Bir aile kurmak için ortalama hamilelik yaşının ne olduğu konusunda şiddetli bir tartışma var. Ne olursa olsun, farklı yaşlar için belirli dezavantajlar ve avantajlar olacaktır. Hepsini dengelemeniz ve sizin için en iyisinin ne olduğuna karar vermeniz gerekiyor..

Hamile Kalmak İçin Doğru Yaş

Hamile Kalmak İçin En İyi Yaş:

20-30 Yaş:

hamile kalmak için doğru yaş

Çocuğunuzun etrafında koşmak için yirmili yaşlarınızdayken çok daha fazla enerjiniz olacağını söylemeye gerek yok. Elbette finansal hayatınızda sıkıntılar olabilir ve kişisel deneyiminiz çok az olacaktır. Bununla birlikte, 20’li yaşlarınızda, 30 ve 40 yaşlarından farklı olarak hamile kalmak daha kolaydır. Hamile kalmak, köşede gizlenen zorluklardır. 20’li yaşların sonlarında muhtemelen yerleşmişsinizdir ve durum 20’li yaşların başındaki kadar belirsiz değildir, ancak hamileliğin avantajları hala ortalardadır..

20’li yaşlardaki Vücudunuz:

En doğurgan yıllarınız, düzenli adetleriniz var ve korunmasız her ilişkide hamile kalma şansınız %20’ye varıyor. Gebe kaldığınızda, yaşınız nedeniyle hipertansiyon riskleri daha fazladır. Gestasyonel diyabet için daha düşük bir risk altındasınız, bu iyi bir şey. Gebe kaldıktan sonra, kolay yorulmadığınız için sık sık doktora giderek risklerinizi en aza indirmeniz daha kolay olur..

Duygusal İhtiyaçlar:

20’li yaşlarda hamile olmak, iş hayatınızın büyük bir bölümünü alıp götürüyor ve farklı kadınlar senaryoya farklı şekillerde tepki veriyor. Bazıları kırgınken, bazıları yeni anneliklerine kucak açarken, bazıları ise açılıp başkalarıyla etkileşim kurmakta zorlanıyor..

Ortaya Çıkan Riskler:

% 9,5 olan erken yaş anneleri için düşük oranı, alabildiğine düşük. Bunun nedeni, yumurtalarınızın oldukça genç olması ve dolayısıyla Down Sendromu gibi doğum kusurlarından etkilenme olasılığının daha düşük olmasıdır..

Hamilelikten Sonra:

Doğru egzersiz yaparsanız ve mantıklı bir şekilde yerseniz, mükemmel şekilli karın kaslarınıza geri dönmeniz daha kolay olacaktır. Optimal zindelik konusunda çok akraba olmasanız bile, bir anda normal benliğinize dönmelisiniz. Uzun vadeli sağlıktan bahsetmişken, meme ve yumurtalık kanseri riskiniz 35-40 yaşlarında hamile kalmaya çalıştığınızdan çok daha azdır..

30 – 40 Yaş Arası:

Hamile Kalmak İçin Doğru Yaş - 30 - 40 Yaş Arası

Doğurganlıkta bir düşüş olmasına rağmen, sosyal faydalar birçok düzeyde 20’ye göre daha yüksektir. İnsanlar hazır olduğunuzu bilir ve hamileliğinizden “talihsiz bir aksilik” olarak bahsetmezler. Aceleci kararlar vermiyorsunuz ve en önemlisi, uzun süredir içinde bulunduğunuz dünyaya bir çocuk getirmek için çok gerekli deneyime sahipsiniz..

30’larda Vücudunuz:

30 eşiğini geçtiğinizde hamilelik şansı önemli ölçüde azalır. Uzun süredir herhangi bir fayda elde etmeden çalışıyorsanız kısırlık tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Tüp bebek (in vitro fertilizasyon) da iyi bir anlaşmadır ve yaklaşık %25 ila 28’lik bir başarı oranına sahiptir. Ancak şanslıysanız, genellikle sezaryen yöntemiyle doğum yapmanız gerekir. Yumurta üretiminiz azalır ve hormonlar olması gerekenden daha az değişir. Ancak şanslıysanız ve hamile kalırsanız hamile kalmak zordur. Bu nedenle, ara sıra kliniği ziyaret ettiğinizden ve doktorunuzun görüşünü aldığınızdan emin olun..

Duygusal İhtiyaçlar:

Bir işiniz var, kaynaklarınız var, yaşamak istediğiniz hayata sahipsiniz ve bu doğru yönde ilerliyor. Şimdi nihayet aileni genişletmeye karar vermenin zamanı geldi ve herkes çok destekleyici. Kulağa mükemmel geliyor?

Karşılaşılan Riskler:

Siz büyüdükçe, düşük oranınız da sizinle birlikte büyür. Hamileyken %11,7 kadar yüksektir. 30 yaş ve üzeri annelerden doğan 952 bebekten 1’inde Down sendromu riski var. Kromozomal anormallik oranı 385’te 1’dir. Kulağa zor gelse de o kadar da kötü değil.

40 – 50 Yaş Arası:

Hamile Kalmak İçin Doğru Yaş - 40-50 Yaş Arası

40’lı Yıllarda Vücudunuz:

Yakın zamanda, doğurganlığı tetikleyen ilaçlar veya yardımcı teknolojiler olmadan doğum yapma eğiliminde olan kadınların, rekabet ettikleri diğer yarısından daha uzun yaşadığını kanıtlayan bir araştırma var. Canlı hissetmenizi sağlayan ve kalbiniz, dokularınız ve kemikleriniz üzerinde olumlu etkileri olan östrojen bolluğunun nedeni budur. 40’lı yaşlarda çocuk sahibi olma ihtimaliniz %5’in altında olsa da şanslı kişilerden olmanız her şeye rağmen yardımcı oluyor. Ne kadar süre hamile kalacağınız, yaşam tarzınıza ve genel zindeliğinize bağlıdır..

Duygusal İhtiyaçlar:

Tecrübeniz ve olgunluğunuz sizi yenmenin zor olduğu bir seviyeye ulaştı. Stressiz bir hamilelik için mükemmel olan her zamankinden daha sabırlı olma ihtimaliniz var..

Ortaya Çıkan Riskler:

40 yaşından sonraki tüm gebeliklerin üçte biri düşükle sonuçlanıyor. Kulağa korkutucu geliyor, ancak bunun nedeni genellikle kusurlu bir yumurta veya kolayca düzeltilebilen ince bir rahim astarıdır..

50’nin üzerinde:

Hamile Kalmak İçin Doğru Yaş - 50'nin Üzerinde

Vucüdun:

Ortalama menopoz yaşının 51 olduğu göz önüne alındığında, 50 yaşın üzerindeki tüm gebelikler, genellikle doğurganlık ilaçları veya donör yumurtaları şeklinde gelen yardıma ihtiyaç duyar. Hormon takviyeleri de memnuniyetle karşılanır ve plasentanız kendi başına hormon üretmeye başladığında kendinizi hazır ve kararlı hissedeceksiniz. Vücudunuzu kendi içinde gelecek büyümeye hazırlamak için bazı egzersizleri izleyin..

Karşılaşılan Riskler:

Hipertansiyon ve böbrek sorunları ve plasenta sorunları dahil tüm komplikasyonlar açıkça yüksektir. Düzenli bir değerlendirme ve izleme, tam olarak ihtiyaç duyulan bakımı sağlamak için yukarıda ve öteye gidecektir..

Hamile kaldığınızda, kendinize iyi bakın ve bu anlaşmayı imzalamalıdır. Sonuçta, yaş sadece bir faktördür ve ne tür bir anne olacağınızı etkilememelidir. Hazırsanız ve çocuğunuzu destekleyebileceğinizi düşünüyorsanız, sağlıklı “sevinç paketinizi” teslim etmenin bir zararı yoktur. Hamilelik için en iyi yaşın kendinizi hazır hissettiğiniz zaman olduğunu söyleyerek bitirelim..