39 Haftalık Hamile Zaman doldu! Geriye dönüp baktığınızda, bu haftaya uzun ve unutulmaz bir yol kat ettiniz. Siz ne kadar heyecanlıysanız, bebek de dışarı çıkmak için oldukça heveslidir ve bu iyiye işarettir. Bebek artık oldukça büyümüştür ve başı aşağıdadır. Kendinizi beslemeye hazırlamanın zamanı geldi!

39 haftalık hamile

39 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

Dokuzuncu aydasın. Bebeğin çıkması için sadece bir veya iki haftanız kaldı. Aynı anda hem heyecan verici hem de endişeli değil mi??

39 Hafta Hamile Bebek Boyutu:

Bebeğiniz artık ortalama bir karpuz büyüklüğünde. Yaklaşık 3-3.6kg ağırlığında ve 48-53cm uzunluğunda olacaktır..

Bu Hafta Ne Düşünmeli:

Biraz zaman ayırın ve kendinize en iyi bakımı sağlayın ve hamileliğin son birkaç anının tadını çıkarmaya çalışın. Oldukça uzun bir yolculuk oldu ve şimdi ikiniz de hazırsınız. Eşinizle biraz zaman ayırın ve su her an kırılacağı için size iyi bakmalıdır. Bebek bir hafta içinde dünyaya gelecek ve güzel çocuğunuzu ilk kez gözünüzün önünde görebileceksiniz. Anı yakalamaya veya kaydetmeye değer. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, şimdi yardımcı olacağı için doğru diyeti uygulamış olmalısınız..

39 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Belirtileri:

Bu aşamada bunlardan bazılarını yaşayacaksınız. Bunları da nasıl aşacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. Bulantı:

Bu, hamile bir kadının şu anda karşılaştığı en yaygın semptomlardan biridir. Midede oluşan bu kötü hisleri önlemenin en iyi yollarından biri küçük öğünler yemektir. Yardımcı oluyorlar ve bu tür bağırsak sorunlarını ortadan kaldırmanın en etkili yollarından biri olduklarını kanıtladılar. Büyük bir öğün yemek ve ardından 5-6 saat sonra bir tane daha yemek yerine, her iki saatte bir küçük öğünler yemek daha iyidir..

2. Su Sızıntısı:

Bu, pek çok kadının filmlerde gördüğü ve başlarına geleceklerin bu olduğunu düşündükleri şeylerden biri. Araştırmalara göre kadınların %18’inden daha azı böyle bir su kesintisi ile karşı karşıya kalıyor ve yapsanız bile ani bir sıvı akıntısı olmayacak. O anda panik yapmamalı ve en kısa sürede sağlık ekiplerine ulaşmaya çalışmamalısınız..

3. Kasılmalar:

Hicks kasılmalarını yaşıyorsanız, onları izlemeye başlamalısınız. Muhtemelen onları aşmanın tek yolu bu.

4. Bebek Damlaları:

Bebek düşmesi oldukça yaygın olduğu için bunu aşmanın bir yolu yoktur. Bebek karnının alt kısmına doğru hareket edecek ve doğal olarak o kısımda artan baskı ve ağırlık hissedeceksiniz..

5. Göbek Krampları:

Bu karın veya bel ağrıları oldukça yaygındır ve önlem alınmazsa bunlar da artabilir. Bir doktora görünün veya hekimlerinize danışın. İlaç değilse, o zaman uzmanların size rehberlik edeceği başka yollar olabilir..

6. Erken Doğum Belirtileri:

Kusma, hazımsızlık vb. sizi sık sık tuvalete gitmeye ikna edecektir. Öngörülen diyeti sürdürmek bu konuda size yardımcı olabilir.

7. Rahim Sıkışması:

39 haftalık süreçte rahim kasılacak ve daha esnek ve rahat olmanızı sağlayacak bazı pelvik hareketler olacaktır..

39 Haftalık Hamile Bebek Gelişimi:

Bebek pozisyonunu merak ediyorsanız, bebeğiniz şimdi tamamen aşağı, pelvise doğru bakıyor..

1. Vernix Caseosa:

Bu, bebeğin dökeceği maddedir. Uzun süredir bebeğin cildini koruyor. Bu amniyotik sıvı ile karışır ve sütlü ve soluk görünümlü bir maddeye dönüşür..

2. Cilt:

Bebeğin cildi çok ince ve nemli olacaktır. Bu nedenle, bebek doğduktan sonraki ilk birkaç ay boyunca bebeğin nemlendirilmesi gerekir. Bu süre zarfında cildin dış tabakası otomatik olarak dökülecek ve yerini tamamen yeni ve sağlıklı cilt altında oluşacak olan cilt alacaktır..

3. Saç:

Bu noktada, saçlar genellikle ince olmalıdır ve aynı zamanda görünür olacaktır. Fetal gelişim söz konusu olduğunda bu en önemli noktalardan biridir ve akılda tutulmalıdır. Bebeğin kafasındaki saç çok önemli.

4. Kafatası Kemikleri:

Şu anda bile kafatası kemikleri tamamen kaynaşmamış olabilir ve endişelenecek bir şey yoktur. Bu oldukça normaldir ve birçok bebekte bu tür bir sorun vardır. Bu aslında doğum sırasında bebeğin doğum kanalından rahatça geçmesine izin verecektir. Pek çok insan, bebeğin kafasının doğumdan hemen sonra neden koni şeklini aldığını merak ediyor gibi görünüyor. Peki, nedeni bu.

5. Uzunluk ve Ağırlık:

Bebek, genel durumlar için maksimum sınır olan yaklaşık 50 cm uzunluğunda olmalıdır. Bebeğin ağırlığı genellikle 3 kg’dan fazla değildir. Bunlar, bebek doğduğunda kesin olarak ölçüleceği için anlaşılacaktır..

Diğer detaylar:

Bebeğin tırnakları bu noktada genellikle parmak uçlarının ötesine geçer ancak yine de gerçekten çok küçük olacaktır. Sen sadece sevimli küçük yavrularını sabırla bekle.

39 Hafta Hamile Karın ve Bebek:

39 haftada vücudunuzu idare etmek çok zor olacak. Giderek daha rahatsız olursunuz ve rahminiz her zamankinden daha fazla ağırlaşır. Fark ederseniz, pelvisiniz zaman geçtikçe ve bebek içeride büyümeye devam ettikçe daha başarılı hale gelecektir. Braxton Hicks kasılmalarının gücü ve sıklığı artma eğilimindedir..

39. Hafta Etkinlikleri:

Ne yazık ki, bebeğin iyiliği için birçok kısıtlama olacak. Neredeyse iş çemberinde olduğunuz için hareketleriniz kısıtlanacak. Sınırlı yürüme, zihinsel stresten kaçınma, pelvis ve karın bölgesine sıfır basınç uygulama vb. bunlardan bazılarıdır. Bu noktada bebeğin hareketini takip etmek için yapılan karın muayeneleri olacaktır..

39 haftalık hamilelik

Diyet ve Egzersiz:

39 Hafta Gebelik Diyeti:

Bu noktada, emeği tetikleyecek yiyeceklere sahip olacaksınız. Aynı zamanda, iyi yemek zorunda kalacaksınız. İşte yardımcı olacak bazı yiyecekler.

 • Hint yağı: Çoğu kadına göre, bu şey işe yarıyor gibi görünüyor ve kesinlikle deneyebilirsiniz. Bağırsakları etkiler ve uygun bağırsak fonksiyonlarına da yardımcı olur. Ayrıca rahminizin yaşadığı sorunlara da yardımcı olur..
 • Baharatlı bir şey: Bu noktada baharatlı yiyecekler aslında yardımcı olabilir. Bu tür yiyecekler, sirke, patlıcan vb. gibi uygun sağlığın korunması söz konusu olduğunda gerçekten iyidir..

39 Hafta Gebelik Egzersizi:

Bu noktada uygun egzersiz gereklidir. Squat, emeği teşvik etmenin iyi bir yoludur. Ağız kavgası doğuma yardımcı olur ve böylece doğum stresini azaltır. Düzgün ağız kavgası yapıyorsanız, pelvik bölgeleri açacak ve bebeğin normalde olduğundan çok daha iyi inmesine izin verecektir. Kettlebell’e veya dambıllara dokunmanıza gerek yoktur ve karın üzerinde baskı oluşturacak herhangi bir egzersiz yapmanız gerekmez. Sadece biraz squat yapın ve gerekli olan tek şey bu.

Bu Hafta Boyunca İlişki:

Doğum izinleri çıkıyor ve bu yavaş yavaş doğuma başladığınızın ve suyun ne zaman kesildiğini bile anlamayacağınızın bir işaretidir. Vücuda biraz iyi bakmanız gerekecek. Seks şu anda emek ile yardımcı olacaktır. Akılda tutulması gereken bir şey var ki, o da cinsel ilişkinin bebeğe hiçbir şekilde zarar vermemesine özen göstermektir. Orgazmdan kaçının ve bebeğin başını ağrıtacağından endişelenmeyin çünkü bu olmayacak..

Karşılaşılacak Riskler Nelerdir??

Bu dönemde karşılaşılacak çok fazla risk yoktur. Ancak, burada geçmeniz muhtemel olanlardan bazıları.

 • Braxton Hicks kasılmaları yoğun ve sık hale gelir. Artık tek hamilelik ağrısı bu. Bunun için endişelenme. Sadece gerçek kasılmalarınızın nasıl olacağını bilmeniz gerekir..
 • Taburculuğun biraz kan görecek. Bunun nedeni rahim ağzındaki kan damarlarının yırtılmasıdır..
 • Su kırma, emeğin önemli bir işaretidir. Amniyotik keseniz kırılır ve su dökülür. acilen hastaneye gitmelisin o zaman.

İkizlerle 39 haftalık hamilelik farklı olmayacak. Rahminiz ağırlaşacak ve pelvisiniz çok fazla acı çekecektir. Çoğu için, tam terim şimdiye kadar çoktan geçmiş olurdu.

39 Haftalık Hamile Kontrol Listeleri:

 • Aslında sahte doğumda olduğunuzu anlamak için kasılmalarınızı zamanlayın. Bu, bu noktada yaygın bir şey.
 • Bebek isimlerini düşünün ve aklınızda hiçbir şey yoksa, biraz aramaya başlayabilirsiniz..
 • Doğum sancılarını ve hamilelik sancılarını anlamak için diğer annelerle konuşabilirsiniz..

39 Haftalık Gebelikte Stresin Üstesinden Gelmek İçin İpuçları:

Bu süre zarfında stres oldukça yaygındır ve kesinlikle bazılarıyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu dönemde stresin hiç de fena olmadığı söylenebilir. Hayatınızdaki bazı yeni ve hızlı değişiklikleri karşılarken, bazı yan etkilere yol açabilir ve bunlardan biri aşırı strestir. Çok fazla stres sizi rahatsız edebilir ve sizin için de zararlı olabilir. Bazı zihinsel stres sorunları hissediyorsanız, çevrenizi ciddiye almaya başlamanın ve bununla başa çıkmanıza yardımcı olması için bir profesyonel aramanın zamanı gelmiştir. Bunun dışında, fiziksel stresin çoğu sizin tarafınızdan yönetilmek zorunda olsa da, aileniz sizi zihinsel olarak desteklemek için her zaman yanınızdadır..

 • Sırt ağrısı, hamilelik sırasında sık görülen bir stres belirtisidir. Hormonal değişiklikler de aşırı stresi tetikleyebilir. Bazı olumsuz yaşam anılarından kaçının ve olumlu şeyleri düşünün. her zaman yardımcı olur.
 • Dışarı çıkma rutini, stresle başa çıkmanın en iyi yollarından biridir. Bacaklarınız sağlam olduğu için, bazı aile gezilerine katılmalı, hatta arkadaşlarınızı da dahil etmelisiniz. Geçtiğimiz aylarda çok şey yaşadığınız için hamilelik havasından kurtulun..
 • Uygun egzersiz rutini de yardımcı görünüyor. Bazı meditasyon rutinlerine göz atabilirsiniz. Bunlar hamilelik sırasında her zaman işe yarıyor gibi görünüyor.

39 Haftalık Gebelikte Tıbbi Testler ve Tarama:

Düzenli veya alternatif kontroller gereklidir. Fazladan yardım istersen, her zaman doktorun var.

Medikal tedaviler söz konusu olduğunda, doğum kontrol yöntemine karar verilecek zamandır. Semptomlar da belirlenecek ve ilaçlar da sağlanacak.

Kontroller, hamile kadının uygun vücut ağırlığı ve kan basıncını kontrol etmeyi içerecek ve bu noktada kalp de belirlenecektir. Bu oldukça kritik bir andır ve her türlü tıbbi muayene ve tetkiklerin doğru yapılmasına dikkat edilmelidir..

Soğuk algınlığı ve grip hamilelik sırasında (39hafta) en sık görülen hastalıklardan biridir. Bunun için Robitussin kullanılabilir. Geceleri soğuk algınlığı ve öksürüğünüz varsa, bastırıcı iyi bir ilaçtır. Normal bir öksürük Vicks için sade öksürük şurubu yeterli olacaktır. Vücut ısınızın 100°F’den fazla olması durumunda, şiddetli ağrı ve sızılarla da ilgilenecek olan Tylenol’den yararlanılmalıdır..

Tüm bu ilaçların yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve bunlar, 39 haftalık hamilelik sırasında karşılaşabileceğiniz sorunları çözmenize kesinlikle yardımcı olur..

İpuçları ve Önlemler:

Bunlar, 39 haftalık hamilelik aşamanızda size yardımcı olacak bazı ipuçları veya yapılacaklardır..

Sulu Kalmak:

 • Bu sırada vücudu uygun şekilde nemlendirmek, bazı ciddi semptomların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu, muhtemelen bu süre zarfında formda kalmanın en iyi yollarından biridir..

İlaçların Uygun Dozu:

 • Size fiziksel ve zihinsel stresi azaltacak ilaçlar verilmiş olsa bile, doğru dozu alın. Ağrı arttığında veya bazı yan etkileri olabileceğinde fazla almaktan kaçının..

Uygun Uyku:

 • Bu noktada, uygun uyku gereklidir. Siz ne kadar çok dinlenirseniz, bebek de o kadar dinlenecek. Bu nedenle, bebeğin iyiliği için bu dönemde uygun şekilde dinlenin..

Korkuya Elveda Deyin:

 • Annelerin çoğu bu aşamaya geldikleri için mutlu ve heyecanlı oldukları için nadir görülen bir durumdur. Bu nedenle, bu bir önlemdir. Korku, heyecanı öldürecek ve inansanız da inanmasanız da sizin için kötü olabilecek unsurdur. O halde bir an önce korkuya veda edin.

Bebeğiniz muhtemelen her an dışarı çıkabilir. Sakin kalmaya çalışın ve endişenizi artırmayın. 39 haftalık hamilelik, doğum belirtisi olmaması bazen endişe verici olabilir. Ancak yanınızda bir doktor ve güvendiğiniz bazı kişiler varsa endişelenmenize gerek yok aslında. Pes etme. sen başardın!

Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Şimdi Seyahat Etmek Güvenli mi??

Cevap: Hiç de bile! Doğuma kadar tüm seyahat planlarınızı bir kenara koyun. Uzak bir yerde beklenmeyen doğumu beklemek zorunda kalmamak için biraz dinlenmek ve evinizde kalmak önemlidir..

S2. 39 Haftalık Gebelerde Uyku Pozisyonu Nedir??

Cevap: Dediğimiz gibi, vücudunuz giderek rahatsız olacak ve uykusuz günleriniz olabilir. En iyi ihtimalle vücudunuzun sol tarafında uyumaya uyum sağlamaya çalışın. Bu, bebeğe uygun besin kaynağı ile birlikte vücuda iyi bir kan temini sağlayacaktır..

S3. Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız??

Cevap: Yoğun ve kesintisiz ağrılar yaşamaya başladığınızda hemen bir doktora görünün. Su molalarına da dikkat edin.