Hevesli bir sade kahve içicisiyseniz, sevinme zamanı! En sevdiğiniz içeceğe atfedilen vücudunuz ve zihniniz için birçok fayda vardır. Birçok çalışma, siyah kahvenin diğer kafein bazlı içeceklere kıyasla kilo vermede etkili olduğunu kanıtlamıştır..

Eğer düşünüyorsanız, siyah kahve nedir? Ve normal kahveden farkı nedir? Sade kahve, herhangi bir katkı maddesi veya süt eklemeyen bir müstahzar olan bir içecektir. Kafeinli diğer çeşitlerle karşılaştırıldığında, genellikle acıdır ve Espresso olarak da adlandırılır..

Sade kahveyi kilo kaybı, faydaları, günlük dozaj limitleri ve yan etkiler için nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için bu makaleyi gözden geçirelim..

siyah kahve kilo vermek için iyi

Siyah Kahve Kilo Kaybına Nasıl Yardımcı Olur:

Sade kahve, sağlık meraklıları arasında hızla popülerlik kazanıyor ve bunun iyi bir nedeni var! Süt ve şekerle hazırlanan çeşidine göre sade kahvenin kalorisi daha düşüktür. Sade kahve uygun bir egzersiz rutini ile eşleştirildiğinde, tüm bu fazla kiloları hızla yakabilirsiniz..

Araştırmaya göre, Kafein tüketimi daha iyi kilo vermeyi ve yönetimi teşvik ediyor (1). Yüksek miktarda Kafein, metabolizmadaki artışla bağlantılıdır ve kilo kaybına yardımcı olur..

Siyah Kahve Yağ Yaktırır mı?

Pek çok araştırma, kafeinin yağ yakıcı bir rolü olduğunu öne sürüyor, ancak bunu destekleyecek sağlam deneysel bir kanıt yok. Vücudunuzdaki yüksek miktarda Kafein, termojenez olarak da adlandırılan ısı üretimini artırabilir ve yağ hücrelerini çok hızlı yakar (2). Kafein ayrıca Lipoliz’e yardımcı olarak vücuttaki fazla kütleyi azaltır ve yağ birikintilerini enerjiye dönüştürür..

Kilo Kaybı İçin Siyah Kahve Faydaları:

İşte siyah kahvenin hızlı kilo vermeyi teşvik eden diğer faydalarından bazıları:

1. Metabolizma:

Siyah kahve, kafein içerdiğinden metabolik aktiviteyi artırır ve vücudunuzdaki enerji seviyelerini artırır. Daha yüksek bir metabolizma hızı ile daha iyi kilo kaybı sonuçlarına sahip olacaksınız. Tatlandırıcı eklemeden düşük kalorili bir içecek hazırladığınızdan emin olun. Ceviz sütü, bal veya jaggery ekleyerek sade kahvenizin tadını artırabilirsiniz..

2. Açlık Oymasını Azaltır:

Sade kahve, aşırı yeme isteğinizi azaltan merkezi sinir sistemi üzerinde çalışır. Kafein, kilo aldıran gıdalardan kaçınmanızı sağlayan açlık hormonları olan YY peptitini bastırmaya yardımcı olur..

Metabolik aktivitenin uyarılması ve enerji seviyesindeki artış, siyah kahvede bulunan Kafein ile açlığı bastırır..

3. Vücuttaki Ekstra Su İçeriğini Azaltır:

Vücudunuzdaki fazla su, birçok insanda kilo artışının başlıca nedenlerinden biridir ve sade kahve bunu tedavi etmek için mükemmel bir çare olabilir. Sade kahve, vücudunuzdaki fazla suyu dışarı atarak sık idrara çıkmanıza yardımcı olur. Kilo kaybı geçici olsa da bu yolun hiçbir yan etkisi yoktur. Su ağırlığınız varsa ve hızlı bir düzeltme istiyorsanız, bu seçenek mükemmel bir seçimdir..

4. Kalori Yakmanıza Yardımcı Olur:

Sade kahve içmek sizi aktif tutar ve metabolik aktiviteyi verimli bir şekilde uyararak daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Bu sayede sade kahve daha fazla kalori yakarak kilo vermenize yardımcı olur. Sade kahve kalorisiz bir içecektir ve sadece 5.4 kaloriye sahiptir. Daha fazla kalori yakmanın en iyi yolu bu içeceği antrenmandan önce tüketmektir..

5. Vücutta Glikoz Üretiminin Azaltılması:

Klorojenik asit, siyah kahvede bulunan ve kilo vermenize yardımcı olan ve vücudunuzdaki glikoz üretimini yavaşlatan, diyabet riskini azaltan bir antioksidandır. Bu antioksidan, insülin duyarlılığını artırır ve bağırsaktan glikoz emilimini engeller. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Kafein bir stres hormonu olan epinefrini yükseltir. Hücrelerinizin çok fazla şeker işlemesine izin vermez..

İçmek İçin En İyi Zaman:

Birçok kişi siyah kahve içmenin yağ yaktığına inansa da, çoğunlukla sabah erken tüketildiğinde, aç karnına yaparsanız mide rahatsızlığı, asit reflüsü gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir..

Bu nedenle uzmanlar, kortizol seviyeleri nispeten yüksek olduğunda, 10:00-12:00 ve 14:00-17:00 saatleri arasında yağ kaybı için siyah kahve tüketilmesini tavsiye ediyor..

Kilo Kaybı İçin Siyah Kahve Nasıl Kullanılır?

Etkili kilo kaybı için siyah kahveyi rutininize dahil edebileceğiniz bazı yollar şunlardır:

1. Ballı Siyah Kahve:

Siyah kahvenizde şeker için alternatif bir tatlandırıcı arıyorsanız, bal mükemmel bir alternatif olabilir. Balda bulunan antioksidanlar kahvenize lezzet katar ve hızlı bir şekilde yağ yakan metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olur. Tadını beğenmeyenler olsa da alıştıktan sonra sağlıklı bir alternatif olacaktır..

2. Ghee ile Siyah Kahve:

Sade kahvenin birçok faydası olmasına rağmen bazı kişilerde mide rahatsızlıkları olduğu için pek çok kişi bu içeceği aç karnına içmemeyi tercih etmektedir. Kahveye Ghee ekleyerek asidik etkisini nötralize edebilirsiniz. Ayrıca içerdiği omega-3 ve bütirik asit ile bağırsak sağlığını ve metabolizmayı korur. Mideniz varsa bu harika kombinasyonu deneyin..

3. Şekerli Siyah Kahve:

Kilo verme stratejiniz sade kahve ise, şeker eklemek yarardan çok zarar verebilir. Modern diyette şeker, aşırı miktarda alındığında en kötü içeriklerden biri olarak kabul edilir. Şeker, yüksek miktarda fruktoz nedeniyle obezite ve diyabet gibi birçok hastalıkla da bağlantılıdır..

Sade kahvenizi tatlandırıcı olmadan tüketemiyorsanız, şekeri stevia gibi doğal bir tatlandırıcı ile değiştirebilirsiniz..

Siyah kahvenin yan etkileri:

Siyah kahvenin sadece sağlık yararlarıyla dolu olduğunu düşünüyorsanız, özellikle de aşırı tüketiyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. İşte siyah kahvenin bazı yan etkilerinin listesi:

  • Çok fazla sade kahve içmek, vücudunuzda yüksek stres hormonları salgılayarak endişeye neden olabilir..
  • Çok fazla Kafein size gergin bir his verebilir.
  • Aşırı kahve tüketirseniz uyku düzeninizi bozma şansınız yüksektir. Bu nedenle yatmadan önce siyah kahve içmekten kaçınılması tavsiye edilir..
  • Karın spazmlarına ve asitliğe neden olabilen hidroklorik asit içeren kafeinin aşırı tüketimi.
  • Bazen çok fazla kahve tüketirseniz minerallerin emilimi sorunlu hale gelebilir..

Siyah kahvenin kanser, karaciğer ve kalp sağlığı geliştirme riskini azaltma, hafızayı güçlendirme vb. gibi çok sayıda sağlık yararı vardır. Kilo kaybı için sade kahve, aramanız gereken ana faydadır ve kahvenize dahil etmesi kolaydır. günlük rutin. Kilo kaybı için faydalı olmasına rağmen, çok fazla tüketilmesi faydadan çok yan etkiye neden olabilir. Bu nedenle, bu sihirli içeceğin bir fincanını ölçülü olarak tüketin ve faydalarından yararlanın..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Yeni bir şey denemeden önce bir doktora danıştığınızdan emin olun. Web sitesi vücudunuzda olabilecek herhangi bir yan etkiden sorumlu değildir..

SSS:

1. Günde Siyah Kahve Ne Kadar Güvenli İçilir??

Cevap: Kahvenin içindeki aktif maddelerden biri de Kafeindir ve dünya çapında en çok tüketilen maddelerden biridir. Genel olarak, 8 onsluk bir kapta 100 mg Kafein bulabilirsiniz. Çeşitli kaynaklara göre, günde 400 mg Kafein içeren günde dört fincan kahve çoğu yetişkin için güvenlidir..

2. Kilo Kaybı İçin Boş Mide Üzerine Siyah Kahve İçmek Güvenli midir??

Cevap: Doğru seviyelerde hidroklorik asit, vücudunuzdaki yiyecekleri sindirmeye yardımcı olur. Aç karnına sade kahve içmek hidroklorik asit üretimini artırarak bağırsak zarına zarar vererek rahatsızlığa neden olur. Mide ülseri, IBS, mide ekşimesi neden olabilecekleri sorunlardan bazılarıdır..

3. Siyah Kahve İçerek Yağ Kazanmak Mümkün mü?

Cevap: Siyah kahvenin kilo vermeye yardımcı olan birkaç faydası vardır, ancak doğru şekilde alınmadığında kilo alma şansı da vardır..

Kafeini gece geç saatlerde tüketirseniz, adenozin etkilerini bloke ederek uyku düzeninizi etkileyebilir. Yetersiz uyku, işlenmiş gıdalar için özleminizi artırabilir ve bu da kilo almanıza neden olabilir..

Birkaç kahve içeceği kalori ve şekerle doludur, bu nedenle bu tür kahve içeceklerinden kaçının ve kilo vermek istiyorsanız sade kahve tüketin..