Trimesterleri başarıyla geçtiniz ve tarihe yaklaştınız. 38 haftalık hamilelikte, nihai işarete ulaşıldı. Sadece iki hafta içinde hayatınız değişmek üzere. Artık yakında bir anne olacaksınız ve bir sonraki yolculuğunuz anılar ve zamanlarla dolu olacak. Ama ondan önce, 38 haftalık hamilelik belirtilerinize bir göz atın..

38 haftalık hamile

İlk birkaç ay kargaşa ve sonraki birkaç ay yeni sorumluluğunuza uyum sağlama sürecidir. Son birkaç aydır, cildinizdeki çillerin ve elinizdeki salata kasesinin ortasında, akıllı ve güçlü tek başına dünyaya açılmaya hazır yeni bir hayat varken kargaşayı tekrar görüyorsunuz..

38 Haftalık Hamile Kaç Aylık?

Hamileliğinizin 9. ayındasınız. Bu aynı zamanda son üç aylık döneminiz. Gitmek için üç haftadan az süreniz var.

38 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Belirtileri:

İşte dikkat edebileceğiniz bazı şeyler.

1. Hamilelik Maskesi:

Birçok anne kusursuz bir cilt yaşayacaktır. Ancak çoğumuz için, çok yakında sayısız çil ve benek ve kahverengi leke ve beneklerden muzdaripiz. Ancak bu, saklanamayacağınız ve bu nedenle onunla yaşamak zorunda olduğunuz yaygın bir hamilelik belirtisidir. Süreç sona erdiğinde kaybolacaklarını bilmenin her zaman güvencesi vardır..

2. Çatlaklar:

Çoğu annenin endişelendiği şeylerden biri çatlaklardır. Bebeğiniz artık tamamen büyümüştür. Böyle bir noktada vücudunuzdaki baskının giderek arttığını hissedebilirsiniz. Rahim ve karın duvarlarınız uzadıkça, artık midenizde çatlakların oluştuğunu görebilirsiniz. Cilt artık daha fazla çatlak ve ek yeri genişletemez ve bu nedenle bu saatlerde burada ve orada yumuşak bir kaşıntı hissedebilirsiniz..

3. Sık Banyo Molaları:

Artık bebek rahim ağzınızın merkezine yerleştiğine ve dışarı çıkmak istediğine göre, şimdi mesanenizde daha fazla baskı hissedeceksiniz. Bu basınç, mesanenizde ek idrar basıncı tutmamanız için yeterli olacaktır ve bu nedenle artık daha sık tuvalete gitmeniz gerekir..

4. Kasılmalar:

Vücudunuz son gün için pratik yapma ihtiyacınızı hissediyor ve çalışma sınıflarınız size prosedürle ilgili ipuçları vermiş olsa da, vücudunuz şimdi son haftalarda hissettiğiniz küçük kasılmaları yoğunlaştırıyor olacaktır. Bunlara Braxton Hicks kasılmaları denir. Yumurtalık duvarlarınızı yaklaşan olay için hazırlayan sahte kasılmalardır. Şimdiye kadar frekans ve yoğunluk artacaktı.

5. Mukus Üretimi:

Bu aşamada, vücut çok büyük bir oranda mukus dökecektir ve bu oldukça doğaldır ve endişelenecek fazla bir şey yoktur, çünkü karşı karşıya olan tek kişi siz değilsiniz. Annen bile bununla yüzleşti ve o aşamadan geçti. Bu süre zarfında serviks yumuşar ve doğuma hazırlık yapar. Vücudumuzun belirli durumlara göre otomatik olarak nasıl değişebildiği büyüleyicidir. Bu, bu süre zarfında ana semptomlardan biridir ve ne yazık ki bundan kaçınmanın bir yolu yoktur. Temiz kalabilir ve vücudunuza uygun şekilde bakabilirsiniz ancak bu durumdan kaçınmanız mümkün değildir..

6. Şişlik:

Çatlakların yanı sıra doğumdan sonra bile kalıcı olacak başka bir şey daha var. Ayakta ve bacakların üst kısımlarında şişme bu dönemde oldukça doğaldır. Bununla ilgili yapabileceğiniz bir şey, bacaklarınızdaki baskıyı azaltmaktır. Daha az yürüyüş yapın ve bacaklara daha fazla dinlenme sağlayın. Bu, ayaklardaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır ve bu, şişmeyi azaltmanın en doğal yollarından biri olduğu kanıtlanmıştır..

38 Hafta Gebelik Gelişmeleri:

1. Biraz Ağırlık Verin:

Başlangıçta süreç, küçük adamın vücudunu tıpkı bir insan gibi çalıştırmaya çalışmasıyla başlar ve bu nedenle başlangıçta her şey bir iskelet yapısının iç organları yapan, hareket halindeyken vücudunu mükemmelleştirirken yaratması ile ilgilidir. dış dünya. 38. haftada, ana sloganı, iki hafta içinde tek başına dünyaya çıkması gerektiğinden, ona pound eklemektir. Artık anne, vücudundaki ağırlığı hissetmeye başlar, küçük olan ise derisinin altındaki yağ katmanlarını sürekli olarak geliştirir..

2. Yüzey aktif madde:

Bu haftaya kadar küçük şey üzerindeki akciğerler, iki küçük kesenin havayı kendi kendine çekerek ve onları karbondioksite dönüştürerek kendilerini mükemmelleştirdi. Artık bebek, ciğerleri kendi oksijenini pompalayıp ilettiğinden, oksijenin sisteme girmesi için annesinin kordonuna ihtiyaç duymaz. Kısa süre sonra, iki hafta içinde kendisininkileri kullanmak zorunda kalacaktı. Akciğerler arasında genellikle sürfaktan adı verilen ve akciğerlerin birbirine veya diyaframa yapışmasını engelleyen bir element bulunur ve bu nedenle gelişimi zaten harekete geçirilmiştir..

3. Cilt Bakım Rutini:

İlk günlerde bebeğin cildi, bebek amniyotik sıvıda yüzerken bebeğin cildini kaplayan beyaz peynir benzeri yumuşak mumsu bir element olan vernixcaseosa ile kaplıydı. Bu, bebeğin cildinin buruşmasını veya kırışmasını önlemek için mevcuttu. Ama şimdi, sürecin sona ermesinin üçüncü haftasında, bebeğin verniksi, amniyotik sıvıyı kremsi ve beyaz hale getirerek dökülmeye başlar. Lanugo adı verilen yumuşak tüylerin varlığı da solmaya başlar..

3. Yutkun:

Bu haftanın sonunda, amniyotik sıvı seviyesinin düştüğünü ve şimdi sadece bir litreye düştüğünü fark edeceksiniz. Çünkü bebeğiniz vücudunda depolanacak olan sıvıdan yudumlar alıyor ve safra ile işlendikten sonra bebeğinizin ilk bağırsağı olarak çıkacak. İşlemin sonunda, amniyotik sıvı sadece 4 veya 5 bardağa indirgenecektir..

4. Kesin Mükemmellik:

Ana iç ve dış çerçeve dizildi, ancak hassasiyet devam ediyor. Bu haftanın sonunda, ayaklardaki ve ellerdeki tırnaklar mükemmel bir şekilde hizalanacak ve hatta gerekenden biraz daha uzun olacak. Yumuşak ince saçlarla dolu bir kafa olmasa, saç kökleri belirgin olacaktır. İyi görünmek için kaş ve kirpik gibi yüz kılları.

5. Yerleştirmek için Konumlandırıldı:

Bu zaman dilimine gelmeden önce bile, bebek pozisyonu üzerinde çalışıyordu ve şimdiye kadar, bebek ayrılmaya hazırken bebeğin başı servikal girişe dönük olarak bebeği baş aşağı görürdünüz. Bununla birlikte, armut şeklindeki rahminiz bebeğe mükemmel bir koltuk başlığı sağladığı için bu onun için rahatsız edici bir pozisyon değildir..

Bebekle birlikte anne de değişimlerden geçer. 40 hafta genellikle birinci, ikinci ve üçüncü olmak üzere üç trimestere ayrılır ve bu süre içinde annenin endişelenmesi gereken bazı değişiklikler vardır..

38 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelikte Vücudunuz ve Karnınız:

Bebek şimdi pelvise daha fazla düşmeye hazırlanıyor. Karnınız gerçekten büyük görünecek ve şimdi pelvik baskı da olacak. Vücut son dokunuşlar için kendini onarır ve son güne hazırdır..

38 Haftalık Hamile Bebek Pozisyonu:

Bebeğin başı aşağı dönük ve muhtemelen dışarı çıkacak bir pozisyonda. Bebeğin vücudunda veya şeklinde çok fazla değişiklik yoktur, bunun dışında yağ eklemeye devam eder ve beyne ve sinir sistemine ince ayar yapmaya devam eder..

38 Hafta Gebelik Bakımı: Aktiviteniz Ne Olmalı?

Kesinlikle egzersizlerinizde ve günlük aktivitelerinizde bazı kısıtlamaların olduğu bir konumdasınız. Daha önce tartışıldığı gibi, hızla gelişen bebek için bir risk olabileceğinden daha az yürüme olmalıdır. İçeride kabul edilebilecek bir hareket olmalı. Midede doğmamış çocukla aşırı hareket, özellikle bu dönemde tolere edilemez..

Akşamları serinletici yürüyüşler olabilir ve diyette de dikkatli olmanız gereken bazı kısıtlamalar olmalıdır. Duyguları konuşmak ve paylaşmak zihinsel stresi kolayca azaltacağı için yapılabilir. Stresi azaltmanıza izin veren meditasyon gibi bir rutin üzerinde çalışıyorsanız, bunun için biraz daha çaba gösterin, çünkü bu işe yarayacaktır..

Akıl sağlığını geliştirmek her zaman takdir edilir ve kişi bu aşamadan olduğu gibi kolayca geçemez. Ama merak etmeyin! Böyle bir zihinsel güç ve iyi tavsiyelerin yardımıyla, bu stresli durumdan kısa sürede kurtulacaksınız. İnançlı ol.

38 Hafta Gebelik Diyeti ve Egzersizleri:

Diyet ve egzersiz, vücudu özünden sağlıklı hale getirebilecek harika bir kombinasyon. Vücudu çevik hale getirmenin ve performans durumunda tutmanın en iyi yollarından biri, uygun vitamin ve mineral alımını gerektirir. İşte sağlıklı ve formda kalmak için ihtiyaç duyacağınız en iyi yiyeceklerden bazıları.

Diyet:

Tikka tavuğu:

Bu protein için baharatlı bir seçimdir. Uygun oranlarda yağsız et ve tavuk yerseniz, vücudunuz sağlıklı kalacaktır. Umarım, son birkaç aydır birçok gıda kısıtlamasından geçtikten sonra birçok kadın bu özel atıştırmalık için can atacaktır..

Fırında Muz Cipsi:

Bu iyi ve lezzetli bir demir kaynağıdır. Bunu kim sevmez? Doğru baharatla, bu muhtemelen tüm zamanların en ferahlatıcı atıştırmalıklarından biridir. Piyasada bu belirli yiyeceği arıyorsanız, işlenmiş maddelerle karıştırılabileceğinden bu kötü bir seçim olacaktır. onları evde yapmalısın.

İçecekler:

İçeceklerle ilgileniyorsanız, vücudu her zaman sağlıklı tutan ve zihni rahatlatan serinletici soğuk meyve içecekleri ve meyve suları vardır. Bu, fitness yapmanın en iyi yollarından biridir. Aşağıda kullanışlı olan en iyi ev yapımı meyve sularından bazıları verilmiştir..

Domates-Elma Suyu:

Bu sağlıklı kalmanın lezzetli bir yoludur. Dışarıdaki en iyi yiyeceklerden bazılarını arıyorsanız, bu muhtemelen hamilelik sırasında yararlanabileceğiniz en iyi yiyeceklerden biridir. Bu özellik, doğanın iyiliği ile birlikte gelir ve sağlığınız için mükemmel bir şekilde uygun olacak olan bu hamilelik döneminde en iyi şeylerden biri olduğu iddia edilebilir..

Taze Karışık Meyve Suyu:

Sadece iki meyvenin birleşiminden başka, hamilelik sırasında yiyebileceğiniz başka yiyecekler de vardır. Tüm gün sağlıklı ve yenilenmiş kalmak için bu süre zarfında bir bardak taze meyve suyu ve bazı buz küpleri gerekecektir..

Mango suyu:

Akşamlar gerçekten sinir bozucu. Çünkü erken yatıp ertesi gün uyanıp aynı rutini tekrarlamanız gerekecek. Bir bardak soğutulmuş mango suyunun zararı olmaz. Aksine, akşamı daha heyecanlı hale getirecek.

Egzersiz yapmak:

Rahim ağzı sorunlarına ve ayrıca bebeğin uyumuna yardımcı olacak bazı temel egzersizler vardır. İşte 38 haftalık hamile bir kadın olduğunuzda yapılabilecek en iyi egzersizlerden bazıları..

Yürüme:

Bu, herkesin katılabileceği en iyi egzersizlerden biridir. Dışarıdaki en önemli şeylerden biridir ve bu süre zarfında yürümüyorsanız bazı sorunlarla karşılaşacaksınız. Egzersiz eksikliği sizi temelden tembelleştirebilir ve hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı ciddi sorunların tek nedeni bu olabilir..

Sağlık Topunun Üzerine Oturmak:

Sağlık topu bu süre zarfında biraz işe yarayacaktır. Core bölgesini sabitlemek ve mekik çekmek için kullanılan top artık sadece oturmak için kullanılacak. Sadece topun üzerine oturun ve arkanızı öne doğru eğin. Bu, bebeğin vücudunun ayarlanmasına yardımcı olacaktır ve sağlık topunun üzerine oturması da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir..

Stresin Üstesinden Gelmek İçin İpuçları:

Stres bu dönemde en sık görülen sorunlardan biridir ve zihinsel stresle doğru zamanda baş edemezseniz gün boyunca depresyonda olursunuz..

İnsanlarla konuş:

Bazen stresle uğraşan kişi, stresin arkasındaki asıl nedeni takip edemez. İnsanlarla sorun hakkında konuşmak, sorunu kolayca çözebilmenize yardımcı olur. Stres, muhtemelen bu süre zarfında en kısa sürede azaltılması gereken başlıca sorunlardan biridir..

Arkadaş Çevresi Tartışması:

Yabancılarla konuşmak, arkadaşlarla konuşmaktan daha az faydalı olacaktır. Kelimenin tam anlamıyla arkadaşlarınızla bir gece dışarı çıkmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, çevreyi sizi yeterince tanıyan insanlarla sınırlı tutmanız daha iyi olacaktır. Dinleyecekler ve kesinlikle yardımcı olacak bazı çözümler bulacaklar. Uzmanlar bile hamilelik sırasında stresle başa çıkmak için müşterilerine arkadaş çevresi tartışma tekniğini tavsiye ediyor..

Günlük egzersiz:

Günlük egzersizin tonlarca faydası vardır ve şaşırtıcı bir şekilde hamilelik sırasında da size yardımcı olur. Günlük egzersiz yapmayı seven biriyseniz, bu sizin için gerçekten zor olmayacaktır. Hamilelik sırasında egzersiz yapmak çok zor görünüyor, ancak doğum sırasında karşılaşacağınız yaklaşan sorunlarla başa çıkmak için yukarıda tartışılan teknikleri yapın. Squat da bu süre içinde ancak altta bir yastıkla yapılmalıdır. Bunlar daha çok serbest kutu ağız kavgası gibi olacak.

Tıbbi Tedavi ve Düzenli Kontrol:

 • Düzenli kontrol, muhtemelen bu süre zarfında bebeğin hareketini takip etmeye yardımcı olacak en iyi şeylerden biridir. Kontroller size sağlığınızı ve yapılması gereken iyileştirmeleri hatırlatan bir şeydir..
 • Semptomlar söz konusu olduğunda, hemen hemen tüm hamile kadınların hamilelik sırasında karşılaştığı bazı tıbbi durumlar vardır ve bu durumlar için aşağıda tartışılan ilaçlar olduğu açıktır..
 • Ağrı kesicilerin ağrı ve şişlik ile baş etmesi için asetaminofen alabilirsiniz. Hamile kadınlar için hamilelikle başa çıkmak için en iyi ilaçlardan biridir..
 • Kabızlık Dulcolax yardımı ile çözülebilir. Bu, 38 haftalık hamilelik döneminde bağırsak sorunlarını azaltabilecek en iyi şeylerden biridir..
 • Hazımsızlık ve diğer sorunlarla uğraşıyorsanız Pepcid size gerçekten iyi gelecektir. Bu, hamile kadınlar tarafından en yaygın olarak alınan ilaçlardan biridir. Magnesia Sütü de bu dönemde oldukça iyidir..

İpuçları ve Önlemler:

 • Sağlıksız şeyler yemekten kaçınmalısınız.
 • Diyetinizi doktorların önerdiği şeylerle sınırlı tutun.
 • Hala bunlarla yaşıyorsanız, sigarayı veya alkol almayı bırakın.
 • Yürüyüşe çıkın, ancak ayak bileklerinizi ve dizlerinizi rahat bırakmanız gerekir. Yürürken yandan sallanmak bebeğin pelvise daha iyi girmesine yardımcı olur..
 • Rahat ve bol giysiler. Bol giysiler giydiğinizden emin olun. Kendinizi herhangi bir giysiye sıkıştırmayın.
 • Squat egzersizi yapmak faydalıdır. Çömelme, bebeğin aşağı inmesine yardımcı olmak için pelvik açıklığı artırabileceğinden doğumu hızlandırır..

İkizlere hamileyseniz, sırt ağrınız daha fazladır. Ancak, şimdiye kadar doğum yapmış olmanız muhtemeldir..

Kontrol Listesi: 38 Hafta Gebelik Bakımı

 • Bolca su iç. Bunu ne pahasına olursa olsun atlamayın.
 • Tercih ettiğiniz herhangi bir iş pozisyonunda çalışabilirsiniz..
 • Hamilelik ipuçlarına abone olun. Stresi yönetmenize yardımcı olabilir.

Gerçek kasılmaları bildiğinizden emin olmak için 38 haftalık hamile doğum belirtilerine dikkat edin. Kendinize iyi bakın ve stresi ortadan kaldırmak için başka şeyler okuyun. Heyecanlıyken, bebeğiniz için isimler düşünmeye başlayın. Bu iyi bir dikkat dağıtıcı olacak.

Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamileliğin 38. Haftasında Seyahat Etmek Güvenli mi??

Cevap: Bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 38. haftada, her an gerçekleşebilecek emeğinize daha iyi hazırlanmanız gerekir..

S2. Uyku Pozisyonu Nedir??

Cevap: İdeal uyku pozisyonu, yeterli besin ve kan akışının tüm vücuda ve bebeğe gitmesi için sol tarafta olmalıdır..

S3. Bebeğin Şimdiki Ağırlığı Ne Kadardır??

Cevap: 38 haftalık fetal gelişim önemlidir. 38 haftalık hamile bebek ağırlığı kabaca 3kg civarındadır ve boyları 48-51cm olacaktır. Bebeğiniz ideal olarak bir ravent büyüklüğünde olacaktır..