Hamilelik, bir kadın ve ailesi için harika bir zamandır. Ama gerçek şu ki, güzel ve sağlıklı bebeğinizi doğurduğunuzda geriye sarkık bir göbek kalır. Göbek bölgesinden yağ kaybetmek zor olsa da doğru beslenme ve doğru egzersizlerle doğum sonrası göbek yağlarınızı sağlığınızı olumsuz etkilemeden azaltabilirsiniz. Bu makale, doğumdan sonra göbek yağını azaltmak için uygulayabileceğiniz ipuçları ve aktiviteler sunmaktadır..

Doğumdan Sonra Karın Nasıl Azaltılır

Mide Yağlarının Nedenleri:

İşte karnınızın etrafında bir flab olmasının bazı nedenleri. Bir göz atalım:

1. Hormonlar:

Hormonların düzenlenmesi, sağlıklı bir vücudu korumak için hayati önem taşır. Hamilelik sırasında bebeğinizi beslemede önemli bir rol oynarlar ve doğum sürecinden kurtulmanıza yardımcı olurlar. Hamilelik sırasında aşırı östrojen üretimi, sarkık göbeğe ve bazen de uyluklara neden olur. Karın bölgenizdeki elastikiyet eksikliği de göbek yağlanmasına neden olabilir..

2. Hamilelik:

Hamilelik vücudumuzda birçok fiziksel ve duygusal değişiklik getirir. Rahim 9 ayda bebeği barındırabilecek kadar genişler. Bebeğinizin gelişmesine yardımcı olan karbonhidratların alımı nedeniyle karın bölgesinde de yağ birikir..

3. Stres:

Stres, bugünlerde vücudumuzdaki yağ birikimine önemli bir katkıda bulunuyor. Yeni bir anne, yenidoğanın tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çok fazla baskı altındadır ve bu da sarkık bir karınla ​​sonuçlanır. Vücudunuz bu gibi durumlarda stresle mücadele etmek için kortizol üretir ve aşırı kortizol üretimi mide bölgesinde yağlanmayla sonuçlanır..

Doğumdan Sonra Kadınların Göbek Yağı Nasıl Azaltılır:

1. Yüksek Lifli Diyet ve Protein:

Fazla kiloları vermeye karar verdikten sonra, doğumdan sonra göbek yağını azaltmak için diyetinizde bazı değişiklikler yapmak, ilerlemenin sağlıklı bir yoludur. Uygun sindirimi sürdürmek, çözünür lif tüketerek elde edilebilecek sağlıklı bir vücudun özüdür. Fazladan kilo vermeden vücudunuzu beslemenin bir başka yolu da yüksek protein kaynakları olan yumurta, balık, süt ve yağsız et yemektir. Hem lif hem de protein kalori alımınızı azaltır ve vücudunuzun metabolizmasını hızlandırır..

2. Daha Fazla Su İçin:

Su, hem hamilelik sırasında hem de sonrasında sağlıklı bir vücudun korunmasında önemli bir rol oynar. Kendinizi nemli tutmak önemlidir ve doğumdan sonra göbek yağını azaltmanın kolay yollarından biridir. Hatırlamanız gereken tek şey, idrar çıkışınız sarıysa, bu daha fazla su içmeniz gerektiği anlamına gelir ve idrarınızın rengi açıksa, her şey yolunda demektir. İdrar çıkışınızın şeffaflığına dikkat edin.

3. Küçük ve Sık Yemekler:

Doğru zamanlamayı ve yediğiniz miktarı korumak, hamilelikten sonra göbek yağını azaltmada çok önemli bir rol oynar. Günde üç büyük öğün yemek yerine düzenli aralıklarla beş ila altı öğün yemek yemelisiniz. Birçok kadın yemeklerini bebeğinin beslenme programına göre düzenler. Siz beslenirken yemek yemek zaman kazandırır ve bebeğinizi de besler.

3. Erken Akşam Yemeği:

Yemekleriniz için uygun zamanlamaları korumak da, özellikle akşam yemeği için çok önemlidir. Ne yerseniz yiyin, akşam yemeği ile yattığınız saat arasında iki saatlik bir boşluk olmalıdır. Açlık sancılarınız varsa arada meyve yiyebilirsiniz. Erken akşam yemeği, vücudunuzun gıdaları iyi sindirmesine yardımcı olur ve ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağlar. Ayrıca tüm kalorileri kullanarak doğumdan sonra göbek yağını yakmaya yardımcı olur..

4. Dışarıdan Yiyecek Almaktan Kaçının:

Herhangi bir kişinin sağlığını etkileyen şeylerden biri de işlenmiş yiyecekler yemektir. Dışarıdan satın alınan tüm bu yiyecekler, vücudunuzda yağ biriktiren yüksek şeker, tuz ve kalori içerir. Bazen mevcut yiyeceklerde, özellikle emziriyorsanız, bebek için iyi olmayabilecek kimyasallar veya katkı maddeleri bulunur. Doğumdan sonra göbek yağını kaybetmek istiyorsanız, sebzeleri, kompleks karbonhidratları, proteinleri ve meyveleri dahil etmek sağlıklı bir yoldur..

5. Şekeri, Tuzu ve Karbonhidratları Sınırlamak:

Özellikle doğum sonrası karın yağlarını azaltmak istediğinizde ne yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Rafine karbonhidratlar ve şeker oranı yüksek yiyecekler ihtiyacınız olan enerjiyi sağlasalar da, sahip oldukları tek şey besin içermeyen boş kalorilerdir. Piyasada bulunan birçok hazır içecek, kurabiye ve kek de şeker ve karbonhidratlarla doludur ve bu da diyabet, kalp sağlığı sorunları gibi sağlık sorunlarına neden olur..

6. Emzirme:

Emzirme, ister doğal yolla ister sezaryen ile doğum yapmış olun, doğumdan sonra göbek yağlarından kurtulmak için tamamen doğal ve nihai bir çözümdür. Vücudunuz, bebeğinizin emzirmesine tepki olarak vücudunuzdaki fazla yağları yakar ve bu da süt üretimine neden olur. Tüm bu süreç karnınızın küçülmesine yardımcı olur. Sizi tutan tıbbi bir durum olmadığı sürece, doktorlar yeni doğan bebeğinizi en az altı ay emzirmenizi önerir. (1)

Doğum Sonrası Mideyi Azaltmak İçin Egzersiz:

1. Önkol Tahtası:

Bu, evinizin rahatlığında yapabileceğiniz yoga asana’nın bir parçasıdır. Bu esneme sırasında kalça, uyluk, karın ve obliklerinizdeki kaslar hedeflenir ve doğumdan sonra karın küçülmesine yardımcı olur..

Nasıl yapılır:

 • Vücudunuzu plank pozisyonuna getirin.
 • Kalçalarınızı yukarıda tutun ve karın kaslarınızı sıkı tutun.
 • Pozisyonu 30 ila 50 saniye korumaya çalışın.
 • Dizlerinizin düz olduğundan ve yere değmediğinden emin olun..
 • Yavaşça dizlerinizi bükün ve 30 saniye dinlenin.
 • Bu işlemi 4 ila 5 kez tekrarlayın.

2. Ters Crunch:

Ters crunch, doğumdan sonra göbek yağını kesmeye yardımcı olan, enine karın kaslarının etkilenen en derin kas olduğu yerde deneyebileceğiniz ara egzersizlerden biridir..

Nasıl yapılır:

 • Uyuma pozisyonuna geçin, eller yanlarda ve dizler düz.
 • Avuç içlerinizi aşağı bakacak şekilde tutun ve dizlerinizi bükerek bacaklarınızı yavaşça kaldırın.
 • Şimdi bacaklarınızı kaldırın, kalçanızı ve ayaklarınızı tavana bakacak şekilde kaldırın..
 • 20 ila 30 saniye bu pozisyonda kalmaya çalışın ve ardından bacaklarınızı yavaşça dinlenme yerine getirin..

3. Makas Tekmeleri:

Makas vuruşları yaparken çekirdek kaslar hedeflenir. Egzersiz seansınıza dahil etmeniz gereken, doğumdan sonra göbek yağını eritmek için bir egzersizdir. Bu gerdirmeyi haftada iki ila üç kez yapabilirsiniz..

Nasıl yapılır:

 • Uyuma pozisyonuna geçin, eller yanda ve avuç içi aşağı bakacak şekilde.
 • Egzersiz boyunca pelvisinizi yere yapıştırın.
 • Makas hareketini başlatan sağ bacağınızı yavaşça kaldırın.
 • Bacaklarınızı alternatif olarak 10 ila 15 kez kaldırın.
 • İşlemi 2 ila üç kez tekrarlayın.

4. Bisiklete binme:

Bisiklete binmek, doğumdan sonra göbek yağını kaybetmenin kolay ve eğlenceli bir yoludur. Vücudunuzdaki tüm ekstra kalorileri yakarak göbek yağı hacmini azaltmaya yardımcı olur. Diğer egzersizlerden farklı olarak, bisiklete binmek size evden çıkıp temiz hava almak için bir gezinti yapma şansı verir..

5. Yürüyüş:

Yürüyüş, formda kalmanın basit ama etkili yollarından biridir. Hızlı bir yürüyüşün vücudunuza yapacağı harikalar yadsınamaz. Kolay bir yürüyüşle başlamak işe yarayacaktır ve doğumdan sonra karnınızı azaltmaya yardımcı olacak hızınızı yavaş yavaş artırabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi bir bebek arabasıyla akşam yürüyüşüne götürebilirsiniz; ekstra ağırlık, vücudunuza çok ihtiyaç duyulan basıncı verir.

6. Aerobik:

Aerobik, doğumdan sonra göbek yağını azaltmanın bir başka en iyi yoludur. Tutarlı aerobik egzersiz seansları yardımıyla kalori yakarak stabilize metabolizma elde edebilirsiniz. Haftada en az üç kez egzersiz yaparak ve aerobik yaparak doğruyu elde edebilirsiniz..

Hamilelik Sonrası Kemerler Doğumdan Sonra Karın Yağını Azaltmaya Yardımcı Olur mu??

Yeni anneler, belirgin bir şekilde hamilelik sonrası kemerler veya doğum kemerleri olarak adlandırılan kemerlerle doğumdan sonra karınlarını küçültmeye çalışırlar. Bu kemerler, karın kaslarınızın ve organların yerlerine oturmasına yardımcı olan bir sargı oluşturmaya yardımcı olur. Birçok doktor, bebeğini doğal yolla doğuran bir kadın için bu kemerleri kullanabilmeniz için birkaç gün beklemenizi önerir – sezaryen ile doğum yapan kadınlar için en az altı ila sekiz hafta bekleme süresi, çünkü sezaryen yarasının iyileşmesi zaman alır..

Elinizde güzel bir bebekle, hamilelik mutluluğuyla yapılan birçok kadın, doğumdan sonra sarkık bir karınla ​​kalır. Düzenli bir egzersiz rejimiyle birlikte diyetinize getirebileceğiniz değişikliklerle ilgili ayrıntılar, kısa sürede forma girmenize yardımcı olacaktır. Bu basit ipuçlarını takip edin ve doğumdan sonra göbek yağını etkili bir şekilde azaltın.

Sorumluluk Reddi: Bu makale, doğumdan sonra karnınızı küçültmek için bazı hızlı ve kolay yollar sunar, ancak profesyonel tavsiyenin yerine geçmez. Burada bahsedilen görüşler sadece öneridir ve yeni bir şeye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız daha iyi olur..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Doğumdan Sonra Eski Halinize Dönmeniz Ne Kadar Sürer??

Cevap. Bir bebeğin büyümesi ve sağlıklı bir şekilde doğması için dokuz aylık sürekli beslenme gerekir. Tüm yağları kaybetmek bir anda elde edilemez, biraz zaman ve sabır ister. Doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile doğumdan sonra göbek yağını azaltabilir ve hızlı bir şekilde forma dönebilirsiniz..

2. Doğumdan Sonra Nefisinizden Yağ Kaybederken Almanız Gereken Önlemler Nelerdir??

Cevap. Her şeyden önce, herhangi bir yeni diyet veya egzersiz seansına başlamadan önce doktorunuzdan bir onay almanız gerekir. Basit egzersizlerle bile, kendinizi aşırı yormadığınızdan ve yeterince dinlenmenin yanı sıra bol su içtiğinizden emin olun. Doğumdan sonra karın yağını azaltmak istiyorsanız, ancak kişisel bakıma da uyulursa etkili olabilecek bir sürü seçenek var..

3. Tüketilen Kalori Sayısını Nasıl Tutabilirim?

Cevap. Vücudunuz başka bir insan için besin hazırladığından, özellikle doğum sonrası kalori önemlidir. Ancak kalorileri doğru bir şekilde korumak ve bir miktara sahip olmak, vücudunuza fazladan yağ eklememekle birlikte ihtiyacı karşılamanıza yardımcı olacaktır. Doğumdan sonra göbek yağını azaltmak için kalori alımınızın sayısını tutmanıza yardımcı olacak birçok uygulama var..