu, müzik veya bir ton, sizinki gibi belirli bir ses veya tekrar tekrar okunan belirli bir hikayeyi içerebilir. Bu haftanın en önemli özelliği, bebeğinizin artık tanıyabildiği için bu tanıdık sese tepki vermesidir. Daha sonra doktor bu sesin veya notanın küçük çocuğunuzu sakinleştirmenize yardımcı olabileceğini söylüyor..

3. Kilo Alımı:

Şimdiye kadar bebek önemli miktarda kilo aldı ve siz de aldınız, ancak bebeğin aldığı kilonun yarısı artık neredeyse derisinin altında oluşan yağ katmanlarıdır. Kaslar ve cilt arasındaki boşluk artık bebeğin iskelet yapısını ve kırışık, sarkık cildini ortadan kaldırarak dolmuştur. 33 haftalık hamile bir bebek ağırlığı, 17.2 inç yüksekliğinde yaklaşık 4,2 pound’dur..

4. Amniyotik Sıvı:

Şimdiye kadar, ultrason ve idrar örneği testleri, sıvı seviyesinin yavaş ve yavaş düşmesinin nedeninin bebeğinizin her gün yarım litre amniyotik sıvı içtiğini ortaya çıkaracaktır. Aynı miktarda amniyotik sıvı daha sonra idrar yoluyla vücudundan dışarı atılır, bu da daha sonra anneninkiyle karışır ve sonunda vücuttan atılır. Aslında istatistikler, bebeğin bu amniyotik sıvının birazını teneffüs edebileceğini söylüyor, bu sadece ciğerleri için bir uygulama demosu..

5. Cilt Bakımı:

Lanugolar bu haftanın sonunda tamamen temizlenecek ve fetüsün yumuşak bebek cildini ortaya çıkaracaktır. Azalan amniyotik sıvı ile peynir benzeri mumsu beyaz madde, vernixcaseosa da yıpranacaktır..

6. Tırnak Bakımı:

Bebeğin tırnakları, ayak parmağı ve parmakları şimdiye kadar uca kadar büyüyebilir ve hatta doğumdan sonra biraz düzeltmeye ihtiyaç duymasının nedeni bunun ötesine geçebilir..

7. Hamilelik Noktaları:

Bu sıralarda, dergilerdeki parlak hamile bayanların neşeli parıltısı sizi kıskandıracaktır çünkü hamilelik maskesi sizi bazı istenmeyen unsurlarla örtecektir. Anlaşma için kadın hormonlarının aşırı üretimi suçlanacak. Yüzdeki istenmeyen tüyler, lekeler ve çiller, lekeler ve lekeler, uğraşmanız gerekebilecek düzensizliklerden bazılarıdır..

8. Dejavu:

Uykusuz geceleri ve hamileliğin ilk haftalarında karşılaştığınız en garip zamanlarda kendinizi sık sık rahatlatma ihtiyacını hatırlayın. Son kez yuvarlanırken, aynı duyguların bazılarının sizi tekrar rahatsız etmesi ihtimali var. Sık idrara çıkma, canavar iştahının oluşturduğu yaygın bir semptomdur. Sürecin hayal ettiğiniz gibi gitmeyeceği korkusu, depresyon benzeri başka duygulara yol açabilecek güçlü bir paranoya olabilir. Uykusuz geceler yakında başlar. Ancak, sabah bulantısı ile yapıldığından, sabah bulantısı konusunda endişe olmazdı..

9. Uyuşma ve Ağrı:

Günler geçtikçe kendinizi bocalarken bulacaksınız ve şu anda taşıdığınız dört kilonun ekstra baskısı ile ayaklarınızda veya bileklerinizde biraz ağrı hissederseniz şaşırmayın. Bazen, muhtemelen aşırı basınç nedeniyle, anne vücudunun belirli bölgelerinde uyuşma hissedebilir. Bu yaygın bir semptomdur, bu yüzden endişelenmeyin. Yapılacak en iyi şey, hamile egzersiz sınıflarına ve doğum eğitimlerine üyeliği sürdürmektir..

10. Braxton Hick’in Kasılmaları:

Bunlar, bu süre zarfında hissedebileceğiniz bir tür sahte kasılmalardır. Bu, vücudunuzun hazırlıkların devam ettiğini size bildirme şeklidir. Bu kasılmalar genellikle ağrılı değildir, ancak doğum günlerinin ilk elden deneyimiyle birlikte biraz rahatsızlık verirler..

33 haftalık hamile bebek pozisyonu:

Bu hafta bebek yaklaşık 17.2 inç yüksekliğinde 4 kilonun biraz üzerinde. Bebeğin buruşuk, yabancı görünümü, hızla kaybettiği ve iskeleti sertleştiği için geçmişte kaldı. Kafatasındaki kemikler hala kaynaşmamış olsa da ve kolayca üst üste gelebilirler. Bu, bebeğin doğum kanalına hızla uyum sağlamasına yardımcı olacaktır..

33 haftalık hamilelik sırasında olası çeşitli bebek konumlandırmaları aşağıdaki gibidir:
 1. ön – Bu pozisyonda bebek başı aşağıda ve yüzü arkanıza dönüktür. Bebeğin çenesi göğsüne yakındır ve pelvise girmeye hazırdır. Bu normal doğum için en güvenli pozisyondur..
 2. arka – Bu, Anterior’un tam tersidir. Bu pozisyonda bebek hala baş aşağıdır, ancak başı arkaya değil karnınıza bakmaktadır. Doğumun 1. evresinde her 10 bebekten 1’i bu pozisyondadır. Bununla birlikte, çoğu, kendileriyle doğru yönde yüzleşmek için kendiliğinden döner. Ancak bebeğin dönmediği durumlar, şiddetli sırt ağrılarının yanı sıra doğum süresini de uzatır. Ağrıyı gidermek için epidural gerekir.
 3. Çiğneme – Bir gedikte bebek, kalçaları pelvise doğru olacak şekilde konumlandırılır. Bu, teslimat için ideal bir konum değildir. Göbek kordonunda bir halka oluşturabilir ve bebeği vajinal yolla doğurma riskini artırabilir. Doktor, ECV’nin sadece %50’lik bir başarı oranına sahip olan bebeğin pozisyonunu değiştirmesini önerebilir. Makat bebeğin güvenli doğum için bir C-Bölümüne ihtiyacı olabilir.
 4. enine yalan – Enine yalanda bebek rahim içinde yatay olarak yatmaktadır. Bu, bebeklerin çoğu doğumdan önce kendilerini baş aşağı çevirecekleri için oldukça nadir bir pozisyondur..

33 hafta boyunca hamilelik diyeti ve egzersizleri Hamile:

Hamilelik diyetini son 8 aydır tükettiğiniz gibi değiştirmemelisiniz. Bununla birlikte, bebek her geçen gün büyüdüğünden, bir seferde tam yemeğin tüketilmesini zorlaştırabilir. Bunun yerine sık sık daha küçük porsiyonlarda yemeyi deneyin.

33 haftalık hamilelikte yapılan egzersizler:

Hamilelikleri sırasında düzenli olarak egzersiz yapan kadınların, yapmayanlara kıyasla birçok sağlık yararı elde ettiği bulunmuştur. Hamilelik sırasında egzersiz yapmanın temel faydalarından bazıları şunlardır:

 • Kardiyovasküler fitnes
 • Kan basıncını korumak
 • Ağırlık yönetimi
 • Ruh hali değişimleri üzerinde kontrol
3. trimesterde aşağıdaki egzersizlerden kaçınmanız önerilir:
 1. Atlama
 2. atlamalı
 3. Atlama
 4. Zıplayan
 5. Ağırlık çalışması
3. Trimester’de güvenle yapılabilecek egzersizlerden bazıları şunlardır:
 • Yürüyüş veya en çok koşu
 • Yüzme ve Su Aerobik – Bacaklarda ve sırtta yoğun ağrı bulanlar için tedavi edicidir. Ayrıca aşırı ısınmayı önler.
 • Yoga, pilates, barre ve bisiklete binme gibi düşük etkili egzersizler, başka bir güvenli egzersiz modudur..
3. trimesterde ağırlık çalışması, özellikle kaldırmaya alışkın değilseniz tehlikeli olabilir. Bunun yerine, aşağıdakiler gibi kuvvet antrenmanı antrenmanlarına gidin:
 • ağız kavgası
 • Duvar şınavları
 • Modifiye edilmiş tahtalar
Karın kasları gibi düz bir şekilde yere yatarak yapılması gereken egzersizlerden kaçının. Bunun yerine, aşağıdaki gibi yan yatma egzersizlerine gidin:
 1. glutes
 2. Dış kalçalar
 3. iç uyluk
 4. hamstringler
Aşağıdakiler gibi çok hafif ağırlıklarla kol antrenmanı:
 • pazı bukleler
 • triceps çalışması
 • Yanal yükseltmeler

Otuz üç haftalık hamile karnı:

33 haftaya kadar toplamda yaklaşık 22 ila 28 pound ağırlık alırsınız. Bazı hamile anneler kıvrımlarıyla ekstra seksi görünmek isterler. Doktorunuzla teyit ettiğiniz sürece doğum tarihine kadar seks yapmanın güvenli olduğunu unutmayın. Karnınızın sıkıştığını hissedebiliyorsanız, Braxton Hicks Kasılması yaşıyor olabilirsiniz..

33 haftalık hamile ultrasonu:

Gebeliğinizin 33. haftasında ultrason yaptırırsanız, bebeğinizi uyanıksa gözleri açık gördüğünüz için şanslı olabilirsiniz. Ayrıca bebeğin emmeyi nefes alma ile koordine ettiği görülür – Bu, dış dünyada hayatta kalabilmek için gerekli olan önemli bir beceridir. 33 haftalık hamile ultrasonu, Biyo-Fiziksel Profil olan BPP’nin bir parçası olarak yapılır. Bu, yüksek riskli hastalar için 3. trimesterde yapılan bir testtir. Ultrason 33 haftalık fetüsün hareketini, kas tonusunu, solunumunu, amniyotik sıvı miktarını ve ayrıca bebeğin kalp atış hızını ölçecektir..

33 haftalık hamilelikte alınması gereken ipuçları ve önlemler:

Gebeliğin son üç aylık dönemine girmek gerçekten çok önemlidir. Doğum zamanı yaklaştıkça sadece fiziksel rahatsızlığınız değil, kaygınız da artar. Rahatsızlığınızı hafifletebilecek bazı ipuçları ve şimdi almanız gereken önlemler:

 • Uyumak artık zorlaşıyor. Odada rahat bir sıcaklık tutun ve karanlık ve sessiz tutun.
 • Düzenli egzersiz yapın, ancak yatmadan 2 saat önce egzersiz yapmaktan kaçının. Bu uykuyu kolaylaştıracak.
 • Rahat bir uyku pozisyonu almayı deneyin. Genellikle bacaklarınız ve dizleriniz bükülü olarak iki tarafta da uyumak rahat olabilir..
 • Kendini geliştir. Doğum kurslarına gitmek, ne bekleyeceğiniz ve işlerin nasıl ele alınacağı konusunda size değerli bilgiler sunacaktır..
 • Tüm endişelerinizi ve sorularınızı doktorlarınızla tartışın.
 • Sadece sağlıklı yiyecekler yiyin.
 • Hasta olmanıza ve hamileliğinizde komplikasyonlara neden olabilecek her türlü abur cuburdan kaçının..

33. gebelik haftasında karşılaşılan riskler ve komplikasyonlar:

Üçüncü üç aylık dönem, anne adayları için evde gerginliktir; ancak bu, hamilelikte komplikasyonların ortaya çıkabileceği zamandır. 33. gebelik haftasında karşılaşılan riskler şunlardır:

1. Gestasyonel diyabet:

Bu, hamilelik sırasında vücuttaki hormonal değişikliklerin insülin kullanımını zorlaştırması nedeniyle ortaya çıkar. Hamilelik sırasında yaygın olsa da bu durum doğumdan sonra ortadan kalkacaktır. Yaşam tarzı, diyet ve hafif egzersizdeki değişiklik diyabetin kontrolünde yardımcı olabilir.

2. Preeklampsi:

Preeklampsi ciddi bir durumdur ve sık sık doğum öncesi ziyaretleri zorunlu kılar. Preeklampsinin semptomları yüksek tansiyon, ani kilo alımı, idrarda protein, şişlik vb.’dir. Preeklampsinin göz ardı edilmesi hem anne hem de çocuk için ölümcül olabilir..

3. Erken doğum:

Erken doğum, 37 haftadan önce kasılmalar yaşamaya başladığınız bir durumdur – katları olan veya aşırı amniyotik sıvısı olan kadınlar daha yüksek erken doğum riski ile karşı karşıyadır..

4. Membranın erken yırtılması:

Membranın yırtılması, doğum sırasında meydana gelen normal bir aktivitedir. Ancak aynısı erken kırılırsa, PROM veya erken membran rüptürü olarak adlandırılan ciddi komplikasyonlara yol açabilir..

5. Plasenta previa:

Plasenta, bebeğin beslenmesini anne karnında aldığı bir organdır. Bu plasenta normalde bebekten sonra doğar. Ancak plasenta önce gelirse plasenta previa olarak adlandırılan rahim ağzının açılmasını engeller. Plasenta previa doğum sırasında ve öncesinde aşırı kanama riskini artırır.

6. Plasenta dekolmanı:

Plasenta dekolmanı, doğumdan önce plasentanın uterustan ayrıldığı nadir bir durumdur. Ciddi bir durumdur ve hatta cenin ölümüne veya annede ciddi kanamaya neden olabilir..

7. Rahim içi büyüme kısıtlaması (IUGR):

Bu, bebeğin çeşitli gebelik evrelerinin standart normlarına göre büyümediği bir durumdur. IUGR, bebeğin normal büyüklükte bir kafasına ancak daha küçük bir vücuda sahip olduğu asimetrik büyümeye neden olabilir..

8. Dönem sonrası hamilelik:

42 haftadan uzun süren herhangi bir hamilelik, dönem sonrası hamilelik olarak bilinir. Durum, boyutunun azalması ve fetüse oksijen verilmesinin azalması nedeniyle göbek kordonunun yaşlanmasına neden olabilir. Doğum sonrası gebelikte ani fetal ölüme neden olabilir.

9. Mekonyum aspirasyon sendromu:

Bunda, rahimde bir fetal bağırsak hareketi vardır. Bu, dönem sonrası hamilelik sırasında yaygındır. Çoğunlukla sorun olmaz ama stresli fetüs mekonyum solursa ciddi bir zatürree ve hatta ölüme neden olabilir..

33 haftalık hamilelik için kontrol listesi:

Son an panik durumundan kaçınmak için kontrol listesi aşağıdadır..

 • Çantalarınızı hastane malzemeleri ile paketleyin
 • fotoğraflı kimlik
 • Sigorta evrakları
 • Cep telefonu ve şarj cihazı
 • Çorap
 • Kazak
 • Hamile sütyenleri ve emzirme pedleri
 • tuvalet seti
 • Bol, hafif giysiler
 • Yenidoğana nasıl bakılacağını okumaya başlayın
 • Doğum sonrası bakım için hazırlanın
 • Hastane malzemeleri hakkında bilgi alın

Gebeliğinizin 33. haftasında, yenidoğan bakımınız hakkında dinlenmeye ve okumaya daha fazla zaman ayırmalısınız. Günler buradan zorlaşacak ve daha çok uykusuz geceler geçireceksiniz. Ama tüm bu acılar değer çünkü 2 aydan daha kısa bir süre içinde küçük munchkininiz kollarınızda olacak..

33 haftalık ikiz gebelik:

33 Haftada ikizlerinizin hayatta kalma eğilimleri dikkat çekmeye başlar. Bu zamana kadar, katları taşımak artık çocuk oyuncağı olmayacak. Şimdiye kadar karnınız, navigasyonu bile zorlaştıracak kadar büyümüştü..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. 33 haftalık bebek nasıl görünür?

Cevap: 33 haftada bebeğiniz 4 kilo ağırlığında ve 17.2 inç boyunda. Bir demet kereviz veya ananas büyüklüğünde olduğunu hayal edebilirsiniz..

S2. 33 haftada bebek sahibi olabilir misiniz??

Cevap: Bebek rahimde ne kadar çok zaman geçirirse, sağlıklı yaşama şansı o kadar artar. 33 haftalık gebelik dönemindeki bebekler bağımsız nefes alabilmelerine ve nispeten daha az zorlukla karşılaşacakları için hayatta kalma şansları yüksek olsa da..

S3. 33. gebelik haftasında bebeğinizin düşüp düşmediğini nasıl anlarsınız??

Cevap: Bebeğiniz düşerse fark edeceğiniz değişiklikler şunlardır:

 • Daha kolay nefes alacaksınız
 • Beyaz akıntıda bir artış olacak
 • Rahminizde çok fazla baskı yaşayabilirsiniz.
 • Tuvalete gitme sayınız artıyor
 • Pelvik ağrınız arttı