Nefes almak hepimiz için doğal bir süreçtir. Yine de hamileyseniz daha fazla nefes almanız gerekir. Vücudunuzun işleyişinin bir parçası olarak nefes alırsınız, ancak hamilelik sırasında nefes almak dokuz ayı atlatmak için çok daha önemlidir. Şimdi nefes almanın ne kadar özel olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Zaten hepimiz sürekli nefes aldığımız için hamileliğiniz boyunca doğru nefes almanız sizin için önemlidir. Hepimiz kısa nefesler almak zorundayız. Bununla birlikte, hamile kadınların doğru şekilde almak için pratik ve sabır gerektiren derin nefes almaları gerekir. İşte hamile bayanlar için birkaç nefes egzersizi.

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Hamilelikte En İyi Nefes Egzersizleri:

1. Karın Solunumu:

Akciğerlerin genişlemesine ve daha fazla hava almasına yardımcı olan karın solunumu, karın kaslarının güçlenmesine de yardımcı olur. Hamilelik sırasında, esas olarak karnınız için bir egzersiz içeren basit nefes egzersizlerinden biridir..

2. Nefes Sayımı:

Hamilelik sırasında, özellikle doğumun yaşandığı zaman açısından en yararlı nefes egzersizlerinden biridir. Suda sırt üstü yatıp nefes alırken saymak sizi sakinleştirmeli ve bunları yaparken aynı anda rahatlamaya çalışabilirsiniz..

3. Yuvarlanma Nefesi:

Karın solunumuna benzer şekilde, yuvarlanma solunumunun göğsünüzün ve karnınızın senkronize olmasını sağlayarak nefes alırken yuvarlanma gibi görünmesini sağlaması gerekir. Hamilelik solunum tekniklerinden biri olmak, akciğerlerinizi maksimum kapasitede kullanmanızı sağlar..

4. Ujjayi Nefesi:

Yukarıda bahsedilen derin hamilelik nefes tekniklerinin aksine, vücudunuzun enerji seviyelerine odaklanan hamilelikte yapılan bir Yogik nefes egzersizi şeklidir. Ağzınızı kapalı tutarken burnunuzdan nefes almayı ve serbest bırakırken okyanusun sesini çıkarmayı içeren basit bir egzersiz, egzersizi oluşturan şeydir.!

5. Göbek Nefesi:

Karın ve pelvik bölgenizi ve karınlarınızı güçlendiren ve kolay doğuma yardımcı olan bu, hamilelik sırasında en kolay nefes egzersizlerinden biridir..

6. Göğüsten Nefes Almak:

Elleriniz göğsünüzde dik dururken ve 10’a kadar sayarken derin nefesler alırken, ciğerlerinizin genişlediğini hissedin ve nefesi birkaç saniye tutun ve ardından nefes verin. Yeterince etkili olması için her gün 10 kez tekrarlayın..

7. Sığ Solunum:

Ağzınızdan hızlı sığ nefesler almak ciğerlerinize iyi bir egzersiz yapacak ve onları sağlıklı tutacaktır. Sınırlı oksijen alımı nedeniyle tüm gün sığ nefes almak bebek için tam olarak sağlıklı olmasa da, birkaç dakikalık keskin nefesler kesinlikle hamilelikte yapılması gereken nefes egzersizlerinden biri olacaktır..

8. Alternatif Derin ve Sığ Nefes Alma:

Rahat bir pozisyonda olduğunuzdan emin olarak ve tüm vücudunuzu gevşettikten sonra, alternatif derin ve sığ hamilelik nefesi tekniğini bir döngü halinde günde 5 kez uygulayın..

9. Ritmik Solunum:

Bu nefes alma tekniği, sizin ve çocuğunuzun oksijen alımını azaltan panik solunumu yapmak zorunda olduğunuz doğum dönemi için en uygundur. Doğum sırasında ağzınızdan ritimlerle nefes almak çocuğu daha kolay doğurmanıza yardımcı olabilir..

Oksijene de ihtiyaç duyan bebeğinizin büyümesine yardımcı olmak için bu egzersizleri yapmayı unutmayın. Nefes egzersizleri ile kaygı ve stresle mücadele edilebilir. Daha fazla oksijen alımına yol açan derin nefes alma, ağrıyan kasları azaltır. Ve çoğu doğum sürecinden korkarken, bu nefes alma tekniklerini uygulamak, sadece doğum yapmak yerine doğum için daha hazır olmanızı sağlayacak ve süreci sizin için biraz daha kolaylaştıracaktır..