Bebeğiniz artık bir ahududu büyüklüğünde! Yaklaşık 8 haftalık hamilelik, artık hamileliğinizin ikinci ayına girdiğiniz anlamına gelir. Bebek inanılmaz bir hızla büyüyor ve doktorunuzu ziyaret saatiniz yaklaşıyor. Bu makale, bebeğin son zamanlardaki bazı gelişmelerini ve annenin yaşadığı zorlukları listeleyecektir..

hamileliğin 8. haftası

8 Haftalık Hamile Kaç Aylık ve Hangi Trimesterdir??

Bu 8 haftalık hamileliğinizde ikinci aydasınız. Artık ilk üç aylık dönemdesiniz. Bu dönemde vücutta çok fazla önemsiz, ancak önemli değişiklikler olacaktır..

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı Nedir??

8 haftalık hamile olan bebek ahududu büyüklüğündedir. 8. hafta gebelik bebek boyutu 0,6 inç ve 1,6 cm uzunluğundadır. El ve ayak parmaklarının yavaş gelişimi ile birlikte bebek yaklaşık 15 gram ağırlığındadır..

8 Haftada Hamile Bir Göbek Neye benziyor?

8 haftalık hamile karnı hala küçük. Bununla birlikte, uterus bebeğe uyum sağlamak için yavaş yavaş genişler. Bu aşamada, insanların gerçekten hamile olduğunuzu anlaması için çok az şey vardır. Ancak 8 haftalık ikizlere hamile olan bir annenin midesi, tek bebeği olan bir anneye göre biraz daha büyük olabilir..

8 Haftalık Hamile Belirtileri:

İşte 8. haftasındaki tüm anneler için oldukça yaygın olabilecek bazı belirtiler:.

1. Yorgunluk:

İlk üç aylık dönem yolculuğunda sürekli yol arkadaşınız yorgunluk olacaktır. 8 haftalık hamilelik bebek büyümesi ile birlikte değişen hormonlar nedeniyle yorgunluk doğal olacak ve vücudunuz da bebeğiniz için kan üretmeye başlayacaktır. Bu dönemde kan basıncı ve şeker seviyeleri düşer. Bütün bunlar yorgunluğa yol açar.

2. Ağrılı Göğüsler:

Fark edeceğiniz diğer yaygın şey ağrıyan göğüslerdir. Göğüsleriniz ağırlaşmaya ve ağrımaya başlayacaktır. Süt üreten lobüller genişlemeye başlar..

3. Sabah Hastalığı:

Başka bir sabit arkadaş sabah bulantısıdır. Biri size 8 haftalık hamileyken nasıl hissettiğinizi sorduğunda? Cevabınız mide bulantısı olacaktır. Bu nedenle, susuz kalmamak ve sabah bulantısını tedavi edecek bazı ev ilaçları aramak önemlidir..

4. Gelişmiş Koku Duyusu:

Bu süre zarfında, koku alma duyunuz son derece istisnaidir. Çevrenizdeki herhangi bir kokunun en ufak bir kokusunu alabileceksiniz ve bu bazen sizi gerçekten rahatsız edebilir..

5. Kramplar:

Hamilelik krampları normaldir. Rahim genişledikçe karın içindeki bağlar uzamaya başlar..

6. Kabızlık:

Kabızlık hamileliğiniz boyunca sürekli olacaktır. Lif bakımından zengin besinler yemek ve bol su içmek büyük ölçüde yardımcı olabilir..

7. Lekelenme:

Bu sizi alarma geçirmesin. Vajinal lekelenme normal olacaktır. Elden gittiğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız en iyisidir..

8 Haftada Hamile Vücudundaki Değişiklikler?

8 haftalık hamilelikte vücudunuzdaki değişiklikler biraz önemli olabilir.

 • Fark edeceğiniz ilk değişiklik göğüsleriniz olacaktır. Göğüsleriniz eskisinden daha ağır olacak ve bu nedenle büyük görünebilir..
 • İkizleri olan anneler için midenizde çok küçük bir şişkinlik başlayabilir..
 • Artan koku alma duyusu artık şekillenmeye başlayacak ve etrafınızdaki en ufak kokuyu/kokuyu algıladığınızı göreceksiniz..

8 Haftalık Gebelikte Bebeğin Fetal ve Fiziksel Gelişimleri:

Tıpkı sizin gibi, bebek de birçok değişiklik geçirir. 8 haftalık hamilelikte bebek gelişimi çok önemsiz görünebilir, ancak kesinlikle önemlidir. İşte bilmeniz gerekenler.

 • Bebeğinizin artık burnu, göz kapakları ve dudakları var. Bu, bebeğin artık bir doku kütlesinden çok daha insani görünmeye başlayacağı anlamına gelir..
 • Kalp atışları ve hareketler bu aşamada başlar. Bebek seğirmeye başlayacak ve diğer birçok küçük hareketi yapacaktır..

8 Hafta Gebelik Diyeti:

Diyet çizelgenizin şimdi nasıl görünmesi gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

1. Meyveler:

Bunu sizin için yeterince strese sokmak zorunda değiliz. Bu meyveler, bebeğin büyümesi için gerekli olan besinleri ve vitaminleri içerir. Günlük diyetinize çok fazla meyve ekleyin. Bunu salata şeklinde alın veya çok az şekerle onlardan meyve suyu yapın..

2. Sebzeler:

Bir sonraki adım, taze yeşil sebzeler! İyi bir salata gibisi yoktur! Salata tam bir besindir ve öğün aralarında mutlaka tüketin. Yeşil yapraklı sebzeleri, bakliyatları ve tahılları kaçırmayın.

3. Fındık:

Fındık harika bir enerji kaynağıdır. Zenginleştiricidirler ve besinlerin güç merkezi olarak kabul edilirler. Tüm o zamanlar, bazı çiğ kuruyemişlere kadar garip saatlerde aç hissedersiniz. Kavrulmuş veya kızartılmış, fındıkların özünü alın.

4. Süt Ürünleri:

Diyetinize süt, yoğurt ve peynir gibi birçok süt ürünü ekleyin..

Ne Yenmemeli:

1. Tütün ve alkol:

Taşırken katı bir hayır! Bunların neden olabileceği hasar, bebek üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacak ve sinir sistemini de etkileyecektir..

2. Kafein:

Güvenli bir taraf için kafein de uzak tutulmalıdır..

3. İşlenmiş Gıda:

İşlenmiş yiyecekler sağlıksız olarak kabul edilir ve bu nedenle işlenmiş peynir veya abur cubur tüketiminden kaçının..

4. Çiğ Et:

Çiğ et ve balık, bebeğin büyümesine zarar verebilecek ve annede bazı hastalıkları tetikleyebilecek bakteriler içerir. Dikkat et!

Hamileliğin Sekizinci Haftasında Egzersizler:

1. Kalaslar:

Plakalar bu noktada güvenlidir. Karın kaslarınızı ve sırtınızı güçlendirmeye yardımcı olurlar. Ancak, stresli olduğunu düşünüyorsanız, onları durdurmanızı öneririz..

2. Tempolu Yürüyüş:

Ayak bileklerine ve dizlere gereksiz yere baskı yapmadıkları için tempolu yürüyüş ideal bir egzersizdir. Yürümek için doğru yolu seçmeyi unutmayın.

3. Yüzme:

Yüzme hamilelik sırasında sağlıklı bir egzersizdir. Eklemlerinize baskı yapmazlar. Sizi etkilememesi için doğru vuruşu seçmek önemlidir..

4. Yoga:

Doğum öncesi yoga özellikle yararlıdır çünkü eklemleri esnek tutar ve esneklik hissi sağlar..

Ağrılar ve Sağlık sorunları: 8 Haftalık Gebelik

Bazı Ağrılar ve sağlık sorunları hamileliğiniz sırasında ortaya çıkar. İşte en yaygın olanlar.

1. Vajinal Akıntı:

Bu tekrarlanacak. Sütlü bir vajinal akıntı fark edeceksiniz. Bunu basitçe yıkayabilirsiniz. bu sağlıklı.

2. Şişkinlik ve Gaz:

Şişkinlik yaygındır. Gaz çıkarmak veya osurmak, gevşetici hormon vücudun, özellikle de gastrointestinal sistemin kaslarını gevşetmeye çalıştığı için vücudun biraz rahatlamış hissetmesini sağlar. Bu, yiyeceklerin yavaş hareket etmesine neden olur ve bu da gaz ve hazımsızlığa neden olabilir..

3. Kramplar:

Kramplar hamilelik sırasında yaygın bir ağrıdır. Çoğu zaman, rahim bebeğe uyum sağlamak için genişledikçe kaslar genişler ve bu krampları tetikleyebilir. Onlar normaldir. Kramplar dayanılmaz hale geldiğinde doktora gidin.

8 Haftalık Hamile Taraması ve İlaçlar:

8 haftalık gebelik gelişimi artık belirginleşecektir. Taramanız bebeğin perdeli ayaklarını ve ayak parmaklarını gösterecektir. Gebe kalma sırasında kuyruğu olurdu. Bu artık yok olacak. Bebeğin kolları ve bacakları da hareket edecek.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler:

8 Haftalık Gebelikte Yapılması Gerekenler?

 • Temel besinler açısından yüksek olan sıkı bir diyet uygulayın.
 •  Doktorunuzla bir randevu ayarlayın. Aylık kontrolü yaptırmanın zamanı geldi.
 • Yoga yaparak veya düşük aerobik egzersizler yaparak biraz aktif kalmaya çalışın. onlar çok gerekli.

Ne Yapmamalı?

 • Yüksek aerobik üzerinde çalışmayın.
 • Tütün, kafein ve alkolden uzak durduğunuzdan emin olun.
 • Kendinizi strese sokmayın ve rahatlamayı unutmayın.

8 Haftalık Gebelikte Ek İpuçları:

 • Biraz squat yapmanın zamanı geldi. Squat, uyluklarınızı sıkılaştıracak ve güçlendirecektir. Bu, doğum sırasında yardımcı olacaktır. 10 ila 30 saniye pozisyonda kalın ve yaklaşık 5 kez tekrarlayın..
 • SPF, bazı insanlar için bir zorunluluk haline gelecektir. Hormonal değişiklikler nedeniyle yüzünüzde koyu lekeler ve çiller fark edeceksiniz. SPF şimdi yardımcı olabilir.
 • Baş ağrıları sıklaşır. Kan hacmi arttığında, baş ağrılarını tetikleyebilir. Doktorunuzla konuşun ve ona bunun nasıl üstesinden geleceğini sorun..
 • Kilonuzu takip etmek. Yüksek kalorili meyveler yediğinizde, doğru miktarın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Aksi takdirde gereksiz kilo verebilirsiniz..
 • Egzersiz yapmaya başlamadıysanız, başlamanın zamanı geldi. Yavaşça egzersiz moduna geçin ve nazikçe alın. Abartma. Isınma ile başlayın ve uygun tahtalar yapın.

8 Haftalık Hamile Kadın İçin Kontrol Listesi:

 • Kendiniz için doğru doktoru bulun. Yanında çok rahat olduğun ve senin için uygun olan birini bul.
 • Doğum öncesi bakım randevularınızı planlayın.
 • Rahat kıyafetler için alışverişe başlayın ve kaliteli hamile sütyenlerine dikkat edin..
 • Diyetine dikkat et!

8 haftalık hamilelikte vücudunuzdaki değişiklikler bazen başa çıkılamayacak kadar bunaltıcı olabilir. Ancak, tanık olacağınız daha birçok değişikliğe kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Biraz rahatlamak için pozitif kalmayı ve müzik dinlemeyi öğrenin. Bu şekilde sağlıklı bir hamilelik geçireceğinizden emin olabilirsiniz..

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

S1. 8 Haftalık Gebelikte Bebek Nerede Bulunur??

Cevap: Bebeğin başı rahimde, biraz kıvrılmış. Bebek amniyotik kesede güvende ve plasenta ona uygun besinleri sağlamak için yavaş yavaş gelişiyor..

S2. 8 Haftalık Gebelikte Seks Güvenli veya Değil?

Cevap: Seks bu noktada güvenlidir. Sadece sizin veya eşinizin mideye çok fazla baskı uygulamadığından emin olun..

S3. 8 Haftalık Gebelikte Düşük Yapma Şansı Nedir??

Cevap: Bu noktada şanslar yüksek. Bebek sadece şekilleniyor ve neredeyse hiç bir şey değil. Bu nedenle, bebeğe güvenli bir büyüme sağlamak için yeterli besin verilmelidir. Aşırı seyahat etmek veya yere sert bir şekilde düşmek hamileliği olumsuz etkileyebilir.

S4. 8 Haftalık Gebelikte Kramplar Normal midir??

Cevap: Evet, bu noktada kramplar normaldir. Rahim büyüyen bebeğe uyum sağlamak için genişliyor ve bu da karın kaslarına baskı uygulayabilir. Bu nedenle kramplar yaşarsınız. Ancak, neyin normal neyin normal olmadığını doktorunuzla netleştirmeniz gerekir..

S5. Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız??

Cevap: 8. haftanın başında doktorunuzla bir randevu ayarlayın. Tarama ve ultrason, doktorun ne yemeniz gerektiğini ve bebeğin ne kadar sağlıklı olduğunu söylemesine yardımcı olabileceğinden bu idealdir..

S6. Gebeliğin 8 Haftasında Seyahat Etmek Güvenli mi Değil mi??

Cevap: Seyahat etmeyi biraz azaltmanızı tavsiye ederiz. Bebek zor şekillendiği için bu noktada düşük yapma ihtimali vardır..